Yaka Kartının İşlevleri ve En İyi Yaka Kartı Örnekleri

Total
3
Shares
Çalışan yaka kartı tasarımı örneği

Pek çok özel ve devlet kurumunda kimlik kartı işlevi gören yaka kartları, çalışanlara ve iş yerlerine büyük kolaylıklar sağlıyor. Yaka kartı, iş yerlerindeki güvenliği sağlamaktan personellerin çalıştıkları departman hakkında fikir vermeye, giriş-çıkış saatlerini görebilmekten ziyaretçi girişlerini takip etmeye kadar birçok konuda hayatı kolaylaştırdığı için tercih ediliyor. Üstelik doktorlar, öğretmenler, mağaza görevlileri ve hatta iletişim uzmanları gibi neredeyse tüm mesleklerde yaka kartı örnekleri gözlemleyebilmek de mümkün.

Farklı malzemelerden farklı boyutlarda üretilebilen yaka kartlarının temel işlevi, yaka kartı üzerinde bilgileri yazan çalışan hakkında bilgi sahibi olmayı sağlaması. Bu nedenle yaka kartında verilen bilgilerin doğruluğu son derece önemli. Yaka kartı örneğine bakıldığında çalışan kişinin adı, soyadı, iş yerindeki pozisyonu anlaşılabilir ve hatta fotoğraflı yaka kartları sayesinde kart üzerinde yazılı bilgilerin fotoğraftaki kişiye ait olduğu da kolaylıkla doğrulanabilir.

Yaka kartı örneklerine rastlanan bir diğer yer de açılış ve konferans gibi etkinlikler. Etkinliğe davetli kişilerin birbirleri ile daha kolay iletişim kurmasını ve ziyaretçilerin etkinlikle ilgili aidiyet hissetmelerini sağlamak için yaka kartı kullanmak oldukça yaygın görülen bir yöntem. Bu sayede benzer sektörlerde ve çalışma alanlarında bulunan kişilerin birbirlerinin yaka kartlarına bakarak networking yapabilmeleri de mümkün hale gelmektedir. Yaka kartlarına dair bu kadar ön bilgiden sonra dilerseniz artık yaka kartı örnekleri ile ilgili detaylara geçebiliriz.

Yaka Kartı Siparişi Verin

En Yaratıcı ve Kullanışlı Yaka Kartı Örnekleri

1. Transparan yaka kartı tasarım örneği

Etkinlikler için kullanılabilecek bu yaka kartı örneği, şeffaf yapısı ile ön plana çıkıyor. Oldukça şık bir duruşu olan bu yaka kartı, benzerlerinden kolaylıkla sıyrılarak davetlilerin etkinlikten hoş bir hatıra ile ayrılmalarına önayak oluyor.

Şirketler için büyük önem taşıyan etkinliklerden fuarlar hakkında fikir sahibi olmak için Fuar Nedir ve Fuarlara Katılmak Firmalar İçin Neden Önemlidir? başlıklı içeriğimizi incelemenizi öneririz.

2. Yeşil arka plan üzerinde görünen ve çizim yapılarak hazırlanmış yaka kartı tasarımı

Bir firmanın çalışanları için tasarlanan bu yaka kartında çalışan kişinin fotoğrafı yerine çizimi yer alıyor. Arka yüzeyi de kullanılan yaka kartında, esprili bir şekilde kartın kullanılmaması gereken durumlara dair mini karikatürler yer alıyor.

3. Microsoft şirketinde çalışan birine ait Microsoft logolu ve çalışanın fotoğrafının bulunduğu personel kimlik kartı

Yaka kartının, personelin çalıştığı kurumun kimliğini de yansıtması son derece kritik. En işlevsel yaka kartı örnekleri arasında değerlendirebileceğimiz bu yaka kartı ise personelin Microsoft şirketinde çalıştığını gayet net bir şekilde anlatıyor. Ayrıca kartın arkasında şirketin misyonunun yazılı olması da personelin şirket ile aidiyetini güçlendirmeye katkıda bulunduğunu söylemek mümkün.

4. Etkinlikte çalışan kişilere verilen yaratıcı ve renkli bir yaka kartı örneği

Etkinlik çalışanlarına verilen bu yaka kartında ise çalışan kişinin ülkesi, etkinlikteki rolü gibi ayrıntılar bilgiler yer aldığını görüyoruz. Özellikle uluslararası etkinliklerde işlevsel bir rol üstlenen bu tür yaka kartlarının personeller hakkında bilgi sahibi olmayı kolayşatırabileceğini söylemek yanlış olmaz.

5. Çalışan hakkında bilgi veren renkli ve fotoğraflı yaka kartı ve ona bağlı yaka kartı ipi

Çalışan kişinin fotoğrafı, adı, soyadı, e-posta adresi, telefon numarası ve şirketin web adresi gibi detaylara sahip bu yaka kartının da oldukça işlevsel bir örnek oluşturduğuna şahit oluyoruz.

6. Ziyaretçilere verilen yaka kartı örneği

Kuruma gelen misafirlere verilen bu ziyaretçi yaka kartı ise çalışanlarla misafirleri ayırt etmeyi mümkün kılıyor.

7. Etkinlik davetlisi hakkında bilgiler içeren ve arka yüzeyind eetkinlik programının yazılı olduğu yaka kartı

Bu örnekte de yaka kartının önünde kartı taşıyan kişiye ait bilgiler yer alırken arka yüzeyde de günlük programın detaylarını görüyoruz. Özellikle etkinliklerde oldukça kullanışlı hale gelen bu gibi yaka kartları, kartı taşıyan kişilerin etkinlik programı hakkında fikre sahip olmalarına da imkan tanıyor.

Yaka Kartı Siparişi Verin

İdeal Bir Yaka Kartı Nasıl Olmalı?

Kurumlarda çalışan personelin kullanımına sunulacak yaka kartlarının olabildiğince kaliteli malzemeden üretilmesi önemli. Aksi halde dış faktörlerden dolayı kolaylıkla zarar görebilen yaka kartlarının sık sık değiştirilmesi gerekecektir. Bu da elbette maliyetlerin artması anlamına geleceğinden bu doğrultuda sert plastik malzemenin tercih edilmesinde fayda olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca yaka kartında şirketin logosunun ve kurumsal renklerinin kullanılması da hem pazarlama çalışmalarını destekleyecek hem de çalışanların kurumları ile olan bağını güçlendirecektir. Ancak yine de yaka kartının tasarımında karmaşık ögeler ve kalabalıktan kaçınmanız yararınıza olacaktır.

Kurumsal kimlik hakkında bilgi sahibi olmak için Başarılı Kurumsal Kimlik Nedir? Nasıl Hazırlanır? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Diğer yandan yukarıdaki yaka kartı örnekleri incelendiğinde etkinliklerde kullanılacak kartların çift tarafının da kullanılmasının kartları daha fonksiyonel hale getirdiği rahatlıkla anlaşılacaktır. Bu anlamda, bir yüzeyde kişi bilgileri yazarken diğer yüzeyde etkinlik ayrıntılarına yer verebilirsiniz. Hatta QR kod gibi teknolojiyi de dahil etmeyi mümkün kılacak detaylarla yaka kartlarını ve etkinliği daha inovatif bir boyuta taşıyabilme şansınız mevcut.

Tüm bunlara ek olarak, yaka kartlarının kaybolmasını/ zarar görmesini engellemek, taşımayı kolaylaştırmak adına yaka kartı ipi ve yaka kartı kancası kullanmanızı da tavsiye ederiz. Online baskı ihtiyaçlarınıza hızlı ve ekonomik çözümler üreten Matbuu’yu tercih ederek siz de firmanız veya etkinlikleriniz için kolayca yaka kartı siparişi verebilirsiniz!

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir