Google Chrome’dan Tasarruf Sağlayabilen “Simplify Page” Çıktı Alabilme Özelliği

Total
0
Shares

Eğer web sayfaları üzerinden düzenli sıklıkla çıktı alıyorsanız, çıktınızı yazıya göndermeden önce mürekkepten nasıl tasarruf edeceğinizi ve içeriği nasıl optimize edebileceğinizi biliyorsunuzdur. Bu işlem, okunabilirlik ile ilgili uzantıların çıktı alınacak sayfanın optimize edilmiş bir versiyona dönüştürmesi aracılığı ile gerçekleşmektedir.

Google ise web sayfası üzerinde çıktı almak isteyen kullanıcıları için yeni bir hizmet sunuyor. Kullanıcılar artık Chrome üzerinden yukarıda bahsedilen işlemi gerçekleştirebilecekler. Şu an için sadece Chromium ve Chrome Canary sürümleri için geçerli olacak bu Simplify Page özelliği, çıktı almak istediğiniz sayfayı yazıcıya göndermeden önce “yazıcı ayarları” yardımıyla sayfayı çıktı işlemine optimize edebiliyor.

Bu özellik, tarayıcıda görüntülediğiniz web sayfasının görüntüsünü optimize eden okunabilirlik eklentilerine benzer şekilde çalışıyor. Chrome özelliğinin tek farkı, bu işlemi sadece yazdırma eylemi temelinde gerçekleştiriyor olması.

Chrome üzerinden “yazdır” seçeneğine tıkladığınızda ya da Ctrl-P ikilisine tıkladığınızda, Chrome’un yeni özelliğini hemen sayfanın sol alt köşesinde görebileceksiniz.

chrome-simplify-page

Simplify Page özelliği ne işe yarar?

“Simplify Page” özelliğini seçtikten sonra yazdıracağınız sayfa otomatik olarak optimize oluyor, temel içerik metni, seçili görseller ve bağlantılar dışında diğer elementleri sayfadan kaldırıyor.

Bu özellik sayesinde hem mürekkepten hem de kâğıttan tasarruf edebiliyorsunuz. Özellikle de üçüncü şahıs eklentisi kullanmak istemeyen kullanıcılar için Google Chrome “Simplify Page” özelliği, bunulmaz bir nimet.

Peki, ya siz ne sıklıkla web sayfası çıktısı alıyorsunuz?

Şunlar da hoşunuza gidebilir