En İyi 10 Fotoğraf Düzenleyici Uygulama

Total
7
Shares
masaüstü bilgisayarda fotoğraf düzenlemesi yapan kadın

Fotoğraf düzenleyici uygulama seçenekleri, fotoğraflara son derece etkileyici estetik dokunuşlar katarak fotoğraflarınızı olduğundan daha iyi gösterir. Günümüzde farklı platformlarda kullanılmak üzere geliştirilen, çok sayıda fotoğraf düzenleme uygulaması olduğunu söylemek mümkün.

Bu yazımızda gelişmiş özellikleri ile farklı ihtiyaçları karşılayan en iyi 10 masaüstü ve mobil fotoğraf düzenleyici uygulamayı ele alıyoruz.

En İyi Masaüstü Fotoğraf Düzenleyici Uygulamalar

Masaüstü fotoğraf düzenleyici uygulamalar, mobil uygulamalara daha işlevsel özelliklere sahip uygulamalardır. Farklı işletim sistemlerine sahip masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda çalışan bu uygulamalar; yüksek donanım güçleri ile düzenlemelerin çok daha hızlı bir biçimde yapılmalarını sağlamaktadır.

İşte bilgisayar ve tabletlerde kullanılabilen, en iyi masaüstü fotoğraf düzenleme uygulamaları!

1. Adobe Photoshop ve Adobe Photoshop Express
adobe photoshop logosu

Profesyonel fotoğraf düzenleme uygulama seçenekleri denildiğinde ilk sıralarda yer alan Adobe Photoshop, hem Windows hem de MacOS işletim sistemlerinde çalışabilen ücretli bir yazılımdır. Son derece güçlü araçlara sahip olan Adobe Photoshop uygulaması ile oldukça kaliteli düzenlemeler ve tasarımlar yapabilmeniz, fotoğraflarınızı renklendirmeniz mümkün.

Mobil ve çevrim içi bir uygulama olan Photoshop Express ise Photoshop’un kısıtlı ve ücretsiz versiyonudur. Kırpma, döndürme, filtre ve filigran ekleme, otomatik düzeltme, nokta rötuşları ve temel fotoğraf ayarları gibi çok sayıda işlemi Photoshop Express ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

2. Adobe Photoshop Lightroom

adobe programlarından biri olan lightroomun logosu

Adobe Photoshop Lightroom, Android ve iOS mobil cihazlarda ücretsiz olan, ek olarak masaüstü için ücretli bir seçeneği bulunan oldukça kullanışlı bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır.

Photoshop Lightroom’da fotoğrafın bütün teknik bilgilerine ulaşabilir, gelişmiş ayarlamalar yapabilir, kütüphaneler ve web için galeriler oluşturabilirsiniz. Özellikle fotoğrafçıların en çok kullandıkları fotoğraf düzenleme uygulamalarından biri olan Photoshop Lightroom, sezgisel araçlara, çeşitli efektlere ve kullanıcı dostu arayüze sahip gelişmiş bir uygulama olarak öne çıkmaktadır.

3. GIMP

GIMP logosu

En iyi ücretsiz masaüstü fotoğraf düzenleme yazılımları arasında yer alan GIMP, temel seviyeden profesyonel seviyeye kadar birçok düzenleme işlemine izin vermektedir. Bu özelliği nedeniyle GIMP’in pek çok farklı kullanıcıya da hitap ettiğini söylemek mümkün.

Windows, MacOS ve Linux işletim sistemlerinde çalışabilen yazılım sayesinde kırpma, döndürme, yazı ve efekt ekleme, katman maskeleme, renk ve parlaklık ayarları, görüntü iyileştirme ve daha pek çok önemli düzenleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

4. PhotoScape X

en çok tercih edilen fotoğraf düzenleyici uygulamalardan photoscape

Windows ve MacOS işletim sistemlerinde çalışabilen PhotoScape X; efektler, filtreler, düzenleme ve renk araçları, fırçalar ve metin ekleme seçenekleri gibi önemli fotoğraf düzenleme seçenekleri sunmaktadır.

PhotoScape X’in, ücretsiz versiyonuna göre çok daha gelişmiş özelliklerde ve sadece Windows işletim sisteminde çalışan bir Pro versiyonu da vardır.

Eğer fotoğraf düzenleme konusundaki ihtiyaçlarınızı karşılayacak daha profesyonel araçlara ihtiyaç duyuyorsanız, farklı dosya türlerini destekleyen ve web sitesinde birçok öğretici doküman bulunan bu uygulama ile oldukça etkileyici fotoğraf düzenleme çalışmalarına imza atabilirsiniz

5. Paint.NET

fotoğraf düzenleme uygulamalarından biri olan paintnet logosu

Windows işletim sisteminde kullanılan ve sezgisel nitelikte ücretsiz bir fotoğraf düzenleme yazılımı olan Paint.NET, etkili araçlarının yanı sıra kolay kullanımlı bir arayüze de sahiptir.

Başlangıç, orta ve ileri seviyedeki kullanıcılara hitap eden yazılım ile fotoğrafların parlaklık ve kontrast ayarlarını yapabilir, farklı katmanlar arasında çalışabilir ve uygulamanın yazılımcıları tarafından geliştirilmiş olan birçok fonksiyonel eklentiyi kullanabilirsiniz.

En İyi Mobil Fotoğraf Düzenleyici Uygulamalar

telefon üzerinden fotoğraf düzenlemesi yapan kadın

Mobil fotoğraf düzenleyici uygulamalar, pratik ve kolay kullanımlarının yanı sıra fotoğraf düzenleme konusundaki cihaz kısıtlamasını ortadan kaldırmaları ile beğeni toplamaktadırlar. Akıllı telefonlarda bulunan popüler mobil işletim sistemlerine özel olarak tasarlanan uygulamaların ücretli ya da ücretsiz olarak çeşitli sürümleri olabilmektedir

İşte birbirinden güzel ve etkileyici görsel düzenlemeler yapabileceğiniz en iyi mobil fotoğraf düzenleyici uygulama alternatifleri!

1. VSCO

fotoğraf düzenleyici uygulamalardan biri lan vsco logosu

IOS ve Android cihazlarda çalışan ücretsiz mobil fotoğraf düzenleyicisi VSCO, fotoğraflar üzerinde son derece etkileyici işlemler yapılmasına ve gelişmiş filtrelerin kullanımına izin vermektedir.

VSCO ile tonlama, netlik, keskinlik, kontrast, pozlama ve daha birçok ayarı yapabilir, düzenlediğiniz harika fotoğrafları sosyal medya profillerinizde sergileyebilirsiniz. Üstelik uygulamanın, VSCO X adında daha fazla özelliğe ve fonksiyonel araca sahip ücretli bir versiyonunu da bulmanız mümkündür.

2. Snapseed

fotoğraf düzenleyici uygulamalardan biri olan snapseed

Google tarafından geliştirilen Snapseed, bugüne dek 50 milyondan fazla kez indirilen ve kullanıcı dostu, başarılı bir arayüze sahip olan mobil fotoğraf düzenleme uygulamasıdır.

Android ve iOS cihazlarda çalışan uygulama sayesinde fotoğraflarınıza çok sayıda gelişmiş filtre uygulayabilir ve kendi filtrelerinizi oluşturabilirsiniz. Çok hızlı ve pratik çıktılar alabileceğiniz Snapseed, sosyal medya paylaşımları için en çok tercih edilen fotoğraf düzenleme uygulamaları arasında yer almaktadır.

3. PicsArt Photo Editor

fotoğraf düzenleyici uygulamalardan picsart

Bugüne kadar 1 milyarı aşkın kişi tarafından indirilen PicsArt Photo Editor, özellikle görsel hikaye anlatımı konusunda en başarılı video ve fotoğraf düzenleme uygulamalarından biridir. Android ve iOS cihazlarda çalışan uygulamanın, ücretsiz sürümünün yanı sıra daha gelişmiş özelliklere sahip ücretli bir sürümü de bulunmaktadır.

Eğer siz de yalnızca telefonunuzu kullanarak fotoğraflarınıza bambaşka bir görünüm kazandırmak istiyorsanız PicsArt ile sanatsal nitelikte fotoğraf ve video düzenlemeleri yapabilir, ücretsiz görsellerden faydalanabilir, çalışmalarınıza filigran ekleyebilir ve etkileyici filtre efektleri uygulayabilirsiniz.

4. Fotor Photo Editor

fotoğraf düzenleyici uygulamalar arasında yer alan fotor logosu

Android ve iOS cihazlarda kullanılan Fotor Photo Editor, fotoğrafların doygunluk ve parlaklık gibi birçok ayarını yapmanıza ve oldukça gelişmiş görsel efekt seçeneklerinden faydalanmanıza izin verir.

Mobil sürümünün yanı sıra çevrim içi web sürümü de olan uygulama sayesinde etkileyici kolajlar, çerçeveler, metin seçenekleri ve çıkartmalar ile çalışabilirsiniz. Daha gelişmiş ücretli bir sürümünü de bulabileceğiniz uygulama; kompozisyon araçları, kolay kullanımlı şablonlar ve çeşitli kategorilere ayrılan birçok gelişmiş düzenleme aracına sahiptir.

5. Afterlight 2

fotoğraf düzenleyici uygulamalardan biri olan afterlight logosu

iPhone kullanıcılarına özel popüler ve ücretli bir fotoğraf düzenleyici olan Afterlight 2, güçlü araçları ve filtreleri bulunan oldukça gelişmiş bir uygulamadır.

Kullanıcı dostu bir arayüzü olan ve farklı seviyelerdeki kullanıcılara hitap eden bu mobil uygulama ile fotoğraflarınıza estetik filtreler uygulayabilir, fonksiyonel düzenleme araçlarını keşfedebilir ve sosyal medya entegrasyonu sayesinde düzenlediğiniz fotoğrafları sosyal medya hesaplarınızda kolayca paylaşabilirsiniz.

Çevrim İçi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

Masaüstü ve mobil uygulamaların yanı sıra internet olan her yerden erişebileceğiniz oldukça gelişmiş özelliklerde birçok çevrim içi fotoğraf düzenleme uygulaması da vardır.

Bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza herhangi bir yazılım kurmadan fotoğraf düzenlemek istiyorsanız Pixlr, Canva, Snappa ve Flickr gibi son derece fonksiyonel çevrim içi uygulamaların gücünden faydalanabilirsiniz.

Çevrim içi uygulamalar sayesinde internet bağlantınızın olduğu her yerden fotoğraflarınızı düzenleyebilir, gelişmiş renk ayarlarını yapabilir, çeşitli efekt ve filtrelerle çalışabilirsiniz.

Fotoğraf Düzenleyici Uygulamaların Faydaları

çektiği fotoğrafı düzenleyen adam

Fotoğraf düzenleyici uygulamalar ile fotoğraflarınızda istediğiniz renk ve ışık ayarlamalarını, gerekli boyutlandırmaları veya daha farklı değişiklikleri yapmanız mümkün.

Böylelikle fotoğraflarınızın çok daha etkileyici görünmesini ve gören herkesin beğenisini kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Daha iyi fotoğraflar çekebilmek adına bir rehbere ihtiyacınız var ise Güzel Fotoğraf Kareleri İçin Önem Vermeniz Gerekenler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Düzenlediğiniz fotoğrafları sosyal medya hesaplarınızda web sitenizde paylaşabileceğiniz gibi çeşitli baskı ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere de kullanabilirsiniz.

Örneğin sevdiklerinizle biriktirdiğiniz güzel anıları ölümsüz kılmak için beraber olduğunuz anlarda bitirdiğiniz fotoğrafların baskısını alabilir, evinizin en güzel köşesine asabilirsiniz.

İçeriğimizde söz ettiğimiz fotoğraf düzenleyici uygulamalar ile düzenlediğiniz fotoğrafları Türkiye’nin ilk online matbaası Matbuu’nun en çok tercih edilen hizmetlerinden mini foto kartlar, fotokitap ve fotoğraf baskısı gibi alternatifler arasından istediğinizi tercih ederek basılı hale getirebilirsiniz.

Anı yakalamanıza yardımcı olan fotoğraf makinelerinin geçmiş yıllardan bugüne uzanan serüvenini merak ediyorsanız, Anılarımızı Somutlaştıran Fotoğraf Makinasının İcadı başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir