Birbirinden Etkileyici Kartpostal Örnekleri

Total
0
Shares

Kartpostal, 2000’li yıllara kadar mektup veya telgraf gibi haberleşmek için kullanılan bir iletişim aracıydı. Gönderici ve alıcı arasında anıların paylaşılmasına önayak olan kartpostal, milenyum çağı ile birlikte daha çok tebrik mesajlarını iletmek için kullanılmaya başlandı. Şimdilerde kartpostal örnekleri genellikle yılbaşı, Anneler Günü, doğum günü gibi özel günlerde daha sık görülse de işletmelerin duyuruları için de kartpostal baskıdan yararlandığını savunabiliriz. Öte yandan kartpostal koleksiyonerlerinin sayısının da küçümsenemeyecek kadar fazla olduğunu söylemek mümkün.

Kartpostalın teknik detaylarına gelecek olursak, ilk olarak bu nostaljik iletişim araçlarının 10×15 cm olmak üzere standart bir ölçüye sahip olduğu bilgisini vererek konya giriş yapabiliriz. Bu açıdan bakıldığında yalnızca dikdörtgen olması gereken kartpostalların günümüzde çok farklı ölçü ve şekillerde versiyonlarına rastlayabilmeniz söz konusu. Artık kare ve hatta yuvarlak şekilde bile kartpostal örnekleri görebilmek mümkün.

Bir yüzünde görsel bir tasarım ve diğer yüzeyinde alıcı ile göndericinin ad, soyad, adres bilgileri ile tarih ve pul/damga yerleri bulunan kartpostallar; bir temaya sahip olacak biçimde de tasarlanabiliyor. Kartpostal tasarımlarına değinmeden önce dilerseniz en popüler ve dikkate değer kartpostal örneklerini birlikte inceleyelim.

Beğeni Toplayacak Kartpostal Örnekleri

Pek çok farklı temada birçok ilgi çekici kartpostal örneği sıralanabilir elbette. Ancak bugünkü içeriğimizde sizlere fikir vermesi açısından belli başlı örnekleri ele alacağız. Siz de kendi seçeceğiniz kartpostal tasarımlarına karar verirken sizin için bir araya getirdiğimiz örneklerin ön plana çıkan özelliklerini göz önünde bulundurabilirsiniz.

1. Londra'da özgü ikonik yapıların çizimi ile süslenen pembe renkli kartpostal örneği

Son derece dikkat çekici olmasının yanı sıra fonksiyonelliğiyle de ön plana çıkan bu kartpostal örneği, İngiltere’nin Londra şehrinden esinlenilerek oluşturulmuş. Minimal bir yaklaşıma sahip olan bu kartpostal, özellikle kartpostal koleksiyonerlerinin hoşuna gidecek türden. Yurt dışında çıkıldığında sıklıkla yapılan aktivitelerden biri olan kartpostal gönderimi için oldukça ideal bir seçim olabilecek kartpostal örnekleri arasında değerlendirebileceğimiz bu kartpostalın arka yüzeyinde de iletilecek mesaj için boş bir alan, pul ve damga için bir yer ve alıcının adresini yazmak için özel bir alan bırakılmış. Bu da örneğimizin, bir kartpostalda olması gereken tüm detayları içerdiğine işaret ediyor.

2. Kartpostalın ön yüzünü gösteren bir zarf tasarımı içinden çıkarılan ve üzerinde deniz kenarında insan çizimleri yer alan bir kartpostal örneği

Kartpostal tasarımıyla olduğu kadar içine girdiği koruyucu zarfla da dikkat çeken bu örneğin de yine koleksiyona eklenmesi gereken kartpostallardan biri olduğunu savunmak mümkün. Özellikle zarfın kartpostal üzerindeki görseli görmeyi mümkün kılan ön yüzü, kartpostal için de ayrı bir albeni yaratıyor.

3. Katlanarak masa üzerinde dik durabilen ve üzerinde üç boyutlu çam ağacı tasarımı bulunan yılbaşı temalı kartpostal örneği

Yılbaşı kutlaması için tasarlanan bu kartpostal da bir diğer incelemeye değer örneği oluşturuyor. Dikkat çekici tasarım ögelerine sahip olan kartpostalın katlanabilir yapısı, tasarımı bir masa veya sehpa üzerinde durdurabilmeyi mümkün kılıyor. Bu da kartpostalın işlevini artırdığı gibi onu çok daha anlamlı hale getiriyor.

Kendi yılbaşı kartınızı nasıl hazırlayabileceğinizi öğrenmek için Yılbaşı Kartını Kendin Hazırla başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

4. Altında pembe renkli bir zarf bulunan ve üzerinde balon tasarımı ile doğum günü tebrik mesajı yer alan kartpostal örneği

Doğum günü tebrik mesajı için tasarlanan kartpostal örnekleri içinde değerlendirilebilecek bu örnekte minimal bir bakış açısı gözlemliyoruz. Yalnızca pastel tonlara sahip bir balon şekli ile süslenen kartpostalın ön yüzünde son derece zarif bir yazı fontu ile de doğum günü mesajı yazılmış. Böylece doğum günü kutlanacak kişiye hem zarif hem de etkileyici bir mesaj aracı ile yeni yaş dileklerini iletebilmek mümkün hale geliyor.

5. Lacivert renkli ve üzerinde yaldız renkli bayram tebriği mesajı bulunan kartpostal örneği

Ülkemizde kartpostal gönderimi için en çok tercih edilen dönemlerden biri de bayramlar. Hem milli hem de dini bayramlarda kartpostal gönderimine başvuruluyor. Bu maddede yer verdiğimiz kartpostal örneğinde de bir bayram tebriği mesajı içeren sade, fakat şık bir tasarım görüyoruz.

Kartpostal Tasarımı Nasıl Yapılır?

Yukarıda sıraladığımız kartpostal örnekleri arasında sizin de beğendiğiniz bir tasarım mutlaka vardır. Bu noktada, seçtiğiniz temaya en uygun tasarıma sahip kartpostalı hazır olarak satın alabileceğiniz gibi sizin de tasarlayabileceğinizi belirtmemizde fayda var. Peki siz tam da hayal ettiğiniz gibi bir kartpostalı nasıl tasarlayabilirsiniz? Online baskı ihtiyaçlarınıza her zaman en uygun çözümleri sunan Matbuu sayesinde dilerseniz hazır şablonları özelleştirerek kendi tasarımlarınıza sahip olabilmeniz mümkün.

Fakat kendi kartpostal tasarımınızı kendiniz yapmayı tercih ediyorsanız, bu doğrultuda öncelikle kartpostal ölçülerine karar vermeniz gerektiğini söyleyelim. Eğer standart ölçülere sahip bir kartpostal tasarlayacaksanız, ölçüler 10×15 cm olmalı. Ayrıca tasarım ölçülerine kesme payı için boşluk eklemeniz de gerekiyor. Ek olarak, tasarımın 300 dpi çözünürlüğe sahip olduğundan da emin olmalısınız. Öte yandan bu detayların hepsini sizin yerinize düşünen Matbuu ile hem kendi tasarımlarınızı kartpostal üzerinde görebilir hem de zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Kartpostal Baskı Siparişi Nasıl Verilir?

Bir fincan çay, kol saati ve küçük bir saksısa kaktüsün olduğu masanın üzerinde bir zarftan kendisine gelen kartpostalı çıkaran insan ellerinin yukarıdan görünümü

Kartpostal baskı ihtiyaçlarınız için hazır kartpostallar en kolay seçeneklerden biri olabilir. Ancak bu durumda tam da istediğiniz gibi bir kartpostal tasarımı bulabilmek için zamanınızın önemli bir kısmını ayırmanız gerekeceğini söylememiz gerekiyor. Fakat internet üzerinden dilediğiniz tasarımda bir kartpostal baskı siparişi vermeyi planlıyorsanız, bunun çok daha pratik bir seçenek olduğunun da zaten farkındasınızdır.

Online kartpostal baskı siparişi vermek için Matbuu.com’a girerek kendi tasarımınızı sisteme yüklemeniz veya hazır kartpostal seçeneklerini değerlendirmeniz yeterli olacaktır. Eğer yine de istediğiniz gibi bir tasarım bulamadığınızı düşünüyorsanız, Matbuu’nun profesyonel tasarım hizmetinden yararlanmak için form doldurup beklentilerinize göre bir fiyat teklifi isteyebilirsiniz. Tüm süreç tamamlandıktan sonra ise geriye sadece sipariş ettiğiniz kartpostalların hazırlanıp adresinize gönderilmesi kalıyor.

Kartpostalın yanı sıra yeni yılda en çok ihtiyaç duyulacak araçlardan takvim örnekleri için de En Yaratıcı ve Dikkat Çekici Takvim Örnekleri başlıklı içeriğimizi inceleyerek ilham alabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir