Font Nedir ve Yazı Fontu Seçilirken Nelere Dikkat Edilir?

Total
0
Shares
font nedir sorusuna yanıt niteliğinde farklı fontlarla oluşturulmuş harfler

Yazı tipi veya font nedir, ne anlama gelir, işletmeler için neden önemlidir? Bu soruların yanıtını vermek, bilgisayarlarda metin tabanlı yazılımları kullanırken font seçeneği ile karşılaşan birçok kişi için aslında pek de zor değil. Ancak her firmanın mutlaka hakkında bilgisi olması gereken bu konu, esasında kurumsallaşma sürecinde kritik bir rol oynuyor.

Markaların farklılaşmasında, rekabette ön plana çıkmasında, satış hedeflerine ulaşmasında önemli bir etkisi bulunan yazı fontu seçimi kesinlikle şansa bırakılmaması gereken bir konu. Bu nedenle biz de ihtiyacınız olan baskı ürünlerine kolaylıkla ulaşmanızı sağlayan Matbuu markası olarak kurum kimliğinin önemli parçalarından font hakkında merak edilenleri yanıtlamak istedik.

Siz de kurumsal kimliğinizi oluşturmadan veya yenilemeden önce içeriğimize göz atarak font seçimine dair dikkat edilmesinde fayda olan temel noktaları öğrenebilirsiniz.

Font Nedir ve Nasıl Bulunmuştur?

Yazı yazmak için kullanılan yazı tipleri, “font” olarak anılmaktadır. Yazı şekli olarak da tanımlayabileceğimiz font; hem dijital hem de fiziksel ortamlarda, yani aslında yazı söz konusu olan her noktada karşımıza çıkmaktadır.

Örneğin markaların logosunda, afişlerinde, web sitelerinde, blog içeriklerinde, kısacası markayla ilişkilendirilen her yerde bir yazıyı şekillendirmek için font kullanımına başvurulmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi bir metni dikkat çekici, resmi, komik veya yaratıcı hale getirmede font seçiminin büyük bir önemi bulunmaktadır.

yazı fontunu belirten harfler

Font nedir, artık daha iyi biliyorsunuz. Peki font kavramı tarih sahnesine nasıl çıkmıştır? İlk font tipinin matbaanın icat edilmesi ile ortaya çıktığını tahmin etmek pek de zor olmasa gerek. Hatta metin tabanlı yazılımlarda sıklıkla karşınıza çıkan “Roman” adlı yazı karakterinin ilk kullanılan fontlardan biri olduğunu söylemek mümkün.

Ancak elbette yüzlerce, hatta binlerce fonttan söz edilebilir. Hepsini ayrı ayrı ele almak tabii ki mümkün olmayacağı için markaların en çok başvurduğu font türlerini sizler için incelemek istedik.

En Çok Kullanılan Font Türleri Hangileridir?

Online ve offline mecraların en popüler font seçenekleri ile ilgili bilgileri aşağıda listelenmiş halde bulabilirsiniz:

Times New Roman

İlk olarak The Times adlı gazete tarafından kullanılmaya başlanan Times New Roman, 1931 yılında tasarlanmış bir fonttur. The Times’ın daha önceki yazı fontu Times Old Roman adı ile anıldığı için bu yeni fonta da Times New Roman adı verilmiştir. Ancak 1972 yılında The Times gazetesi bu fontu kullanmayı bırakıp baskılarını farklı bir font ile üretmeye başlamıştır.

Arial

Arial MT veya Arial, diğer bir popüler yazı fontu olarak karşımıza çıkıyor. 1982 yılında tasarlanan bu font, estetik açıdan iyi bir deneyim sunduğu için makale başlıklarından çocuk kitaplarına, tabelalardan websitelerine kadar hemen her ortamda kullanılır. Ancak uzun metinlerde bu fontun göz yorabileceği uyarısında da bulunmuş olalım.

Helvetica

Son derece zarif, anlaşılır ve net bir yazı fontu olan Helvetica, tasarım ekosisteminin de en çok kullanılan yazı tiplerinden biri olarak nitelendirilebilir. Bu özelliklerinden dolayı resmi yazışmalarda sıklıkla tercih edilen Helvetica yazı tipinde harfler birbirine oldukça yakın yapıdadır. Fakat kimi zaman harflerin birbirine olan yakınlığı, okuyucu rahatsız edebilmektedir.

Roboto

Arama motoru Google tarafından geliştirilen Roboto adlı yazı tipi ailesi, okunabilirliği yüksek, sade ve modern bir font olarak değerlendirilebilir. Bundan dolayı kurumsal kimlik tasarımlarında en çok tercih edilen fontlar arasında sıralayabileceğimiz Roboto’ya en çok kartvizit, logo gibi tasarımlar ile banner reklam tasarımlarında rastlayabilirsiniz.

Sizin için en iyi kartvizit tasarımlarına göz atmak ve siparişinizi oluşturmak için ise buraya tıklamanız yeterli.

Verdana

Microsoft için tasarlanmış olan Verdana, uzun harf yapısı ile karakteristiktir. Özellikle web kullanımında yaygın olarak tercih edilen Verdana yazı tipi, okumayı kolaylaştırdığı için uzun metinler için de güvenilir bir font olarak karşımıza çıkmaktadır.

Garamond

İlk olarak 16. yüzyılda kullanılsa da günümüzde geliştirilmiş versiyonu ile karşımıza çıkan Garamond, Helvetica gibi zarif ve okuması kolay bir fonttur. Dergilerde, web sitesi tasarımlarında, kitaplarda ve basılı birçok baskı ürününde Garamond yazı tipi kullanılmaktadır.

Gotham

Harfler arası açıklıkları ve dik görünümüyle netlik ve anlaşılırlık açısından üstün özellikler sunan Gotham, tasarım dünyasının en sevilen yazı tiplerinden biridir. Oldukça geniş bir kullanım alanı sunan bu fontu genellikle logo, afiş, broşür ve katalog baskı ürünlerinde görebilmek mümkün.

Daha farklı ve markanızı daha iyi yansıtabilecek font fikirlerini görüntülemek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Font Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

ahşap kutu içinde renkli harfler

Başta da belirttiğimiz gibi font seçimi, bir markanın kimliğini kurgularken büyük bir önem taşıdığı için asla şansa bırakılmaması gereken konuların başında gelmektedir. Font nedir sorusuna yanıt bulduğumuza göre şimdi de dilerseniz font seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğine mercek tutalım.

1. İhtiyaçlarınızı Tespit Edin

Öncelikle markanızı yansıtma fırsatı bulacağınız görsel araçlardan biri olduğu için font seçerken ihtiyaçlarınızı da belirlemiş olmanız önemli. Buna göre örneğin bir pazarlama kampanyası için kullanacağınız materyallere uygun bir font tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Çünkü yeni bir ürün veya hizmetin tanıtımı için çalışacağınız broşür baskı ürünlerinde kullanılacak font ile resmi yazışmalarda kullanacağınız fontun ortak bir noktası olmasını bekleyemeyiz. Öte yandan bütünleşik bir pazarlama iletişimi için tüm tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinde aynı font ailesine ait yazı tiplerini kullanmak da tüketici gözünde markanın hatırlanabilirliğini artıracaktır.

2. Kurumsal Kimlik ile Uyuma Önem Verin

Online veya offline kanallarda kullanacağınız font gruplarının mutlaka ama mutlaka kurumsal kimlik ile örtüşmesi gerektiğini söylememiz gerekiyor. Marka imajını belirlemeyi sağlayan kurumsal kimliğin önemli bir parçası olan yazı tipi, müşterilerinizin markanızı nasıl algılayacağını da belirliyor.

sarı zemin üzerinde duran sarı bir kitap kapağı

Bu doğrultuda sektörünüze, iş kolunuza, marka kültürünüze en uygun font ailesini seçmenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Örneğin finans sektöründe hizmet veriyorsanız, güvenilir bir marka izlenimi oluşturmak için daha köşeli fontları tercih edebilirsiniz. Buna karşın grafik tasarım hizmeti susuyorsanız, daha yuvarlak hatlara sahip fontlar yaratıcı yönünüzü ortaya koymak adına sizin için ideal olacaktır.

3. Hedef Kitle Beklentilerini Belirleyin

Font seçiminin hedef kitle beklentileri ile ne gibi bir ilgisi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Oysa ki hedef kitlenizi etkisi altına alacak bir font seçmeniz, iş hedeflerinizi gerçekleştirmenizi teşvik edecektir. Nasıl mı?

Web platformlarında “kullanıcı deneyimi” olarak anılan ve net, anlaşılır, okunur metin düzeni ile ilgili olan hedef kitle beklentisi, basılı materyallerde de söz konusudur. Buna göre basılı ürünlerin üzerinde yer alan ve okunmayan, gözü yoran, rahatsız eden fontlar, markanıza dair olumsuz bir algı yaratılmasına zemin hazırlayacaktır.

Eğer hedef kitleniz, font nedeniyle markanıza ait herhangi bir içeriği okumakta zorlanırsa, ne yazık ki işletmenizin de pazarlama hedeflerine ulaşması pek kolay olmayacaktır. Tüm bu bilgiler ışığında font nedir, işletmenizin başarısı için doğru font seçimi neden önemlidir gibi sorulara yanıt bulduğumuza göre artık istediğiniz gibi baskı ürünleri hazırlayabilir, kurum imajını da bu şekilde destekleyebilirsiniz.

Firmanızın tüm baskı ihtiyaçları için ise en uygun, en pratik ve en hızlı yolun online matbaanız Matbuu olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir