Niş Pazarlama Nedir? Niş Bir Kitleye Nasıl Ulaşılır?

Total
18
Shares
niş pazarlamayı temsil eden hedef tahtası üzerindeki küçük bir insan figürü grubu

Belirli bir kitleyi hedef olarak belirleyen firmaların ürünlerini veya hizmetlerini başarılı şekilde tanıtmaları için niş pazarlama çalışmaları oldukça önemlidir. Niş pazarlama sürecini doğru analiz eden ve sürecin tüm aşamaları için etkili stratejiler geliştiren firmalar, aldıkları geri dönüşleri ve marka imajlarını yükseltir.

Niş Pazarlama Nedir?

Niş pazarlama (niche marketing), ihtiyaçları aynı olan belirli tüketici topluluklarının beklenti ve özellikleri göz önüne alınarak oluşturulan bir pazarlama stratejisidir. İşletmelerin niş pazarlamaya yönelmesindeki en temel sebep, ilgili alanda uzmanlaşma ve etkili pazarlama stratejileriyle kazançları yükseltmektir.

Ürün veya hizmetleriniz için aynı ihtiyaçlara sahip belirli bir hedef kitle seçtiyseniz niş pazarlamaya önem vermeli ve hedefe giden yolda kendinize doğru stratejiler geliştirmelisiniz. Peki, niş bir hedef kitleye yönelen işletmeler için niş pazarlama neden bu kadar önemlidir?

Niş Pazarlamanın Özellikleri Nelerdir?

Niş pazar

 • Ürün veya hizmetlerin maliyeti ile kıyaslandığında kazançların yüksek olması bu pazarlama sürecinin en temel karakteristik özelliklerinden biridir.
 • Hitap ettiğiniz hedef kitlenin küçük olmasından dolayı, pazarlama çalışmalarınızı daha düşük bir bütçe ile gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ürün veya hizmetler küçük bir tüketici topluluğuna sunulduğu için hedef kitlenin niteliklerini bilmek daha kolaydır.
 • Tamamen hedef kitlenin özelliklerine göre geliştirilecek başarılı stratejiler sayesinde marka güvenilirliği ve müşteri memnuniyeti sağlama oranı yüksektir.
 • Firmaların, alanlarında uzmanlaşmalarının yanı sıra ürün veya hizmetlerinin hedef kitlenin ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verecek nitelikte olması gerekir.
 • Bütünüyle müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik ürün veya hizmet satışı yapıldığından, fiyat belirleme konusundaki inisiyatif işletmelere aittir.
 • Bu pazarlama stratejisinde ürün veya hizmet satışı düşüktür fakat hedef kitlenin gereksinimleri özelinde satış yapıldığı ve fiyat inisiyatifi işletmelerin elinde olduğu için kâr oranı daha fazladır.
 • Bireyi hedef alan mikro pazarlama tekniklerinin aksine, niş pazarlama belirli özelliklere ve ihtiyaçlara sahip olan küçük tüketicileri hedefler.

Niş Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

Altın renginde ok işareti üzerine konmuş büyüteç

Doğru pazarlama süreçleri ve belirli bir hedef kitlenin niteliklerine göre hazırlanan niş pazarlamanın işletmeler açısından birçok faydası bulunur. İşte niş pazarlamanın çeşitli ölçekteki işletmeler için en çok öne çıkan faydaları:

 • Niş pazarlama, yapısı itibarıyla firmaların belirli alanlarda uzmanlaşması prensibine göre çalıştığı için firmaların sektörel hakimiyetini üst seviyeye taşır.
 • Niş bir pazarda faaliyet gösteren ve niş pazarlamanın önemini bilen işletmeler, kurdukları doğru stratejilerle müşteri ilişkilerinde daha başarılı olur.
 • Seçtiğiniz niş bir alanda rakibiniz az olacağı için çalışmalarınızı daha düşük rekabet şartlarında sürdürebilirsiniz.
 • Müşterilerin ürün veya hizmetler için ulaşabilecekleri seçenekler kısıtlı olduğundan ve fiyat inisiyatifi de firmalarda olduğundan, kârlılığınızı artırıp sektörde daha hızlı yükselebilirsiniz.
 • Niş pazarlama için ayrılması gereken bütçe ve kaynakların az olmasından dolayı daha düşük bütçelerle seçtiğiniz niş pazara odaklanabilirsiniz.

Niş Pazarlamanın Riskleri Nelerdir?

Düşük rekabet, yüksek kârlılık ve belirli bir alanda uzmanlaşma gibi birçok faydası olan niş pazarlamanın, az da olsa bazı riskleri bulunur. İşletmenin ürün veya hizmetlerini sattığı ilgili niş pazarda yaşanabilecek büyük ve hızlı değişimler, bu risklerin en önemlileri arasındadır.

Niş Pazarlama İşletmeler İçin Neden Önemli?

niş pazar ve genel pazar

Bu pazarlama stratejisinin önemine geçmeden önce “niş”, “niş ürün” ve “niş pazar” kavramlarının ne olduğunu bilmekte fayda var. Niş, tamamen belirli, genele kıyasla daha küçük bir grubu temsil eder. Niş pazar da ihtiyaçları veya tercihleri bakımından bütünüyle kendine özgü bir pazar türüdür. Niş ürün ise bir niş kitlenin ihtiyaçları için özel olarak üretilen üründür.

Örnek vermek gerekirse, bisiklet sürücüleri niş bir pazar olup onlara özel üretilen bandana, şort gibi malzemeler de niş ürün olarak adlandırılabilir. Bu kitleyi çekmek için yapılacak pazarlama stratejisi de elbette niş pazarlama stratejisi olmalıdır.

İşte niş pazarlamanın önemi, tam da bu noktada ortaya çıkmaktadır. Niş pazarlama, bir niş pazarda doğru planlama süreçleri ve stratejilerle ürün veya hizmet satışında büyük başarı sağladığı için bu kadar önemlidir. Başarılı niş pazarlama çalışmaları, niş ürünleri tamamen pazarın ihtiyaçları ve özellikleri doğrultusunda hedef kitleyle buluşturur.

Niş Pazarlama Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Düşük rekabet koşullarında ürün veya hizmet satışınızı gerçekleştirmek ve daha güçlü müşteri iletişimi ile firmanızı sektörde hızlı bir şekilde yükseltmek için niş pazarlama süreci ve stratejilerinin nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir. İşte büyük işletmelerin yanı sıra orta ve küçük işletmeler için de geçerli olan başarılı niş pazarlama unsurları:

 • Niş pazarlamaya giriş süreci, işletmenin başarılı olabilmesi için seçilen belirli bir niş pazarda ürün veya hizmet satışına geçmeden önce yapılacak çeşitli çalışmalardan oluşur. Elverişli pazar alanlarının tespiti, gelişme ve trendlerin analizi, hedef kitlenin istekleri ve gruplandırılması, belirlenen niş alanına göre promosyon yapılması gibi çalışmalar niş pazarlamaya giriş aşamasında oldukça önemli bir yere sahiptir.
 • Niş pazarlamada, belirli bir niş alanda daha düşük rekabet koşulları mevcut olsa bile rakip analizi yapmanın atılacak adımları belirlemede büyük faydası vardır.
 • Niş pazarlama süreci sonunda oluşturulan planların daha etkili şekilde hayata geçirilebilmesi ve başarılı müşteri iletişimi için işletme çalışanlarının süreçle ilgili bilgi sahibi olmaları sağlanmalıdır.
 • Çağın gerektirdiği teknolojik araçların yanı sıra el ilanı gibi reklam araçlarını da etkili kullanarak niş kitlenize ulaşma şansını daha da artırabilirsiniz.

Niş Pazarlamada Nelere Dikkat Edilmeli?

niş pazarlamayı temsil eden hedef tahtası üzerindeki küçük bir insan figürü grubu

Firmanızın kârlılığını artırmak ve seçtiğiniz niş pazarda yükselip hedef kitlenizle iletişiminizi üst seviyeye taşımak için dikkat etmeniz gereken bazı özellikler vardır:

 • Seçtiğiniz niş pazarla ilgili hedef kitlenin ihtiyaçlarını, kendi kapasitenizi iyi bilmeli ve bunları karşılayabileceğinizden eminseniz niş pazarlamaya giriş yapmalısınız.
 • Müşterilerin tercih edebilecekleri ürün sayısının az olması ve düşük rekabet nedeniyle kaliteye önem vermeyi ihmal etmemelisiniz.
 • Faaliyet gösterilen niş pazarda müşterilerin isteklerinin yeterince karşılanmaması, marka güvenilirliği ve imajı açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.
 • Niş pazarlamayla ilgili temel stratejileri netleştirdikten sonra personeli bu konuda bilgilendirmeli ve süreç içerisinde aktif olarak personelin gelişimine dikkat etmelisiniz.
 • Niş kitleye ulaşmada rakip analizi ve pazar araştırması çalışmalarının yanı sıra katalog, cepli dosya gibi kurumsal kimliğinizi olumlu etkileyecek tanıtım çalışmalarının da büyük rolü vardır.

Başarılı Niş Pazarlama Örnekleri

Lefty’s: Lefty’s, solak insanların kullanım alışkanlıklarını göz önüne alarak tamamen bu kitleye yönelik, özel olarak tasarlanan eşyaların ve aletlerin satışını gerçekleştiriyor.
Bee’s: Doğal yöntemlerle gıda saklamayı tercih eden tüketicilerin ihtiyaçlarını gözeten marka, plastik içermeyen ve bal mumundan yapılan doğal sargı kağıtları ile güzel bir niş pazarlama örneği sergiliyor.
Nomatic: Nomatic, tamamen gezginlere ve dijital göçebelere yönelik kullanışlı ürünleriyle dikkat çekiyor. Hedef kitlenin ihtiyaç duyduğu birçok çanta ve valiz modeline sahip olan markanın oldukça işlevsel ürünleri bulunuyor.

Türkiye’nin ilk online matbaası Matbuu‘da, hedef kitlenize en iyi şekilde ulaşmak ve firmanıza geri dönüşler kazandırmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm matbaa hizmetlerini bulabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir