Promosyon Nedir ve Şirketler İçin Neden Önemlidir?

Total
1
Shares
mavi arka plan önünde beyaz bir megafon tutan el

Küçük veya büyük fark etmeksizin tüm şirketlerin ilgi alanına girmesi gereken promosyon, ne yazık ki önemi tam olarak anlaşılmayan bir kavram. Günümüzde hala birçok şirket promosyon nedir, neden önemlidir gibi soruların karşılığını yeterince özümseyemediği için tanıtım çalışmalarından da yeterince verim alamıyor. Oysa ki promosyon, diğer tüm reklam ve tanıtım çalışmalarını desteklediği gibi şirketin adını, ürün/hizmetlerini geniş kitlelere duyurmak için yürütülen faaliyetlerin sac ayaklarından biri olarak da karşımıza çıkıyor.

Bu durumdan hareketle, Türkiye’nin en büyük online matbaası Matbuu olarak biz de promosyon konusunda bilincin artırılabilmesi için konuya ilişkin detayları kaleme almak istedik. Dilerseniz siz de içeriğimizi okuyarak bu anlamda hangi noktalara önem vermeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. İşte şirketlerin rekabette ön plana çıkmasında büyük rol oynayan promosyon ürünlerine dair bilmeniz gerekenler…

Promosyon Nedir?

Promosyon, kelime anlamıyla “özendirme” olarak Türkçe’ye geçmiş olsa da “öne çıkarma” şeklinde de dilimize çevirebilmek mümkün. Çünkü promosyon nedir sorusuna temel olarak şirketlerin markalarını öne çıkarmak için kullandıkları ürünler diyerek yanıt verebiliriz. Dolayısıyla, şirketlerin müşteri zihninde markalarını tutundurmak amacıyla yürüttükleri ürün dağıtım çalışmalarının hepsi için aslında birer promosyon çalışması demek çok da yanlış olmayacaktır.

promosyon nedir sorusuna yanıt niteliğinde kurumsal kimlikle uyumlu şapka, saat ve karton torba gibi promosyon ürünleri

Bu noktada kurumsal kimlik kavramını promosyondan ayrı tutmamak gerekiyor. Şirketinizin kurum imajını yansıtan promosyon ürünleri; şirket ismini, ürün ve hizmetleri, hizmet kalitesini müşterilere daima anımsatmayı mümkün kılıyor. Bu sayede potansiyel müşterilerinizin sizin hizmet alanınızda bulunan bir ürüne dair ihtiyaçları söz konusu olduğunda akıllarına ilk sizin gelmeniz söz konusu olabiliyor.

Promosyon ürünleri, şirketinizin adeta sesi rolünü üstlendiği için önem verilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Gerek müşteri kitlenize bir jest yapmak, gerek marka bilinirliğini artırmak, gerekse de kendinizi hatırlatmak amacıyla tercih edebileceğiniz promosyon ürünlerinin daha birçok faydasına rastlayabilmeniz de mümkün.

Marka bilinirliği çalışmaları konusunda önemli bir yere sahip olan afiş ürünleri ile ilgili detaylı bilgi için Afiş Nedir? Afiş Tasarlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Promosyon Faydaları Nelerdir?

Promosyon nedir sorusuna yanıt verdiğimize göre artık sıra promosyon ürünleri aracılığıyla tanıtım çalışmalarını desteklemenin sağlayacağı başlıca avantajları sıralamaya geldi. Promosyon aktivitelerinin şirketi ön plana çıkararak rakiplerinden sıyrılmasını sağlayabildiğine içeriğimizin başında değinmiştik.

Bu elbette promosyon yapmanın en önemli avantajı olarak nitelendirilebilir. Çünkü böylece şirketin marka bilinirliği artırılabilir. Bunu takiben şirketin daha fazla müşteriye ulaşması ve dolayısıyla satışlarını artırması, daha fazla kar sağlaması ve bununla birlikte pazarda daha büyük paya sahip olması mümkün hale gelecektir.

Diğer yandan promosyon çalışmalarının yalnızca müşterileri hedef aldığını iddia etmek, büyük bir yanılgı olacaktır. Çünkü şirket çalışanları da promosyon çalışmalarından olumlu yönde etkilenebilirler. Bu nedenle promosyon çalışmalarını hem şirket içi hem de şirket dışı olmak üzere iki farklı grupta incelemek daha başarılı bir yaklaşım olacaktır.

Şirket çalışanlarına dağıtılan promosyon ürünleri, çalışanların şirketlerine olan bağlılıklarını ve çalışma motivasyonlarını artıracağından şirket içi promosyona da en az şirket dışı promosyon kadar önem verilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Promosyon Ürünleri Nelerdir?

promosyon çalışmaları için kullanılan kalemler ve powerbank'ler

Bir ürünü promosyon haline getiren başlıca faktör, üzerinde kurum kimliğinizi yansıtan logo, görsel vb. ögeler bulunmasıdır. Bu tanıma göre aklınıza gelebilecek her şey, üzerine şirket ismi, logosu gibi şirket kimliğine ait ögeler basıldığında promosyon ürünü haline gelecektir.

Ancak bir promosyon ürününün hedeflenen etkiyi göstermesi için müşterilerinizin ve çalışanlarınızın günlük hayatını kolaylaştıracak nesnelerden olmasını tavsiye ederiz. Böylece promosyon olarak dağıttığınız ürünler her zaman göz önünde olacak ve gün içinde kullanılacakları için şirketinizin de sürekli olarak tanıtım rolünü üstleneceklerdir.

Bu doğrultuda, müşterilerinizin ilgisini çekecek işlevsel ürünleri promosyon ürünü olarak tercih etmenizde büyük fayda olduğunu savunabiliriz. Örneğin ajanda, not defteri, kalem, flaş bellek, kupa, saat, tişört, şapka veya çakmak etkili birer promosyon ürünü haline getirilebilir. Peki promosyon ürünlerini ne zaman dağıtmalısınız?

Bu sorunun yanıtı değişkenlik gösterebilmektedir. Eğer halihazırda bir tanıtım kampanyası yürütüyorsanız, çalışmalarınızı desteklemek üzere promosyon ürünlerinizi müşterilerinize dağıtabilirsiniz. Öte yandan yılbaşı, kuruluş yıl dönümü veya milli ve dini bayram gibi özel günlerde promosyon çalışması yapmayı asla atlamamanız gerektiğini de belirtmemizde yarar var.

Promosyon Ürün Nasıl Seçilmelidir?

ellerinde yüz hizasına gelecek şekilde gülen suratlı karton tutan kırmızı elbiseli kadın

Promosyon ürünlerinin kalitesi ve fonksiyonelliği tamamen şirketinizle bağdaştırılacağı için ürün seçimine özen göstermenizi öneririz. Üstelik kalitesinden emin olduğunuz ürünler, müşterilerinizin memnun olmasını da sağlayacaktır. Bu da elbette ki marka sadakatini pekiştirecektir. Dolayısıyla promosyon ürünlere karar verirken herkesin ihtiyaç duyabileceği, işlevsel ve kolay bozulmayacak kalitede ürünler tercih ettiğinizden emin olmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Promosyon Ürün Siparişi Nasıl Verilir?

Promosyon nedir artık çok daha iyi biliyorsunuz ve promosyon ürünlerin nasıl seçilmesi gerektiği hakkında da daha fazla bilgi sahibisiniz. Fakat promosyon ürünler için hangi çözüm ortağı ile ilerlediğiniz de son derece önemli bir konu. Çünkü ürünler üzerindeki baskı kalitesi, şirketinizin itibarı ile doğrudan ilgili olacaktır. Beklentilerinizi karşılayamayacak, ideal baskı kalitesini sunamayacak bir matbaa/baskı merkezi ile ilerlediğiniz takdirde promosyon çalışmalarınızdan da istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz.

Bu doğrultuda, her türlü baskı ihtiyacınızı karşılamak için çalışmalarına hız kesmeden devam eden Matbuu’yu tercih ederek promosyon ürünleri kategorisinden not defteri, çakmak veya tükenmez kalem gibi seçeneklere göz atabilir, ihtiyaç duyduyuğunuz ürünlere hızlı bir şekilde kavuşabilir ve tanıtım çalışmalarınızdan beklediğiniz verimi alabilirsiniz.

Bunun için tek yapmanız gereken Matbuu’nun web sitesini ziyaret etmek, istediğiniz promosyon ürünlerini seçip şirketiniz için özelleştirerek siparişini vermek ve daha sonra siparişlerinizin adresinize ulaştırılmasını beklemek. Hepsi bu!

Online matbaa seçiminde nelere önem verilmesi gerektiğini Online Matbaa Seçmeden Önce Bilmeniz Gereken 14 Şey başlıklı içeriğimizi inceleyerek daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir