Online Matbaa Seçmeden Önce Bilmeniz Gereken 14 Şey

Total
2
Shares
online matbaa ve geleneksel matbaaların kullandığı ofset makinesi

Broşür, kartvizit, magnet, zarf, katalog, davetiye, sticker… Gerek şahıs gerek işletme olarak zaman zaman bu tür basılı materyallere ihtiyaç duyduğunuz mutlaka olmuştur. Online matbaa, bu tür materyalleri internet üzerinden sipariş verebilmenizi ve çok kısa bir sürede siparişlerinize kavuşabilmenize olanak sağlar. Ancak onlarca online matbaa arasından hangisini tercih etmeniz gerektiği konusunda başlangıçta kararsız kalabilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza uygun, en ideal online matbaayı bulmak, aslında diğer alışverişlerinizle benzerlik gösterir. Örneğin, ayakkabı satın alırken ayakkabının rahatlığı, tasarımı, dikişi, fiyatı gibi pek çok unsura dikkat ediyorsanız online matbaa seçerken de birtakım faktörleri göz önünde bulundurarak hangi online matbaayı tercih etmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. Biz de bu yazımızda online matbaa seçmeden önce dikkat etmeniz gereken 7 noktaya değinmek istedik.

Müşterilerinizi etkileyecek baskı çözümleri ile ilgili fikir edinmek için Basılı Tanıtım Araçlarıyla Müşterilerinizin Aklında Nasıl Kalabileceğinizi Biliyor Musunuz? başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Online Matbaa Seçiminde Önem Verilecek Noktalar

Online matbaalar, gelişen teknolojilere ayak uydurarak ihtiyaçlarınıza kısa sürede çözüm bulabildiklerinden dolayı geleneksel matbaalardan kolaylıkla sıyrılabilmektedir. Ancak her geçen gün sayıları artan online matbaa firmaları arasından hangisi ile iş birliği yapmanız gerektiğine nasıl karar vereceksiniz? İşte bu konuda işinizi kolaylaştırmak üzere hazırladığımız ve basılı materyal ihtiyaçlarınız için online matbaa seçmenizi kolaylaştıracak noktalar…

1. İhtiyaçlarınızı Belirleyin

online matbaa ve geleneksel matbaaların baskı ürünlerinden biri olan kataloglar

Çok basit görünebilir, fakat online matbaa arayışına girmeden önce ihtiyaçlarınızı tam olarak belirlemeniz son derece kritik bir önem taşıyor. Örneğin 10 tane sticker yaptırmak istiyor olabilirsiniz. Ancak matbaacılıkta belli ürünlerin minimum adeti vardır. Dolayısıyla bir sticker için en az 100 adet bastırmanız gerekebilir. Bu doğrultuda hangi üründen kaç adet ihtiyacınız olabileceğine önceden karar vermenizde büyük fayda var.

2. Teslim Süresini Dikkate Alın

Bugün baskıya verip en geç iki gün içinde teslim almanız gereken 15.000 adet broşür siparişiz olduğunu varsayalım. Böyle bir durumda online matbaaları, web siteleri üzerinden inceleyerek sundukları teslimat koşullarına göz atabilir, ekspres veya hızlı teslim gibi bir seçenekleri olup olmadığına dikkat edebilirsiniz. Aksi halde işiniz çok acil dahi olsa baskı ihtiyaçlarınız yetişmeyebilir.

3. Satış Sonrası Desteği Değerlendirin

Hizmet veren her firma için müşteri hizmetleri elbette önemlidir. Fakat online matbaanızın çözüm odaklı bir satış sonrası destek ekibine sahip olması, kimi zaman tercih nedeni bile yaratabilir. Çünkü sonradan gelişen bir durumla ilgili online matbaanızdan destek almaya ihtiyaç duyabilirsiniz veya yaşanan bir sorunla ilgili danışmanız gereken konular söz konusu olabilir. Bu konuda baskı ihtiyaçlarınıza uygun fiyatlarla kaliteli çözümler sunan Matbuu’nun alanında uzman ekibiyle satış öncesi, sırası ve sonrasında her konuda desteğinize hazır olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

4. Fiyat Politikalarını İnceleyin

hesap makinesi ile çizelge üzerinde hesap yapan adam eli

Online matbaa seçerken fiyat politikalarını şeffaf bir biçimde belirten firmalarla çalışmaya önem vermeniz yararınıza olur. 100 adet kaç lira? 500 adet kaç lira? 1000 adet kaç lira? Ekonomik baskı olursa fiyat nasıl olur? Kağıt 115 gram kuşe olursa fiyat nasıl değişir? 157 gram mat kuşe olursa ne olur? Fiyatlara KDV eklenmiş mi? Kargo dahil mi? Fiyatla ilgili bu tür unsurların hepsini göz önünde bulundurduğunuz takdirde, daha sonradan kötü sürprizlerle karşılaşma olasılığınızı sıfırlamış olursunuz.

5. Müşteri Yorumlarına Bakın

Online matbaanın daha ekonomik çözümler sunduğunu söylemeye gerek dahi yok. Fakat dikkat etmeniz gereken önemli bir konu daha var: Ekonomik çözüm, kalitesiz çözüm anlamına gelmemeli. Bu nedenle online matbaa seçerken müşteri yorumlarını özenle okumalı, söz konusu firmanın kaliteli bir hizmet verdiğinden emin olmalısınız. Zira müşteriler durumu tüm şeffaflığı ile aktarır ve bu da sipariş vermek isteyen kişinin kararını şekillendirmeye yardımcı olur.

6. Referansları Göz Ardı Etmeyin

Seçeceğiniz firmadan hizmet almış firmalara göz atmadan karar vermemenizi tavsiye ederiz. Online matbaanızın daha önceki ve mevcut müşterilerine bakmak hizmet kalitesi konusunda size fikir verecektir. Prestijli ve büyük markaların araştırdığınız online matbaayı tercih etmesi ise her konuda rakip firmalardan daha iyi bir hizmet sunacağı hakkında önemli bir ipucu olacaktır.

7. Hazır Şablon Seçeneklerini İnceleyin

Hazır şablonlar, hem sizin baskı gereklilikleri hakkında daha fazla fikir sahibi olmanızı sağlar hem de siparişinizle ilgili olarak sürecin daha kolay ilerlemesine yardımcı olur. Bu doğrultuda online matbaa araştırmalarınızı sürdürürken firmanın sizin için hazır şablonlar sunup sunmadığına dikkat etmeniz, işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Buna ek olarak, Matbuu’nun sunduğu “Kendin Tasarla” gibi daha önceden hazırlanmış tasarımların sunulduğu bir hizmetin olması da yine kararınızı verirken yardımcı olabilecek unsurlar arasında yer alacaktır. Çünkü dergi, katalog, broşür, kartvizit gibi ürünler için ücretsiz hazır tasarımlar sunulması, müşteri ihtiyaçlarına önem verildiğinin göstergesidir.

8. İndirimleri Takip Edin

kırmızı bir arka planın önünde kullanılan ve indirimleri belirtmek için kullanılan yüzde sembolü

Online matbaa arayışındaysanız firmaların kampanya ve indirim dönemlerini incelemeniz daha ekonomik hizmet almanıza yardımcı olacaktır. Örneğin Matbuu’da ertesi gün teslim, 150 lira üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo benzeri pek çok kampanya bulunmaktadır. Bu tür cazip teklifleri takip ederek kaliteli ve daha da ekonomik bir baskı hizmeti satın alabilmeniz mümkün.

9. Özel Fiyat Teklifi Alın

Eğer yüksek adette ya da farklı ebatlarda baskı ürünleri sipariş etmek istiyorsanız, online matbaadan bu konuda özel bir fiyat teklifi düzenlemesini talep edebilirsiniz. Bu şekilde ihtiyacınıza uygun bir teklif sunan firma ile yola çıkabilir ve beklentilerinize uygun hizmet alabilirsiniz.

10. Ödeme Seçeneklerine Göz Atın

Online matbaa seçiminde güvenilir bir hizmet için en önemli verilmesi gereken konulardan biri de güvenilir ödeme seçeneklerinin sunulmasıdır. Bu anlamda, hem sizin için uygun ödeme seçeneklerinin sunuluyor olması hem de bu seçeneklerin sizin güvenliğinizi garanti altına alacak sertifikalara sahip olması tercihinizi şekillendirmenize yardımcı olacaktır.

11. İade Garantisi İmkanına Önem Verin

Online matbaa seçerken incelediğiniz firmaların koşulsuz iade garantisi imkanı sunup sunmadığına önem vermenizi tavsiye ederiz. Sunulan bu imkan, satış sonrasında sizi korumaya almayı mümkün kılacaktır. Yaşanan baskı hataları, ebat sorunları gibi durumlarda ücretsiz yeni baskı, para iadesi gibi seçenekler sunulması, mağdur olmanızın önüne geçecektir.

12. Baskı Teknolojilerini Göz Önünde Bulundurun

matbaaların kullandığı baskı teknolojilerine örnek olarak gösterilebilecek bir makinenin baskı süreci

Hakkında araştırma yaptığınız firmaların ne tür baskı makineleri kullandığına bakabilirsiniz. Bu sayede daha kaliteli baskı ürünlerine sahip olabilmeniz mümkün. Çünkü son teknoloji baskı makinelerinden çıkan ürünlerin renk ve baskı kalitesi diğerlerinden çok daha başarılı olacaktır.

Modern matbaalar hakkında bilgi sahibi olmak için Modern Matbaaların Çalışma Süreçleri başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir