İşletmeler İçin Önemli QR Kod Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Total
0
Shares
Cep telefonu ekranında QR kodu görseli

Gelişen teknolojinin sınırları ortadan kaldırmak konusundaki başarısına her geçen gün daha da yakından şahit oluyoruz.  Bu gelişmeler arasında, son zamanlarda hayatımıza bütünüyle giren ve pek çok alanda kullanım kolaylığını tecrübe etmeye başladığımız QR kod sistemi yer alıyor. Peki QR kod nedir, nerelerde kullanılır, diyorsanız sizler için hazırladığımız bu içerikte sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.  

QR Kod Nedir?

Birden fazla QR kod görseli

QR Kod, Japonya’nın ünlü otomotiv markası Toyota’nın bir yan kuruluşu olan Denso Wave firması tarafından 1994 yılında geliştirilen 2 boyutlu bir barkod sistemidir. Bu kod genellikle beyaz fon üzerindeki siyah motiflerden oluşmaktadır. Adını İngilizcedeki Quick Response kelimelerinin baş harflerinden alır ve Çabuk Tepki ya da Hızlı Yanıt anlamına gelmektedir. 

İçerisinde barındırdığı link ya da veri sayesinde, herhangi bir web adresine, yazıya, videoya, görsele veya PDF’e ulaşmanız oldukça kolay. Akıllı telefonunuzun kamerasını açarak QR kodu okuttuğunuzda, aradığınız bilgiye rahatlıkla erişim sağlayabilirsiniz. Bu özellikleriyle QR Kod, artık dijital dünyada bilgiye ulaşma ve bu bilgiyi paylaşmanın en etkin yollarından biri olarak kabul edilmektedir. 

QR Kod Ne Gibi Özelliklere Sahiptir?

QR kod nedir ve ne gibi özelliklere sahiptir sorusu son dönemde en çok merak edilen konulardan bir tanesi. QR kod sistemi, bildiğimiz barkod sistemlerinden çok daha fazla veriyi depolayabiliyor. Ayrıca eski barkod sistemine nazaran daha küçük boyutlara sahiptir. 

Bunlara ek olarak, her yönden tarama özelliğine sahip olduğu için rahat bir kullanım sunuyor. En önemli özelliği ise, herhangi bir deformasyon olsa bile taramayı mümkün kılması ve %30’a kadar olan silinme veya lekenin düzeltilebilmesi. Bu anlamda uzun vadeli bir kullanım sağlıyor. 

QR Kod Nerelerde Kullanılır?  

Restoranda telefonuyla QR kodu okutan bir adam

QR Kod nedir sorusuna cevap ararken üzerinde duracağımız bir diğer önemli husus da elbette nerelerde kullanıldığıdır. QR kodun kullanım alanı, sağladığı hızlı bilgi akışı imkânı sayesinde oldukça genişlemiştir. 

Caddelerdeki reklam panolarından kişisel kartvizitlere, restoranlardaki menülerden mobil uygulamalara, birçok sektörde ve alanda QR kodlarla karşılaşmak mümkün. Yine internet bankacılığı da hızlı ve temassız işlem özelliği sayesinde QR kodun en çok kullanıldığı alanlardan bir tanesi. 

Farklı desen ve şekillerin bir araya gelmesiyle oluşan bu yeni nesil barkod sistemi, farklı ölçeklerdeki firmaların ihtiyaçlarını karşılaması ve değişen boyutta ve nitelikte bilgiyi barındırması sebebiyle pek çok alanda hızla yayılan ve etkili bir hale gelen kullanışlı bir araç. 

Kartvizit ve el ilanı gibi pek çok ürün hakkında bilgi almak için Türkiye’nin en büyük online matbaası Matbuuyu ziyaret edebilir ve Matbaada Basılan Ürünler ve Kullanım Yerleri başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz. 

QR Kod ile Neler Yapılabilir?

havalimanında yürürken qr kod okutan bir yolcu

QR kod nedir ve nerelerde kullanılır gibi soruların yanı sıra, bu kod sistemi ile neler yapılabileceği de önemli bir nokta. Bu hayat kolaylaştırıcı gelişmenin sağladığı avantajlar, günlük yaşantımıza getirdiği hız ve kolaylık aracılığıyla kendini etkin bir biçimde gösteriyor. İşte QR kod ile yapabileceğiniz bazı işlemler: 

 • Kartvizitinizin ya da broşürlerinizin üzerine tanıtım amaçlı QR kod bastırabilirsiniz. 
 • Promosyon amacıyla bastırdığınız tişört veya kupa üzerine sitenizin web adresini içeren bir QR kod ekleyebilirsiniz. 
 • Sosyal medya hesaplarınızın linklerini içeren bir QR kodu hazırlayabilirsiniz. 
 • Kişisel web sitenizin linkini içeren bir QR kodu hazırlayabilirsiniz. 
 • Ürün tanıtım amacıyla reklam panolarında veya sosyal medya hesaplarında, ilgili ürünün sayfasına yönlendirecek bir QR kod hazırlatarak müşteriyi detaylı bilgilere ve kampanyalara hızlı bir şekilde ulaştırabilirsiniz. 
 • Yılbaşı gibi özel günler için hazırladığınız kampanyaları, indirimleri ve çekilişleri ve bunlara ait detaylı bilgileri QR kod aracılığıyla yenilikçi bir şekilde paylaşabilirsiniz. 
 • Satmayı planladığınız 2. el otomobilinizin camına bırakabileceğiniz, aracın tüm detaylı bilgilerini içeren bir QR kodu oluşturabilirsiniz. 
 • Müze, tiyatro, sinema veya diğer etkinliklerin biletleri üzerine bir QR kod bastırabilir, bu etkinlikler ile ilgili detaylı bilgiyi içeren web sayfasının linkini bu şekilde paylaşabilirsiniz. 
 • Restoranlarda, müşterilerin ücretsiz Wi-Fi erişimine kolaylıkla sahip olabilmesi için gerekli bilgileri içeren bir QR kodu hazırlatabilirsiniz. 
 • Yine restoranlarda ve kafelerde, müşterilerin menüye hızlıca erişmesini ve siparişini rahatlıkla belirlemesini sağlamak amacıyla masaların üzerine QR kodu bastırabilirsiniz. 
 • Müşterilerin yemekler ve restoran hakkındaki yorumlarını içeren web sayfasının linkini QR koduyla buluşturabilir ve hizmet kalitenizi artırabilirsiniz. 
 • Whatsapp uygulamasını bilgisayarınızda kullanmak için QR kod seçeneğini kullanabilir ve iletişiminizi bu şekilde rahatlıkla sürdürebilirsiniz. 
 • Çocuk kitapları üzerindeki QR kodunu okutarak çocuklarınızın kitap için hazırlanmış olan görsellere ve sesli okumalara erişimini sağlayabilirsiniz. 
 • Sokak tabelası üzerine basılmış bir QR kod ile, Google Haritalar için erişimi kolaylaştırabilir, o an hangi mahallede, hangi kısımda olunduğuna dair hızlı bir bilgi akışı sağlayabilirsiniz. 
 • Bankaların mobil uygulamalarında bulunan QR kodu taratarak para çekme, yatırma veya transfer etme gibi işlemlerinizi hızlıca halledebilirsiniz. 
 • Hava yollarının boarding pass kartları üzerine, veya bagaj takibi amacıyla üzere bagaj etiketlerine QR kod bastırılabilir. 
 • Hazırlamış olduğunuz bir araştırma anketi için QR kod oluşturabilir ve paylaştığınız bu kod ile birçok mecrada anketinizin paylaşımını kolaylıkla yapabilirsiniz. 
 • Dergi ve kitapların arkasına QR kod bastırarak okurların yayınevinizin web sayfasına kolaylıkla erişmesini sağlayabilir ve bu sayede online satışlarınızı artırabilirsiniz. 

QR kodun sizin için sağlayabileceği avantajlar saymakla bitmez. Bütün bu seçenekler sizin ihtiyaçlarınız ve talepleriniz doğrultusunda geliştirilebilir.  

QR kod nedir ve nerelerde kullanılır, artık biliyoruz. Peki nasıl elde edeceğinize dair bir bilginiz yok mu? İşte QR kod sahibi olmanızı sağlayan web siteler: 

QR Kod Nasıl Oluşturulur? 

Kullanımı hızla yaygınlaşan ve sıklıkla rastlanan yeni nesil bir QR kod sistemi sahibi olmak oldukça kolay. İnternet üzerinden QR kod oluşturmak üzere hizmet veren birçok site mevcut. Bunlardan bazılarını sizler için listeledik: 

 • Kaywa 
 • GOQR.me 
 • Free QR Code Generator by Shopify 
 • Create QR Code by Google App Engine 
 • QR Code Monkey 
 • Visualhead 
 • QR Stuff 
 • qr-code-generator.com 
 • The-qrcode-generator.com 

QR kod nedir, nasıl kullanılır gibi pek çok sorunun cevabını sizler için açıkladık. Bu teknolojinin sizler için sağladığı sayısız imkân ve kullanım alanlarındaki çeşitlilik, kullanıcı için marka bilinirliği ve satışları artırmak, ürün tanıtımlarını ve kampanyaları etkili bir biçimde ulaştırmak ve hızlı bir bilgi akışı sağlamak gibi çeşitli avantajlar sağlıyor. 

Son dönemin en trend ve kullanışlı araçlarından biri haline gelen QR kod uygulamasıyla sizler de reklam, tanıtım ve satış gibi birçok alanda ilerleme kaydedebilir ve sektördeki başarılarınızı her geçen gün artırabilirsiniz. 

 

Şunlar da hoşunuza gidebilir