Kurumsal Etkinliklerde Reklam ve Tanıtım Gücünüzü Artırmak için Mutlaka Kullanmanız Gereken 8 Arac

Total
1
Shares
Fuar

Markanızın tanıtımını yapmak, yen çıkardığınız bir ürünü duyurmak, müşterilerinize sunduğunuz ürün ve çözümlerin lansmanını yapmak veya sadece sponsor olmak gibi amaçlarla organizasyon, fuar, seminer, çalıştay vb. etkinlikler düzenliyorsunuz. Profesyonel bir destek aldınız ve etkinlik süreciniz tıkır tıkır işliyor. Etkinlik yönetiminizde hiçbir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Ve tam da beklediğiniz gibi bir müşteri kitlesi etkinliğinize katılım gösterdi.

masa düzeni

Bu etkinliklerden nasıl bir fayda sağlıyorsunuz?

 • Sunmak istediğiniz mesajı hedef kitlenize doğrudan iletebiliyorsunuz.
 • Hedef kişiler ya da kitleler ile aranızda hem profesyonel hem de duygusal bir bağ oluşturabiliyorsunuz.
 • Diğer reklam ve tanıtım araçlarından farklı olarak hedef kitlenizi etkinliklerde yakından tanıyabilme/gözlemle şansına sahip oluyor ve uzun vadeli reklam ve tanıtım araçlarınızı şekillendirmede izleyeceğiniz verileri elde etmiş oluyorsunuz.
 • Etkinliklerinizde hedef kitleniz ile ilgili veriler toplayabiliyorsunuz.
 • Medya araçlarını aktif olarak kullanabilme şansına sahip oluyorsunuz.

Bu tür etkinlikler, markanız ya da ürünleriniz ile ilgili reklam ve tanıtım yapabileceğiniz en doğru yöntemdir çünkü hedef kitleniz tam karşınızda ve sizden bilgi almaya hazır durumdadır. Kendilerine ulaşmak için herhangi bir ek maliyete gerek yoktur.

meeting room

Hedef kitleniz tam karşınızda, peki, onları etkinlik içerisinde hedeflediğiniz ürüne ya da markaya nasıl yönlendirebilirsiniz? Elbette ki, basılı reklam ve tanıtım araçlarının doğru ve etkili kullanılmasıyla. Bu yazımızda da, hangi araçların kurumsal etkinliklerde nasıl bir etkiye sahip olduğunu inceleyeceğiz.

Kurumsal Etkinliklerinizde Mutlaka Kullanmanız Gereken 6 Reklam ve Tanıtım Aracı

 • Afiş

Etkinliğinizle ilgili belki de en önemli aşama, etkinliğinizin reklamını başarılı bir şekilde yapabilmek ve katılımı mümkün olduğu kadar artırmaktır. Bunun için de kullanacağınız en etkili görsel tanıtım aracı afiş olacaktır.

Afiş 2

Seminer, fuar, lansman, toplantı vb. etkinliklerin haber ve reklamını görsel olarak duvar ya da benzeri yerlerde baskılı bir şekilde sergilenmesini sağlayan araçlara afiş denir. Boy ve ebat olarak farklılık gösterebilen afişlerin amacı, tanıtım yapmak ve etkinlik hakkında kısa bilgiler ve iletişim detayları vermektir.

Başarılı bir şekilde tasarlanmış ve kısa ancak öz bilgiler içeren bir afiş, hedef kitlenizi etkinliğinize çekebilme noktasında en önemli görevi üstlenecektir.

 • Davetiye

Etkinliğinize katılmasını istediğiniz kişileri davet edebilmek için davetiye kullanabilirsiniz.

Davetiye ve ajanda

 

Bu üründe dikkat etmeniz gereken nokta, tasarım ve içeriktir. Davetiye içeriğinin ve tasarımının etkinliğe uygun olmasına özen göstermelisiniz. Davetiye, etkinlik hakkında kısa bir bilgi ve etkinlik tarihi, saati ve yeri gibi detayları içermelidir.

 • Kartvizit

Kurumsal kimliğinizi yansıtan kartvizitlerin düzenlediğiniz etkinlikteki rolü, katılımcılara etkinliği düzenleyen firma ve/veya kişi hakkında bilgi verebilmesidir.

Marka kimliği

Toplantı salonunda yer alan masalarda, her katılımcıya birer adet düşecek şekilde size ve/veya etkinliğinizde konuşma yapacak kişilere ait kartvizitler yer almalıdır.

 • Ajanda/Defter

Günlük yaşamda hemen herkes tarafından tercih edilen hatırlatma araçları ajandalardır. Ajandalar bir nevi asistan görevi görür çünkü hatırlanması gereken önemli notlar ajandalara yazılır ve çantada rahatlıkla taşınabilirler.

Ajanda

Ajandalar, tıpkı kartvizitler gibi toplantı salonlarında yer alan masaların üzerinde her katılımcıya birer adet düşecek şekilde yer almalıdır. Katılımcılar bu ajandalara, etkinlik hakkında önemli detayları not alacak ve etkinlik sonrasında bile bu ajandaları yanlarına alacak ve kullanmaya devam edeceklerdir. Bu sayede, etkinlik sonrasında bile reklamınızı yapmaya devam ediyor olacaksınız. Bu yüzden de kurumunuza ve/veya markanıza ait logo, iletişim bilgileriniz ajanda tasarımınızda yer alması gereken önemli detaylardır.

 • Broşür

Sunulan ürün ya da hizmet tanıtımı için en yaygın olarak kullanılan tanıtım ve pazarlama araçlarından biri broşürdür.

Toplantı odası

Tasarımına önem ve özen gösterdiğiniz broşürler, reklamınızı etkili bir şekilde yapacaktır. Kayıt masası, stantlar, salon girişleri vb. gibi etkinlik alanının hemen her yerinde yer almalıdır.

Toplantınıza katılan kişiler, gördükleri broşürleri alacak, inceleyecek ve tıpkı ajanda gibi etkinlik sonrasında da yanlarında taşıyacaktır. Bu yüzden broşürlerde, akılda kalacak çarpıcı tasarımlar ve etkileyici sloganlar kullanılmalıdır.

 • Katalog

 Kategorilere ayrılmış ürün ya da hizmet gruplarını bir bütün olarak hedef kitleye sunan araçlara katalog

Katalog örneği

Etkinliklerinizde duyuracağınız ürün, hizmet ve çözümleri zengin bir şekilde tanıtmaya yarayan kataloglar, broşür gibi etkinlik salonunun uygun olan hemen yer yerinde kullanılmalıdır.

 • Cepli Dosya

Sunum dosyası olarak da bilinen cepli dosyalar, kullanım amacı ve türüne göre farklı tasarım ve ebatlara sahiptir.

Cepli Dosya 2

Kartvizit, katalog ve broşür gibi ürünleri hedef kişilere aynı anda sunmaya yarar.  Yukarıda bahsettiğimiz afiş hariç tüm ürünleri bir cepli dosya içerisinde, düzenli bir şekilde sunabilirsiniz. Bu cepli dosyalar da toplantı masalarının üzerindeki ürün kalabalığını belirli bir düzene sokmaya yarayacaktır. Bu şekilde de hedef kişileriniz, basılı reklam araçlarını yanlarında rahatlıkla taşıyabilecektir.

 • Karton Çanta

Dayanıklı malzemelerden üretilen karton çantalar, ajanda, broşür ve katalog gibi toplantı sonrasında da reklamınızı yapmaya devam edecek ürünlerdir. Karton çanta tasarımlarında kurumsal logo, firma bilgileri ve ilgili diğer detaylar yer alır.

Karton çanta 2

Bu ürün, bu yazımızda bahsettiğimiz tüm araçların bir arada muhafaza edilmesini sağlar. Diğer tüm basılı ürünleri karton çanta içerisinde hedef kitlenize özellikle de etkinlik kaydı öncesi sunmanızda fayda var. Bu sayede katılımcılar, hem etkinlik hem de sunduğunuz ürün, hizmet ya da çözümlerle ilgili detaylı bilgiyi etkinlik öncesinde edinebilirler.

branding

Tüm bu bahsi geçen basılı reklam ve tanıtım araçlarının tasarımı ve baskısı için sitemizde birbirinden farklı hazır tasarımlara göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir