Afiş Nedir? Afiş Tasarlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Total
19
Shares
Bir duvar üzerinde bulunan çok sayıda afiş görseli

Pazarlama ve reklamcılık gibi sektörler günümüze ulaşana dek pek çok strateji ve yöntemi tecrübe etmiştir. Bu kümülatif birikim, içerisinde çeşitli araçlar barındırarak pazara yönelik hedeflerin gerçekleşmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bu araçlara verebileceğimiz başlıca örneklerden biri geleneksel reklamcılığın yapı taşlarından afiştir. Türkiye’nin ilk online matbaası Matbuu olarak bugünkü içeriğimizde afiş nedir sorusunu yanıtlıyoruz.

Afiş Nedir?

Yanyana getirilmiş 6 farklı film afişi görseli
Afiş nedir konusu, özellikle matbaa ürünleri ve baskı konularıyla ilgili kimseler için önem taşımaktadır. Markaların gerek bilinirliğini arttırma gerekse de müşteri kitlesini geliştirme gibi amaçlarla başvurduğu afiş yöntemi, istenilen mesajı geniş yelpazede bir topluluğa duyurmak konusunda her zaman etkili olmuştur.

Afiş ya da namıdiğer poster, baskı alanındaki yeniliklerin sayesinde firmaların değişen ihtiyaçlarına ve taleplerine hizmet etmeyi sürdürmektedir. Film afişleri veya herhangi bir ürünün reklamı doğru renkler, sloganlar ve yazı karakteri seçimi ile etkileyici bir mesaj aktarım aracı haline gelmektedir.

Afiş, günümüzde hızla gelişen ve yeni imkanlar doğuran teknolojiye rağmen kullanımındaki yaygınlığını da korumaktadır. İster iç alanda bir panoya asılmış olsun ister dış alanda bir duvara, daima duyuru, ilan, haber, tanıtım veya reklam gibi amaçlara hizmet etmiştir. Bu amaçlar, her dönem değişebilmekte ve kültürel değişimlerle de bünyesine yenilerini ekleyebilmektedir.

Afiş ürününe ek olarak matbaada basılan diğer ürünler ile ilgili bilgi almak için Matbaada Basılan Ürünler ve Kullanım Yerleri başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Etkileyici Bir Afiş Tasarlamanın 6 Yolu

Montreal kış sporları duyurusu afişi

Afiş nedir sorusunun yanıtını sizler için mercek altına aldık. Şimdi ise düzgün bir afiş hazırlamanın önemine ve izlenen yola birlikte göz atalım.

Herhangi bir amaca yönelik, bir kitleyi hedef alan ve belirli bir konuyu aracı edinen yüzlerce çeşit afiş tasarımı oluşturmak mümkündür. Ancak esas sorun, bu afişleri olması gerektiği gibi etkileyici ve başarılı kılmak için bazı unsurları dikkate almak gerektiğidir.

Amaç ne olursa olsun, bir bütçe ayırıp karşılığında da kazanım ve yüksek performans beklediğiniz afiş görseli, yalnızca belli özelliklere uygun olarak tasarlanması ve bazı kriterlere sahip olması durumunda firmanız için başarılı bir dönüş sağlayacaktır.

İçeriğimizin bu bölümünde, afiş nedir sorusuna ek olarak, potansiyel müşteri kitlesini genişletmek ve dikkat çekmek amacıyla hazırlanan afişlerde nelere dikkat edilmelidir, hangi adımlar izlenmelidir gibi soruların yanıtlarını inceleyeceğiz. İşte başarılı bir afiş tasarımı için takip edilmesi gereken yol haritası:

  1. Dikkat çekici bir ürün ve slogan belirleyin.

Bir ürünü pazarda ilk kez tanıttığınızda veya bilinirliği üzerine çalışmalar yürüttüğünüzde, seçtiğiniz ürünün piyasada geniş bir yere sahip olması ya da daha önce hiç karşılaşılmaması, afişinizin ilgi çekici bir hale gelmesi açısından oldukça önemlidir.

Öte yandan sıradan ve bilindik bir ürünü çarpıcı kılmanın yolu da başarılı bir ifade ve üslup ile oluşturulmuş yaratıcı bir slogandan geçmektedir. Hedef kitlenizi tanıyarak hazırlayacağınız bu slogan, afiş görselinin olmazsa olmaz parçalarından bir tanesidir.

  2. İhtiyacınız olan boyutları netleştirin.

Tanıtımınız için oluşturacağınız afişlerde çeşitli boylar mevcut olacaktır. Türkiye’nin online matbaası Matbuu’da afiş hizmeti için sunulan boy seçenekleri 24×40, 38×56, 50×70, 64×90 ve 70×100 cm şeklindedir.

Bu noktada afişinizi iç mekanda mı yoksa dış mekanda mı yayınlayacağınız sorusunun yanıtı önem arz etmektedir. Çünkü dış mekan gibi geniş bir alanda yayınlayacağınız küçük ebattaki bir afiş, görünürlük açısından yetersiz kalabilir ve bu durum reklam gücünün zayıf olmasına yol açacaktır.

  3. Renk seçimlerinin önemini göz ardı etmeyin.

Yan yana dizilmiş renkli kuru boyalar

Hiç şüphe yok ki görsel her şeydir. Her ne ürün tanıtıyor olursanız olun, renk konusunda yapacağınız seçimler afiş için hayati bir öneme sahip olacaktır. Renk uyumları ve tonlamalar afişinizin etkileyici ve yakalayıcı bir hava taşıması için gerekli olan faktörlerdir.

Örneğin bir film afişi üzerinden konuşacak olursak, bilim-kurgu türünde bir filmin pastel tonlardaki afişlerle tanıtılmasına rastlamak zordur. Ancak metalik renkler bizlere içine gireceğimiz dünyaya dair ipuçları verebilir.

Yahut bir enerji içeceği ürününün reklamını koyu tonlardaki afişle yapmak başarılı bir dönüş yaratmayacaktır. Kırmızı, sarı, turuncu gibi canlı renkler ise zihnimizdeki enerji algısıyla ideal bir bütünlük sağlayacaktır.

  4. Uygun bir yazı karakteri belirleyin.

Afiş görsellerinde amacın ötesinde genel geçer bir kural var ise o da yazı karakteri seçiminde belli standartların içinde kalmaktır. Bu standartlar ile anlatılmak istenen şudur: Sizin gözünüzde estetik ve sanatsal duran bir yazı tipi afiş için okunması zor veya karmaşık kalabilir. Her açıdan ve mesafeden anlaşılır ve okunaklı bir yazı tipi seçmek afişin görünürlüğünü dolayısıyla da başarı yüzdesini olumlu yönde etkileyecektir.

  5. Açık bir anlatım tercih edin.

Tüm afişlerin sahip olması gereken ortak özelliklerden bir diğeri ise açık ve yalın bir anlatımla mesajı iletebilmektir. Afişler bir durum ya da tanıtımı detaylarıyla açıklama gayesini taşımaz. Önemli olan kısa ve öz bir ifade ve hedef kitle fark etmeksizin anlaşılır bir dil kullanmaktır. Böylelikle karşı taraf için kısa sürede algılanan ve zihne yerleşen bir gönderi yaratabilmek mümkündür.

  6. Düzenin hakim olduğu bir tasarım oluşturun.

3 adet boş afiş örneği

Birbirinden güzel renkleri belirlediniz, sloganlarınız ve görselleriniz de hazır. Ancak iş ne yazık ki bununla bitmiyor. Afiş görsellerinin belki de en önemli noktası tüm bu unsurların nasıl bir araya getirildiğidir. Çok fazla odak noktasının olduğu bir afiş ana mesajı vermek konusunda yetersiz kalacaktır. Çünkü bir düzen yerine deyim yerindeyse bir kargaşa afişin ana fikrini gölgede bırakacaktır.

Bu olasılıktan kaçınmak için, görsel ve renk uyumluluğu ve ayrıca metnin afiş içerisinde doğru konumlandırılması büyük önem taşımaktadır. Grafik tasarım konusundaki profesyonellik bu anlamda kendini göstermelidir. Belirlemiş olduğunuz içeriklerin afiş içerisinde doğru bir şekilde konumlandırılması ve kenar gibi ölü alanların kullanımından kaçınılması yine tasarımın başarısı için elzem olan faktörlerdir.

Başarılı Bir Afiş Neden Önemlidir?

Afiş nedir sorusunun yanı sıra cevap bulmamız gereken bir soru da bu izlencenin neden önemli olduğudur. Tüm bu maddeleri göz önünde bulundurarak oluşturduğunuz bir afiş, sahip olduğunuz amaçlar doğrultusunda kazanımlar edinmeniz açısından oldukça faydalı olacaktır.

Geniş bir topluluk tarafından görülmenin, duyulmanın ve ilerisinde takip edilmenin en etkili yollarından bir tanesi, tüm bu özellikleri bir arada sunabilecek ve istenen şekilde ilgi çekebilecek bir afiş hazırlamaktır.

Kitle iletişim aracı olarak değerlendirebileceğimiz afişlerin, istediğiniz mesajı göndermeniz ve pek çok farklı gruptan dönüş alabilmeniz noktasında başarılı bir seçim olacağı söylenebilir.

Örneğin bir semtte yeni açılan ve daha önce hiç duyulmamış olan gitar kursunun duyurusunu etkileyici bir afiş tasarımı ile yapmak ve afişte kursa ait gerekli iletişim bilgilerini sağlamak, hızlı ve yüksek oranda dönüş için yerinde bir hamle olacaktır.

Tüm bu detaylar, tanıtım, reklam veya duyuru amacıyla oluşturulması planlanan afişlerin hedefe başarılı bir şekilde ulaşması yolunda kılavuz edinilmesi gereken bilgilerdir.

Tanıtım ve reklam amacıyla kullanılabilecek bir diğer iletişim aracı ise broşürdür. Broşür ürünü hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için Standart Broşür Boyutları Nelerdir? konulu blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Matbuu’da Profesyonel Afiş Baskı Hizmeti

Afiş nedir, dikkat çekici bir afiş tasarımının incelikleri nelerdir gibi soruları detaylıca açıkladık. Matbuu ailesi olarak, firmanız için çeşitli seçenekler ve imkanlar aracılığıyla kaliteli ve güvenli matbaa hizmeti sağlıyoruz.

Sizler de afiş tasarımlarınızı, ekonomik matbaa kategorisinde bulunan afiş seçeneğine tıklayarak yükleyebilir, size uygun sayıda ve özellikteki afişlerinizin adresinize hızlı bir şekilde ulaşmasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Matbaa ürünleri ve baskı teknolojileri gibi alanlarda bilgi sahibi olmak ve gelişmeleri takip etmek için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir