İş Yerine Gitmeden Evde Yapılacak İşler

Total
0
Shares
evde yapılacak işler için örnek oluşturan bir adam ve bilgisayarda yürüttüğü işleri

İnternet teknolojilerinin gelişmesi ve dijital dönüşümün hız kazanmasıyla birlikte artık internetin olduğu her yerde çalışıp para kazanabilmek mümkün hale geldi. Evde yapılacak işler artmaya başladıkça, freelance veya home office yöntemiyle gelir elde eden kişilerin sayısı da inkar edilemeyecek boyutta arttı.

Öte yandan tüm dünyayı saran Koronavirüs salgınından dolayı ortak kullanım alanlarının sağlık açısından risk taşıması, pek çok iş yeri de evden çalışma sistemine geçti. Peki herhangi bir iş ortamına girmeye gerek duymadan, ev ortamında çalışarak gelir elde etmeyi mümkün kılan işler hangileri?

Evde Yapılacak İşler Hangileri?

Günümüzde artık pek çok meslek, internet üzerinden yürütülebiliyor. Bu durum, mevcut işine ek olarak başka bir iş yürüterek ek gelir elde etme imkanının yanı sıra ev konforunda maaş kazanmayı da mümkün hale getirdi. Yaşam tarzlarıyla birlikte iş yapış biçimlerinin de evrilmesi, yepyeni iş alanlarının ortaya çıkmasına da zemin yarattı.

Ancak elbette evden veya iş yerinden yürütülecek pek çok iş, yetenekler ve eğitim ile doğrudan ilişkili. Buna göre kendinizi tanımanız, hangi konularda becerileriniz olduğunu ortaya koymanız ve nasıl bir iş yapmak istediğinizi belirlemeniz, zamanla kendinizi daha da geliştirebileceğiniz bir işe girmenizde büyük rol oynayacaktır.

O halde dilerseniz artık sizin için uygun olabilecek ve evden yapılacak işler hangileridir sorusuna yanıt bulalım.

Çevirmenlik

Bir laptop klavyesi üzerinde duran ülke bayrakları

Eğer anadiliniz dışında başka bir ya da birkaç dil biliyorsanız, bunu avantaja çevirebilirsiniz. Çünkü küreselleşmenin de etkisiyle artık hemen her sektörden pek çok firma, dünyada konuşulan diğer dillerde hizmet sunmak durumunda. Siz de online tercümanlık hizmeti veren bir platforma giriş yaparak bildiğiniz dillerde çeviri hizmeti verebilirsiniz.

Ancak bildiğiniz dillerde gerçekten iyi olmanız gerektiği uyarısında bulunmadan geçmeyelim. Aksi halde çeviri yaparken zorlanabileceğiniz gibi müşterileriniz işlerinizden de memnun kalmayabilir. Bu da referanslarınızın çok iyi olmamasına yol açabilir. Fakat endişelenmeyin, belki de diğer evden çalışılabilecek işler sizin için daha uygun olabilir.

Kıyafet Tasarım ve Dikim

Eğer moda tasarımı alanına hakimseniz, kıyafet tasarlayabiliyor ve dikimini gerçekleştirebiliyorsanız, bu da sizin için evden çalışma imkanı sunabilecek bir yetenek olacaktır. Tasarımlarınızı online yöntemlerle alıcılarla buluşturabilir ve gelir elde edebilirsiniz. Buna ek olarak, kendi online platformunuzu kurarak yine tasarımlarınızı internet ortamında sergileyebilir ve müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

Fakat bu noktada online platformu şekillendirecek bir web tasarımcısına ihtiyaç duyacağınızı belirtmeden geçmeyelim. Diğer yandan hazır altyapılar sunan pek çok platform olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda herhangi bir kod bilgisine dahi ihtiyaç duymadan yine online yollarla kendi websitesini açabileceğinizi savunmak da mümkün.

Kendi tişört baskılarınızı nasıl yapabileceğinizi öğrenmek için Harika Bir Anı İçin Tişört Baskı Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Online Müşteri Temsilciliği

Evinde bilgisayar karşısında durarak kulaklık yardımıyla online müşteri temsilciliği yapan kadın

Birçok çağrı merkezi firması veya marka, gelen müşteri aramaları yoğunluğundan dolayı ek istihdam yaratma ihtiyacı duyuyor ve online müşteri temsilcileriyle çalışmayı tercih ediyor. Eğer siz de iletişim becerilerinize güveniyorsanız, bu konuda açılan ilanları takip ederek evinizden çıkmadan iş imkanı bulabilirsiniz.

Yalnızca internet bağlantısı ve bilgisayarın olduğu her ortamda çalışabilmenin mümkün olduğu online müşteri temsilciliği, ek bir gelir elde etmek veya düzenli gelir sağlamak için uygun bir iş alanı olabilir. Böyle bir işe başvurmak için ise tek bakmanız gereken şey, başta da belirttiğimiz gibi iletişim kabiliyetiniz. Bu anlamda bir çekinceniz yoksa, firmaların online müşteri temsilcilerinden biri olmanızın önünde de bir engel olmayacaktır.

İçerik Yazarlığı

Evde yapılacak işler listemizin bir diğer maddesi ise içerik yazarlığı. Yazma becerisine ve dil bilgisine güvenen hemen herkesin yapabileceği bu işe içerik hizmeti veren online platformlara kaydolarak hemen başlayabilirsiniz. Böylece markaların içerik hizmeti almak için başvurduğu bu platformların yazar kadrosuna dahil olarak kelime başı ücretlendirme sonrasında kazanç sağlayabilirsiniz.

Buna alternatif olarak, eğer içerik yazarlığı deneyiminiz varsa direkt olarak markalarla iletişime geçerek de yazarlık yapabilmeniz söz konusu olabilir. Böylece ücretlendirme konusunu da kendiniz belirleme ayrıcalığına sahip olacağınızı da belirtmiş olalım.

Grafik Tasarımcılık

çizim tableti üzerinde çizim yapan grafiker

Grafik tasarım işinizi evden de yürütebilirsiniz. Markalarla online yollarla görüşme ayarlayabilir ve evinizdeki bilgisayarınızda tasarımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Diğer birçok iş kolunda olduğu gibi kimi zaman sizin de diğer kreatif ekip üyeleri ile fikir alışverişi yapmanız gerekebilir.

Hiçbir ücret ödemeden hangi grafik tasarım programlarını kullanabileceğinizi öğrenmek için Ücretsiz Kullanabileceğiniz Grafik Tasarım Programları başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Gerekli durumlarda yüz yüze görüşmeler ayarlayabilirsiniz. Ancak grafik tasarımcıların birçoğu, ofis ortamında çalıştıkları zaman sürekli olarak konsantrasyon ve iş süreçlerinin diğer çalışanlar tarafından kesintiye uğradığından şikayetçi olmakta. Dolayısıyla bu işi evden yürüttüğünüzde aslında çok daha verimli olabileceğinizi de göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca tasarımlarınız için online bir mağaza açarak satış gerçekleştirebilmeniz de mümkün. Bu anlamda her tür baskı ihtiyacına en uygun çözümleri üreten Matbuu’da kendi mağazanızı açarak zahmetsiz bir şekilde hemen kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz. Online matbaa hizmeti veren Matbuu’nun diğer hizmetleri hakkında fikir sahibi olmak için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Yazılım Uzmanlığı

Grafik tasarımcılık gibi evde yapılacak işler arasında bulunan bir diğer iş kolu da yazılım uzmanlığı. Ofis ortamında yürüttüğünüz tüm işlerinizi hiçbir eksiğiniz olmadan evden de gerçekleştirebilirsiniz. Eğer halihazırda çalıştığınız markalar varsa onlarla online toplantılar organize ederek sürdürebilirsiniz.

Mevcut referanslarınız da yeni işler alırken en büyük yardımcınız olacaktır. Çünkü müşterileriniz tüm birikiminizi daha önceden hayata geçirmiş olduğunuz projelerden kolaylıkla anlayabilecekleri için evde çalışma talebinizin de suistimal olasılığı barındırmadığına kanaat getireceklerdir.

Etkileyici Pazarlama Uzmanlığı

Kameranın karşısında bir konu hakkında bilgi veren influencer kadın

Evde yapılacak işler listemizin son maddesinde ise influencer olarak da anılan etkileyici pazarlamacılık alanına değineceğiz. Sosyal medya platformlarından doğan influencer’lık, kendi uzmanlık alanı hakkında bilgi verebilecek insanların takipçilerine birtakım içerikler sunduğu ve bir davranışı gerçekleştirmeye yönlendirdiği bir iş alanıdır.

Influencer veya Türkçe karşılığı ile etkileyici pazarlama uzmanları, internet platformlarındaki sosyal çevrelerini etkileme kabiliyetine sahiptirler. Bu becerilerinden dolayı birçok marka, etkileyici pazarlama uzmanları ile iş birliği yürüterek ürün ve hizmetlerini hedef kitlelerine duyurmaya çalışırlar. Eğer siz de ikna kabiliyetiniz ve içerik üretme becerinize güveniyorsanız influencer olarak evinizden gelir sağlayabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir