Odaklanma Probleminizi Çözmek İçin Tavsiyeler

Total
37
Shares
Odaklanma problemi

Sabahları büyük bir enerjiyle başladığın iş günü, ilerleyen saatlerde motivasyon düşüklüğü ve yorgunluk ile beraber enerjinin bitmesi ile devam eder ve genelde motivasyon sorunları yaşayabilirsin. Gün içinde yaşadığımız bu sorunlar sonrasında odaklanma problemleri ortaya çıkmaya başlar. İş hayatımızda daha verimli olabilmek ve işleri zamanında yetiştirebilmek için her zaman motivasyon en üst düzeyde olmalı ve odaklanma problemi olmamalı. Fakat, iş yükü, gün içerisinde yaşadığımız stres ve yorgunluğumuz odaklanma problemi yaşamamak için olanaksız görünüyor. Odaklanma problemi yaşasanız bile nasıl üstesinden gelebileceğinizi ve buna karşı neler yapabileceğinizi bu yazımızda paylaşıyoruz.

Odaklanma Problemi İçin Tavsiyeler

1. Günün Kaosunu Azaltın

odaklanma problemi

Eğer günlük işler çok fazla ve yoğunsa, güne en önemlilerini belirleyerek başlayın. O gün yapmanız gereken 20 iş varsa aralarından 2-3 tane en önemlisini seçerek öncelikli olarak bunları halletmeye odaklanmalısınız. Aksi halde bir işi yaparken, diğerinde aklın kalacağı için, o an yaptığın iş de çok verimli olmayacaktır. Günlük yapmanız gereken iş sayısını 3 ya da 4 tane olarak tutun. Çünkü daha fazlasını planlamanız hem işlerinizi yetiştirememnize sebep olacaktır hem de odaklanma sorunu olacaktır. Günlük hedeflerinizi yapabileceğiniz seviyelerde tutarsanız daha az dikkat dağınıklığı sebebi yaşarsınız. Böylece yapmanız gereken işleri yavaş yavaş, sakince ve tam olarak yapabilirsiniz. Yavaş yapmak, tamamen bırakıp hiç tamamlayamamaktan daha iyidir.

2. Görevleri En Kısa Sürede Yapın

Odaklanma problemi

O gün belirlediğiniz görevleri mümkün olduğunca çabuk yapmaya çalışın. Sabah kalktığınızda uyanmak için güzel bir kahvaltı yapın, iyi bir kahve için ve işlerinizi yapmaya başlayın. Sabah erkenden işlerinizin en azından bir ikisini tamamlarsanız günün devamında işler yüzünden çok stres olmadan diğer işlerinizi tamamlarsınız. Ve hatta yeterli zamanınız olursa ekstra işler bile yaparak diğer günlerinizi rahatlatabilirsiniz. Uygulaması biraz zor olabilir fakat alıştıkça işlerinizi daha hızlı yapacaksınız ve dikkat dağılmanız daha aza inecektir. Gün içinde işlerinizi tamamlayamadığınızda konsantrasyonunuz bozulur ve odaklanma problemleri başlar.

3. Küçük İşlere Öncelik Verin

odaklanma problemi

Büyük ve çok uzun sürecek bir işi günlük hedef olarak koyup ilk olarak o işten başlamanız, odaklanmanızı bozacak en kolay şeydir. Uzun süren bir işe en baştan başlamak günün büyük bir zamanını alacağı için diğer işlerinizi yapmaya vakit kalmayacaktır ve sürekli aynı iş üzerinde yoğunlaşmanız bir süre sonra sıkıcı gelip, konsantrasyonunuz bozulacaktır.

Elbette ki, tüm işleriniz kısa sürecek işler değildir. Uzun sürecek bir işiniz varsa, öncelikle bunu küçük parçalara bölmeye çalışın. Böylelikle uzun sürecek büyük bir işi adım adım sıkılmadan tamamlamış olursunuz. Böylece küçük işlerle alıştırma yaparak odaklanma becerinizi yavaş yavaş artıracaksınız.

4. Hayal Edin ve Gözlemleyin

odaklanma problemi

Şampiyon koşucular genellikle bu tekniği kullanırlar. Koşuyu birinci olarak bitirdiklerini gözlerinde canlandırarak, başlangıca kadar tüm süreçleri tek tek analiz ederler. Ve bu şekilde çalışmalarına yön verirler. iş yerinde yapılacak işler için hayal etme yöntemi çok uygun olmasa da bir önceki verimsiz geçen gününüzü gözlemleyerek neleri yanlış yaptığınızın, nelerin dikkatinizi dağıttığının farkına varın. Böylece bir sonraki gün bu yanlışları yapmayıp dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin. Fakat gözünde canlandırma ve hayal etme tekniğini de bir işi yapıyor olduğunuzu hayal ederek uygulayabilirsiniz. Böylece zihniniz o işi yaptığınızı kabullenir ve işe başlamanız çok zor gelmez.

5. İçinizden Gelen Dikkat Dağıtıcı Sesleri Kontrol Edin

odaklanma problemi tavsiyeleri

Dikkat dağıtıcı şeyler her zamana dışardan gelmez, bazen de kendi içinizden gelen sesler ve istekler dikkatinizin dağılmasına sebep olur. Ve içimizden gelen bu isteklerden kaçamayız. Bu yüzden, kontrol etmeyi öğrenmeliyiz. Zihninizi iş yapmaya hazırlamak için bir yol bulmalısınız ve bu işi zorunlu olarak yapmadığınıza dair düşünmelisiniz. Bunun için basit yöntemler geliştirebilirsiniz. Odaklanabilmeniz için, özel bir çalışma yeriniz olmalıdır. Her zaman belli bir alanda çalışırsanız, aklınızda o alanı iş ile ilgili düşüncelerle ilişkilendirirsiniz. Ve bu alanda çalışmaya alışarak daha verimli çalıştığınızı hissedersiniz. Mola verdiğinizde çalıma alanınızdan ayrılın ve farklı bir yere geçip dinlenin.

Bu konuda iş için koyulmuş bir son tarih belirleyin. Örneğin daha sonraki maddede açıklayacağımız Pomodoro Yöntemini kullanabilirsiniz. Bu yöntemde son tarih yaklaştığından dolayı boş vakit kaybetmenizi engeller. Aklınızdaki istenmeye düşüncelerden kurtulmak için o düşünceye odaklanıp yok etmeye çalışmak yerine, başka bir şey yapmaya odaklanın. Böylece otomatik olarak istenmeyen sesi duymayacaksınız. Tüm düşüncelerinizin işi bitirmekle ilgili olduğunu göreceksiniz.

6. Çevrenizdeki Dikkat Dağıtıcı Etkenlerden Uzaklaşın

odaklanma problemi

Bu maddede bahsedeceğimiz şeyler aslında çok kolay. Çevrenizde dikkat dağıtıcı herhangi bi şey varsa oradan uzaklaşmalısınız. Mesela; çalıştığınız yerde televizyon dikkatinizi mi dağıtıyor? O zaman başka bir odaya geçip orada devam etmelisiniz. İşyerinizde farklı bir yere gitme gibi bir olanağınız yoksa, o halde kulaklık takıp sakin bir müzik dinleyerek dikkat dağıtıcı seslerden uzaklaşabilirsiniz.

7. Bilmediğiniz Bir Şeyi Geçin

odaklanma problemi

Bu, sık sık verilmeyen bir ipucu olabilir fakat; eğer işinizde tıkanırsanız, daha fazla zorlamamalısınız. Tıkandığınız işe tekrar geri dönebilirsiniz. Dikkatinizi ne yapabileceğinize verin ve önce yapabileceğiniz küçük işlerden başlayın. İlerleyemediğiniz bir iş üzerinde fazla zaman kaybetmenin pek bir anlamı yok. Onun yerine diğer işlerinizi halletmeniz daha mantıklı bir yoldur. Bütün bunlar, önce kolay parçalara odaklanmanız gerektiği anlamına gelir.

8. Odak Uygulamasıyla Disiplin Geliştirin

odaklanma problemi meditasyon

Bu maddede odaklanma becerinizi geliştirmeniz için birkaç egzersiz paylaşacağız.

İlk yöntemimiz meditasyon. Odaklanmak için pratik yapın dendiğinde akla ilk gelen yöntem meditasyondur. Sadece oturup, hiçbir şey yapmadan dakikalarca beklediğinizi düşünürseniz sabır ve odak becerisini geliştirmek için iyi bir yöntem olacağını anlayabilirsiniz. Odaklanma becerisini geliştirmek, stres atmak ve kontrolü elinizde tutmayı sağlamak için çok iyi bir yöntemdir. Odaklanma problemi için meditasyona mutlaka bir şans vermelisiniz.

İkinci önerimiz ise Pomodoro Methodu. bu yöntem kısaca hızlı odaklanma yöntemidir. Tıpkı kısa mesafe koşuları gibi hızlı bir şekilde başlar ve tamamlarsınız, daha sonra büyük bir mola verirsiniz. Ve gerçek hızlı koşular gibi zaman geçtikçe daha iyi olursunuz. Her bir deneme odaklanma becerinizi artırır.

9. Hızınızı Yönetin

odaklanma problemi çözümleri

Hız, bir işi yapabilmeniz içn sahip olmanız gereken bir disiplindir. Hedefe ulaşmaya çalıştığınız süreçte size yardımcı olur. Genellik bir işe odaklanıp hızlı bir şekilde ilerlerken yanlış molalar verip, tamamen işten kopuyoruz ve ivmemizi düşürüyoruz. sonrasında tekrar başa dönüp işe ilk başlama anımıza dönüyoruz. Bunu sürekli yaşamak pek kolay değildir. Bu yüzden büyük molalar vermek yerine işten kopmadan kısa ve dinlendirici molalar vermeliyiz. Çünkü işe en başından başlamaya çalışıldığında her seferinde dikkat dağınıklığı yaşanacaktır.

Tüm hayatımızda, ister iş yerinde ister günlük işlerimizi yaparken genellikle odaklanma problemi yaşıyoruz. Ve bunun sebebi günümüzde dikkat dağıtıcı etkenlerin çok olması ve tüm gün boyunca yaşadığımız stres ve yorgunluklar. Yukarıdaki maddelerde odaklanma problemi için çözüm olabilecek bazı öneriler paylaştık. Umuyoruz sizin için faydalı olmuştur. Verimli günler! 🙂

Şunlar da hoşunuza gidebilir