Etkileşim Nedir? Instagram’da Etkileşim Nasıl Arttırılır?

Total
1
Shares
Renkli çiçeklerin bir araya getirilmesi ve üzerine beyaz daireler konmasıyla oluşturulmuş Instagram logosu görseli

Sosyal medya platformlarının hayatımızdaki yerlerinin giderek belirgin olmaya başlamasıyla birlikte, gündelik hayatta pek çok yeni kavramı duymaya ve haliyle kullanmaya başladık. Bu sebeple, bu tür mecralarda sıklıkla karşılaşılan tabirlerin açıklamalarına da ihtiyaç duyar olduk. Etkileşim nedir veya influencerlar ne iş yapar gibi birçok soru, sosyal medyanın ilginç ve bir o kadar da farklı olan dünyasına dair merak ettiklerimizin başında gelmektedir.

Etkileşim olgusu ve etkileşim arttırma yöntemleri, sosyal medyayı özellikle de Instagram adlı platformu aktif olarak kullanan ve herhangi bir amaca yönelik kitle edinmek isteyenler için açıklığa kavuşturulması gereken konular arasında yer almaktadır.

Gerek şahısların “fenomen” veya “influencer” olmak amacı gerekse de firmaların marka bilinirliğine ve müşteri kitlelerini geliştirmeye yönelik çalışmalarında Instagram etkileşimleri önemli bir araç olarak görülmektedir.

Bizler de Türkiye’nin en büyük online matbaası Matbuu olarak bugünkü içeriğimizde, hem firmalar hem de kişisel bloglar için oldukça faydalı olan etkileşim konusuna dair, etkileşim nedir ve Instagram’da etkileşim nasıl arttırılabilir gibi sorulara yanıt arıyoruz.

Etkileşim Nedir?

Etkileşim nedir? Beyaz bir IPad ekranında bulunan çeşitli grafikler görseli
Etkileşim, tek başına bir kavram olarak karşılıklı ve birlikte bir etkide bulunma veya etkileme işlemi olarak ele alınabilir. Ancak söz konusu sosyal medya platformları olduğunda bu kavram kabuğundan sıyrılarak farklı bir boyut kazanabilmektedir. Hal böyle olunca etkileşim nedir sorusunun yanıtını bilmek, markalar için uzun vadede etkili bir dönüşüm ve performans sergilemek açısından gerekli bir aşamadır.

Web sitenizi, ürün ve hizmetlerinizi Instagram’da tanıtmak ve kullanıcı beğenisine sunmak, marka bilinirliği, dönüşüm oranı veya yüksek satış yüzdesi gibi çeşitli hedeflere ulaşmanız konusunda destekleyici bir yol olacaktır. Dolayısıyla etkileşim kavramı ve faydaları da bu doğrultuda sizler için başarılı bir çözüm ortağı olarak çalışacaktır.

Instagram Uygulamasında Etkileşim Nasıl Arttırılır?

Iphone'unda Instagram profilinde gezen bir kadın
Instagram’da yapmayı planladığınız etkileşim çalışmaları, sahip olduğunuz takipçi kitlesi ile başarılı bir ilişki kurmak ve bu kitleyi genişletmek noktasında önem arz etmektedir. Her platformda olduğu gibi Instagram’da da bazı algoritmalar mevcuttur ve izleyeceğiniz stratejilerin bu doğrultuda olması da bir diğer önemli mevzudur.

Ayrıca, mevcut stratejiler arasından kişisel sayfanız veya markanız için uygun olan adımları seçmek ve bunları aşamalar halinde belli bir plana göre uygulamak etkileşimi artırmak noktasında verim almanızı sağlayacak en doğru izlencedir. Dilerseniz etkileşim nedir ve ne gibi yararları vardır gibi konuların ardından kullanabileceğiniz bazı taktiklere birlikte göz atalım.

Paylaşım Düzeni

Göl kıyısında telefonuyla fotoğraf çeken şapkalı arkası dönük bir kadın
Instagram’da hedef kullanıcılar için her daim görünür ve hatırlanır olmanın yolu yapılan düzenli paylaşımlardan geçmektedir. İster müşteri kazanma amacı olsun ister yalnızca popüler ve tanınır olma, yapacağınız günlük ve devamlı paylaşımlar başarılı bir profil olmanız açısından mühim bir konudur.

Bu sebeple, bir günde 3 paylaşım yaparken ertesi 2 gün boyunca aktif olmamak etkileşimi arttırma konusunda yanlış bir hamle olacaktır. Belirli bir düzen içerisinde sunacağınız içerikler, sizleri bu platformda bir yer sahibi kılmak konusunda atılacak en önemli adımların başında gelmektedir.

İçerik Kalitesi

Etkileşim nedir ve nasıl arttırılır konusuna değindiğimizde, es geçmememiz gereken bir diğer husus ise içeriklerinizin kalitesidir. Kaliteli içerik ile vurgulanmak istenen ise şudur: Tamamen özgün ve nitelikli içerikler.

Hedef kitlenizin yönelimini ve ilgi alanlarını belirlediğinizde yahut zaman içerisinde gözlemleyerek tecrübe ettiğinizde, içeriklerinizi bu doğrultuda geliştirmeniz çok daha kolay olacaktır. Buna ek olarak, birbirinin tekrarı olmayan, yenilikçi ve gelişmelerin takibinde olduğu görülen içerikler, kullanıcılar tarafından ilgi çekici ve keyifli sıfatları ile tanımlanabilecek paylaşımlar olacaktır.

Paylaşım Saatleri

Laptop klavyesi üzerinde bulunan saat imgesi ve onu işaret eden pembe ve sarı renkli ok şeklinde objeler
Etkileşim arttırmak amacıyla yapacağınız paylaşımlar için hangi günleri hatta hangi saat dilimlerini kullanacağınız konusu da bir o kadar mühimdir. Bu noktada diyebiliriz ki doğru zamanlama her şeydir.

Instagram’da paylaşım saati olarak herhangi bir kısıtlama olmamakla beraber etkileşimi belirleyen unsurların başında geldiğinden kullanıcı eğilimleri konusunda titiz bir çalışma yürütmek faydalı olacaktır.

Bu nedenle, nasıl bir profile sahipseniz veya kullanıcılar için ne tür ürünler ve hizmetler sunuyorsanız, bunlar ile ilgili olan kitlenin Instagram’da aktif ve uzun vakit geçirmeye yatkın olduğu gün ve zaman aralıklarını tespit etmeniz oldukça kritiktir. Başka bir deyişle, hedeflediğiniz kullanıcılar tarafından görülme şansınızı artırmak için onların aktif saatlerine uygun hareket etmeniz gerekmektedir.

Örneğin kadın ayakkabıları ağırlıklı satış yapan bir firmaysanız, kadın kullanıcıların dolayısıyla potansiyel online müşterilerinizin Instagram’da en çok vakit geçirdiği saat aralıklarını belirlediğiniz takdirde satış oranlarınızı artırabilirsiniz.

Veya teknoloji ürünlerinin yer aldığı bir blog sahibiyseniz, bu ürünleri tanıtmak ve satışını yapmak üzere Instagram platformundan yararlanıyorsanız, teknolojik ürünlere yönelimi yüksek olan yaş grubunu ve aktif saatlerini araştırmak, etkileşim oranını artırmak için uygulamanız gereken bir taktiktir.

Görsel Açıklamaları

Pembe tüylü bir zemin üzerine konulmuş beyaz bir hashtag görseli
Yalnızca havalı bir fotoğraf veya doğru ışıkta düzgün çekilmiş bir ürün görseli paylaşımınızı desteklemeye yetmemektedir. Gönderinizin altına yazdığınız açıklamalar, ürüne ilişkin detaylar veya fotoğrafın çekildiği ana dair samimi bir anı bu paylaşımı çok daha merak uyandırıcı bir öğe haline getirecektir.

Bunun yanı sıra, Instagram uygulamasında sıklıkla kullanılan hashtagler veya Türkçe olarak ifade edecek olursak etiketler, paylaşımı çok daha geniş bir pazarda görünür kılabilecek unsurlardandır. Özellikle İngilizce yazımı tercih ettiğinizde, paylaşımın uluslararası bir kimlik kazanmasını da sağlayabilirsiniz.

Sosyal medyada paylaşacağınız görseller ve ilgili platform için uygun olan boyutlarla ilgili detaylı bilgi için Doğru Sosyal Medya Görsel Boyutu Kullanmak Neden Önemlidir? başlıklı blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Hikayeler

Pek çok sosyal medya platformunda görmeye başladığımız hikaye namıdiğer story bölümü, kullanıcıların uzun vakit ayırdığı bölümlerin arasındadır. Günlük olarak bir veya birden fazla yapabileceğiniz hikaye paylaşımları kullanıcıların dikkatini çekmek açısından etkili bir yöntemdir.

Herhangi keyifli bir anıyı içeren fotoğraf ve video paylaşımları ya da özel günlerde yapılan ilgili paylaşımlar, takipçilerinizle bağ kurmanız açısından da başarılı bir yol olacaktır.

Yorumlar

Instagram algoritmasının büyük önem verdiği detaylardan bir tanesi de yorumlardır. Etkileşim nedir ve nasıl arttırılır sorularının açıklamalarına yer verdiğimiz bu içerikte, yorumların dolayısıyla da iletişimin gücünü atlamamamız gerekir.

Tüm bu paylaşım taktiklerinin ardından gönderinizin performansını inceleme sırası geldiğinde, yorumlar belirleyici bir rol oynayacaktır. Gönderinizin altına çok sayıda yorum almanız, bu yorumların en az 4 veya 5 kelimeden oluşması ve bu yorumlara kısa bir zaman diliminde dönüş yaparak yanıtlamanız etkileşim arttırmaya yönelik etkili bir yoldur.

Ayrıca takipçilerinizle ve müşteri kitlenizle sağlayacağınız hızlı ve doğru iletişim, bu kullanıcıların gönderilerinizle daha fazla ilgilenmesini ve sayfanıza vakit ayırmasını sağlayacaktır. Bu da elbette ki şirketinize ait markanın bilinirliğine veya influencer olma çalışmalarınızın hız kazanmasına katkıda bulunacaktır.

Anketler ve Sorular

Son dönemlerde Instagram’da sıklıkla kullanılan etkileşim yöntemlerinin arasına anket ve soru sorma gibi aktiviteler de girmiş oldu. Ürünleriniz veya paylaşımlarınıza dair kullanıcı görüşlerine ulaşmak adına değerlendirebileceğiniz anket ve soru sorma aktivitelerini, etkileşim arttırma konusunda oldukça keyifli ve başarılı bir adım olarak tercih edebilirsiniz. Bu da gönderilerinizde ihtiyacınız olan güncellemeleri yapabilmeniz konusunda faydalı bir geri bildirim görevi görecektir.

Canlı Yayınlar ve Çekilişler

Belirli periyotlarda düzenleyeceğiniz canlı yayınlar, kullanıcılarınızın sizi ve firmanızı daha yakından tanıması böylelikle sizinle bir bağ kurması açısından işe yarar bir taktik olacaktır. Burada oluşturabileceğiniz samimi bir sohbet havası, olumlu bir izlenim bırakma noktasında da beklentinizi karşılayacaktır.

Yine son dönemlerin en çok rağbet gören etkinliklerinden olan çekilişler, marka bilinirliğini artırmak, müşteri kitlenizi geliştirmek veya daha geniş bir kullanıcıya hitap etmenize yardımcı olacaktır. Ve böyle bir uygulama kullanıcıların sizleri her zaman heyecanla ve merakla takip etmesine de olanak sağlayacaktır.

Matbuu Promosyon Ürünleri ve Marka Tanıtımı

Mavi rengin baskın olduğu Matbuu logolu dikey masa takvimi görseli

Etkileşim nedir, etkileşimi arttırmak için hangi yollara başvurulabilir gibi soruların yanıtlarını sizler için araştırdık. Etkileşim, firmanızın sosyal medya platformlarında tanınma ve müşteri kazanma çalışmalarına yönelik atacağınız adımlardan yalnızca bir tanesi.

Bunun yanı sıra afiş ve billboard gibi araçlar veya takvim ve saat gibi promosyon ürünleri marka bilinirliği ve dönüşüm hedeflerinizi gerçekleştirmek için kullanacağınız yöntemlerin başında geliyor. Bu hizmetlerden güvenli ve hızlı bir şekilde yararlanmak için kaliteli ve güvenilir matbaa hizmetlerinin adresi Matbuu’yu ziyaret ederek siparişlerinizin kapınıza kadar ulaşmasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Promosyon ürünleri ve kullanımının önemi hakkında detaylı bilgi için Promosyon Nedir ve Şirketler İçin Neden Önemlidir? konulu içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir

Kurumsal Etkinliklerde Reklam ve Tanıtım Gücünüzü Artırmak için Mutlaka Kullanmanız Gereken 8 Arac

Markanızın tanıtımını yapmak, yen çıkardığınız bir ürünü duyurmak, müşterilerinize sunduğunuz ürün ve çözümlerin lansmanını yapmak veya sadece sponsor olmak gibi amaçlarla organizasyon, fuar, seminer, çalıştay vb. etkinlikler düzenliyorsunuz. Profesyonel bir…
Gönderiyi Gör