Harika Bir Anı İçin Tişört Baskı Nasıl Yapılır?

Total
2
Shares
Beyaz tişört üzerine tasarım şablonu yapıştıran adam eli

Her mevsim beğeniyle giyilen, her kombinle rahatlıkla kullanılabilen tişörtleri kişiselleştirmek veya özel birer hediye haline getirmek için pek çok kişi tişört baskı yapmayı veya yaptırmayı tercih ediyor. Çünkü piyasada satışa sunulan tişörtler seri üretim olduğu için her zaman başkaları da aynı tişörte sahip oluyor. Fakat kişiye özel tişört baskı, herkesin dilediği bir tasarımı giyebilmesine imkan sağlıyor. Peki tişört baskı nasıl yapılır?

Üzerinde istediğiniz bir mesajın yer aldığı ya da sevdiğiniz bir karikatürün veya resmin bulunduğu tişörtlerin baskısını alabilmek için hangi yöntemleri uygulayabileceğiniz hakkında tüm bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz. Böylece siz de kendiniz ve sevdikleriniz için orijinal tişört baskı ürünlerine sahip olabilir ve kalabalıklar içinde bile farkınızı ortaya koyabilirsiniz.

Tişört Baskı Nasıl Yapılır?

Beyaz tişört üzerine tişört baskı nasıl yapılır? Baskı yapan insan, tişört şablonu ölçen erkek eli ve tişört basım makinesi

Giydiğiniz tişörtlerin üzerindeki desenlerin, tasarımların ve sloganların genellikle baskı aracılığıyla oluşturulduğunu söyleyebiliriz. O halde gelin, kaç farklı baskı yöntemiyle tişörtlerinizi kişiselleştirebileceğiniz konusunu birlikte inceleyelim.

Ütü Kullanarak Tişört Baskı Nasıl Yapılır?

Genellikle tişörtlerde tercih edilen, ancak istediğiniz her kıyafet için de uygun olabilecek baskıları evde kendi başınıza ütü ile yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Üstelik malzemeler de kolaylıkla bulabileceğiniz türden. İşte ev ortamında ütü aracılığıyla tişört baskı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler:

 • Makas
 • Yağlı kağıt
 • Streç film
 • Ütü
 • Baskısını yapacağınız tasarımın A4 çıktısı
 • Tişört

Tüm malzemeleri hazırladıktan sonra kullanacağınız şablonu, baskı yapacağınız alan büyüklüğünde kesin. Ardından bu şablonu 3-4 kat streç film ile sarın. Bu esnada streç film ile sararken hava kabarcığı oluşmamasına dikkat etmenizde fayda var. Aksi halde şablonunuz üzerinde oluşan kabarcıklar baskının tişört üzerine tam anlamıyla çıkmasına engel olacaktır.

Eğer hava kabarcığı oluştuysa, kabarcıkların üzerine bastırarak bu oluşumların dağılmasını sağlayabilmeniz mümkün. Öte yandan streç filmin fazlalıklarını da makas yardımıyla kesmeniz gerekiyor. Bunların ardından tişörtünüzü sert bir zemin üzerine kırışmadan uygulama yapabilecek şekilde serin.

Streç ile sardığınız şablonunuzu tişört üzerinde baskı yapmak istediğiniz alana yerleştirin.
Sonrasında yağlı kağıdı streç film ile sardığınız şablon üzerine getirerek ütüleme işlemine geçin. Yağlı kağıdın kenarlarından başlayarak ütülemeye başlayabilirsiniz. Ortalama 2-3 dakika ütüyü şablon üzerinde gezdirerek presleme işlemini tamamlamış olacaksınız.

Kumaş Boyama ile Tişört Baskı Nasıl Yapılır?

Tişörtlerinizin üzerindeki desenlerin size özel olmasını istiyorsanız, deneyebileceğiniz bir diğer yöntem de kumaş boyama ile baskı olabilir. Hem de bu işlem için baskı makinesi kullanmaya gerek dahi duymayacaksınız. Peki kumaş boyama ile tişört baskı işlemi için gerekli malzemeler nelerdir?

 • Beyaz pamuklu tişört
 • 3H veya 7B kalem
 • Kumaş boyası
 • Fırça 4 numara ve 6mm
 • Su kabı
 • Ütü
 • Mukavva

İşleme başlarken yapmanız gereken ilk adım baskı yapmak istediğiniz görseli ana hatları ile kopya kağıdına çizmek. 3H kalem ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Görselin detaylarını ve ince hatlarını ise daha sonraya bırakabilirsiniz.

Eğer açık renk yerine koyu renkli bir tişört kullanacaksanız, baskı yapacağınız deseni kopya kağıdına çıkarmak için pastel boya kullanmanız daha uygun olacaktır. Buna ek olarak, hazırladığınız görselin baskı yapmayı istediğiniz boyutta fotokopilerini çektirmeniz de işinizi kolaylaştıracaktır.

Erkek model üzerinde düz beyaz tişört üzerine baskı yapılmış Zeki Müren'li tasarımı

Tişört üzerine çizim yaparken, tişörtün altına sert bir mukavva yerleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Bu işlemlerin ardından tişört üzerinde sabit duracak bir şekilde yerleştirdiğiniz kopya kağıdını ters çevirin ve çiziminizi keskin uçlu 3H veya 7B kalem ile tekrar çizin. Bunu yaparken de çizimi keskin hatlı ve belirgin bir biçimde çizdiğinizden emin olun. Daha sonra ise hazırladığınız görselin arka plan boyamasına geçebilirsiniz.

Bu noktaya kadar kumaş boyama ile tişört baskı için gerekli hazırlıkları tamamladığınıza göre artık hayranlık uyandıracak bir tişörte sahip olmak için uygulama sürecine geçebilirsiniz. Bu anlamda, tişört baskınızın arka planı için tercih ettiğiniz renk ile boyamaya başlayabilirsiniz. Farklı renklere boyayacağınız alanları kağıt yardımı ile kapatarak boyaların karışmasını engelleyebilmeniz mümkün.

Detay çizimlerini renklendirmek için ise 4numara fırça kullanabilirsiniz. Daha geniş alanların boyanması için de 6 mm ölçüye sahip yassı fırça kullanarak çiziminizi daha kolay renklendirebilirsiniz. Boyama işlemi tamamlandıktan sonra kontür ile hatların üzerinden geçerek çizimi belirginleştirin.

Son olarak, boyaların kuruduğundan emin olduktan sonra tişörtünüzü ters çevirin ve ütü ile üzerinden geçerek baskı uygulamasını sabitleyin.

Dilerseniz bu baskı yöntemini uygulayarak sevdiklerinize hem orijinal hem de benzeri olmayan hediyeler verebilirsiniz. Fakat tüm bu aşamaları uygulamak yerine daha kolay bir yöntem olan hazır baskıyı tercih ederseniz, profesyonel ve deneyimli ekibi ile online matbaanız Matbuu’nun tişört baskı hizmetinden de yararlanabileceğinizi belirtmiş olalım.

Tişört baskı gibi beğeni uyandıracak diğer hediye alternatifleri için ise Mutluluğu Artırma Garantili Sevgiliye Hediye Fikirleri başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Sublimasyon Yöntemi ile Tişört Baskı Nasıl Yapılır?

Siyah tişört üzerine pres makinesi ile tişört baskı yapım süreci

Tişört baskı yöntemi için başvurabileceğiniz yöntemler, elbette daha önce sıraladıklarımızla sınırlı değil. Transfer baskı olarak da bilinen sublimasyon yöntemi de istediğiniz tasarımları tişörtünüz üzerinde görmenizi sağlayacak bir başka yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bir maddenin ısı uygulandığı zaman katı halden sıvı hale geçmeden gaz halini alması anlamına gelen süblimasyon, uygulama biçimi hakkında size biraz ipucu verebilir. Çünkü dijital baskı boyama işlemi de bu şekilde gerçekleşmektedir.

Fotoğraf düzenleme programları, Adobe Photoshop uygulamaları gibi yazılımlar kullanarak tercih ettiğiniz görseli tişört ölçülerine uygun olarak ayarlayın. Bir sonraki aşamada tişört üzerinde daha canlı ve parlak bir görünüm elde etmek için keskinlik ve kontrast değerlerini girin. Sublimasyon baskı yöntemi kullanılarak yapacağınız baskılarda pres (ısı ve baskı) uygulama sıcaklığını 180 derece ve 90 saniye olarak ayarlamanız gerekmektedir.

Tüm bunların ardından hazır olan görsel, içinde sublimasyon mürekkebi bulunan püskürtmeli yazıcıdan transfer kağıdına çıktı yöntemi ile alınır. Çıktı olarak alınan transfer kağıdı, ısı bantları yardımı ile baskı yapılacak tişört üzerine yapıştırılır. Bu noktadan sonra tişört baskı nasıl yapılır sorusunun yanıtını yaklaşık bir ton ağırlığındaki özel baskı yapabilme imkanı sunan pres makineleri veriyor. Pres makinesine yerleştirilen tişört preslendikten sonra artık yepyeni desenlere sahip tişörtünüz kullanıma hazır hale gelecektir.

Eğer pres makinesini nereden bulacağınızı düşünüyorsanız, endişelenmenize hiç gerek yok. Tüm baskı ihtiyaçlarınıza anında en kaliteli yanıtı veren Matbuu’yu tercih ederek sublimasyon baskı tekniği ile hem kendiniz hem de sevdikleriniz için tişört baskı siparişi verebilirsiniz.

Tişört baskıları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Kendi Stilinize Uygun Tişört Baskıları başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir