Afişleriniz için 10 Ücretsiz Afiş Hazırlama Programı

Total
27
Shares
afiş hazırlama programı, örnek afişler

Dikkat çekici afiş ve poster hazırlamak iş hayatı için son derece önemlidir. Tabii sadece iş hayatı için de değil, herhangi bir etkinliğin reklamını yapmak adına afiş hazırlamak şarttır. Ücretsiz kullanabileceğiniz afiş hazırlama programı ile tasarımlarınızı yapabilir ve markanız için etkili afişler hazırlayabilirsiniz.

Bu afişler internette kullanılmak üzere hazırlanabileceği gibi fiziki olarak bastırılıp istediğiniz yerlere de asılabilir.

 

Bu bağlamda profesyonel ve şık görünen bir afiş hazırlamak mühim bir meseledir.

 

Yazımızda en önemli profesyonel afiş hazırlama programı ve kullanımlarına yer vereceğiz.

 

Kullanımı gayet basit olan bu programları ücretsiz olarak kullanabilir, deneme süresinin ardından da programlardan en beğendiğinizi satın alarak tüm özelliklerinden sorunsuzca istifade edebilirsiniz.

 

O halde gelin, mutlaka denemeniz gereken 5 ücretsiz afiş hazırlama programını birlikte inceleyelim.

 

afiş hazırlama programı

Ücretsiz Kullanılabilecek 5 Afiş Hazırlama Programı

1. GIMP

Tamamen ücretsiz olan GIMP, sürekli olarak güncelleme alıyor ve her güncellemede yeni özellikler ekleniyor. Birçok eklenti (plugin) sayesinde istediğiniz amaç doğrultusunda kullanabileceğiniz GIMP, Adobe Photoshop’un gölgesinde kalsa bile yine de iyi bir afiş ve görsel hazırlama programı.

 

Ücretsiz olması onun amatör ve sürekli hata veren bir grafik tasarım programı olmasını şart koşmuyor. Özellikle Adobe Photoshop’a para verme konusunda çekimser davranan kişiler, internetteki hazır ve ücretsiz afiş şablonlarını indirerek GIMP’e atabilir ve gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra baskıya hazır bir afiş elde edebilir.

 

GIMP’te görsellerin arka planını silebilir, görselleri dilediğiniz gibi boyutlandırabilir; çalışmanıza icon ve vektör unsurlar ekleyebilirsiniz.

 

Photoshop kadar yaygın olmadığı için GIMP’in tüm özelliklerini öğrenmek adına Youtube’daki videolardan yararlanmanızı tavsiye ederiz.

afiş hazırlama programı

2. RonyaSoft Poster Designer

Ücretsiz deneme sürümü, 30 dolarlık temel kullanıcı sürümü ve 50 dolarlık iş yeri sürümü bulunan RonyaSoft Poster Designer, sade bir arayüze sahip. Hazır halde bulunan şablonlar sayesinde projenize en uygun şablonu seçerek afişinizi kısa sürede hazırlayabilirsiniz.

 

Kullanması eğlenceli ve pratik olan bu program, grafik tasarım konusunda en ufak bilgisi olmayan kişilerin dahi kullanabileceği özellikte.

 

Programın bünyesinde bulunan hazır afiş şablonları sayesinde film posteri, konser posteri, doğum günü posteri, kolaj gibi şeyleri kolayca hazırlayabilirsiniz.

 

Hazır şablonlardaki görselleri ve metinleri dilediğiniz gibi değiştirebilir; afiş ve posterin yanı sıra kitapçık da hazırlayabilirsiniz. İnfografik şablonları da bulunan RonyaSoft Poster Designer, eğitim materyali hazırlamak isteyen öğretmenlerin bilgisayarında mutlaka bulunması gereken bir program.

afiş hazırlama programı inkspace

3. Inkscape

Inkscape güçlü ve ücretsiz bir grafik tasarım programı. Afiş, poster, broşür ve hatta web sitesi dahi tasarlanabilen Inkscape sunduğu düzenleme araçlarıyla dosyalarınızı pek çok formatta kaydetmenize imkan tanıyor.

 

Nesne manipülasyonu özelliği sayesinde katman katman çalışma imkanı veren Inkscape’te çok sayıda filtre, dolgu, vurgu unsuru bulunuyor.

 

Kullanımı gayet basit olan Inkscape, grafik tasarıma yeni adım atan kişiler için biçilmiş kaftan.

afiş hazırlama programı, örnek afişler

4. Canva

Eğer bilgisayarınıza herhangi bir program yüklemek istemiyor ve internet üzerinden grafik tasarım yapmak istiyorsanız Canva tam size göre.

 

Son derece geniş fotoğraf, görsel, icon ve şablon kütüphanesi sayesinde profesyonel görünüme sahip afişler hazırlamanız mümkün.

 

Canva’nın ücretsiz deneme sürümü olduğu gibi bir de premimum üyeliği de var.

 

Canva’nın web sitesine girip kendinize bir üyelik oluşturuyorsunuz ve seçtiğiniz şablon üzerinden tasarım yapmaya başlıyorsunuz. Bu kadar basit. Tabii web sitesinde Canva kullanıcılarının çalışmalarına bakarak ilham almak da çok iyi bir durum.

 

Geniş font arşivi sayesinde de afişte yer alacak yazıların görünümünü istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

 

Bu arada bir dezavantajdan bahsetmek durumundayız: Canva’nın deneme sürümünde hazırlayacağınız çalışmaların üzerinde Canva filigranı yer alacak. Bu filigranı çalışmanızdan kaldırmak için ise paralı üyelik edinmeniz gerek.

 

afiş hazırlama programı lucidpress

5. Lucidpress

Ücretsiz ve pro sürümü bulunan Lucidpress, kolay kullanımı ve onlarca hazır şablonu ile afiş hazırlama konusunda şahane bir program.

 

Baskı ve dijital yayıncılık için her türlü ihtiyaca cevap veren Lucidpress’in ücretsiz sürümünde çalışmanızın üzerine filigran da eklenmiyor. Yani ücretsiz sürümü de ücretli pro sürüm gibi sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

Çalışmalarınızın boyutunu, şeklini, oryantasyonunu dilediğiniz gibi değiştirebildiğiniz Lucidpress’teki metin ve şablon editörü sayesinde özgür bir biçimde afiş tasarımı yapabilirsiniz.

 

Yine hazırladığınız çalışmayı pdf, png ve jpg olarak kaydedebilirsiniz. Png olarak kaydederken çalışmanızdaki şeffaf bölgelerin de korunduğunu belirtelim.

 

6. Poster Genius

10 dakikada baskıya hazır bir afiş hazırlamak istiyorsanız Poster Genius tam size göre. Akıllı rehberi sayesinde tasarım sürecinde size yardımcı olan ve ipuçları veren bu program metin ve görsel yerleşimi, uygun font ve punto, çalışma boyutu gibi konularda size epey kazandırıyor.

 

Ücretsiz sürümünde bazı özellikleri tam olarak kullanamıyorsunuz, ancak yine de profesyonel bir afiş hazırlamak için ihtiyaç duyduğunuz tüm araçları ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

 

7. Posterini

Posterini, profesyonel olarak poster ve afiş hazırlamak için şahane bir program. Açılış, konser, parti, festival, doğum günü gibi 30’dan farklı etkinlik için şablon bulunan Posterini’de çalışmanızın konseptini belirledikten sonra özelleştirme menüsüne yönlendiriliyorsunuz ve burada yazı, görsel, icon gibi şeyleri ekliyorsunuz.

 

İnternet üzerinden online olarak kullanılan bu programda çalışmalarınızın üzerinde filigran olmaması için siteye üye olmanız da yeterli.

afiş hazırlama programı

8. PosterMyWall

PosterMyWall da internetten kullanlan bir program. Afiş, poster, kolaj, takvim, kartpostal gibi şeyleri hazırlamanızı sağlayan bu programda onlarca arka plan görseli bulunuyor; ancak siz yine de kendi görselinizi ekleyebilirsiniz.

 

Web sitesindeki stok fotoğraf arşivinden de afişin konusuna uygun fotoğraflar bulabilir ve bu fotoğrafları ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

 

Çalışmanızın üzerinde filigran belirmemesini istiyorsanız 3 dolar karşılığında sürümünüzü yükseltebilir ve baskıya uygun boyutta bir dosya elde edebilirsiniz.

 

afiş hazırlama programı, afişler

9. Adobe Photoshop

Evet, Adobe Photoshop’u en sona sakladık. Grafik tasarım dünyasının bir numaralı programı olan Photoshop’ta yapabilecekleriniz hayal gücünüzle sınırlı.

 

Photoshop’un en güzel özelliği ise sektör standartı olması nedeniyle hakkında milyonlarca saatlik videonun olması. Youtube’a aklınıza gelen bir şeyi yazabilir ve bunun Photoshop’ta nasıl yapıldığını anlatan yüzlerce video bulabilirsiniz.

 

30 günlük ücretsiz deneme sürümü bittikten sonra Adobe Creative Cloud üyeliği açarak bu programı lisanslı olarak kullanabilirsiniz.

 

Ayrıca öğrenciler ve öğretmenler Creative Cloud’a %60’a varan oranda indirimli bir şekilde üye olabiliyor.

 

10. Microsoft Word

Evet, Microsoft Word’de de afiş hazırlayabilirsiniz. Eğer grafik tasarım programı indirme zahmetine girmeden afiş hazırlamak istiyorsanız Microsoft Word’de afiş ve broşür hazırlayabilirsiniz.

 

MS Word için internette yüzlerce afiş şablonu bulunuyor. Bu şablonlardan beğendiğinizi seçip Word’e aktarabilir ve gereken düzenlemeleri yaparak afişinizi tamamlayabilirsiniz.

 

Sadece yazı yazmak için kullandığınız MS Word’ün bu özelliğini keşfedince başka bir şeye ihtiyaç duymayabilirsiniz.

 

Microsoft Powerpoint ve Microsoft Publisher gibi programlarda da afiş hazırlamak mümkün.

 

Markanız için verimli tanıtım kampanyaları yaparken kullanacağınız afişlerinizin tasarımını yaparken kullanabileceğiniz 10 ücretsiz afiş hazırlama programı sunduk.  Afişinizi tasarladıktan sonra geriye bunu somutlaştırmak, yani bastırmak kalıyor. Bu noktada online matbaa, Matbuu olarak size profesyonel kalitede baskı çözümleri sunmak için hazır ve nazırız!

Şunlar da hoşunuza gidebilir