İş Görüşmesi (Mülakat) Öncesi İşinize Yarayacak Tüyolar

Total
10
Shares
iş görüşmesi

Şimdiye kadar belki çok sayıda iş görüşmesi gerçekleştirdiniz ve kimisi de çok başarılı geçti. Her ne kadar iş görüşmesi deneyimine sahip olsanız da yeni bir iş için mülakata hazırlanma sürecinin her seferinde heyecan verici, ancak bir o kadar da tedirginlik yaratıcı olduğunu sanıyoruz ki siz de kabul edersiniz. Hem bu iş için istekli olduğunuzu göstermek, hem uygun yanıtlar vermeye çalışmak, hem doğru kişi olduğunuzu kanıtlamak, hem de stresi yönetmek elbette çok kolay bir iş değil. Ancak sizin için hazırladığımız tüyolarla işe alım görüşmesine daha planlı bir şekilde hazırlanabilirsiniz.

Üstelik bu adımlara dikkat ederek hazırlandığınızda iş görüşmeniz artık gözünüzde çok daha az endişe uyandıracaktır. Çünkü bu sayede kendinizi görüşme için hazır hissedecek ve stresinizle kolayca baş edebilecek hale gelebileceksiniz. Bununla birlikte bu iş görüşmesinin hayatınızda yalnızca bir aşama olduğunu ve istediğiniz gibi geçmese dahi dünyanın sonunun gelmeyeceğini belirtmekte de fayda var. Dilerseniz artık sözü daha fazla uzatmadan, baskı ihtiyaçlarınıza en uygun çözümleri sunan Matbuu markası olarak iş görüşmenize olumlu etkileri olabileceğini düşündüğümüz tüyolarımızı sıralamaya başlayalım.

Başarılı Bir İş Görüşmesi İçin 9 Faydalı İpucu

Her şeyden önce şunu kendinize zaman zaman hatırlatmanızı istiyoruz: İş görüşmesine, etkili bir özgeçmişe sahip olduğunuz için çağrıldınız. Bu özgüveni iş görüşmesi öncesinde yitirmemeniz önemli. Peki başarılı bir iş görüşmesi için özgüven yeterli mi? Tabii ki hayır. İşte başarılı bir iş görüşmesi için önem vermenizde fayda olan hazırlık aşamaları…

İş görüşmesi kapmanızı sağlayacak etkili bir özgeçmiş hazırlamak için dikkat etmeniz gereken noktaları ise Profesyonel Görünmenizi Sağlayacak CV Tasarımları başlıklı içeriğe göz atarak öğrenebilirsiniz.

1. Şirketi Araştırın

dizüstü bilgisayarda web araması yapan ellerin görüntüsü

Mülakata hazırlık sürecine sizi görüşmeye çağıran şirketi araştırarak başlamanız, iyi bir ilk izlenim bırakmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca şirketin hizmet verdiği sektör hakkında da bir ön bilgi sahibi olmanız, eğer kabul edilirseniz ne tür bir pazara hitap edeceğiniz hakkında fikir verecektir. Bu noktada ilk önce şirketin web sitesini inceleyebilir, sosyal medya hesaplarına göz atabilir, blog içeriklerini okuyabilir, basında şirket hakkında çıkan haberleri araştırmak en mantıklı adım olacaktır.

Ayrıca eğer iş görüşmesini kiminle yapacağınızı biliyorsanız, o kişi hakkındaki bilgileri edinmek de yararınıza olacaktır. Böylece söz konusu şirkette çalışmak için ne kadar istekli olduğunuz hakkında da karşınızdaki kişiye ufak ama önemli ipuçları verme fırsatı bulabilirsiniz. Bunun sonucunda ise görüşme sırasında karşınızdaki kişiyi ve şirketi tanıdığınızı göstererek gelecekteki iş arkadaşlarınızı ve yöneticilerinizi etkileyebilmeniz de mümkün.

2. İş Tanımını Özümseyin

İşe başvururken elbette iş tanımına göre başvurmaya karar verdiniz. Ancak iş görüşmesi sırasında bu görev için uygunluğunuz detaylı olarak sorgulanacağı için her türlü soruya hazırlıklı olabilmeniz adına iş tanımını tekrar tekrar gözden geçirmenizde yarar var. Üstelik bu sayede geçmiş iş tecrübeleriniz ve yetkinlikleriniz doğrultusunda bu iş tanımına göre şirkete ne gibi faydalar sunabileceğinizi belirleyerek iş görüşmesine çok daha hazır bir halde gidebilirsiniz.

3. İş Görüşmesi İçin Pratik Yapın

Ev ortamında iş görüşmesi pratiği yapan mavi gömlekli erkek ile pembe bluzlu kadın

Bir mülakat sırasında gelebilecek soruları daha önceki deneyimlerinizden dolayı aşağı yukarı tahmin edebiliyorsunuzdur. Bu soruların yanıtlarını kısa, öz ve özgeçmişinizi destekleyecek biçimde yeniden düşünüp, eğer mümkünse bir arkadaşınızla pratik yaparak pekiştirmenizi tavsiye ederiz. Böylece kim olduğunuz, şirkete hangi değerleri katabileceğiniz, becerileriniz ve donanımınızla ilgili sorulara hiç duraksamadan ve kendinden emin bir şekilde yanıtlar verebilmeniz çok daha kolaylaşacaktır.

4. Kıyafete Karar Verin

Sanıyoruz ki iş görüşmesine giderken giyeceğiniz kıyafete özenmeniz gerektiğini söylememize gerek yok. Ancak son dakikada ne giyeceğinizi düşünerek zaman kaybetmemek adına günler öncesinden kombininizi ayarlamanızı şiddetle öneririz. Diğer yandan giyeceğiniz kıyafetin profesyonel mi, şık mı, yoksa rahat mı olması gerektiği konusunda ise iş görüşmesi için gideceğiniz şirketin hizmet alanına göre fikir yürütebilmeniz mümkün.

Bu anlamda örneğin bir reklam ajansına rahat olduğu kadar şık bir kıyafetle gidebilirsiniz; ancak bir banka ile iş görüşmesine takım elbise ile gitmeniz yararınıza olacaktır. Bunlara ek olarak, hava koşulları gibi sonradan değişebilecek koşulları da göz önünde bulundurarak yedek bir kıyafet tercihi hazırlamanızı da tavsiye ederiz.

5. Dakik Olun

Bir saate yakın plandan bakış

İş görüşmesine zamanında gitmek son derece kritik. Ancak bunun için görüşmeden bir gün önce şirketin adresine göz atmanız ve nasıl ulaşabileceğinizi araştırmanız gerektiğini söylemeliyiz. Ayrıca trafik yoğunluğunu da göz önünde bulundurmalısınız. Tüm bunları değerlendirdikten sonra ise mülakata tam zamanında değil, biraz daha erken varacak şekilde yola çıkmanızı tavsiye ederiz. Böylece görüşmeye girmeden önce kıyafetinizi düzeltebilir, stresinizi yatıştırmak için kendinize zaman ayırabilir ve gecikmenize yol açabilecek durumları bertaraf etme şansı bulabilirsiniz.

6. Portfolyonuzu Sunun

İş tanımı verilen pozisyonla ilgili deneyimlerinizi sunmak üzere daha önce dahil olduğunuz projeleri listeleyeceğiniz bir portfolyo hazırlayabilirsiniz. Portfolyonuza proje bilgilerinin yanı sıra gönüllü olarak çalıştığınız pozisyonlar, sahip olduğunuz sertifikalar ve işin sizin için uygun olduğunu göstermeye yardımcı olabilecek diğer dokümanlar eklemeniz, işinizi çok daha kolaylaştıracaktır. Portfolyonuz, sizinle iş görüşmesi gerçekleştiren şirkete sizin hakkınızda önemli ipuçları verecek ve işinizi ne kadar ciddiye aldığınızı gösterecektir.

7. Soru Sormaktan Kaçınmayın

Görüşme gerçekleştireceğiniz şirketi tanımaya çalışmanız, şirketin sizi tanımak içi iş görüşmesi organize etmesi kadar doğal. Dolayısıyla şirket ve çalışma koşulları hakkında aklınızdan geçen soruları, karşınızdaki kişiye sormaktan çekinmenize gerek yok. Görüşmeye gitmeden önce bu soruları zihninizde tasarlamak ise görüşme sırasında aklınıza gelmeyebilecek soruları da önceden öngörmenizi sağlayacaktır. Üstelik iş görüşmesi sırasında soru sormanız, eleştirel düşünme becerilerinizi de ortaya koymanızı sağlayacağından şirket açısından da olumlu bir hareket olabilir.

8. Dürüst Olun

İki kişi ile iş görüşmesi yapan uzun saçlı ve gülümseyen kadın

Hakkınızda verdiğiniz bilgilerin gerçeği yansıtması, kariyerinizin geleceği açısından büyük bir önem taşıyor. Hem şirketteki olası pozisyonunuz hem de söz konusu şirketin sizin için verebileceği referanslar düşünüldüğünde kişisel bilgileriniz ve iş deneyimleriniz hakkında yüzde yüz dürüst olmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Ancak çalışmadığınız bir dönem hakkında bilgi vermekten çekiniyorsanız, aktif olarak iş aramaya devam ettiğiniz bu dönemde boş durmayıp kendinizi nasıl geliştirmeye çalıştığınızı anlatarak gelecekteki muhtemel yöneticileriniz üzerinde gayet olumlu bir etki yaratabilmeniz de mümkün.

9. Kendinizi Hatırlatın

İş görüşmesi sona erdikten en fazla bir gün sonra size bu fırsatı sundukları için şirkete bir teşekkür etmek için e-posta gönderebilirsiniz. Bu e-posta içeriğinde görüşme sırasında aktarmayı unuttuğunuz ayrıntılar varsa onları da ekleyebilir ve ardından konuyla ilgili kararlarını beklediğinizi belirterek kendinizi hatırlatabilirsiniz. Ancak bu e-posta metnini çok uzun tutmamanızda fayda var. Aksi halde okunması güç olacağından muhatap olduğunuz kişide antipati uyandırma olasılığınız artabilir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir