En Yaratıcı ve Dikkat Çekici Takvim Örnekleri

Total
13
Shares
takvim örnekleri başlıklı içeriği anlatan 2020 yılına ait bir masaüstü takvimi

Duvar takvimi, masa takvimi, cep takvimi gibi pek çok farklı takvim türü olsa da takvimleri kullanmanın temel amacı, mevcut tarif hakkında bilgi sahibi olmaktır. Gün içinde yapılacak işlerden ileri tarihli planlamalara ve hatta geçmiş hakkında fikir sahibi olmaya kadar birçok konu için takvimlere başvururuz. İşte tam da bu nedenle evde, ofiste, okulda, yani her yerde farklı takvim örnekleri görmeye ihtiyaç duyarız.

Her ne kadar gelişen teknolojiyle birlikte dijital takvim kullanabilmek mümkün olsa da farklı takvim tasarımlarının olduğu geleneksel takvimlere hala ihtiyaç duyduğumuzu inkar edemeyiz. Bunda elbette alışık olduğumuz takvim örneklerini kullanmanın daha pratik olduğu düşüncesi etkili oluyor. Üstelik bu fikrin yanlış olduğu da söylenemez.

Gerçekten de geleneksel yöntemlerle üretilen, masada veya duvarda görmeye alışık olduğumuz takvimler, dijital muadillerinden çok daha kullanışlı olduğu algısı yaratıyor. Dahası geleneksel takvim örneklerini yaratıcılıkla süsleyerek farklı formlarda geliştirebilmek de mümkün. İşte dünyanın farklı noktalarında geliştirilen ve yaratıcılıkla yoğrularak ilgi çekmeyi başaran birbirinden farklı 7 takvim örneği…

İlham Kaynağı Olabilecek Takvim Örnekleri

Günlük hayatı kolaylaştıran ve gelecek planlarını yapmayı mümkün kılan takvimlerin standart bir görünüme sahip olmak zorunda olduğunu kim söyledi? Sizin için araştırıp listelediğimiz 7 benzersiz takvim tasarımından sonra artık siz de hayal gücü ve işlevsellik bir araya geldiğinde mükemmel takvim tasarımlarının ortaya çıkabileceğine ikna olacaksınız. O halde dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan takvim örneklerini birlikte inceleyelim.

Yılbaşı yaklaşırken özel takvim tasarımları hakkında fikir sahibi olabilmek için Yeni Yıla Özel Takvim Tasarımları ve Kendin Yap Cep Takvimi başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

1. Renkli Takvim Örneği

CMYK renklerinden yapılan rengarenk bir takvim örneği

Cyan (Mavi), Magenta (Kırmızı), Yellow (Sarı), Key (Siyah) renklerinin baş harflerinden oluşan CMYK renk kombinasyonu, baskıda kullanılan dört temel rengi ifade etmek için kullanılır. Renkli takvim örneğinde de görüleceği üzere CMYK renkleri ve renk yüzdeleri verilmiştir.

Her bir günün farklı bir renk kodu ile ilişkilendirildiği takvimin özellikle baskı ürünleri ile ilgilenen çalışanlar için oldukça ideal bir seçim olabileceğini söyleyebiliriz. Çünkü takvim işlevinin yanı sıra renk kodlarını da içeren bu örnek sayesinde hem mesleği içselleştirmek hem de farklı renklerin kodlarını öğrenmek mümkün olabilir.

2. Top Şeklinde Takvim Örneği

Birbirine geçirilen kağıtlarla oluşturulan top şeklindeki bir takvim örneği

Bir yapboz gibi her bir parçanın birbirine geçirilerek meydana getirildiği bu takvim örneğinin son derece dikkat çekici olduğunu söylersek, sanırız siz de bize katılırsınız. Hem dekoratif bir obje olarak kullanılabilecek hem de masaüstü takvimi olarak değerlendirilebilecek bu takvim örneğinin gören herkesi kendine hayran bırakacağı da rahatlıkla savunulabilir.

3. Evde Hissettiren Takvim Örneği

Her bir ayda farklı üç boyutlu görsel ögeler barındıran yaratıcı takvim örneği

En yaratıcı takvim örnekleri listemizde yer alan ve 1 aylık takvim süresini karşılıklı iki sayfada gösteren bu takvim, ev sıcaklığını ifade eden görsel bir ögeye sahip. Buna göre takvim sayfasındaki dinamik görsele her ay farklı bir öge ekleniyor ve yılın sonuna doğru akşam yemeği sofrasında buluşan çocuklu bir aile imajı ortaya çıkıyor.

Ofiste kullanıldığında ev ortamını çağrıştıran ve evde kullanıldığında aile olmanın sıcaklığını hatırlatan bu takvim, işlevselliği ile de ön plana çıkıyor. Çünkü takvim, kullanıcısını düzenli olarak takvime bakmaya teşvik ediyor.

4. Somun ve Civatadan Takvim Örneği

Somun ve civata ile yapılmış dekoratif bir takvim örneği

Kağıt malzemeden üretilmeyen bu takvim örneği, takvim örnekleri listemizin belki de en sıra dışı maddesi olabilir. Çünkü bu takvim, adından da anlaşılacağı üzere endüstriyel alanda daha çok rastladığımız somun ve civatadan oluşuyor. Özellikle mühendislerin ilgisini çekecek olan bu takvim örneği, bulunduğu ortamda herkesin beğenisini toplayan dekoratif bir obje olacağa benziyor.

Yapım maliyeti kağıt materyallere kıyasla daha yüksek olsa da kullanım kolaylığı ve ilham veren tasarımı ile dikkat çeken somun ve civatadan takvim örneğinin özel bir tasarım ve üretimin sonucu olduğunu düşünmek yanlış olmayacaktır. Öte yandan metal bir malzemeye sahip olduğu için bu takvimin kolay taşınabilir bir ürün olmadığını da eklemekte yarar var.

5. Kıyafet Askısı Takvim Örneği

Her ayda farklı bir kıyafet formu alan takvim sayfaları

Son derece yaratıcı ve ilgi çekici bir takvimle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu takvim örneğinde her bir ay, farklı bir kıyafet ile özdeşleştirilmiş. Dolayısıyla aylar geçtikçe takvim formu da mevcut ayın iklim koşullarına uygun bir kıyafet şeklini alıyor. Hemen herkesin büyük bir keyifle kullanacağı bu takvim, özellikle giyim firmaları için etkileyici bir promosyon ürünü olabilir.

6. Çerçeveli Takvim Örneği

Geleneksel gemici takviminin masa üstüne uygun biçimde küçültülmüş ve çerçeve içine konmuş örneği

Bu çerçeveli takvim örneği, ülkemizde en çok kullanılan takvim çeşitleri arasında yer alan şeritli gemici takvimi ile benzer özellikler taşıyor. Çoğunlukla duvara asılarak kullanılan gemici takviminden tek farklı yanı ise, bir çerçeve içine yerleştirilmiş biçimde daha portatif bir kullanım sunması olabilir.

Öte yandan klasik şeritli gemici takvimleri gibi bu takvime bakıldığında da hem içinde bulunulan ayı, hem bir önceki, hem de bir sonraki ayı görebilmek mümkün. Üstelik kırmızı imli şeridi sayesinde günleri takip edebilmek de kolaylaşıyor.

7. Çarklı Takvim Örneği

Çark şeklinde takvim örneği

Gün, ay, yıl, yılın hangi haftasında olunduğu ve hatta ayın hallerini gözlemlemeye imkan tanıyan bu çarklı takvim, sahip olduğu mekanizma sayesinde birçok bilgiyi aynı anda öğrenebilmeyi sağlıyor. Takvim sahibinin eliyle çarkı çevirmesi yöntemiyle tarihi ve diğer bilgileri öğrenebileceği bu takvim, yaratıcı yönüyle olduğu kadar işlevselliğiyle de ön plana çıkıyor.

Takvim Kullanmanın Sağladığı Avantajlar

Başlangıçta da değindiğimiz gibi takvimler, mevcut tarihi öğrenmek ve bu doğrultuda planlar yapmak için kullanılıyor. Fakat takvim örnekleri listemizde yer alan maddeleri detaylı olarak inceledikten sonra sanıyoruz ki bir takvimin aslında tarih göstermek dışında başka fonksiyonları olduğu şimdi daha rahat görülüyor.

Çünkü bir takvim kimi zaman dekoratif bir malzeme haline gelebiliyor, kimi zaman tarih dışında bilgiler de verebiliyor, hatta bazen geçmiş ve gelecek tarihleri de göstererek geçmiş planları hatırlamayı ve gelecekle ilgili plan yapmayı da mümkün kılıyor.

Üstelik bir takvimin sürekli göz önünde bulunduğundan dolayı firmalar için etkileyici bir promosyon ürünü olabileceğinden de söz ettik. Dolayısıyla kendi markası için takvim baskı siparişi veren ve iş ortakları, müşterileri ve potansiyel müşterilerine bu promosyon takvimleri hediye eden firmaların, bu yolla marka imajlarını pekiştirebilecekleri rahatlıkla öngörülebilir.

Eğer siz de uygun maliyete istediğiniz gibi takvimlere sahip olmak istiyorsanız, online matbaa hizmeti sunan Matbuu’yu tercih edebilir ve pratik bir şekilde takvim siparişi verebilirsiniz. Üstelik zamandan tasarruf etmeye ihtiyacınız varsa Matbuu’nun hazır takvim şablonlarını da kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir