Sosyal Medya Görsel Boyutları ve Kullanım Detayları

Total
0
Shares
sosyal medya ikonları

Dijital dünyada etkili olmak için doğru sosyal medya görsel boyutları kullanmanız gerekmektedir. Peki bu boyutları nereden bilebilirsiniz?

Her tür baskı ihtiyacınıza her zaman uygun fiyata kaliteli çözümler sunan Matbuu olarak sizler için en güncel sosyal medya görsel boyutları ve kullanım detaylarını listelemek istedik. Siz de bu ebatları dikkate alarak etkili bir sosyal medya yönetimi süreci uygulayabilirsiniz.

İşletme verimliliğini artıracak Google ürünlerini öğrenmek için buraya tıklayın!

Doğru Sosyal Medya Görsel Boyutu Kullanmak Neden Önemli?

Her geçen gün dijitalleşen dünyada sosyal medya, doğal olarak geleneksel medyayı geride bırakıyor. Bu da sosyal medyada doğru şekilde yer almayı giderek daha önemli, hatta zorunlu hale getiriyor.

Markanızın ya da kendi profilinizin insanlar tarafından doğru şekilde görüntülenmesi ve istediğiniz şekilde algılanması için sosyal medya görsel boyutlarını biliyor olmanız gerekmektedir.

Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya ağları için belirlenmiş ideal görsel boyutları söz konusudur. Biz de en çok kullanılan sosyal medya platformlarından Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, YouTube ve Pinterest için en ideal görsel boyutlarını aşağıda detaylı olarak ele aldık.

Facebook Sosyal Medya Görsel Boyutları

sosyal medya görsel boyutları

Türkiye’de en popüler sosyal medya platformlarının başında gelen Facebook, hedef kitle ile buluşmak için en doğru mecralardan biri olarak nitelendirilebilir. Hatta Instagram ve Facebook reklamları birlikte yönetilebildiği için çok sayıda kişiye ulaşabilmenin yanı sıra hedeflediğiniz etkileşim oranlarına ulaşmak için de Facebook mükemmel bir ortam sunmaktadır.

Facebook’ta üç ana tipte kullanılabilir görsel boyutu bulunmaktadır. Tahmin edebileceğiniz üzere bunlar profil fotoğrafları, kapak fotoğrafı ve gönderi paylaşımlarıdır.

Facebook Profil Fotoğrafı: Profil fotoğrafı boyutları, minimum 180×180 piksel olmak zorundadır. Bunun haricinde üst bir sınır yoktur, ancak fotoğraf karenizin 1:1 oranında olması gerekmektedir.

Kare bir fotoğraf yüklemenize karşın Facebook bunu bir daire içerisinde göstereceğinden kullanacağınız kare profil fotoğrafının üst, alt ve sağ, sol kenarlarından boşluklar bırakmanızı tavsiye ederiz.

Kurum ya da kişisel profilinizin güçlü ve profesyonel görünmesini istiyorsanız doğru boyutlara sahip bir profil fotoğrafınızın olması gerekmektedir.

Facebook Kapak Fotoğrafı: Facebook kapak fotoğrafı, işletme sayfanızda ya da profilinizde yer alan fotoğraftır. Facebook tarafından açıklanan verilere göre Facebook kapak fotoğrafının sosyal medya görsel boyutu 830 x 312 piksel olmalıdır.

Facebook Gönderileri: Facebook, gönderiler için kullanılacak olan görseller için oranları korumakta ve piksel tavsiyelerinde de bulunmaktadır.

Ayrıca Facebook’ta yatay gönderiler, dikey gönderiler ve kare formatta gönderiler için ayrı ölçekler kullanılmaktadır.

Örneğin yatay olarak hazırlanan sosyal medya görselleri için bu oran 16:9 olmalı ve tavsiye edilen büyüklük ise 1200 x 630 piksel olmalıdır. Dikey olarak hazırlanan sosyal medya görselleri ise 4:5 oranında ya da 9:16 oranında olmalı ve tercihen fotoğraflar da 1080 x 1920 piksel olmalıdır. Kare olarak hazırlanan görseller için ise ölçek 1:1 boyut ise 1080 x 1080 piksel olmalıdır.

Şayet Facebook için hazırladığınız gönderilerde bu görsel boyutlarına dikkat ederseniz sayfanız çok daha profesyonel görünür ve hazırlayacağınız görsel tasarımları herhangi bir kırpma işlemine uğramadan olduğu gibi görüntülenebilir.

Instagram Sosyal Medya Görsel Boyutları

Matbuu Instagram hesabı

Son zamanların en çok tercih edilen sosyal medya platformlarından Instagram’da daha etkin paylaşımlar gerçekleştirmek için görsel boyutlarını doğru şekilde seçmeniz gerekmektedir.

Instagram üzerinde gerçekleştirilen paylaşımlar; yatay ve dikey olarak 2 kategoride incelenebilir. Yatay formatta gerçekleştireceğiniz paylaşımlarda 1:1 ölçeğini, dikey olarak gerçekleştireceğiniz paylaşımlarda ise 4:5 ölçeğini korumanız gerekmektedir.

Instagram uygulamasında profil fotoğrafı, paylaşım ve hikaye paylaşımı olmak üzere üç farklı çeşit alan bulunmaktadır.

Profil Fotoğrafı: Instagram profil fotoğrafı ölçeği, tıpkı Facebook gibi 1:1 ölçeğinde kare ve en az 180 x 180 piksel boyutta olmalıdır.

Gönderi Paylaşımı: Instagram yatay gönderileri kare formatta hazırlanmalıdır. 1:1 ölçeğinde 1080 x 1080 piksel boyutları, en ideal Instagram gönderi ebatları olarak açıklanmıştır. Dikey formatta ise 4:5 ölçeğinde, 1080 x 1350 piksel boyutları en ideal ebatlar olarak açıklanmıştır.

Hikaye Paylaşım: Instagram uygulamasında en önemli özelliklerden birisi de hikaye paylaşımıdır. Burada kullanılması gereken ölçek ise 9:16 ve 1080 x 1920 pikseldir.

Twitter Sosyal Medya Görsel Boyutları

Matbuu Twitter hesabı

Bir diğer popüler sosyal medya platformu ise Twitter olarak değerlendirilebilir. Twitter da sosyal medya görsel boyutlarını kullanım alanına göre üç ayrı tip olarak belirlemiştir.

Twitter Profil Fotoğrafı: Kullanacağınız görselin 1:1 ölçeğinde olması gerekmektedir. Görselinizin çözünürlüğünün ise olabildiğince iyi olması tavsiye edilmektedir.

Twitter Kapak Fotoğrafı: Twitter diğer sosyal medya platformlarının aksine ölçek ve piksel konusunda biraz daha esnek davranmakta ve bu kararı kullanıcıların tercihine bırakmaktadır. Buna göre 1500×1500 piksel bir görsele kadar dilediğiniz fotoğrafı kapak fotoğrafı olarak hizalayabilirsiniz.

Twitter Gönderi Paylaşımı: Twitter üzerinde gönderi paylaşımı için tercih edeceğiniz görsel boyutları 440×220 piksel olmalıdır. Bu noktada 2:1 ölçekte paylaşım yapabileceğiniz gibi 1:1 ölçeğinde de paylaşımlar gerçekleştirebilirsiniz.

LinkedIn Sosyal Medya Görsel Boyutları

LinkedIn logosu

İş dünyasının en çok tercih ettiği sosyal medya platformu olan LinkedIn üzerinde profilinizin ve işletme sayfalarınızın profesyonel görünmesi son derece kritik bir önem taşımaktadır. İstediğiniz profesyonel görünümü elde etmek için ise doğru boyutlu görsel materyaller kullanmanız yararınıza olacaktır.

LinkedIn Profil Görseli: 1:1 ölçeğinde ve 400 x 400 piksel boyutunda olması gerekmektedir.

LinkedIn Sayfa Profil Görseli: 1:1 ölçeğinde ve 300 x 300 piksel boyutunda olması gerekmektedir.

LinkedIn Kapak Görseli: 1000 x 425 px boyutunda olmalıdır.

LinkedIn Sayfa Kapak Görseli: 1584 x 300 px olmalıdır.

LinkedIn Bağlantı Görseli: 1200 x 627 px olmalıdır.

LinkedIn Profil Paylaşım Görseli: 1200 x 800 px olmalıdır.

LinkedIn Sayfa Paylaşım Görseli: 1200 x 627 px olmalıdır.

YouTube Sosyal Medya Görsel Boyutları

Matbuu Youtube hesabı

Dijital dünyanın en çok vakit geçirilen platformlarından birisi olan YouTube; hem içerik üreticileri hem de kullanıcıları için her geçen gün daha önemli bir mecra olmaya devam ediyor.

YouTube üzerinde profil fotoğrafınız, profil kapak fotoğrafınız ve yüklemek isterseniz videolarınız için standart ebatlar belirlenmiştir.

YouTube Kanal Kapak Görseli Boyutu: 2560 x 1440 piksel olmalıdır.

YouTube Video Görseli Boyutu: 1280 x 760 piksel olmalıdır.

Pinterest Sosyal Medya Görsel Boyutları

Pinterest logosu

Pinterest pano sistemine sahip olan ve bu yönüyle diğer sosyal medya uygulamalarından daha farklı bir sosyal medya platformudur. Görsel bazlı bir paylaşım platformu olan Pinterest içerisinde paylaşımlarınızı gerçekleştirmeden önce ise ideal görsel boyutlarını öğrenmeniz oldukça önemlidir.

Pinterest Profil Görseli: En az 180 x 180 piksel boyutta ve 1:1 ölçekte olması gerekmektedir.

Pinterest Pin Görseli: 800 x 900 piksel olmalıdır.

Pinterest Pano Görseli: 600 x 600 piksel olmalıdır.

Sizlerle dünyanın en çok tercih ettiği sosyal medya uygulamalarının profil, gönderi ve kapak görselleri boyutlarını paylaştık. İşletmeniz için faydalı olabilecek diğer içerikleri görüntülemek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir