En Güzel Etiketler İçin 7 Etiket Tasarım Programı

Total
2
Shares
siyah bir ajanda üzerine yapıştırılmış etiket tasarımları

Çocuklardan annelere, iş insanlarından öğrencilere kadar hemen herkes kendini ifade edebilmek veya bir mesajı iletebilmek için etiket veya diğer adıyla çıkartma ya da İngilizce karşılığıyla sticker kullanıyor. Sticker/etiket tasarımları, bir yüzeye yapışabildikleri için iş hayatında da etkili bir tanıtım aracı olarak kullanılabiliyor. Ancak özel bir amaca hizmet eden etiketlere sahip olmak için kimi zaman etiket tasarım programları hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Bugün içeriğimizde hem ekonomik hem de fonksiyonel birer reklam aracı olarak değerlendirebileceğimiz etiket/sticker’lar yapmak için faydalanabileceğiniz önde gelen etiket tasarım programları sıralayıp özelliklerine göz atacağız. Eğer siz de kendi etiketlerinizi tasarlamak istiyorsanız bu önerilerimizi dikkate alabilir veya diğer tüm baskı ihtiyaçlarınızda olduğu gibi etiket baskı ihtiyaçlarınız için de online matbaanız Matbuu üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Bir diğer etkili reklam aracı poster için hangi adımları atmanız gerektiğini ise Poster Nasıl Hazırlanır: Etkili Poster Hazırlama Rehberi başlıklı içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

İşinize Yarayacak Etiket Tasarımı Programları

Etiket tasarım programlarının bazıları ücretsiz kullanım sunarken bazıları ise belli bir ücret karşılığında hizmet verebiliyor. Eğer etiket tasarımı konusunda ileriye dönük yatırım yapmak istiyorsanız farklı özellikler sunarak benzerlerinden farklılaşan ücretli programların hizmetlerini satın alabilirsiniz. Öte yandan yalnızca birkaç seferlik bir ihtiyaç söz konusuysa ücretsiz programları değerlendirmeniz daha mantıklı olacaktır.

1. Adobe Creative Suite ile Etiket Tasarım

adobe creative cloud logosu

İleri düzey tasarım için Adobe’un Photoshop, Illustrator ve InDesign programlarından oluşan Creative Suite en ideal tercihlerden biri olacaktır. Çünkü fotoğraf düzenleme, vektör ve raster bazlı tasarım ve kitap/kitapçık tasarımı için bu üç program sizin tüm isteklerinizi yerine getirebilir. Özellikle detaylı ve sofistike bir etiket tasarımı düşünüyorsanız bu programlardan başkasını düşünmenize dahi gerek yok.

Tabii bu programların ücretli olduğunu düşünürseniz tek bir etiket tasarlamak için bu programları satın almanız pek mantıklı olmayabilir, ancak yine de tercih sizin. Diğer yandan Adobe Illustrator’de hazır etiket şablonları bulunduğunu belirtmekte yarar var. Bu şablonlardan birini baz alarak etiketin üzerine dilediğiniz resim, grafik, fotoğraf veya metni kolayca ekleyebilirsiniz.

2. Canva ile Etiket Tasarım

tasarım programı canva'nın logosu

Canva web bazlı bir tasarım sitesi. Bu websitede onlarca etiket şablonu bulabilmeniz mümkün. Dolayısıyla etiket tasarımına ilk kez girişen birinin dahi işini kolaylaştıran pek çok unsur bulunuyor. Temel pek çok özelliği ücretsiz olan Canva’da profesyonel tasarımcılar tarafından hazırlanmış etiket tasarım trendlerine de uygun binlerce şablon, ikon, şekil ve görselden dilediğiniz birini veya birkaçını kullanabilirsiniz. Ancak online etiket tasarımı hizmeti sunan Canva’nın Adobe Creative Suite kadar geniş özellik repertuarına sahip olmadığını da söylemeden geçmeyelim.

3. Maestro Label Designer ile Etiket Tasarım

etiket tasarım programı maestro label design logosu

OnlineLabels.com tarafından yaratılan online etiket tasarım sitesi Maestro Label Designer yüzlerce sticker şablonu içeriyor. Etiket tasarım için ihtiyaç duyabileceğiniz neredeyse tüm özellikleri barındıran websitesi, tamamen etiket tasarımına yönelik olduğu için beklentilerinizi karşılayabilir.

Ayrıca Maestro Label Designer’da barkod tasarımı da yapabiliyorsunuz. Programın tasarlanan etiketin kenarına otomatik olarak bıçak payı bırakması da yine güzel bir özellik. Böylece matbaa baskı sürecinde sorun yaşama olasılığınız da düşecektir.

4. Avery ile Etiket Tasarım

Avery adlı etiket tasarım programının logosu

Avery Design & Print adlı online program sayesinde tüm tasarım sürecini internet üzerinden halledebilmeniz mümkün. Üstelik isterseniz boş bir etiket şablonu üzerinde tasarım yapabilir veya hazır etiket şablonlarını kullanabilirsiniz.

Başlangıç seviyesindeki tasarımcılara yönelik olan Avery’de bilgisayarınızdan seçtiğiniz görsel ve grafik unsurları direkt şablona ekleyebilmeniz de söz konu. İmla kontrolü ve barkod tasarımı gibi bazı üst düzey özellikler de bulunduran Avery aracılığıyla kartvizit dahi tasarlayabilirsiniz. Ancak Avery’nin tasarım yapabilmek için üyelik gerektirdiğini de söylememiz gerekiyor.

5. Microsoft Word ile Etiket Tasarım

Microsoft Word yazılımının logosu

Evet, yanlış okumuyorsunuz: Microsoft Word. Genellikle makale yazmak ve ödev hazırlamak için kullanılan Microsoft Word’den aslında yazı yazmak dışında başka ihtiyaçlar için de yararlanabilirsiniz. Metin bazlı bir program olsa da görsel ekleme, çizim kullanabilme gibi farklı seçeneklere de sahip olan Microsoft Word’ü sticker tasarım programı gibi de kullanabilirsiniz.

Üstelik Microsoft Word’de etiket tasarlamak için internet üzerinden hazır etiket şablonlarını önce bilgisayarınıza indirip ardından dokümanınıza ekleyebilirsiniz. Daha sonra tamamladığınız tasarımınızı direkt Microsoft Word üzerinden bastırabilir ya da matbaaya .pdf formatında göndererek etiketlerinize kavuşabilirsiniz.

6. Label Maker & Creator ile Etiket Tasarım

Label Maker & Creator adlı mobil uygulamanın ekran görüntüsü

50’den fazla hazır etiket şablonu sunan Label Maker & Creator, Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda da kullanılabilen oldukça işlevsel bir mobil uygulama. OneDrive ve Google Drive ile senkronize çalışan ve otomatik yedekleme yapabilen bu mobil uygulamada ilk 4 şablonu ücretsiz olarak kullanabilmeniz de söz konusu. Ancak daha fazla hizmet için uygulama içi satın alma yapmanız gerekmekte.

7. Label Templates for Pages ile Etiket Tasarım

Pages adlı program için geliştirilen Label Templates adlı uygulamanın ekran görüntüsü

macOs tabanlı bilgisayarlarla uyumlu olan ve sadece etiket tasarımına odaklanan Label Templates for Pages, adından da anlaşılacağı üzere macOs’un metin tabanlı programı olan Pages için geliştirilmiş şablonlar içeriyor.

Profesyonel grafik tasarımcılar tarafından hazırlanmış pek çok etiket şablonu bulunan bu programı 9,99 ABD Doları karşılığında satın alabilirsiniz. Eğer devamlı olarak etiket tasarlamanız gerekiyorsa bu programın kullanıcılarına sunduğu benzersiz özelliklerden bu şekilde yararlanabilirsiniz.

Etiket tasarımı dışında üç boyutlu tasarımlarla da ilgileniyorsanız Mutlaka Bilmeniz Gereken 3D Tasarım Programlar başlıklı içeriğimize göz atarak kendinizi geliştirebileceğiniz programları keşfedebilirsiniz.

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir