Mutlaka Bilmeniz Gereken 3D Tasarım Programları

Total
1
Shares
Çift ekranlı bilgisayarda 3D tasarım programı kullanarak çizim yapan tasarımcı

3 boyutlu tasarımlar hazırlamayı mümkün kılan 3D tasarım programlarını genel anlamda iki kategori altında inceleyebiliriz. Bunlar; çoğunlukla endüstriyel nesneler tasarlamak için yararlanılan CAD yazılımları ve daha sanatsal tasarımlar için 3D modelleme yazılımlarıdır. Bu nedenle 3D tasarım programları arasından hangisini kullanmanız gerektiğinin tamamen tasarım amacınıza bağlı olduğunu söylemek mümkün.

Dolayısıyla mimarlık, inşaat, tıp gibi alanlara yönelik 3D tasarımlar için CAD programlarını; oyun, animasyon, film gibi daha kurgusal süreçler içinse 3D modelleme programlarını kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Ancak tabii ki onlarca program arasından yine de sizin için en ideal olanı bulmak zamanınızı alacaktır.

Online matbaa konusunda çözüm ortağınız olarak biz de sizler için durumu daha pratik hale getirmek adına kullanabileceğiniz 3D tasarım programlarını inceledik. Sıraladığımız 9 farklı 3D tasarım yazılımı arasından ihtiyacınız olanları belirlemek için içeriğimizin devamını okuyabilirsiniz.

En Kullanışlı 3D Tasarım Programları Listesi

3D tasarım yazılımları konusunda henüz deneyiminiz yoksa yeni bir program kullanmaya başlamak çok zormuş gibi görünebilir. Bunun yanı sıra deneyimli bir tasarımcı olarak alternatif programlar denemek istiyor, fakat nereden başlayacağınıza karar veremiyor olabilirsiniz. Her iki durumda da tüm zorlukların üstesinden kolaylıkla gelebilmenizi sağlamak üzere oluşturduğumuz 3D tasarım programları listemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Listemizdeki programları; aralarında öne çıkan farklılıklar, kullanım kolaylığı, benzer noktalar ve ücret politikaları gibi faktörleri göz önünde bulundurarak hazırladığımızı belirtmeden geçmeyelim. Dolayısıyla 3D tasarım programları listemizdeki yazılımları kullanmasanız dahi haklarında fikir sahibi olmanız yararınıza olacaktır.

Her tasarımcının bilgi sahibi olması gereken vazgeçilmez programları öğrenmek için Mutlaka Bilmeniz Gereken Tasarım Programları başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

1. AutoCAD 3D Tasarım Programı

3d tasarım programları arasında ilk sırada gelen AutoCAD'in logosu

1982’de Autodesk tarafından kullanıma sunulan AutoCAD, sektördeki en köklü 3D tasarım programı olarak değerlendirilebilir. Bu program ile yapılamayacak çok az şey olsa da AutoCAD’in profesyonel seviyedeki tasarımcılara hitap ettiğini de belirtmiş olalım. Oldukça işlevsel bir program olan AutoCAD’in ayrıca mobil ve web uygulamaları olduğunu da bilmeniz işinize yarayabilir.

Desteklenen İşletim Sistemleri:

Microsoft® Windows® 7 SP1, Microsoft Windows 8.1, Microsoft Windows 10, Apple® macOS® Mojave v10.14.0, High Sierra v10.13.0

Ücret:

Aylık 266 €, yıllık 2123 €, 3 yıllık 5735 €

2. Blender 3D Tasarım Programı

Blender adlı 3 boyutlu çizim programının logosu

Açık kaynaklı 3D tasarım programı Blender, oldukça çok yönlü olmasının yanı sıra bağımsız tarafından geliştirilebilir özelliktedir. Hobi olarak 3D tasarım yapanlar arasında oldukça popüler bir yazılım olan Blender, özellikle animasyon, video düzenleme ve benzeri projelerindeki işlevselliğiyle dikkatleri çekiyor.

Desteklenen İşletim Sistemleri:

Microsoft Windows 10, Microsoft Windows 8, Microsoft Windows 7, Apple® macOS 10.12+, Linux

Ücret:

Ücretsiz

3. Maya 3D Tasarım Programı

Maya adlı 3d tasarım programının logosu

Bir diğer Autodesk firmasına ait 3D tasarım programı olan Maya, özellikle yabancı firmaların en çok tercih ettiği yazılımlardan. Bu nedenle eğer yurt dışına animasyon, simülasyon ve görüntü oluşturma işleri yapıyorsanız, mutlaka Maya’yı öğrenmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca Maya’nın öğrenciler, öğretmenler ve eğitim kurumları için ücretsiz bir kullanım sunduğunu da ifade etmeden geçmemek gerekiyor.

Desteklenen İşletim Sistemleri:

Microsoft® Windows® 7 SP1, Microsoft Windows 10 Anniversary Update, Apple® Mac OS® X 10.11.x, pple® Mac OS® 10.12.x, pple® Mac OS® 10.13.x, pple® Mac OS® 10.14.x, Linux® Red Hat® Enterprise 7.3 WS ve 7.5 WS, Linux® CentOS 7.3 ve 7.5

Ücret:

Aylık 254 €, yıllık 2032 €, 3 yıllık 5487 €, öğrencilere ise ücretsiz

4. Meshmixer 3D Tasarım Programı

 

Meshmixer adlı 3d tasarım yazılımın logosuBir CAD yazılımı olan Meshmixer, daha önceden tasarlanmış bir ürünü modifiye etmeyi mümkün kıldığı için diğer CAD yazılımlarından bu noktada farklılaşmaktadır. Yani Meshmixer ile sıfırdan bir ürün tasarlayamayazsınız. Ancak mevcut tasarımlarınızı bu yazılım ile farklı şekillere sokabilmeniz mümkün. Bununla beraber Meshmixer, üç boyutlu modelinizi baskıya hazır hale getirmek için oldukça ideal bir programdır.

Desteklenen İşletim Sistemleri:

Microsoft Windows 7, Apple® macOS 10.11

Ücret:

Ücretsiz

5. Onshape 3D Tasarım Programı

onshape tasarım programının adı yazılı logosu

Bulut tabanlı bir CAD platformu olan Onshape, kullanımı diğer programlara kıyasla biraz daha kolay bir 3D yazılımıdır. Bir proje için çalışan ekip üyelerinin telefon veya tablet üzerinden ortak bir şekilde çalışabileceği OnShape, 3D modellemeye yeni başlayacak olanlar için de idealdir.

Desteklenen İşletim Sistemleri:

Microsoft Windows, Apple macOs, Linux, Chromebook

Ücret:

Standart kullanımda yıllık 1350 €, profesyonel kullanımda yıllık 1903 €

6. SketchUp 3D Tasarım Programı

sketchup 3d tasarım programının logosu

SketchUp, mimari tasarımlarda kullanılmak üzere 2000 yılında piyasaya sunulmuştur. Geniş bir kullanıcı yelpazesi için işlevsel bir kullanım sunan program; özellikle mimarları, mühendisleri, inşaatçıları ve tasarımcıları hedefler. Ayrıca programda kullanıcıların tasarımlarını diğer kullanıcılarla paylaşmalarına imkan tanıyan bir de kütüphane bulunmaktadır.

Herhangi bir fikrinizi üç boyutlu model haline getirebileceğiniz SketchUp Make 3D tasarım programı, CAD yazılımlarını öğrenmeye yeni başlayanlar için de uygun bir seçenek olabilir. Programın farklı kullanıcı özelliklerine göre çeşitli sürümleri olduğunu da belirtmiş olalım.

Desteklenen İşletim Sistemleri:

Microsoft Windows 10, Microsoft Windows 8, Microsoft Windows 7, Apple macOS Mojave, Apple macOS High Sierra, Apple macOS Sierra.

Ücret:

Ücretsiz

7. SolidWorks 3D Tasarım Programı

SolidWorks adlı 3d tasarım programının kırmızı zemin üzerinde beyaz ile hazırlanmış logosu

Dassault Systèmes tarafından geliştirilen SolidWorks, kullanıcı dostu özellikleri sayesinde en çok kullanılan 3D tasarım programları arasında yer almaya hak kazanmış durumda. Genel olarak endüstriyel tasarımlar için kullanılan program, CAD uygulaması olmasının yanı sıra bilgisayar destekli mühendislik programı (CAE) olma niteliği de taşıyor. Ek olarak, SolidWorks’ün birçok farklı ihtiyaca yönelik çeşitli ürünleri ve çözümleri olduğunu da söylemekte yarar var.

Desteklenen İşletim Sistemleri:

Microsoft Windows 10, Microsoft Windows 8.1, Microsoft Windows 7 SP1

8. TinkerCAD 3D Tasarım Programı

TinkerCAD adlı tasarım programının renkli ve kare formlu logosu

Online 3D tasarım programı TinkerCAD, üç boyutlu modelleme konusunda deneyimi olmayanlar için son derece idealdir. Yeni başlayanlara uygun olan bu programda kendi tasarımlarınızı yapmaya başlayabilir, kaydedip daha sonra tasarımlarınız üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Ayrıca tasarladığınız üç boyutlu modelleri başka kullanıcılarla paylaşabilir ve paylaşılan modelleri de kullanabilirsiniz.

Desteklenen İşletim Sistemleri:

Microsoft Windows 7, Apple macOs X 10.6, Chromebook

Ücret:

Ücretsiz

İki boyutlu tasarım programlarını öğrenmek için ise Ücretsiz Kullanabileceğiniz Grafik Tasarım Programları başlıklı yazımızı incelemenizi öneririz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir