Portfolyo Nasıl Hazırlanır? Portfolyo Hazırlamanın İpuçları

Total
3
Shares
portfolyo nasıl hazırlanır

Grafik tasarımcı olarak bir portfolyoya sahip olmak son derece önemlidir. Portfolyo sizin yaptığınız işlerin bir sunumu ve sergisidir. Mezuniyet sonrası ve iş arama sürecinde  grafik tasarım portfolyonuz işverenlere veya müşteri adaylarına gösterebileceğiniz en önemli şeydir. Bu nedenle portfolyo nasıl hazırlanır sorusunun cevabını iyi bilmeniz sizin için avantajlı olur.

Kariyerinizin hangi aşamasında olursanız olun, sağlam bir portfolyo size pek çok kapı açar. Hem kitap haline getirilmiş hem de online portfolyo size birçok müşteri kazandıracaktır.

portfolyo nasıl hazırlanır

Portfolyo Nasıl Hazırlanır?

İşte bu nedenlerle etkili ve bir hikayesi olan grafik tasarım portfolyosuna sahip olmak çok önemlidir. Biz de bu yazımızda “Portfolyo nasıl hazırlanır?” sorusuna faydanabileceğiniz bazı yanıtlar veriyoruz.

 

Buyrun başlayalım…

portfolyo nasıl hazırlanır, portfolyo örnekleri

1. Belli Bir Amaçla Hareket Edin

Portfolyonuzun bir amacı ve teması olmalı. Örneğin iş arıyorsanız daha fazla ilerlemek istediğiniz alandaki işlerinizi ön plana çıkarın. Yani “infographic” üzerine uzmanlaşmak ve bu alanda bir ilerlemek istiyorsanız web sitenizde daha önce yaptığınız infografik çalışmaları vurgulayın. Web sitenizde yer alan özgeçmişinize uzmanlık alanlarınızı net bir biçimde belirtin. Freelance olarak çalışmaya niyetliyseniz daha önce katkı sağladığınız projelerden  bahsedin ve bu projelere ne tür faydalar sağladığınızı anlatın. Online portfolyonuzda o ana dek yapmış olduğunuz kişisel projelere ve müşteri işlerine yer vermeyi unutmayın. Kendi şahsi çalışmalarınızı da portfolyonuza eklemeniz müşterilerin daha farklı yönlerinizi görebilmesi bakımından mühimdir.

En başarılı projelerinizi seçerken bir yandan da farklı alanlarda hizmet verebileceğinizi de göstermeniz gerek.

Burada şu tavsiyeyi verebiliriz: Büyük bir marka adına yaptığınız “vasat” bir çalışmayı portfolyonuza eklemeyin. Küçük bir müşteriye yaptığınız sıkı bir çalışma bundan çok daha etkili olur. Unutmayın ki müşteri adayları sizin yeteneğinizi inceler, çalıştığınız müşterilerin büyüklüğünü değil.

 

portfolyo nasıl hazırlanır

2. Kendi Küratörünüz Olun

Temel olarak portfolyo, en iyi işlerinizi sergilemek anlamına gelir. Bu nedenle portfolyonuza en sağlam işlerinizi koymaya çalışın. Yani portfolyonuzda maksimum 20 farklı projeye yer verin. Portfolyonuza ekleyeceğiniz işlerin sıralaması ve bir anlamda belli bir hikaye anlatıyor olması da yine son derece önemli.

Portfolyonuzda yer verdiğiniz ilk çalışmanın en başarılı çalışmanız olması kritik öneme sahiptir. Zira portfolyonuz baştan sona incelenmeyebilir ancak ilk çalışmanızı web sitenize giren herkes görebilmelidir.

 

portfolyo nasıl hazırlanır

3. İyi Bir Portfolyo Sitesine Sahip Olun

Eğer iyi bir portfolyoya sahip olmak istiyorsanız kendinize ait bir web siteniz olmalı. Behance, DeviantArt gibi ücretsiz sitelerde de portfolyonuz olmalı ancak her halükarda kendinize ait bir web siteniz olmak durumunda. Zira Behance gibi popüler ve kalabalık sitelerde çalışmalarınız gözden kaçabilir. Ama kendinize ait bir portfolyo sitesinde işlerinizi daha doğru bir şekilde sergileyebilirsiniz. Bu şekilde kendi markanızı da yaratmış olursunuz.

Size tavsiyemiz kaliteli bir portfolyo sitesi domain’i satın alın. Ücretsiz portfolyo siteleri yerine kendi sitenize sahip olun. Ufak bir maliyetin altına girersiniz ancak bunun faydasını uzun vadede kesinlikle görürsünüz.

 

portfolyo nasıl hazırlanır

4. Sadelikten Şaşmayın

En başarılı grafik tasarımcıların portfolyo sitelerini incelerseniz sade ve kullanıcı dostu olduğunu görürsünüz. Sade ve minimal bir temaya sahip bir web sitesi oluşturun ve insanların dikkatini işlerinizin üzerine çekin. Yani portfolyo web sitesinde temel unsur, işleriniz olmalıdır. Site tasarımının amiyane tabirle “alengirli” olmasına gerek yoktur. Sitenin tasarımı işlerinizi vurgulayacak düzeyde olmalı ve sitenize giren kişiler rahat bir deneyim yaşamalıdır.

Günümüzde insanların bir görsele 2-3 saniyeden fazla odaklanamadığını kanıtlayan birçok çalışma mevcut. Bu nedenle sitenizi flaş animasyonlarla ve yüklemesi uzun süren videolarla ağırlaştırmayın.

 

portfolyo nasıl hazırlanır

5. Kendi Markanızı Yaratın

Grafik tasarmcı olarak çeşitli çalışmalar ve projelerle müşterilerinizin markasını oluşturmak ve geliştirmek sizin görevinizdir. Diğer bir ifadeyle sizin göreviniz marka yaratmaktır. Marka yaratma becerilerinizi ise en iyi kendi portfolyo sitenizde gösterebilirsiniz. Kendi logonuzu ve marka kimliğinizi oluşturarak kişisel markanızı kurmalı; web sitenizde tutarlı bir görseld dil kullanmalısınız. Tasarımcı olarak marka kimliğiniz göze hoş göründüğü gibi size ait bir şeyler de söylemelidir. Yani vizyonunuzu markanıza direkt olarak yansıtmalısınız.

 

portfolyo nasıl hazırlanır

6. İşlerinizin Hikayesini Anlatın

Grafik tasarımcı portfolyosu bir görsel galeriden daha fazlası olmak durumundadır. İşlerinize hem otantik bir hava katmak hem de süreci anlatmak için projelerinizi fikir aşamasından son hale gelene kadar nasıl geliştirdiğinizi anlatmanız çok iyi olur. Yani bir lojistik şirketine tasarladığınız logonun hikayesini anlatabilirsiniz örneğin. Müşterinin kimliği, sizden beklentiler doğrultusunda yaptığınız skeçlerden son versiyona kadar geçen süreçteki çalışmalarınızı web sitenizin blog bölümünde anlatmanız gayet güzel bir eylem olur.

 

portfolyo nasıl hazırlanır

7. Blog Oluşturun

Yukarıda da değindiğimiz gibi portfolyo sitenize bir de blog bölümü ekleyin. Böylece üzerinde çalıştığınız konular hakkında yazılar yazabilir, size ilham veren işleri paylaşabilirsiniz. Bu süreçte SEO (arama motoru optimizasyonu) unsurlarını dikkate alarak sitenize trafik de çekebilirsiniz. Örneğin “Logo Tasarımı Konusunda Bilinmesi Gereken 10 Temel Bilgi” gibi bir içerik yazdığınız zaman Google’da araştırma yapan birinin sitenizi keşfetmesi ve işlerinizi görmesi daha kolay olur.

 

portfolyo nasıl hazırlanır, portfolyo örneği

8. Sitenizin Tanıtımını Yapın

İyi bir portfolyo sitesine sahip olmakla işiniz bitmez. Bu sitenin tanıtımını yapmak da sizin görevinizdir. Twitter, Instagram, Facebook, Behance, Dribble gibi platformlarda işlerinizden örnekler paylaşıp portfolyo web sitenize link vermeyi ihmal etmeyin. Instagram’da işlerinizi beğenen birinin diğer işlerinizi görmesi için bu link verme hususunu önemsemenizi tavsiye ediyoruz.

Bu yazıya denk gelmeden önce “Portfolyo nasıl hazırlanır?” diye merak içinde olduğunuzu varsayarak yazımızın size yararlı olduğunu, sıkı bir portfolyo hazırlamak için size ilham verdiğini umuyoruz. Hazırladığınız yaratıcı ve kreatif portfolyolarınızı online matbaa, Matbuu’da kolaylıkla bastırabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir