Grafik Tasarımcıyı Güzelce Delirtmenizi Sağlayacak 8 İpucu

Total
0
Shares
Tasarımcıyı delirtmek

Bir kartvizit ya da logo tasarımına ihtiyaç duyduğunuz zaman yapacağını ilk iş doğru ve güvenebileceğiniz bir tasarımcıyı bulmak ve onunla birlikte çalışmak olmalıdır. Tabi, “Ben bu işi kendim de hallederim” demiyorsanız. Markanızı ve kurumsal kimliğinizi başarılı bir şekilde temsil edecek bir ürün elde etmek istiyor ve daha sonrasında profesyonel bir iş çıkarmadığınızı görüp pişman olmak istemiyorsanız, kesinlikle profesyonel bir destek almanızı tavsiye ediyoruz. Bu destek alım sürecini de tasarımcıyla birlikte etkili bir şekilde yürütmek ve çalışmakta olduğunuz tasarımcıyı doğru bir şekilde yönlendirmek adına yapmamanız gereken bazı şeyler ve uzak durmanız gereken bazı klasik ifadeler var. Elbette ki her türlü meslek dalının kendine has zorlukları olduğu konusunda zaten hemfikiriz; ama biz, Matbuu blog olarak bugünkü yazımızda (özellikle de serbest çalışan) bir tasarımcıyı çileden çıkaran ve yaptığı işten soğumasına neden olan müşteri klişelerini esprili bir dille anlatmak istedik. Hem tasarımcılar hem de tasarımcılarla çalışmak isteyen müşteriler için faydalı olacağına inandığımız yazımıza buyurun. Keyifli okumalar.

Adım Adım Tasarımcıyı Delirtme Rehberi

1- Tasarımcıya ilk olarak “Ben çok farklı bir şey istiyorum aslında” deyin ve tasarım alanında uzman olan kişinin “o” olduğunu unutup ipleri elinize almaya çalışın.

Tasarımcılık zaten belirli bir kalıp oluşturup o kalıbı yüzlerce müşteriye uyarlayıp pazarlamak değil ki. Nasıl her müşteri ya da her marka birbirinin aynısı değilse, tasarımcının da bu farklı insanlara sunacağı tasarımlar aynı olmayacaktır. Zaten “Ben geçen benim rakip firmada şu logoyu gördüm, bana bunun benzerini yap” diyen bir müşteri henüz dünyaya gelmedi 🙂

2- Tasarımcıyı bulmak ve onunla iletişime geçmek için son anı bekleyin ve bu aşamada kaybettiğiniz zamanı “Yalnız, bizim işimiz çok acele. Bu tasarımların Cuma’ya kadar yetişmesi lazım” diyerek telafi edin.

Cuma'ya kadar yetişmesi lazım!

Bu kadar gecikmenizin sebebi kesinlikle son ana kadar sizin bu işi tek başına yapabileceğinize inanmanız değil! “Ya, tasarım dediğin nedir ki? Bütün gün bilgisayar karşısında oturuyorsunuz zaten. Çok kolay bir iş zaten, toplasan iki gününü bile almaz” diye eklemeyi de sakın unutmayın.

3- Tasarımcının yaptığı işi küçümseyin ve bu şekilde hırslanıp daha güzel bir iş çıkarmasını sağlayın!

Ben kendim yapardım da zamanım yok!

Hatta en güzeli, “Ya aslında ben bu işi kendim de yapardım ama hiç zamanım yok. Yoksa ben de biliyorum Fotoşok (!) kullanmasını” şeklinde net bir açıklama yapmanız. Sizin tasarım işini ondan daha iyi bildiğinizi ve ona göre elinden gelenin en iyisi yapması gerektiğini anlayacaktır. Bu şekilde emin olun tasarımcı, daha verimli çalışır…

4- Daha önce çalışmış olduğunuz tasarımcı hakkında ileri geri konuşun. Konuşun ki şu anda çalıştığınız tasarımcı, sizin ne istediğinizi ya da ne istemediğinizi iyice anlasın.

Tasarımcıyı delirtmek

Bu şikâyetlerinizi iki üç cümlede bir mutlaka tekrarlayın. Eski tasarımcıyı (şu an çalıştığınız kişinin meslektaşını) ne kadar çok yerin dibine sokarsanız o kadar iyi. Hem zaten tasarımcıya, işin nasıl yapılmaması gerektiğini de göstermeniz gerekiyor.

5- Yaptığı tasarımların hiçbirini beğenmeyin ve hepsine ayrı ayrı, uzun uzun eleştiri getirin. Parasını veriyorsunuz ve karşılığını kesinlikle almanız gerekiyor. Her şey sizin istediğiniz gibi olmalı.

Hayır

 

Tasarımdaki renklerden puntolara ve yazı tipine kadar her şeyi eleştirin. Kafanızdaki tasarımı hazırlayana kadar tasarımcıyı zorlamalısınız. Hatta bazen “Ya, aslında olmuş ama sanki eksik bir şeyler var. Ne olduğunu bilemiyorum” gibi son derece yapıcı eleştirilerde de bulunmalısınız. Tasarımcı, sizin neyi kast ettiğinizi siz leb demeden almak zorunda.

6- Tasarımcı ofis ortamında çalışıyorsa, tasarımı hazırlarken tepesine dikilin. Her an bir müdahalede bulunmaya hazır bir ifade takının, takının ki işini bir an önce bitirebilsin. Oyalanmasın.

Tasarımcıyı delirtmek

“Başında bekleyim de acele acele yapsın işini” düşüncenizden asla vazgeçmeyin.

7- Tam da tasarımın son halini beğendiğinizi düşündüğü anda “Ufak bir değişiklik yapalım” deyip tasarımcıyı şaşırtın.

Tasarımcıyı delirtmek

O ufak değişiklik ortaya bambaşka bir tasarım çıkmasına neden olsa ve düzenlemesi tam 3 saat bile sürse sorun değil. Sizin istediğiniz olmak zorunda!

8- Tasarım bedeli konusunda pazarlık yapmayı unutmayın. Ne kadar sıkı pazarlık yaparsanız cebinizden o kadar az para çıkar.

Tasarımcıyı delirtmek

“Topu topu iki gün geçirdin, o da sandalyede bilgisayar karşısında oturarak. Çok da yorulmadın yani. Farklı bir şey konuşmuştuk ama bu fiyat bu iş için bence yeterli” diyerek son ve en önemli noktayı koyun. Zaten baştan sona siz de tasarımcıya yardımcı oldunuz, bu yüzden çok büyük meblağlar ödemenize gerek yok.

Ve evet, karşınızda güzelce delirmiş nur topu gibi bir tasarımcınız oldu! Tebrikler, hedefe ulaştınız 🙂

Şunlar da hoşunuza gidebilir