Hafızanızı Güçlendirebilecek En Faydalı 5 Hatırlama Tekniği

Total
2
Shares
Hafıza güçlendirme

Hatırlama tekniklerinin sadece sınavlar için faydalı olabileceğini düşünmeyin sakın. Gerek iş hayatınızda gerek de sosyal hayatınızda hatırlamanız gereken şeyleri unuttuğunuz hiç olmuyor mu?

memory

 

Parmağa, kırmızı kurdele takma suretiyle hatırlatma işlevi yüklemenin modası geçeli çok oldu. Teknoloji çağında yaşıyoruz ve artık beynimizle yapmamız gereken pek çok işlevi “akıllı” cihazlarla yapıyoruz. Telefonlarımıza hatırlatma kuruyoruz, tabletlere not alıyoruz ve hatta Facebook bizim yerimize herkesin doğum günü kaydını tek tek tutuyor. Bu doğru. Ancak bazen elimizin altında bu imkânlar olmayabiliyor. Ve hatırlamamız gereken önemli noktaları unutabiliyoruz.

Bu yazımızda da size en faydalı beş hatırlama tekniğinden bahsedeceğiz. Hafızanızı biraz güçlendirmek ve unutkanlığınızı giderebilmek için bu yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

1- Hatırlamanız gereken şeylere (nesne ya da olay) anlam katın

Yeni öğrenmekte olduğunuz ya da yeni edindiğiniz ve hatırlamanız gereken bir bilgiyi, daha önce edinmiş olduğunuz bir deneyimle ya da bilgiyle bağdaştırın. Mesela, geçen Cuma günü ne giydiğini pek çok insan hatırlamaz ancak mezuniyet balonuzda ya da düğün gününüzde ne giydiğini hemen herkes hatırlar.

Bunu günlük hayatımıza şu şekilde adapte edebiliriz: Örneğin, Perşembe günü matbaadan kartvizitlerinizi almanız ve bunu unutmamanız gerekiyor. Kartvizitinizin ne kadar önemli olduğunu, sizin ve markanızın kimliğini yansıtan bir nesne olduğunu düşünürseniz hem kartvizitinize anlam katmış olursunuz hem de olaya büyük bir anlam katmış olduğunuz için hatırlamanız daha kolay olur.

Hatırlama, hafıza güçlendirme

2- Sadece önemli bilgileri hatırlayın

Müşterilerinize bir sunum yaptığınızı ve takımyıldızlarından sembolik bir şekilde bahsedip ekip çalışmasının önemini anlatacağınızı düşünün. Evrendeki bütün takımyıldızlarının adını bilmenize elbette gerek yok. Birkaç tane önemli takımyıldızının adını hatırlamanız ve bunları örnek olarak göstermeniz yeterli. Gereksiz bilgilerle kafanızı doldurmanız, önemli noktaları gözden kaçırmanıza yol açar.

3- Hatırlamanız gereken bilgiyi sık sık tekrar edin

Unutmamanız gereken bir bilgiyi sıklıkla tekrar etmek, o bilginin aklınızın bir köşesinde yer edinmesine ve zamanı geldiği zaman kolaylıkla hatırlanmasına yardımcı olur. Ancak bu yöntem, uzun vadede çok faydalı değildir. Nasıl ki ezber yaparak öğrenilen bilgi bir süre sonra unutuluyorsa, bu yöntem de aynı etkiyi yaratacaktır. Birinci maddede anlatılan yöntemle bu yöntemi birleştirirseniz, uzun vadede hatırlama işlevini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Hafıza güçlendirme

4- Önemli bilgiyi bir başkası ile paylaşın

En iyi öğrenme ve hatırlama yöntemlerinden biri, öğrenilen ya da hatırlanması gereken bilginin bir başkası ile paylaşılmasıdır. Sesli bir şekilde dile getirmeniz halinde beyniniz bilgiyi daha rahat kodlayacak ve daha rahat hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

5- Hatırlatıcı araçlardan faydalanın

Teknolojik cihazlar bildiğiniz gibi elektriğe bağlı. O yüzden teknolojik cihazlara yüzde yüz güvenmemek lazım. Kendinize ajanda, post-it, not defteri ya da hatırlatıcı kartlardan edinin. Hatta matbuu.com adresi üzerinde bu ürünleri kendiniz bile tasarlayabilirsiniz.

Hafıza

Ve unutmadan, hafızanızı güçlendirmek için bol bol bulmaca çözmeyi de ihmal etmeyin 🙂

Şunlar da hoşunuza gidebilir