Müşteri Bulmak İçin Uygulamanız Gereken Yöntemler

Total
18
Shares
Müşteri Bulma Yöntemleri

İster yeni kurulmuş küçük bir firmanız olsun ister bir freelance çalışan olun, yeni müşterilere ulaşmak en zorlu süreçlerden biridir. Yeni müşteriler bulmak, iş gücünüzü ve kârınızı artırmak için size ilham kaynağı olabileceğini düşündüğümüz ve yapmanız gereken bazı yöntemler;

Yeni Müşteriler Bulmak İçin Uygulamanız Gereken Yöntemler

Hedef Müşterilerinizi Belirleyin

Müşteri Bulma Yöntemleri

Yönelmek istediğiniz müşterileri belirleyin. Eğer ürününüz çocuklara yönelik bir ürünse reklamlarınızda ya da ürün tanıtımlarınızda çocukları hedef almayan ciddi bir kampanya yürütürseniz muhtemelen çocukların ilgisini çekemeyecek ve başarılı bir kampanya yürütememiş olacaksınızdır.

Müşteri hedeflerinizi belirlemeniz için öncelikle ürününüzü kimlerin kullanacağını belirlemeniz gerekiyor. Yani ürününüzü kimler kullanır? Bu sorunun yanıtını verdikten sonra hedefinize göre tanıtımlar yaparak işe başlayabilirsiniz. Ayrıca, hedef kitlenizi belirlerken, yaş, cinsiyet, gelir seviyesi, kültürel özellikler,

Müşterilerin İhtiyaçlarını Belirleyin

Tasarım

İlk olarak müşterilerinizin sizden beklediği şeyleri ve isteklerini bulmaya yönelin. Müşterilerin beklentilerini keşfedemezseniz ona göre bir planlama yapamazsınız ve gelen müşterilerin de başka kanallara yönelmesine sebep olursunuz. Müşterilerin gereksinimleri ve beklentilerini belirledikten sonra sağladığınız hizmetin bunlarla tam olarak uyuştuğundan emin olun.

Farklı Konumlar Arayın

Çalışma Ortamı

Şuan bulunduğunuz ve alıştığınız ofisinizde ya da rahat ettiğiniz evinizden çalışmak daha cazip görünebilir fakat eğer hedef kitlenize ulaşabileceğiniz bir konumda değilseniz yer değişikliği yapmayı mutlaka gözden geçirin.

Sizin için doğru olan bir ortamda değilseniz potansiyel iş bağlantılarını da kaçırabilirsiniz. Dolayısıyla, olmanız gereken yeri dikkatli bir şekilde düşünmeli ve karar vermelisiniz. Potansiyel müşterilerinize daha yakın olabileceğiniz bir yerde olmanız sizin için avantajlı olacaktır.

Fuarlara Katılın

Tasarım Pazarı

İşinizi tanıtmanın en iyi ve en kolay yöntemlerinden biri fuarlara katılmaktır. İş fuarları, kariyer fuarları firmalar için çok iyi bir fırsattır. Tasarım alanında iş yapan küçük ölçekli firmalar ve freelance çalışanlar için ise en iyi seçenek tasarım pazarları olabilir.

Bu fuarlara iki şekilde katılabilirsiniz. İlki; belli bir ücret ödeyerek stand kiralayıp burada ürünlerinizi gelen müşterilere tanıtabilirsiniz. Bu tarz fuarlarda öne çıkmanız için iyi bir tanıtım planı hazırlamanız ve etkileyici bir sunum yapmanız iyi olacaktır.

İkinci yol ise müşteri olarak katılmanızdır. İş alanınızla alakalı düzenlenen bir fuara müşteri olarak katılıp burada potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. İsterseniz diğer konuklarla iletişime geçin, isterseniz de müşteriniz olabilecek standlara giderek tanışın. Fırsatın nereden geleceğini asla kestiremezsiniz! 🙂

Tamamlayıcı İşler Arayın

Tasarım Fuarı

Tamamlayıcı işler derken bahsetmek istediğimiz şey, eğer varsa, işinizle alakalı tamamlayıcı bir iş bulmak. Yalnız çalıştığınızda müşterilere karşı tek dezavantajınız çeşitli alternatifler sunamamanızdır. Bir paket oluşturup müşterilere sunan ajanslar genellikle sizin önünüze geçecektir. Örneğin, bir grafik tasarımcısıysanız bir web tasarımcısı ile iletişime geçmek, müşterileri etkilemeniz açısından sizin için daha avantajlı olacaktır ve farklı iş kolları açılmasına da yarar sağlayacaktır.

Grup Etkinliklerine Katılın

Müsteri Bulma Yöntemleri

Düzenlenen grup etkinliklerine katılmak, yeni insanlarla tanışmak ve iletişim kurmak açısından çok iyi bir alternatiftir. Kendi alanınızla ilgili oluşturulan küçük konferanslara gidebilirsiniz. Buralarda genellikle daha samimi bir ortam oluştuğu için katılımcılar birbirleri ile kolayca iletişim kurabiliyorlar.

Ayrıca, eğlenceli bir etkinliğe katılmak isterseniz çevrenizde alanınızla ilgili düzenlenen work-shop’ları araştırıp, buralara katılabilirsiniz. Hem eğlenceli bir aktivite hem de yeni kişilerle tanışmak için iyi bir fırsat olur. Eğer düşünürseniz bu tarz etkinlikleri kendinizde organize edebilirsiniz, sosyal medya aracılığı ile kendi iş grubunuzdaki kişilerle iletişime geçerek grup etkinlikleri veya work-shop’lar oluşturabilirsiniz.

Sunumlarınız Üzerinde İyi Çalışın

Sunum yapmak

İşlerinizde ne kadar başarılı olursanız olun ilk görüşmelerinde çoğunlukla iş anlaşması yapılmaz. Bu noktada yaptığınız sunum ile çalışmalarınızı daha etkili anlatmalısınız. Bu kapsamlı bir sunum olmak zorunda değil, bir iş görüşmesinde veya toplantıda işlerinizi sunuş biçiminiz bile müşteriyi etkilemek için çok önemlidir. Bu yüzden sunum tekniklerine çalışmanız, kendinizi daha etkili anlatabilmeniz için oldukça önemlidir. Etkileyici bir sunum yapmanın en önemli anahtarı ise pratik yapmaktır. 

Küçük firmaların veya freelancerların müşteri için sağlam bir zemin oluşturmaları zordur. Fakat, yukarıda bahsettiğimiz yöntemler ile bağlantı kurmayı denerseniz, potansiyel müşterilerinize ulaşma imkanınız artacaktır.

Şunlar da hoşunuza gidebilir