Bir Reklamcının Mecra Seçimi Yaparken Dikkat Etmesi Gereken 5 Önemli Konu

Total
0
Shares
Mecra El İlanı

Bir reklamın içeriği kadar yayınlanacağı mecranın doğru seçilmesinin de etkili olmasında rolü olduğunu biliyoruz. Bu yüzden reklamcı, hazırladığı reklamı hangi tür mecralarda yayınlayacağı konusunda titiz davranmalıdır. Son yıllarda dijital mecralar baskıyı geride bıraksa da gazete, dergi, billboard, afiş, el ilanı gibi mecralar reklam sektöründe etkinliğini sürdürmeye devam ediyor. Özellikle el ilanı sahip olduğu birçok özellik bakımından diğer mecralar arasından biraz sıyrılıyor.

Bu içerikte bir reklamcının basılı mecra seçiminde dikkate alması gereken 5 önemli konuyu listeledik.

Hedef kitlenizi belirleyin

Reklamın hedef kitlesi, mecra seçiminde nasıl bir yol izleneceğine dair size önemli ipuçları verir. Bunun için ilk önce hedef kitlenizi belirlemelisiniz, sonraki adımda ise hedef kitlenize uygun mecra seçimini yapabilirsiniz. Seçtiğiniz mecranın hali hazırda elinde bulundurduğu kitle ile sizin reklamınızın hedeflediği kitle birçok noktada örtüşüyorsa reklam için ihtiyacınız olan mecrayı buldunuz demektir.

Maç izlerken bira tüketiminin normale göre artış gösterdiğini bilen ünlü bir bira markası, reklamını bir stadyumun reklam panosuna vererek bira içen taraftarlardan oluşan hedef kitlesine doğrudan seslenmiştir. Ya da kadın dergilerine verilen saç kremi reklamlarını, şehirler arası yolda giderken gördüğünüz reklam panolarındaki dinlenme tesisi afişlerini veya posta kutunuza bırakılan iki sokak ötenizdeki marketin el ilanlarını düşünün.

Saç kremini büyük oranda kadınlar kullanır, dinlenme tesisine sadece şehirlerarası yolculuk yaparken gidersiniz ya da market tercihinizi çoğunlukla size yakın lokasyonlardan yaparsınız. Bu örnekler size hedef kitlesini iyi bilen ve onunla uyumlu mecraları seçebilen reklamcıları hatırlatsın.

mecra-secimi-billboard

Amacınıza uygun araçlara sahip mecrayı araştırın

Reklamın vermeyi amaçladığı mesaj ve vaat ettiği hizmeti doğrudan tanımlamak ve anlamak, kullanacağınız mecranın özellikleri ile reklamınızın örtüşmesinde doğrudan etkilidir. Çünkü her mecra kendi içerisinde çeşitli özellikler barındırır. Bir otobüsün dış tarafına vereceğiniz bir reklam o otobüs hattının geçtiği semtlerde yaşayanların özelliklerine uygun ise reklamın etkisi artar.

Bu mecrada öne çıkan özellik otobüsün hareketliliğidir. Aynı hareketlilik el ilanı için de geçerlidir ve hatta size daha çok kişiye ulaşma imkanı tanır. Elden ele dolaşarak şehrin öte ucuna giden veya bir banka bırakıldığında gün içerisinde o banka oturan farklı kişilerce incelenen bir el ilanının ne kadar geniş ve farklı bir kitleye ulaşabileceğini bir düşünün.

Amacınızı belirledikten sonra mecra seçimine yönelmeniz reklamınızın hem daha etkili olmasını sağlar hem de son dakika değişiklikleri ile vakit kaybetmenizi önler.

merca-secimi-otobusgiydirme

 

Mecranın hedef kitleniz tarafından erişilebilir olduğundan emin olun

Reklamcı, kendi reklamının olabildiğince fazla sayıda kişiye ulaşmasını ister. Mecranın kolay erişilebilir olması reklamın ulaşacağı kişi sayısının artmasında belirleyicidir. Bu yüzden hedef kitlenizin seçeceğiniz mecraya erişimi olduğundan emin olmalısınız. Sınırlı sayıda basılan ve belirli bir bölgede dağıtılan bir dergi, olabildiğince çok kişiye ulaşmak istiyorsanız reklam vermeniz için doğru bir mecra olmayabilir. Parayla satın alınan gazete, dergi gibi mecraları kullanmak istiyorsanız da hedef kitlenizin bu mecraların ücretini karşılayabiliyor olduğundan emin olun.

Erişilebilirlik konusunda el ilanları size diğer mecralara göre daha fazla fayda sağlayabilir. Ücretsiz olması, elden ele dolaşarak farklı kişilere ulaşması, her alanda dağıtılabilmesi yani alan sınırının olmaması el ilanının, erişimi yüksek basılı mecra konumuna koyar.

Seçeceğiniz mecranın güvenilirliğini araştırın

Reklam için seçeceğiniz mecranın güvenilir olması aynı zamanda hedef kitlenin zihninde de reklamı yapılan ürün/hizmete karşı bir güven duyulmasını sağlayacaktır. Gazete, dergi, el ilanı, katalog, billboard, alışveriş poşeti, araç dışı, kahve bardağı ve aklınıza gelebilecek daha birçok alan reklam vermeniz için size geniş bir yelpaze sunar.

Bu basılı mecralar arasında bazısı insanlara daha fazla güven verirken bazısı da daha az güvenilir gelebilir. Bu noktada soracağınız ilk soru kendinize olsun: Ben en çok hangi mecrada gördüğüm reklamdan etkileniyorum? Kendinizden yola çıkarak araştırmanıza yön vermeniz sağlıklı bir yöntemdir.

Daha önce yapılmış araştırma ve istatistiklerden yararlanabilir, imkanınız varsa kendiniz küçük çaplı bir anket veya araştırma da yapabilirsiniz.  Reklamı yapılan ürün veya hizmetin mecra seçimi yapılırken güvenilirlik istatistiklerinin göz önünde bulundurmanız size hem markanın değerini hem de müşteri potansiyelini arttırma şansı verir.

Bütçe planlamanızı fiyat araştırmanızdan sonra yapın

Son olarak, çoğu sektörde olduğu gibi reklam sektörünün de baş aktörü olan paradan bahsedelim. Reklamınız için yapacağınız her türlü gideri hesaplarken mecra seçimi için de bütçenizi ayırdınız, ancak henüz mecranız belli değil.  Bu durum bütçe konusunda sizi sıkıntıya sokabilir.

En sağlıklı yöntem en başta size yakın gelen mecralar hakkında detaylı bir fiyat araştırması yapmak ve bütçenizi ona göre ayarlamak olacaktır. Tahminlere dayanarak ayırdığınız bütçe, sonrasında sizi zor durumlara sokabilir.

Her mecra kendi içerisinde farklılaşan özelliklerine göre reklam ücreti uygulayabilir. Tirajı yüksek bir dergi, tirajı düşük bir dergiye göre daha fazla fiyat talep edebilir. Benzer şekilde, bir billboard alanı için talep edilen fiyat farklı lokasyonlarda, lokasyonun sosyo-kültürel dinamiklerine göre farklılık gösterebilir.

Reklamınızı vereceğiniz mecra farklı malzemeler (boya, kağıt, baskı vs.) kullanmanızı gerektirebilir. Bu yüzden her mecra için çok farklı değişkenleri göz önünde bulundurarak fiyat araştırması yaptığınızda, yeni sürprizlerle karşılaşmazsınız.

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir

Etkili Bir Marka Yönetimi İçin Cepli Dosyanızda Olması Gereken 5 Ürün

Günümüzde firmaların rekabet koşulları oldukça zorlaştı bu nedenle marka bilinirliğini artırmak için birçok firma aralıksız çalışmalar yürütmektedir. Bizler Etkili Bir Marka Yönetimi İçin Cepli Dosyanızda Olması Gereken 5 Ürün başlıklı bu yazımız ile firmalarınızın marka…
Gönderiyi Gör