Yeni Yıla Özel Takvim Tasarımları ve Kendin Yap Cep Takvimi

Total
0
Shares

Matbuu blog olarak bugünkü yazımızda takvim tasarımları konusunu ele alıyoruz. Piyasada ne kadar takvim uygulaması ve dijital takvim türevi olursa olsun, takvimlerin önemi hala çok büyük çünkü pek çok kişi hala geleneksel yöntemlerle çalışmaktan yani kalem ve kâğıt kullanmaktan vazgeçmiyor. Takvim de bir reklam ve tanıtım öğesi olarak hedef kitlenin her daim ellerinin altında tuttukları promosyonel bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Özelleştirilmiş promosyon takvim tasarımları ile reklam vererek, bir firmanın mevcut ve potansiyel müşterilerine ulaşması çok kolaydır.

Yeni yıla özel takvim tasarımları ve takvim tasarımında dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi vermeden önce dilerseniz takvimin kullanımı ve pazarlama alanındaki yerine değinelim. Tasarım açısında bakıldığında, takvim tasarımları ikiye ayrılmaktadır.

 1. Kurumsal Takvim Tasarımları:

Kurumsal firma ve şirketlerin kendilerini hedef kitlelerine tanıtma ihtiyacı doğrultusunda ortaya çıkan reklam ve tanıtım ürünlerinden biri takvim olmuştur. Takvim, hemen her ofis masasında yer alan bir nesnedir. Müşterilerin her daim ellerinin altında bulunabilecek ve son derece kullanışlı takvimler, firmalar için hem bütçe dostu hem de işlevsel birer reklam materyalidir.

Kurumsal bir takvim tasarım örneği
 1. Kişisel Takvim Tasarımları:

Zaman hangimiz için önemli değil ki? Her ne kadar akıllı telefonlar sayesinde takvime duyulan ihtiyaç eskiye oranla azalmış olsa da hala takvimin işlevselliğinden yararlanmaya devam ediyoruz. Duvar takvimleri, masa takvimleri aynı zamanda dekoratif birer öğe niteliği taşıyor. Reklam ve tanıtım materyali özelliği taşımayan takvimleri bu yazımızda kişisel takvim olarak ele alıyoruz.

Kişisel bir takvim tasarım örneği

Peki takvim tasarımları konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

 • Kurumsal bir reklam ve tanıtım aracı olan takvim tasarımında, firmanın hedef kitlesine iletmek istediği mesajın en etkili şekilde ulaştırılması için tasarımın kurumsal kimlik ile bütünleşiyor olması gerekmektedir. Tasarım, kurumsal kimliğe aykırı olmamalıdır.
 • Sektör analizi yapmayı unutmayın. Firmanın hitap etmekte olduğu hedef kitleyi belirledikten sonra tasarım yapmak, size çok daha faydalı sonuçlar sağlayacaktır. Hatta bu süreçte, hedef kitlenin çalışma ortamlarını dikkate almanız, en doğru tasarımı hazırlamanıza yardımcı olacaktır.
Yaratıcı bir takvim tasarım örneği
 • Tasarım aşamasında takvimi oluşturacak öğelere dikkat edilmelidir. Hafta ve gün sayısı, resmî tatiller, ay ve yıl adları takvimi oluşturan öğelerdir ve takvim tasarımları, bu öğeleri eksiksiz ve doğru olarak içermelidir.
 • Tasarım, firmaya ait kurumsal iletişim bilgilerini içermelidir. Arzuya göre de firmaya ait fotoğraf kareleri tasarıma uygun şekilde yerleştirilebilir.
 • Tasarımda, yine kurumsal kimlik ile örtüşecek şekilde doğru renkler tercih edilmelidir.

 • Yazı fontu da dikkat edilmesi gereken diğer bir öğe. Fontun okunabilir ve anlaşılabilir olmasına özen gösterilmelidir.

Kişisel takvim tasarımları konusunda ise işler biraz değişiyor. Şahıslara özel takvimler, genellikle daha özgün ve yaratıcı tasarımlara sahiptir ve birer hediye niteliği taşır. Bu yüzden bu tür takvimleri tasarlarken kurallar biraz daha esnetilebilir. Tabi yine dikkat edilmesi gereken bazı ufak noktalar mevcut. Bunlar:

 • Kişisel bir takvim tasarlarken hediye edeceğiniz kişinin estetik duygularına hitap etmelisiniz. Karşınızdaki kişinin ilgi alanları ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz.
 • Tasarımda yaratıcılığınızın sınırlarını zorlayabilirsiniz. Hatta biraz mizahi öğeler kullanmanız da takvim tasarımına güzel bir boyut kazandıracaktır.

 • Yaratıcılığınızı zorlarken renk uyumunu sakın göz ardı etmeyin. Renklerin ne anlama geldiği ve renklerin psikolojisi hakkında yazdığımız yazılara göz atabilirsiniz.
 • Hazırladığınız tasarımın baskısını mutlaka görün. Kafanızda tasarladığınız takvim ile sevdiğinize giden hediye arasında dağlar kadar fark olabilir. Bunun önüne geçmek için mutlaka baskıyı gözlerinizle görün.

Takvim Tasarımları Kaça Ayrılır?

Günümüzde en sık kullanılan takvim tasarımları şunlardır:

Duvar Takvimleri: En sık kullanılan takvim tasarım çeşididir. Hem kurumsal hem de bireysel ihtiyaçlara hitap eder. Tercihe göre günlük, aylık ya da üç aylık olarak tasarlanabilir. Okunmaları kolaydır. Geniş yer kaplamazlar.

Masa Takvimleri: Kurumsal kesimin en çok kullandığı takvim tasarım çeşididir. Ofis masalarının olmazsa olmaz öğelerinden biridir ve son derece etkili bir reklam ve tanıtım materyalidir. Masa takvimleri, çift taraflı olarak basılır ve masa takvimi baskısında genellikle spiral uygulaması kullanılır.

Cep Takvimleri: Ufak boyutlu (kartvizit ebatlarında) hazırlanan ve basılan, ancak akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla önemini kaybeden takvim türleridir. Daha çok şık ve anlamlı birer hediye olarak tercih edilmektedir.

Buraya kadar takvim çeşitlerinden, takvim tasarımında dikkat etmeniz gerekenlerden bahsettik. Şimdi de sıra geldi takvim tasarımlarına. Sevdiklerinize yeni yılda hediye edebileceğiniz tasarım örneklerini aşağıda paylaşıyoruz.

İlham Alabileceğiniz Birbirinden Farklı Takvim Tasarımları

İlham Alabileceğiniz Takvim Tasarımları 1
İlham Alabileceğiniz Takvim Tasarımları 2
İlham Alabileceğiniz Takvim Tasarımları 3
İlham Alabileceğiniz Takvim Tasarımları 4
İlham Alabileceğiniz Takvim Tasarımları 5
İlham Alabileceğiniz Takvim Tasarımları 6

 

Bu takvim tasarımları çok güzel ama ben el emeği göz nuru bir yeni yıl hediyesi yapmak istiyorum diyorsanız, Kendin Yap köşemizde bu kez Cep Takvimi tasarlıyoruz.

Kendin Yap Cep Takvimi

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Renksiz karton
 • Farklı renklerde el işi kâğıdı
 • Makas
 • Maket bıçağı
 • Kuvvetli bir yapıştırıcı
 • Kırmızı ve siyah renkli keçeli kalem
 • Hazır takvim şablonu
 • Delgeç
 • Kalın ve renkli ip (isteğe bağlı)

Bugünkü Kendin Yap projemiz, sevimli mi sevimli, kullanışlı mı kullanışlı mini cep takvimleri. Hazırsanız hemen başlayalım. Renksiz ve uygun yapıda kartonumuzu alıp görselimizdeki gibi iki adet dikdörtgen olacak şekilde keselim. Bu dikdörtgenlerden bir tanesi zemin olacak, bir tanesi de takvimimizin ön yüzü. Ön yüzü için kullanacağımız kartonun üzerine takvim şablonu yerleştirelim ve kırmızı ve siyah keçeli kalem yardımıyla ay ve günleri yazalım. Daha sonra ay ve günlerin yer aldığı bölümün üzerine kurşun kalem yardımıyla dilediğiniz şekli çizin ve maket bıçağı yardımıyla bu kartona şekil verin. Şimdi tasarımı biraz renklendirelim. Zemin olarak kullanacağımız kartonun üzerine dilediğiniz renkte el işi kağıdını yapıştırın. Renkli tarafı üste gelecek şekilde sabit bir zemine yerleştirin ve üzerine bir miktar yapıştırıcı sürün. Daha sonra takvim olarak hazırladığımız ön yüzü, bu renkli kartona yapıştırın. Bir iki saat kadar kurumasını bekledikten sonra üst kısmında, delgeç yardımıyla yine görselde görüldüğü gibi minik bir delik açın. Dilerseniz rengarenk iplerle bu tasarımı da süsleyebilirsiniz.

 

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Basılı Tanıtım Araçlarıyla Müşterilerinizin Aklında Nasıl Kalabileceğinizi Biliyor Musunuz?

Basılı reklam ve tanıtım araçlarıyla, firmanızı, faaliyet gösterdiğiniz sektörde başarılı bir şekilde temsil edebilirsiniz. Bir satış temsilcisi mevcut ya da potansiyel müşterisine giderken firmasını ve firmasının imajını yansıtmalıdır. Görüntüsü, tavırları…
Gönderiyi Gör