Organize Matbaa Nedir? Avantajları Nelerdir?

Total
0
Shares
organize matbaa

Günümüzde baskı ihtiyaçlarının hızla artmasıyla birlikte organize matbaa kavramının da hayati önem kazandığını söylemek mümkün. İlk örneklerine milattan önce 600’lü yıllarda Doğu Asya’da rastlanan matbaacılıkta bugün gelinen noktada, matbaanın en önemli amaçlarından birinin baskı sistemlerini çok daha organize hale getirerek baskı hizmetlerini daha uygun maliyetlerle daha fazla insana ulaştırabilmek olduğunu söyleyebiliriz.

Bu doğrultuda yapılan çalışmalar sayesinde belirli kategorilerde alınan siparişlerin toparlanarak bir arada basılması olarak adlandırılan organize matbaalar kuruldu ve yıllardır süregelen klasik baskı anlayışı yerini farklı bir modele bıraktı.

Organize Matbaa Nedir?

büyük baskı makinesi

Organize matbaa, aynı kategoride yer alan birden fazla işin toparlanarak aynı anda basılması işlemidir. Genellikle büyük işlerin basımını üstlenen organize matbaalar, zamandan tasarruf etmeye yardımcı olmanın yanı sıra müşterilerine düşük ve avantajlı fiyat seçenekleri de sunar.

Organize matbaalarda yapılan baskı işlemlerini uygulayan kişiler organize matbaacılık mesleğine sahip kimselerdir. Organize matbaacılık mesleği de klasik matbaacılıkla birçok yönden benzerlik taşır. Baskı öncesi süreçlerin ve baskı aşamalarının planlanması, baskının yapılması ve sonrasında kalite kontrolünden geçirilmesi gibi birçok aşamada pek çok insana yeni bir iş kapısı olan organize matbaacılığın günümüzde en sık tercih edilen meslek gruplarından biri olduğunu söyleyebiliriz.

Organize Matbaanın Avantajları Nelerdir?

dergiler

Matbaacılığın yaygınlaşmaya başladığı ilk dönemlerde basım evleri ülkemizde yalnızca büyük kentlerde bulunuyordu. Ancak neyse ki günümüzde matbaa hizmetleri birçok şehre yayıldı. Hatta bugün herhangi bir baskı ihtiyacının organize matbaa anlayışı sayesinde Türkiye’nin her köşesine pratik bir şekilde ulaştırabildiğini görüyoruz.

Bunun yanı sıra internet teknolojilerinin ve e-ticaret sistemlerinin de gelişmesiyle birlikte matbaalar müşterilerine online olarak da hizmet vermeye başladı. Peki organize matbaalar müşterilerinin talep ve beklentilerini karşılama noktasında ne gibi avantajlar sağlıyor olabilir?

Uygun Maliyet

Matbaacılıkta her bir işin baskı süreci ve maliyet tutarı birbirinden farklılıklar taşır. Organize matbaaların fiyatları da müşteri talepleri doğrultusunda değişiklik gösterebilir.

Baskı fiyatlarının belirlenmesinde baskıda kullanılacak aletler, basılacak işin adedi, elde edilmesi istenen baskı kalitesi ve kullanılacak baskı yöntemi gibi birçok faktör rol oynar.

Özellikle benzer işlerin farklı zamanlarda basılması her zaman daha yüksek maliyetli olur. Organize matbaada ise aynı anda birden fazla işin baskısı tamamlandığı için ortaya çıkan işin fiyatlandırması daha düşük olur. Böylece müşteriler istedikleri ürünü çok daha uygun fiyatlı olarak temin edebilirler.

Zaman Tasarrufu

Organize matbaacılıkta aynı kategoride bulunan işler bir arada basılır. Baskı sürecinin aynı anda tamamlanabilmesi için de basımı planlanan tüm işlerin toparlanması beklenir. Organize matbaada baskı işlemi toplu olarak gerçekleştirildiği için baskı işlemi çok kısa bir sürede tamamlanır. Bu da zamandan tasarruf etmeye yardımcı olur ve tüketicinin ihtiyaçlarına çok kısa sürede ulaşmasını sağlar.

Organize Matbaa Fiyatları Nasıldır?

gazete basımı

Organize matbaaların ürünlerinin fiyatları, basılacak işlere göre değişiklik taşır. Özellikle ürünün baskı kalitesi noktasında birçok fiyat alternatifi ortaya çıkabilir. Yazımızda daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi baskı yapacak firmanın tecrübesi, baskıda kullanılacak makineler ya da baskı miktarı da organize baskı fiyatlarının belirlenmesinde önemli rol oynar.

Bu noktada online matbaanız Matbuu’nun firmanızın baskı ihtiyaçları için uygun fiyatlarla kaliteli ürünler sunduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Organize Matbaa Aşamaları Nelerdir?

Günümüzde hem dünyada hem de ülkemizde çok büyük gelişme kat eden matbaacılık sistemlerinde birçok farklı baskı tekniğinin bulunduğunu daha önceki yazılarımızda da belirtmiştik.

Bugün iş alanı oldukça genişleyen organize matbaacılıkta da pek çok farklı aşama bulunur. Birden fazla işin aynı anda basılıyor olması nedeniyle ortaya bazı hataların çıkma ihtimali olsa bile bu aşamalar sayesinde geri dönüşü olmayan hataları önlemek mümkün olabilmektedir. Yine de organize matbaa işlemlerinde tüm adımlarda dikkatli davranılması ortaya daha çıkan işin daha kaliteli olmasını sağlar.

Üretim Aşaması

üretim bandı

Organize matbaalarda üretim aşamasında yer alan baskı ve uygulama süreçleri son derece önemlidir.

Üretim aşamasında öncelikle basımı planlanan işin tasarımı yapılır. Eğer baskıda kullanılacak tasarımın içerisinde görseller ya da yazılar bulunuyorsa, öncelikli olarak bunların bilgisayara aktarımı sağlanır.

Sonraki adımda baskıda kullanılacak tüm tasarım verileri, uygun teknikler aracılığıyla bir araya toplanır. Bu adım bilgisayar üzerinde tamamlanır.

Bir sonraki adımda ise baskı kalıbı oluşturulur. Baskı kalıbı oluşturmak için öncelikle çalışmaların çıktıları alınır. İstenilen durumlarda baskı provası yapılabilir. Baskı provası muhtemel hataları önceden görmeye buna göre önlem almaya yardımcı olabilir.

Çıktılar alındıktan sonra tasarımı yapılan işin görüntüsü dikkatli bir şekilde baskı kalıbının üzerine alınır. Kalıp çekme işleme olarak adlandırılan bu işlemin de uygulanmasının ardından, baskı işlemine geçilmektedir.

Baskı Aşaması

baskı makinesi

Organize matbaada istenilen ürün kalitesine ve ürün özelliğine bağlı olarak birçok farklı baskı tekniği uygulamak mümkündür. Organize matbaada ofset ve serigrafi baskı başta olmak üzere flekso, anagram ve tampon gibi baskı türlerinden yararlanılabilir.

Baskı Sonrası Aşamaları

ciltlenmiş dergiler

Baskı işleminin tamamlanmasıyla birlikte yüzey kaplama olarak adlandırılan işleme geçilmektedir.

Ardından makineler yardımıyla yüksek miktarda basımı sağlanan ürünlerin katlama işlemleri yapılır, eklenmesi gerekiyorsa tel dikiş veya iplik dikiş gibi özelliklerin de eklemesi yapılır. Eğer dergi ya da kitap gibi materyallerin baskısı gerçekleştirilmekteyse tüm bunlara ek olarak ciltleme işlemi de yapılır. Sonrasında ürünler teslimata hazır hale gelir.

Organize matbaa süreçlerinden sonra ortaya çıkan işin kaliteli olması, daha uzun süreli kullanımlar için büyük önem taşır.

Siz de Matbuu’nun kaliteli ve uygun fiyatlı organize matbaa ürünlerinden kartvizit ve el ilanı için sipariş oluşturabilir, firmanızın kimliğini yansıtmanıza yardımcı olacak baskı ürünlerine hızlıca ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, başarılı bir kurumsal kimlik hazırlamanıza yardımcı olması için İlham Kaynağı Olacak Kurumsal Kimlik Örnekleri başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir