Kitap Ayracı Tasarımında Yaratıcı Fikirler

Total
3
Shares

Kitap ayracı; kitabın kalınan yerini belirlemek amacı ile kullanılır. Kitap ayraçları çoğunlukla yayınevlerinin müşterileri için promosyon amaçlı hazırladığı bir ürünlerdir. Genelde çift yönlü kullanılabilen kitap ayraçları birçok amaca hizmet ediyor olabilirler. Kitap ayraçları kimi zaman bir yayınevi reklamı içeriyorken, kimi zaman da unutulmaz bir günün habercisi olabiliyor.

Görsel hafızanın insan üstündeki önemi büyüktür. Rolü azımsansa da kitap ayraçları bu noktada büyük bir sorumluluk alıyor. Otobüste, metroda ya da açık alanlarda okunan kitapların arasında insanların gözüne çarpan kitap ayraçları, yapılan reklamın müşterinin aklında kalıcı bir yer edinmesini sağlayacaktır. Ayrıca bu durum ayracı kullanan kişi için de geçerlidir. Sürekli gördüğünüz bir ismi zamanla benimsersiniz. Bir gün markalar arasında tercih yapmanız gerektiğinde görsel hafızanızda kalıcı bir yer edinmiş olanı tercih edersiniz. Kitabınızı bir arkadaşınıza ödünç verdiğinizde ayraçtaki markanın bilinirliği de artmaya başlar. Akılda kalıcı sloganlar içeren kitap ayraçlarının bilinirliği artırma konusundaki etkisi sadece web site adresi içerenlere oranla çok daha yüksektir.

Kitap ayracı sadece yayınevi ve kitapçılar tarafından yaptırılmaz. Farklı sektörlerdeki firmalar kitap ayraçlarını promosyon amaçlı yaptırmaktadır. Müşterilerine yeni yıl hediyesi olarak ya da çalışanlarına özel bir kutlama için yaptırabilmektedirler.

Kitap Ayracı Modelleri

Dijital Kitap Ayraçları; en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Bu ayraçlarda en önemli nokta kaliteli bir malzeme kullanmaktır. Kaliteli malzeme kullanımı ayracın ömrünün daha uzun olmasını sağlayacaktır. Buna bağlı olarak da yapılan reklamın süresi uzamış olur. İster tek isterseniz de çift taraflı olarak tasarlayabilirsiniz. Dijital ayraç tasarımında okurun dikkatini dağıtacak karışık ve fosforlu renklerin kullanılmaması gerekmektedir. Sade ama dikkat çekici bir tasarım uygun olacaktır. Dijital ayraç bir firma tanıtımı için kullanılacaksa firmaya ait ürünler ve firma logosu kullanılabilir. Tercihe bağlı olarak firmanın web adresi ve isminin kullanılması da tasarımın profesyonel görünmesini sağlayacaktır.

Kitap Ayracı

Metal Kitap Ayraçları; firmaları daha profesyonel gösteren, kurumsal kimliğine ciddiyet katan bir ayraç türüdür. Firmalar metal kitap ayracını birkaç farklı şekilde kullanabilirler. Çalışanlarına ve müşterilerine yeni yıl hediyesi olarak verebilecekleri metal ayraç girilecek senenin rakamını içerebilir. Farklı bir seçenek ise firmanın yıldönümünde yaptırabileceği ayraçtır. Geride bıraktığı yıl sayısını ayraç yapabilecek olan firmalar davetlilerine hediye olarak bu kitap ayracını verebilirler. Metal kitap ayracı kullanılabileceği bir diğer seçenek ise sublimasyon olandır. Sublimasyon sistemine göre transfer uygulanan bu sistemde ayracın bir yüzü metal olarak kalırken bir yüzüne de bu özel sistem ile baskı oluşturulabilir. Metal kitap ayraçlarına lazer kesim ile işlemeler yapmak da mümkün. Müşterinin tercihine bağlı olarak farklı şekillerde işlemeler ile süslenebilecek olan metal kitap ayraçları her tarza uyum sağlayabilmektedir.

Yaratıcı Kitap Ayraçları

Konser Daveti

Müzik sanatın en güzel dallarından biridir. Herkes bu kıymetli davet için en özel davetiyeye sahip olmak ister. Metal ayraçlar bu tip davetler için oldukça uygundur.

Sol anahtarı şeklinde bir ayraç gecenin önemini belirtmek için doğru bir seçim olur. Sol anahtarının tepe kısmına gümüş renkli simli bir ip ile yapılacak püsküle tutturulacak küçük bir kağıda davet notunuzu yazabilirsiniz. Eğer bir turizm firması iseniz dijital ayraçlar size uygun olabilir. Üstünde kabartma tekniği ile yapılmış bir dünya küresi olan rengarenk bir ayraç firmanızı çok iyi bir şekilde tanımlayacaktır.

Düğün Davetiyesi

Düğün çiftlerin en özel günüdür. Konuklarını en iyi şekilde ağırlamak istedikleri gibi en şık şekilde de davet etmek isterler. Kitap ayracının düğün davetiyesi şeklinde kullanılması kalıcılık açısından da önem taşır. Düğüne gelen konukların davetiyeyi saklayıp gelin ve damadı sık sık anacağından emin olabilirsiniz.

Örneğin; düğünün yapılacağı ay, dijital bir ayraca konumlandırıldıktan sonra çevresi gelin, damat, gelin arabası gibi çizimlerle doldurulabilir. Düğün günü takvimde kalp içine alınabilir. Uygun bir boşluğa da kısa bir davet mesajı yazdırılabilir.

Yaratıcı Kitap Ayracı

Bir başka örnek ise; Gelin ve damat çiziminin tam oyulmuş bir şekilde ayraç şekline getirilmesi ile olur. Gelin ile damadın ellerinde tuttuğu bir kartta ise düğüne dair bilgiler yer alabilir.

Klasik sevenler için ise sade ama zarif bir örnek ile kitap ayracı tasarlanabilir. Çiçekler ile yapılacak bir çerçevenin içine çiftin adı ve düğün bilgileri yazılır ve renklerine uygun bir püskül ile kitap ayracı tamamlanır.

Renkli birer kişiliğe sahip olan çiftler eğlenceli yüz ifadeleri ile çektirdikleri fotoğraflardan birkaç tanesi ile ayracın tamamını kaplayabilirler. Çift taraflı kullanılması uygun olan bu ayracın diğer yüzüne ise düğün bilgileri ile davet notu yazılabilir. Konukların yüzünü güldürecek olan bu davetiye misafirleriniz için güzel bir hatıra olacaktır.

Yayınevi Kitap Ayracı Örneği

Yayınevleri en çok kitap ayracı yaptıran firmalar arasında yer alır. Çoğu zaman klasik firma isimli ya da kitap kahramanlarının yer aldığı kitap ayraçları tercih etseleler de daha özel bir tasarım olmasını isteyenlere önerimiz tüylü divit kalem şeklinde bir kitap ayracı yaptırmasıdır. Ayracın kabartmalı olması daha şık durmasını sağlayacaktır.

Kişiye Özel Kitap Ayracı

Kitap aşıklarına verilebilecek en güzel ve en özel hediyelerden biridir. Ömür boyu saklanacak, şık bir hediye arıyorsanız o, isimli kitap ayracından başkası olamaz. İsme göre oymalı, gümüş kaplamalı metal kitap ayraçları sevgililer için iki isim yan yana olarak da tasarlanabilmektedir. Ucuna dilediğiniz renkte floş ip ile püskül yapılan kitap ayracı tarafınızdan verilen unutulmaz bir hediye olacaktır.

En Güzel Kitap Ayracı

Kişiye özel bir başka ayraç fikri ise kullanacak kişinin fotoğrafı ile yapılacak olandır. Dijital teknoloji sayesinde, ellerinizin havada olduğu, bir ip tutuyormuşsunuz gibi çekilmiş olan fotoğrafınız basılır ve beden kıvrımlarınıza göre oymalı şekilde kesilir. Tam elinizin hizasına floş ipten bir püskül takılır. Kitap ayracına bakıldığında sizin püsküle tutunduğunuz görüntüsü ortaya çıkacaktır. Bu eğlenceli kitap ayracı kullanacak kişinin yüzünü güldürecektir. Bebek bekleyen bir yakınınıza doğacak çoçuğunun ismini kitap ayracı yaptırıp hediye etmeniz manevi değeri çok büyük bir hediye olacaktır.

Şirket için Metal Ayraç

Şirketlerin resmi duruşu göz önünde bulundurulduğunda bu tasarımın çok uygun olduğu görülmektedir. Kalın bir dikdörtgen şeklindeki metal ayracın üstüne lazer kesim ile şirketin adı yazılıp alt kısmına da küçük puntolarla web adresi, telefon numaraları gibi bilgiler konumlandırılabilir.

Şirket ayraçları büyük bir ataş şeklinde de yapılabilir. Şık duracak bu tasarımlar şirketlerin duruşu için olumlu görüntü sergileyecektir.

Eğlenceli Kitap Ayraçları

Bu kategoride birçok tasarım mevcut. Kişinin karakterine ve isteklerine göre şekillenebilen bu kategori gençlerin ilgi odağı olacak.

Balık tutmayı sevenler için tasarlanabilecek bir kitap ayracı ile denizin ortasında duran tekneden sallanmış olan oltaya takılan bir köpek balığını konu alabiliriz. Kitap ayracının tutulacak kısmı balıkçı teknesi, kitabın içinde kalacak kısım da köpek balığı ve ip olarak dizayn edilmelidir. Renkler ve tekne tasarımı isteğiniz doğrultusunda ayarlanabilir.

Eğlenceli Kitap Ayracı

Hayvanseverlerin çok beğeneceği köpekli bir ayraç dijital tasarım ile yapılır. Uzun bedenli bir köpek düşünün. Başı kitabın üst kısmından çıkacak patileri ise alt kısmından. Köpeğin cinsi ve rengi dilediğiniz gibi değiştirilebilir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir