Tasarımcıların Mutlaka Edinmeleri Gereken 5 Önemli Alışkanlık

Total
0
Shares
Tasarımcı masası

Hemen herkes olduğundan çok daha fazla üretken olmak ve bunu bir alışkanlık haline getirmek ister. Üretkenlik bir alışkanlık halini aldıkça başarıya dönüşür ve ister serbest çalışan bir tasarımcı olun ister ofis çalışanı, bu durum sizi gerçekten aranan bir tasarımcı haline getirir. Bazen artan bir üretkenlik seviyesi size ekstra gelir olarak dönmeyebilir ancak öz güveninizi artırabilir, daha hızlı çalıştığınızı bilmek sizi memnun edebilir ve panik duygusundan uzak bir şekilde çalışma disiplini elde etmenizi sağlayabilir.

Bugünkü blog yazımızda siz değerli tasarımcıların daha üretken olabilmeniz ve elinizdeki işleri daha rahat ve daha hızlı bir şekilde bitirebilmeniz için edinmeniz gereken beş alışkanlık hakkında konuşuyor olacağız. Keyifli okumalar.

1- İşe Başlamadan Önce Projenizi Genel Hatlarıyla Tasarlayın

sketching

Edinmeniz gereken ilk ve en önemli alışkanlık, işe başlamadan önce projenizin detaylarını planlayıp gözünüzün önünde hazır hale getirmek olmalıdır. Her şeye başlamadan önce projenin ilerleyen detayları hakkında net bir fikir sahibi olmanın size ne kadar büyük bir zaman kazandıracağını tahmin bile edemezsiniz. İşi bitirmek için kısıtlı bir zamanınızın olması, “Acaba direk işe koyulsam mı?” düşüncesini oluşturabilir ama bu adımı atladığınızda çok daha fazla zaman kaybedeceğinizi ve stres seviyenizin çok daha fazla yükseleceğini aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden, siz siz olun bilgisayar karşısına oturmadan önce projenin ana hatlarını bir taslak halinde çizin.

Üretkenliğin birinci kuralı “Organize Olmaktır”. Sadece atacağınız adımları bir kenara yazmanız bile sihir etkisi yaratacak ve projenizi zamanından önce bitirmenizi sağlayacaktır. Böylece işin ilerleyen aşamaları hakkında net bir fikre sahip olacak ve olası problemleri en başından tahmin edip önlem alabileceksiniz.

2- Faydalanabileceğiniz Araçların Listesini Çıkarın

List-Making
Liste çıkarmak, edinmeniz gereken en faydalı alışkanlardan biridir.

Mesleki alanınızda ilgili her şeyi bilmek zorunda değilsiniz. Çoğumuz işimizin başında harıl harıl çalışırken bile duraksayabiliyor ve ne yapacağımızı bilemez bir durumda kalıyoruz. Kendinize şu soruyu eminim sormuşsunuzdur: “Bu aracı belki de milyon kez kullandım, şimdi neden hatırlayamıyorum ki?” İşte tam olarak bu noktada imdadınıza yetişecek bir liste hazırlayın. Bu listeye kullanabileceğiniz araç ve bilgi kaynaklarını not edin. Çalışırken bu liste mutlaka gözünüzün önünde olsun. Bunu kopya çekmek olarak düşünmeyin. Bir bilgi kaynağına bakmak kesinlikle kopya çekmek demek değildir.

3- Projeye Başlangıç Çizgisi İle Başlamayın; Yararlanabileceğiniz Bir Taslak Bulun

designer-sitting

Amerika’yı baştan keşfetmeye gerçekten gerek yok. Boş bir sayfa ile işe başlamak size çok fazla zaman kaybettirir ve özel bir durum söz konusu değilse kesinlikle gereksizdir. Bu yüzden, çalışmanızda yararlanabileceğiniz bir taslak bulmanızda fayda var. Online olarak ya da başkası tarafından hazırlanan bir taslak bulamasanız bile, hemen her projenizde kullanabileceğiniz bir taslağı kendiniz bile hazırlayabilirsiniz. Her proje öncesinde aynı işi baştan yapmak yerine dilediğiniz an bu taslağı kullanıp zamandan tasarruf edebilirsiniz.

4- Kullandığınız Araçları Çok İyi Bilin

tools

Her şeyi bilmenize gerek yok dedik yazımızın başında. Ancak, sıklıkla kullandığınız araçlar konusunda bilgi sahibi olmanız, sizi usta bir tasarımcı yapmaya yetecektir. Pek çok tasarımcı boş zamanlarında işi ile ilgili teknik bilgi edinmeyi veya yeni iş fırsatları kovalamayı tercih eder. Bu rakiplerinizi geride bırakmak istiyorsanız, boş zamanlarınızda sizin tarzınıza uygun olabileceğini düşündüğünüz yeni araçlar ve taslaklar bulmayı deneyin. Koleksiyonunuza eklemeye değer bir araç bulduğunuzda, o aracı mutlaka indirin. Yeni çıkan araçların işinize ne kadar çok yaradığını gözlerinizle göreceksiniz. Burada anlatmak istediğimiz, sadece tek bir araç listesine sahip olup uzun zaman boyunca bu listedekileri kullanmanız gerektiği değil. Favori araçlarınızı bir liste haline getirin ve bu listeyi düzenli olarak güncelleyin.

5- Mola Vermeyi de Alışkanlık Haline Getirin

having_break

Nedense herkeste “ara vermek zaman kaybettirir” gibi yanlış bir anlayış var. Elinizdekini bir an önce bitirmek için ara vermeden saatlerce çalışmayı düşünüyor bile olabilirsiniz. Gereğinden sık ara vermek ya da projeden projeye atlamak elbette ki zaman kaybettirir. Bu konuda hemfikiriz. Ancak, daha verimli olmayı ilkeniz haline getirmişseniz, düzenli aralıklarla mola vermenin, konsantrasyon düzeyinizi korumanıza yardımcı olacağını biliyor olmanız gerekir.

Büyük bir hevesle işe başladığınız zaman, bir süre sonra vücudunuz size mola vermeniz gerektiğini hatırlatacaktır. Bilgisayar başından kalkın, esneme hareketleri yapın, mümkünse birkaç dakika temiz hava alın ve ardından işin başına dönün. Kendinizi daha iyi hissettiğinizi ve daha hızlı çalışmaya başladığınızı fark edeceksiniz. Buz gibi bir bardak su ya da favori sıcak içeceğinizi içmek bile mucize etkisi yaratacaktır.

Zaman yönetiminizi daha iyi yapabilmek için çeşitli takvim uygulamaları da kullanabilirsiniz. Freelancerlar İçin Verim Arttırıcı 5 Mobil Uygulama başlıklı yazımızda incelediğimiz bu uygulamalara göz atabilirsiniz.

İyi çalışmalar 🙂

Şunlar da hoşunuza gidebilir