Birbiri ile Uyumlu Renkler Hangileridir?

Total
9
Shares
elleri boyalı çocuk

Renklerin ahengi ve matbaa sektörünün sanatsal temaları, muhteşem bir görsel şölen oluşturur. Doğru renkler ve doğru uygulamalar bir arada kullanıldığında, daima en iyi sonucu verir. Kullanılan kağıt türünden, hamurun kalınlığına dek her bir ayrıntı hangi renklerin kullanılacağını belirler. Renk uyumları matbaa çalışmalarının uzmanlık alanı niteliğindedir. Ve her sektöre ayrı renk senkronizasyonları uyumlanır.

Örneğin yiyecek sektörünün en popüler rengi Coca Cola kırmızısıdır. Ancak Pepsi mavisi, yine sektörün en iştah açıcı renklerinden biridir. Dünyanın en büyük firmalarından olan THY, aynı kırmızıyı gökyüzü mavisiyle buluşturan logosoyla havacılık sektörünün önde gelen markasıdır. Peki logo tasarımlarında, matbaa basımlarında ve promosyon uygulamalarında renk uyumları nasıl belirlenir?

Ticari Renkler ve Uyumları

Her renk, sektöre ve iş alanına göre ticari forma uyumlanabilir. Burada önemli olan hangi renk ile kombine edildiğidir. Etkin, ilgi çekici, merak uyandırıcı ve ikna edici renklerin birlikte kullanılması, kimi zaman uyum kimi zaman ironi sağlanması, markalara kimlik kazandıran en önemli faktörlerdir.

Örneğin turuncu ve yeşil birbirine uyan renkler arasında en çevreci temadır. İlginç şekilde bu iki renk birlikte kullanıldığında tamamen doğa dostu veya çevreyle alakalı bir bilinçaltı mesajı oluşturur. Oysaki tekstil veya modada birlikte kullanılmayan, aşırı parlak ve enerjik iki renktir.

Sarı ve siyah, indirimli alışverişin en ticari renkleri olarak algılanır. Bir yandan da otoparklarda kullanılan paralel çizgili sarı- siyah fontlar, ‘’rahat rahat bekleme alanı’’ imajı uyandırır. Mağazalarda kullanılmasının temel maksatlarından biri de; müşterilerin uzun zaman geçirecekleri ve ekonomik alışveriş yapabilecekleri bir alan oluşturmak için kullanılır.

Akdeniz renklerinin temelini oluşturan mavi- beyaz ve kimi zaman zeytin yeşili, en şık restoranların, en pahalı alakartların en temel rengidir. Beyazın asaleti ve soft mavinin rahatlığıyla seçkinlik kombinasyonu sunulur.

Tabela, logo veya kartvizitlerde biraz varak biraz gümüşi tonlar kullanılıyor ise afilli bir markanın tanıtımı yapılıyordur. Sofistike, oryantalist ve şaşaalı kombinasyonlar sunulan işletmelerin ekstra renkleridir.

Matbu Çalışmalarında Renk Uyumu Nasıl Yapılır?

Matbaa uygulamalarında basım edilecek ürün, hangi renklerin kullanılacağını belirler. Şayet logonun veya markanın temel renkleri var ise genellikle aynı renkler kullanılır. Ancak promosyon çalışmaları, kısa dönemli tanıtımlar veya herhangi ürünlerin tanıtımları için yeni ve farklı renk tonları belirlenebilir.

Sektöre yeni başlayanlar veya bireysel basım yapacaklar için kullanılan renklerin uyumu önem taşır. Basımın amacı ise renkleri belirleyen temel unsurdur. Örneğin bir davetiye oluşturulacak ise ticari renkler kullanılmaz. En davetkar renkler ve etkinliğin amacına uygun tonlar seçilmelidir. Reklamcılık sektörü, emlak sektörü, gıda veya kozmetik sektörü, eğitim veya sanayi gibi farklı sektörlere göre farklı görsellerde kartvizit basımı yapılır.

Pembe ile uyumlu renkler, yapılacak basım türüne göre değişir. Örneğin sarı ve pembe muhteşem uyum sağlayan iki canlı renktir. Ve bu iki renk neredeyse tüm insanları cezbeder. Pembe ile kullanılan leopar deseni, tamamen vamp bir görsel oluşturur. Güçlü, dinamik, iddialı ve elegan bir konseptin elit kombinasyonudur. Biraz ticari uygulamada ise pembe, siyah ile muazzam bir güç imajı uyandırır. Zarafet, asalet ve ne istediğini bilen ya da ticarette sunduğu markaya güvenen bir konsept oluşturur. İçerisine biraz varak çizgiler katılmış ise; yalnızca ‘’seçkin, seçici, gurme, butik, haute couture olarak algılanabilir.

Kırmızı mavi ile, kırmızı beyaz ile, kırmızı siyah ile ve kırmızı lacivert ile uyumlanarak, sektöre göre kombinasyon yapılabilir. Ancak kırmızı, yeşil ile uyumlandığında daime noel konsepti uyandırır. Oysa kırmızı en çok mor renk ile uyum sağlar. Ancak çoklu renk modülünde kullanılması gereklidir. İki renk arasına uygulanan varak veya titanyum rengi çizgiler, renk geçişini yumuşacık tonda sağlayacak hafif oranj renkler, muhteşem bir efekt verir.

Modaya Dair Matbaa Çalışmalarında Renk Uyumları

Belirli markaların renk uyumları, markayla özgünleşen tonlar haline gelir. Örneğin Home Store renkleri, nerede bir araya gelse markanın imajını oluşturur. Neden? Bir arada kullanılmayan renklerin estetik bir tarzda bir arada kullanılmasından ötürü, Home Store renk grubu oluşmuştur.

Mor ile uyumlu renkler arasında çoklu kombinasyon kullanılması, pek çok renkten faydalanılması ve dolayısıyla pek çok kişiye hitap edilmesini sağlar. Pembe, sarı, turuncu, mor, yeşil ve aralarda bolca altın renkleri… Tüm pastel tonları göz alıcı yeşiller ve ihtişamlı mor renklerle harmanlayan marka, tekstil ürünlerinin en farklı, canlı ve aşırı şık kombinlerini üretmiştir. Fiyatların yüksek olması, ürünlerin alınmasına engel olmamıştır. Çünkü tamamen soft ve rahatlatıcı tonlar kullanılmıştır.

Gucci’nin son yıllardaki aşırı parlak ve çoklu renk kombinasyonları, tüm dünyanın hayranlıkla beğendiği moda ürünlerinin oluşmasını sağlıyor. Metalik maviler, capcanlı yeşiller, berrak kırmızılar ve zaman zaman güneş sarıları… Birbirine uyum sağlayan ve zemin rengine ironi oluşturan renk tonları, gökkuşağı geçişinde değil, güçlü formlarda kullanıldığı zaman, ilgi çekici bir form oluşturur.

Örneğin bordo ile uyumlu renkler, tüm sektörlerde minimal seçenek verir. Taba rengi veya lacivert kullanılarak uyumlanmaya çalışılır. Taba ile kullanılan ekose desenleri yalnızca Burberry markasıyla özgünleşmiş ve başka hiçbir renkler uyumlanamayacağı için, markaya özgün olmuştur. Lacivert kombinasyonunda ise ulusal çapta Trabzonspor, global çapta Barcelona futbol kulüplerini temsil ettiği için çok kullanılan bir renk değildir.

Ancak çoklu modülde kullanılır ise tavus kuşu renkleriyle parlak ve göz alıcı bir kombinasyon yapılabilir. Zira Osmanlı Dönemi’nin en çok kullanılan renkleri arasındadır.

Katalog Basımlarında Kapak Renkleri Nasıl Seçilir?

İş alanına, sektöre, ürün, hizmet veya marka tanıtımına göre renk seçilerek, matbaa basımı yapılır. Gri ile uyumlu renkler oldukça geniş bir yelpaze sunar. Siyah mürekkebin farklı tonlarda açılarak kullanıldığı füme ve gri tonları, istenilen tüm renklerle kombinasyon yapılmasına olanak sunar.

Pembe, mor, turuncu, sarı, yeşil, mavi, kırmızı, turkuaz gibi çok sayıda canlı ve soft renk kullanılabilir. Ancak gri ve beyaz çok önerilen bir kombin değildir. Genellikle, belirgin olmayan veya fazla dikkat çekmesini istenmeyen vurgulan gri- beyaz efektinde uygulanır. Öne çıkması veya ilgi çekmesi istenilen logo, marka veya firma bilgisi gibi fontlarda, gri tonları ile sarı, pembe, kırmızı gibi enerjik renkler kullanılır. 

Katalog basımları, antetli kağıtlar, afiş, takvim veya çeşitli matbaa ürünlerinin basımlarında, temel yazı renkleri ve enerji katacak canlı renkler bir arada kullanılır. Temel yazı rengi genellikle, siyah, gri ve kahve tonlarıdır. Her üç renk, farklı uyumlarla kombinlenerek, sektörel vurgularla basım edilir.

Kahverengi ile uyumlu renkler, bakır ve bronz tonlarıdır. Özellikle varak çalışmalarında kahverengi, zarafet ve estetik katan bir renk seçeneğidir. Hem siyah rengin aşırı güçlü imajının yumuşatılması hem de daha cömert bir marka sunumu yapılması için kahverengi tonları kullanılabilir. Yeşil ve mavi ise, kahve tonu renklerine ihtişam katan ve pek çok statüyü bir arada sunan renk kombinasyonlarıdır.

Yeryüzünün temel renkleri olduğu için tüm insanlar dünyanın muhteşem manzarasını izlemekten zevk duyarlar. Ve tüm insanları barındıran yeryüzü renkleri, markanın hakimiyeti, koruyuculuğu ve konforlu bir alan sunduğu imajını verir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Kurumsal Etkinliklerde Reklam ve Tanıtım Gücünüzü Artırmak için Mutlaka Kullanmanız Gereken 8 Arac

Markanızın tanıtımını yapmak, yen çıkardığınız bir ürünü duyurmak, müşterilerinize sunduğunuz ürün ve çözümlerin lansmanını yapmak veya sadece sponsor olmak gibi amaçlarla organizasyon, fuar, seminer, çalıştay vb. etkinlikler düzenliyorsunuz. Profesyonel bir…
Gönderiyi Gör