Sıklıkla Duyduğumuz Kara Cuma Nedir? Ne Değildir?

Total
2
Shares
tablette black friday yazısı ve siyah alışveriş poşetleri

Mağazaların talan edildiği, insanların yaralandığı ve hatta öldüğü kara cuma nedir? Ne değildir? Adını nereden almıştır? Türkiye’nin en büyük dijital matbaası olan Matbuu olarak bu sorularınıza cevap niteliğindeki keyifli ve bilgilendirici yazımızla karşınızdayız.

Her yıl çoğu ülkede Şükran Günü’nden sonraki cuma, markaların akıl almaz indirimler yaptığı, dünya çapında stokların tükendiği, insanların mağaza ve marketlere girebilmek ve istediği ürünleri yüzde doksan beşe varan indirimlerle alabilmek için birbirini ezdiği bir alışveriş çılgınlığına ev sahipliği yapıyor.

Kara Cuma Nedir?

kara cuma işaretlenmiş takvim yaprağı

Günümüzde bilinen kullanımıyla kara cuma, Başkan Abraham Lincoln’ün Şükran Günü tatilinin başlangıcını kasım ayının son perşembesi olarak belirlemesiyle ortaya çıktı. Sonuç olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan bir etkinlik olan kara cuma on dokuzuncu yüzyılın sonunda tatil sezonunun resmi olmayan başlangıcı haline geldi.

Ancak başlarda tatil başlangıcı olan cuma günü kara cuma olarak adlandırılmıyordu. Peki kara cuma nedir? Bu sorunun cevabı için tarihine bir göz atalım.

Kara Cuma’nın Tarihi

Kara cuma terimi ilk olarak 24 Eylül 1869’da iki yatırımcı Jay Gould ve Jim Fisk’in altın fiyatlarını artırıp gün içinde bir krize neden olduğu zaman kullanıldı. Borsa %20 düştü ve dış ticaret durdu. Çiftçiler, buğday ve mısır hasat değerinde %50 düşüş yaşadı. Bu krizin etkileri yıllarca devam etti.

1950’lerde ABD’nin Philadelphia şehri polisleri, Şükran Günü’nden sonraki gün ortaya çıkan kaosu tanımlamak için kara cuma ismini kullanmaya başladı; burada her yıl Kara Cuma’dan sonraki cumartesi düzenlenen büyük Ordu-Donanma futbol maçı da tüketiciler ve turistlerin şehre akın etmesine ve üç günlük bir kriz yaratmalarına neden oluyordu.

Tüm polislerinin izni iptal ediliyordu. Aynı zamanda memurlar fazladan kalabalık ve trafikle uğraşmak için uzun vardiyalar halinde çalışmak zorunda kalıyorlardı. Mağazalardaki kargaşalardan yararlanan hırsızlar da eklenince şehre tam bir kaos hakim oluyordu.

Kara Cuma Adını Nasıl Aldı?

kalabalık alışveriş merkezi

Şükran Günü’nden sonraki cuma günü gerçekleşen tüm alışveriş aktivitesi ile gün, perakendeciler ve işletmeler için yılın en kârlı günlerinden biri oldu. Muhasebeciler, her günün satış bilgilerinin girişlerini kaydederken kârı belirtmek için siyah rengi kullandıklarından gün kara cuma olarak adlandırıldı.

Dolayısıyla, satıcılar başarılarını yansıtmak için kara cuma adını benimsedi. Kara Cuma artık perakende sektöründe ve ekonominin geri kalanında kârlı bir gün olarak biliniyor. Bunun nedeni, perakende ve tüketici harcamalarının ABD gayri safi yurtiçi hasılasının neredeyse %70’ini oluşturmasıdır.

Kara Cuma’da Alışveriş

beyaz tişörtlerinde indirim oranı işareti olan üç mağaza mankeni

Markalar, daha fazla insanı alışveriş yapmaya teşvik etmek için de yalnızca o gün geçerli olan büyük indirimler sunmaya başladı. Böylelikle Kara Cuma, artık tüketicilerin elektronikten mücevhere kadar çeşitli ürünlerde büyük indirimler yakalayıp tasarruf edebilecekleri bir gün olarak biliniyor.

ellerinde renkli alışveriş poşetleri olan ve el ele tutuşan kadın ve erkek

Yıllar geçtikçe de Kara Cuma’da harcanan miktar arttı, 2002 yılında tüketiciler tatil alışverişine toplam 416,4 milyar dolar harcadı. 2019 itibarıyla bu rakam %75 artarak 730,2 milyar dolara çıktı.

Tatil sezonu birçok perakendeci için yıllık satışların neredeyse %20 veya daha fazlasını oluştururken, Kara Cuma tüketiciler için de büyük bir alışveriş günü haline geldi.

Kara Cuma E-Ticaret İçin Neden Önemlidir?

klavye üzerinde duran e-ticaret sembolüGeleneksel olarak tüm işletmeler bu özel gün için mağazalarını sabah beşte açardı. Noel alışveriş sezonunun başlangıcına kadar her türlü ürün için çeşitli fırsatlar ve indirimler sunardı.

Bununla birlikte son yıllarda, özellikle salgın nedeniyle geçtiğimiz iki yıl bu alışveriş çılgınlığı online ortama taşındı. Bu geçiş salgından önce başlamıştı; e-ticaret markaları için 2018 yılı, bir önceki yıla göre %23,6 oranında büyüyen online satışlardan 6,2 milyar dolar kazandıran rekor bir yıl oldu.

Tatil öncesi büyük bir rekabet içinde görülmemiş indirimler sunan e-ticaret perakendecileri, yeni alıcıları çekmek ve satış hacimlerini artırmak için benzeri görülmemiş bir kolaylık ve fırsat sunan online ortamdan olabildiğince yararlanmaya çalışıyor.

Türkiye’nin en büyük online matbaası olan Matbuu olarak yılın her günü en iyi fiyatlarla en kaliteli ürünleri sunuyoruz. Sevdiklerinize verebileceğiniz en yaratıcı hediyelerden olan baskılı kupa çeşitlerine buradan göz atabilirsiniz.

Kara Cuma’da E-Ticaret İlgili Bazı Bilgiler

elinde telefon ve kredi kartıyla online alışveriş yapan kadın

Giderek daha çok tüketici istediği ürünleri mağazalardaki kalabalığa girmeden online olarak almaya başladı. Bunun için bilgisayar, tablet veya akıllı telefonları kullanan bireyler, fırsatlardan öncelikli olarak yararlanmak için markaların kendi site ve mobil uygulamalarını kullanabiliyor.

  • E-ticaret markaları, Kara Cuma ve Siber Pazartesi günleri, gelirlerinde sırasıyla %240 ve %380’e varan artış bildiriyor.
  • Online trafik normal bir satış günüyle karşılaştırıldığında Kara Cuma’da % 220’ye kadar artıyor.
  • Tüm günü veya daha uzun dönemleri kapsayan fırsat ve kampanyalar, kısa süreli indirimlerden daha etkili oluyor.
  • Kara Cuma’da online alışveriş yapanların % 70’inden fazlası ücretsiz gönderim sunan markaları tercih ediyor.
  • Birden çok markayı bir araya getiren online alışveriş siteleri ve uygulamaları daha çok ilgi görüyor.
  • Giderek büyüyen ve Türkiye dahil birçok ülkeyi etkisi altına alan Kara Cuma pazarı, yeni satış ortamları arayan e-ticaret girişimleri için büyük bir fırsat sunuyor.

E-ticaret hakkında merak ettiklerinizi E-Ticaret Nasıl Yapılır? Adım Adım E-Ticarete Giriş yazımızda bulabilirsiniz.

Umarız kara cuma nedir sorusuna cevap verebilmişizdir. Daha fazla içerik için blogumuzu takip etmeyi unutmayın.

Şunlar da hoşunuza gidebilir