Kitap Kurtları Buraya! Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Total
4
Shares
Eski kırmızı bir kitabın arasında konmuş kitap ayracı

Kitap ayraçları, kitap okuma alışkanlığı olan herkesin en yakın arkadaşı olarak nitelendirilebilir. Peki kitap ayracı nasıl yapılır? Elbette piyasada renk renk, desen desen yüzlerce kitap ayracı bulabilmek mümkün. Fakat kitap severler için en kıymetli kitap ayraçları, kendi tarzlarını yansıtanlardır.

Biz de buradan yola çıkarak sizin için kitap ayracı yapmanın inceliklerini ve ilginizi çekebilecek ayraç tasarımlarını içeriğimizde derlemek istedik. Böylece artık siz de eşi benzeri olmayan, yalnızca sizin için özel olan kitap ayraçları yapabilir ve kitap okuma keyfinizi ikiye katlayabilirsiniz.

Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Öncelikle el yapımı her şeyde olduğu gibi emek verilerek yapılan kitap ayraçlarının da en güzel hediye alternatiflerinden biri olduğunu belirterek başlayalım. İster kendinizi mutlu etmek isterseniz arkadaşınıza veya sevdiğiniz bir aile bireyine verdiğiniz değeri göstermek için yapacağınız kitap ayraçları ile kitap okunan kıymetli zamanları daha da anlamlı kılabilirsiniz.

Hatta çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için tam da onların zevkine hitap eden ayraçlar tasarlayıp hayata geçirebilirsiniz. Üstelik kitap ayracı yapmak, sanıldığı kadar zor da değil. Tek ihtiyacınız olan biraz hayal gücü, birkaç tane de dayanıklı malzeme. Bu malzeme kimi zaman bir kağıt parçası, kimi zaman fon kartonu, kimi zaman da örgü ipi olabilir. Tamamen sizin isteklerinize göre şekillenecek kitap ayracı nasıl yapılır, gelin birlikte incelemeye başlayalım.

Kitap ayracı tasarımında fikre ihtiyaç duyuyorsanız Kitap Ayracı Tasarımında Yaratıcı Fikirler başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Keçe ile Kitap Ayracı Yapımı

Kitap ayracı nasıl yapılır sorusuna yanıt niteliğinde keçeden yapılmış baykuş şeklinde ayraç

Renk ve desen seçimi size ait olacak keçeden kitap ayracı için ana malzememiz, elbette keçe. Tercih ettiğiniz modele bağlı olarak birkaç farklı renkte ve desende keçeye sahip olmanız, bu kitap ayracını yaparken ortaya daha yaratıcı motifler çıkarmanıza yardımcı olacaktır. İhtiyacınız olacak diğer malzemeler ise yapıştırıcı, makas, ip gibi her evde bulunan objeler.

Keçe ile kitap ayracı nasıl yapılır sorusunun yanıtını bulmak için ilk olarak istediğiniz bir desenin kalıbını çıkarmanız gerekiyor. Ardından kalıbı üzerine koyarak keçeyi kesebilirsiniz. Bu şekilde farklı farklı desenlerde keçelere sahip olduktan sonra bu keçeleri birbirine yapıştırarak süsleyebilir, ip kullanarak farklı modeller yaratabilir, hatta boncuk ve sim gibi detaylarla daha gösterişli hale de getirebilirsiniz.

Fotoğraf ile Kitap Ayracı Yapımı

Sevdiklerinizin fotoğrafları ile süslenmiş bir kitap ayracına sahip olmak ister miydiniz? Veya sevdiklerinize fotoğraflar ile hazırlanmış, onlar için son derece özel olacak kitap ayraçları yapmak? Eğer yanıtınız evet ise işe öncelikle fotoğrafları seçerek başlamanızı öneririz. Peki fotoğraf seçiminden sonra en güzel anılarınızı üzerinde taşıyacak kitap ayracı nasıl yapılır?

Elinize aldığınız fon kartonunu dikdörtgen ölçülerde makasla kesin ve kaç tane fotoğraf kullanmak istiyorsanız, kurşun kalem aracılığıyla kartonun üzerinde fotoğraflar için yerler çizin. Ardından fotoğraflarınızı bu yerlere sığacak ölçülerde kesin. Son olarak fotoğraflarınızı yapıştırıcı ile fon kartonunda belirlediğiniz yerlere yapıştırın. İşte bu kadar!

Origami ile Kitap Ayracı Yapımı

Kağıt katlayarak yapılmış çeşitli hayvan figürlerine sahip kitap ayraçları

Japon kağıt katlama sanatı origami ile eğlenceli kitap ayraçları yapabilir ve kitap okurken kaldığınız sayfayı bu ayraçlarla belirleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak bir kağıdı 20×20 cm ebatlarında keserek bir kare elde etmelisiniz. Ardından karenin zıt köşelerini birbirinin üstüne gelecek şekilde katlayın. Elde ettiğiniz üçgen şeklin bir köşesini içeri doğru katlayın. Daha sonra diğer köşeyi de aynı şekilde katlayın ve tekrar bir kare oluşturun.

Bu kareyi kenarlarından tutarak geri açın ve ilk oluşturduğunuz üçgen şekle yeniden kavuşun. Ortasında düzgün bir kare şekli oluşan bu üçgenin alt köşesini içeri doğru katlayın. Sonra da açık haldeki üçgenin sağ ve sol uçlarındaki daha küçük üçgenleri içeri doğru katlayın.

Son olarak kartonun dikdörtgen şeklindeki kenarlarını da içeriğe doğru katlayın ve ayracınızın iskeletini tamamlayarak tasarım aşamasına geçin. Bu aşamada isterseniz başka renkte kağıtlar ile ayracınıza gözler ve ağız yapıştırabilir, isterseniz ayracınızı kulaklar ve dişlerle sevdiğiniz bir hayvana dönüştürebilirsiniz.

Karton ile Kitap Ayracı Yapımı

İstediğiniz renklerdeki fon kartonları ile çok kısa bir sürede kendi kitap ayraçlarınızı yapabileceğinizi söylesek, ne derdiniz? Evet, en az diğer maddeler kadar kolay olan bu işlem için yine seçtiğiniz bir desenin kalıbını çıkarmanız gerekiyor. Bu noktada internet üzerinden bulabileceğiniz çizimlerden veya kendi tasarımlarınızdan yararlanabilirsiniz.

Kalıba göre kestiğiniz kartonlara maket bıçağı ile ilgi çekici süslemeler yapabilirsiniz. Ancak oldukça keskin bir araç olduğu için maket bıçağını kullanırken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Fon kartonları, yapıştırıcı maddelere karşı fazla dayanıklı olmadığından ip, boncuk gibi süslemeler için selobant kullanabilirsiniz.

Örgü ile Kitap Ayracı Yapımı

Örgü ören kırmızı ojeli eller

Eğer örgü alanındaki yeteneklerinize güveniyorsanız, sizin için çok kolay bir kitap ayracı yapımı tarifimiz olacak. İstediğiniz renkte ip ve istediğiniz motifle ortaya çıkaracağınız kitap ayracınızın her anlamda sizi yansıtacağından emin olabilirsiniz. Ancak ayraç modelinizi biraz büyük tutmanızda fayda var. Böylece kitap sayfaları arasında kaybolmasının önüne geçebilir ve bir görenin bir kez daha dönüp imreneceği bir ayraca sahip olabilirsiniz.

Matbuu ile Kitap Ayracı Yapımı

Kitap ayracı nasıl yapılır sorusuna çok çeşitli yanıtlar bulduğumuz içeriğimizin son maddesinde ise online matbaanız Matbuu’nun pratikliği ile sizin hayal gücünüzün buluşmasına yer vereceğiz. Tasarımlarınızın kaliteli baskı ile bir araya gelerek kitaplarınızı süslemesini istiyorsanız, bu uygun ve yaratıcı seçenek sizin için ideal olabilir.

Tek yapmanız gereken, kitap ayracınızın tasarımı konusunda kendinizi dilediğiniz gibi özgür hissetmek ve çalışma dosyanızı Matbuu’ya yükleyerek ayraç için tercih ettiğiniz kağıt türünü ve diğer seçenekleri belirlemek. Özellikle işletmelerin promosyon çalışmalarını destekleyecek birer materyal halini alacak kitap ayraçları ile siz de istediğiniz tasarımları taşıyan ayraçlara sahip olmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Promosyon çalışmalarınızı köpürtecek ürünler hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Şunlar da hoşunuza gidebilir