El İlanı Tasarımı Nasıl Daha Çarpıcı Hale Getirilebilir, Biliyor Muydunuz?

Total
1
Shares
şaşırmış kadın

El ilanı tasarımı ile yapılan reklam ve pazarlama, aslında firmanız açısından bulunmaz bir nimettir. El ilanı bütçe dostudur, ayrıca çarpıcı bir tasarıma sahipse hedef kitlenizi tam kalbinden vurmanız işten bile değildir. Doğru bir şekilde dağıtıldığında ve hedef kitlenizin reddedemeyeceği teklifler sunduğunda el ilanları, sizi ve markanızı başarıya götüren kritik bir araç haline gelir.

Ancak el ilanı, ilk bakışta müşterinin dikkatini çekmeyi başaramazsa sarf ettiğiniz tüm çaba boşa gider. İşte tam olarak bu yüzden güçlü, çarpıcı bir başlığa ve baş döndürücü bir tasarıma sahip bir el ilanı kullanmalısınız. Tasarımda kullanılabilecek bazı öğeler, dikkati anında çekebilme özelliğine sahip. Bu yazımızda da el ilanlarınızı nasıl daha çarpıcı hale getirebileceğinizi adım adım anlatacağız. Keyifli okumalar.

Öncelikle El İlanının Ulaşması Gereken Hedefi Belirleyin.


İlk olarak tasarımı, baskıyı, göz alıcılığı bir kenara bırakın. Ama sadece şimdilik 🙂 İşe koyulmadan önce yapmanız gereken şey, el ilanı ile nasıl bir hedefe ulaşmak istediğinizi belirlemek olmalıdır (bu ayki satışları artırmak, hafta sonu kampanyasını duyurmak vb.). Satışlarını artırmak gibi bir hedefiniz varsa, hedef kitlenizi harekete geçirebilecek ve farklı indirim ya da fırsatlarla desteklemeniz gerekecek bir tasarıma, sadece duyuru ya da tanıtım yapmak gibi bir hedefiniz varsa sade ve şık bir tasarıma ihtiyacınız olacak. Hedefinizi belirledikten sonra atacağınız adımlar hem daha somut hem de daha kolay olacaktır. Hiç şüpheniz olmasın.

Hedef Kitlenizi Şaşırtmayı Deneyin.

İlgi çekmenin en kolay yollarından biri, ilgisini çekmek istediğiniz kişi ya da kişileri şaşırtmaktır. Örneğin, dünyaca ünlü hayvan hakları organizasyonu PETA (Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler Organizasyonu), el ilanlarında her zaman bu şaşırtıcı ilkeyi kullanmış ve oldukça geniş kitlelere sesini duyurabilmiştir. Bizim amacımız tabi ki ses duyurmak değil markamızı ya da sunduğumuz ürün ve hizmetleri tanıtmak. Ne kadar akılda kalıcı olursanız, markanızı o kadar büyük başarılara taşırsınız.

El İlanına Biraz da Mizah Ekleyin.

Hedef kitlenizin sizi fark etmesini garantilemek istiyorsanız, el ilanı tasarımınıza biraz da mizah katmayı deneyin. Bunu yapabilmek için tabi ki öncelikle hedef kitlenizi doğru tespit etmeniz gerekiyor. Hedef yaş grubu, eğitim seviyesi ya da cinsiyet gibi kriterleri göz önüne alıp potansiyel kitlenizi belirleyin. Daha sonra belirlediğiniz bu hedef kitleye tebessüm ettirecek, hoşlarına gidecek ve unutulmamanızı sağlayacak komik mesajlar hazırlayın. Bu mesajları da doğru yazı tipi, punto ve renk kullanarak da el ilanı tasarımına ekleyin. Tabi, bu komik mesajların el ilanında yer alan ürün ya da hizmetle ilgili olmasına dikkat etmeyi unutmayın.

El İlanı Tasarımı ile Fayda Sağlayın.

Hepimizin kabul etmesi gereken bir gerçek var ki hedef kitlenin işine yaramayacak bir ürün, ne kadar ilgi çekici olursa olsun rağbet görmeyecektir. Örneğin, erkek bir kullanıcıya kozmetik ürünü pazarlayabilmeniz son derece zordur. Bu yüzden, sunduğunuz ürün ya da hizmetin fayda sağlayabileceği bir hedef kitle belirleyin. Kendilerine sunacağınız el ilanında da sizin ürününüzü tercih etmeleri durumunda nasıl bir fayda elde edebileceklerini açıkça belirtin. Potansiyel müşteriniz, el ilanını okuduğu zaman ilgili ürünü ya da hizmeti kullanırken kendini hayal edebilmeli ve bundan hoşnut olmalı.

Ortamla Kontrast Oluşturun.

El ilanlarınızı nerede dağıtacağınızı biliyorsanız (ki mutlaka biliyor olmanız gerek), dağıtılacak ortam ile kontrast oluşturacak bir el ilanı tasarımı hazırlayın. El ilanlarınızı nasıl daha etkili bir şekilde dağıtacağınızı merak ediyorsanız buraya tıklayarak ilgili blog yazımıza bir göz atabilirsiniz. Bu şekilde potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmeniz hiç de zor olmayacaktır. Örneğin, karanlık ya da loş bir ortamda üzerinde parlak ya da simli geçişler olan bir el ilanı oldukça çarpıcı görünecektir. Ya da şöyle düşünün: El ilanı dağıtıldıktan sonra mutlaka yerlere saçılacaktır. Yürüdüğünüz yol üzerinde “pencere” şeklinde bir el ilanı gözünüze çarptığında şaşıracak ve o ilanın içeriğini merak edeceksiniz. Bu tür örneklerin bir sınırı yok. Hayal gücünüzü kullanın ve her zaman yaratıcı olun.

Orijinal Olun.

Yapacağınız el ilanı tasarımı, sadece size özel olmalı. Başka bir markayı ya da ürünü (kendi ürününüz bile olsa) taklit etmekten kaçının. Özellikle de rakip markaların tasarımlarını birebir kullanmanız hem yasal açıdan hem de kârlılığınız açısından size sıkıntı yaratcaktır. Diğer tasarımlardan ilham almanızda elbette bir sakınca yok ancak tasarımınız ve tasarımı kullandığınız el ilanı, sadece sizi yansıtmalıdır.

Şunlar da hoşunuza gidebilir