Davetiye Baskıları Ve İlginizi Çekecek Detaylar

Total
0
Shares

Davetiye denildiğin ilk akla gelen muhakkak düğün, nişan ve sünnet gibi organizasyonlar olsa da aslında davetiyeler çok daha kapsamlı kullanım alanları ile bilinen materyallerdir. Konferans, seminer, fuar, toplantı, açılış gibi etkinliklerde de kullanılan davetiyeler kullanım alanlarına göre tasarlanırlar. Şahsi ve kurumsal olmak üzere iki genel tasarımdan rahatlıkla bahsetmenin mümkün olduğu davetiye çeşitlerinde de kaliteli her zaman ön plandadır. Organizasyonun büyüklüğüne ya da dağıtılmak istenen davetiye sayısına göre baskıya giden davetiyelerde yüksek hacimli baskılar genellikle tercih edilir.

Davetiyeler içerisinde organizasyona dair bilgilerin ve davet metninin bulunduğu basılı materyallerdir. Davetiyenin içeriği bu nedenle doğrudan organizasyonla ilişkilidir. Düğün davetiyeleri evlenecek çiftin hayallerine göre romantik, eğlenceli ya da esprili olabilir. Sünnet davetiyeleri genellikle ailenin çocuğuna bırakmak istediği hatıraları taşırken, açılış davetiyeleri daha resmi ve kurumsal bir tasarıma sahip olur. Matbuu.com baskı ile ilgili her alanda olduğu gibi davetiyeler söz konusu olduğunda da kaliteli hizmet anlayışını ön plana çıkarıyor. Kişisel organizasyonlar için uzun yıllar saklanacak bir hatıra olan davetiyeler kurumsal organizasyonlarda da marka bilinirliği ve prestiji sağlıyor. Amacına uygun olarak tasarlanan her davetiyeyi kaliteli malzemeler ve baskı teknikleri ile kusursuz bir şekilde basıp teslim eden matbuu.com ile her organizasyon amacına bir kat daha fazla ulaşıyor.

davetiye tasarımı, çiçek tasarımları

Davetiye Baskısında Malzeme Seçimi

Davetiye baskılarının yapıldığı malzemeler standart baskı malzemelerinden daha kalitelidir. Bunun nedeni davetiyenin hem özel bir mesaj içermesi hem de saklanabilecek bir baskı olmasıdır. Bu iki amacı da başarı ile yerine getirecek olan davetiyelerin kaliteli olması gerekir. Hafifi ve çabuk kıvrılan bir davetiye basit ve ucuz gözükür. Bu tür bir davetiye kurumsal bir organizasyonda marka imajını zedelerken kişisel bir organizasyonda da gerçek anlamda beğeni toplamaz. 250 gr. Amerikan bistrol, 350 gr. mat kuşe, 280 gr. tuale, 800 gr. mat kuşe sıvama, 60 mikron mıknatıslı baskı malzemeleri ile oldukça kaliteli davetiyeler basmak mümkündür. Bu baskı malzemeleri ile 17 x 10,6 cm, 16×16 cm, 10 x 21 cm boyutlarında davetiye bastırılabilir.

Davetiye Hazırlama Süreci

Davetiye İçeriğinde Olması Gerekenler

Davetiyeler kurumsal organizasyonlarda şirket partnerlerinin, potansiyel kurumsal müşterilerin, rakiplerin, çözüm ortaklarının ve basının çağrılması için kullanılan materyallerdir. Kişisel organizasyonlarda ise akrabaları, aile yakınlarını ve arkadaşları davet etmek için kullanılan davetiyeler basılı ve kalıcı oldukları için pek çok teknolojiye rağmen hala ilgi görmektedir.

Davetiye içerisinde etkinlikle ilgili detayların bulunması mutlaka gereklidir. İnsanlar katılacakları organizasyonla ilgili bilgi sahibi olmadıkları zaman hem davetliler hem de etkinlik sahipleri zor durumda kalabilirler. Bu nedenle öncelikle davet eden, davet edilen net bir şekilde belirtilmelidir. Eğer davetiyede kişi sayısı varsa bu açıkça bildirilmeli ve bir davetiye ile kaç kişinin organizasyona gelebileceği net bir şekilde belirtilmelidir. “1+1” davetiye sahibi ve yanında bir konuk açıklamasını ifade ederken çok resmi bir kullanım değildir bu nedenle tercih edilmez. “Davetiye 2 kişiliktir” ibaresi bu tür durumlarda çok daha geçerli olan ve kullanılan bir tanımlamadır.

Davetiyelerde belirtilmesi gereken bir diğer önemli husus organizasyonun yemekli olup olmadığı ve programıdır. Bunun belirtilmesinin en önemli sebebi kişilerin gelip gelmeyeceklerini dair bilgi vermelerine olana sağlamaktır. LCV ya da “Lütfen Cevap veriniz” notu ile cevabın verilme şekli için iletişim bilgisi de verilmelidir. Belirli bir tarihe kadar davetlilerden onay telefonu ya da maili beklemek mümkündür. Bu sayede masa yerleşimi, servis sayısı gibi konularda daha incelikli davranmak mümkün olur. Eğer bir etkinlik programı varsa davetiyede mutlaka buna yer verilmesi gerekir. Özel kıyafet talebi olup olmadığı da not olarak düşünülmelidir. “Erkekler smokin giymelidir” gibi ibareler konukların son dakika tatsızlığı yaşamasına engel olur.

Davetiye Metni

davetiye içeriği

Davetiyenin içeriğinde dikkat edilmesi gerekenler bir yanda dururken genel davetiye metninin çok uzun olmaması gerekir. Davetin nedeni ve çağrısı oldukça kısa bir şekilde yapılmalıdır. Kişisel organizasyonlarda şiir ya da dörtlük gibi farklı metinler ya da samimi bir dil kullanılabilir ancak kurumsal davetiyelerde olabildiğince resmi bir dil kullanılması gerekir. Davetiye metni ile birlikte davet eden kişi, kişiler ya da kurumun isim/isimleri de mutlaka davetiyede yer almalıdır. Yazım ve noktalamaya dikkat edilen, kibar dil kullanılan ve etkinlikle ilgili bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde verilen davetiye başarılı bir davetiyedir.

Davetiye Baskısında Kullanılan Yöntemler

Davetiyeler genellikle konuk sayısına göre bastırılmaz özellikle kişisel organizasyonlarda organizasyona gelmeyeceği kesin olan kişilere bile davetiye vermek gelenektir. Bu nedenle çok sayıda baskı yapılan davetiyeler için en kaliteli ve ekonomik yöntem ofset baskıdır. Kaliteli, hızlı ve ekonomik bir baskı yöntemi olan ofset baskı ile ortalama 1000 adet davetiyenin basılıp teslim edilmesi 5 iş günü sürer. Bu kadar kısa sürede bu sayıda baskı almanın en ekonomik yolu ofset baskıdır.

Davetiye baskılarında tasarım ve tasarımın nasıl ön plana çıkarıldığı çok önemlidir. En sade tasarımlar bile baskı teknikleri ile verilen ufak efektler ile göz alıcı hale gelebilir. Dikkat çekici ve kaliteli bir görünüm elde etmek için kullanılan baskı tekniklerinden birisi lak uygulamasıdır. Lak tasarımın daha şık ve estetik gözükmesini sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulamanın farklı yöntemleri kişisel zevklere ve tasarıma uygun olarak seçilebilir.

Kısmi lak adı verilen ve davetiyelerde belirli bir alana parlak selefonla uygulanan teknik uygulama yüzeyinin parlak olmasını sağlar. Görsel üzerinde, davetiye metninde ya da davet eden kişi ve kurum adında kısmi lak uygulaması yapılabilir. Bu bölgenin parlak olması bölgede yer alan metin ya da görsele dikkat çekmeyi sağlar.

Kabartma lak adı verilen uygulama ise belirlenmiş olan alana parlak selefonun iki kez uygulanması ile elde edilen ve daha belirgin gözüken bir tekniktir. Uygulama alanının dikkat çekici olmasının yanı sıra kendine has bir dokuya sahip olmasını sağlayan kabartma lak, davetiyelerin daha estetik gözükmesini sağlar. Lak tekniği ile davetiyelere yaldız uygulaması da yapılır. Bu teknik kısmi ya da kabartma lakla birlikte uygulanabilir ve adına da simli lak adı verilir.

baskı tasarım

Selefon uygulaması baskıların daha uzun ömürlü olmasını ve daha zor yıpranmasını sağlayan bir tekniktir. Bu uygulamanın olduğu baskılar daha kalıcı olur. Selefon mat ve parlak olarak iki şekilde uygulanır. Kişisel organizasyonlar için düzenlenen davetiyelerde mat selefon çok yaygın tercih edilir. Parlak selefon uygulaması da davetiyenin çok daha canlı ve dikkat çekici olmasını sağlar. Davetiyeleri yırtılma, aşınma gibi etkilerden koruyan uygulama mutlaka tercih edilmelidir.

Davetiyeler genellikle dikdörtgen ya da kare formunda köşeli kesime sahiptir. Bazı davetiyelerin köşeleri oval formda olabilir. Oval detaylar genellikle enerjisi yüksek organizasyonlarda ya da çocuklarla ilgili etkinliklerde kullanılır çünkü davetiye köşeleri yumuşatıldığı için bu davetiyeler çocuklara teslim edilebilir. İsteğe göre davetiyeler için özel kesim yapılabilir. Kalp, bulut, defter gibi farklı tasarımlarda kesilen davetiyeler genellikle kişisel organizasyonlarda sıkça tercih edilir.

Davetiyenizde kullanabileceğiniz görselleri daha etkili kullanmak için diğer yazımıza göz atabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir