Profesyonel Görünmenizi Sağlayacak CV Tasarımları

Total
63
Shares
cv tasarımları

İş görüşmesinden önce sizi anlatan ve hakkınızda bir imaj çizen şey özgeçmişinizdir. İşe başlamak istediğimiz firmaya kendimiz tanıtmak için ilk adım olan cv’lerimiz, ne kadar başarılı olduğumuzu veya ne kadar profesyonel olduğumuzu anlatırlar. Özgeçmişinizi sadece bir kagıt üzerine yazılmış şeyler olarak görmeyin. Aksine, sizi anlatan ve karşı tarafla sizin yerinize konuşan imgelerdir. Bu yüzden CV tasarımları için çok özenli ve dikkatli olmak gerekir. Paylaşacağımız birbirinden farklı cv tasarımları arasından kendinize uyan bir tanesini örnek olarak kullanabilirsiniz.

Türkçe’de karşılığı özgeçmiş olan fakat günlük konuşma dilinde çoğunlukla CV olarak kullanılan bu kelimenin anlamı ve açılımı nedir? CV, curriculum vitae’nin kısaltması olarak kulanımılır. Bu kelime de Latince kökenli bir kelimedir ve anlamı ‘hayatın yönü’ demektir. Anlamına baktığınız zaman kullanılan bu kelimenin ne kadarda doğru olduğunu görebilirsiniz. CV’ler gerçekten de hayatımızın yönünü belirlerken kullandığımız araçlardır. Ve işte bu yüzden de cv tasarımları oldukça önemlidir.

Her sektöre veya her mesleğe uygun olan çeşit çeşit cv tasarımları vardır. Örneğin, avukatlık bürosuna başvuran bir avukatsanız daha temiz, tertipi ve sade bir cv tasarımı yapmanız gerekebilir. Fakat, yaratıcı işler çıkarttığınız bir mesleğiniz varsa, daha hareketli ve yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz farklı bir cv tasarımı seçebilirsiniz. Gelin hep birlikte çeşit çeşit örneklerle cv tasarımlarını inceleyelim.

Birbirinden Değişik Ve Profesyonel Cv Tasarımları

İster mimarlık ofisine, isterseniz de avukatlık bürosuna iş görüşmesine gidiyor olun, klasik tarzda alt alta dizilmiş bir özgeçmiş yerine daha yaratıcı ve yeni bir cv tasarımı ile gittiğinizde daha dikkat çekici olacağından emin olun. Farklı cv tasarımları demek, süslemelerin koyulduğu cv’ler demek değildir. Cv düzenini değiştirerek de farklı ve dikkat çekici özgeçmişler oluşturabilirsiniz. Gelin birlikte daha profesyonel görünmenizi sağlayacak cv tasarımlarını inceleyelim.

Minimal CV Tasarımları

Örnekteki özgeçmişte sol tarafa ayrı bir kolon yapılmış ve küçük bir renk farklılığı ile burası belirginleştirilmiş. İletişim bilgileri ve eğitim bilgileri çok özet bir şekilde verilmiş ve iş tecrübeleri ile ilgili bölüm sağ tarafta detaylıca anlatılmış. Bu haliyle cv tasarımı daha sade ve kolay incelenebilir bir hal almış. Aynı zamanda da klasik cv tasarımlarından ayrılmış. Çok karışık olmayan, şekillerin ve simgelerin bulunmadığı düz bir özgeçmiş istiyorsanız bu şekilde kullanılan bir cv’yi tercih edebilirsiniz. Alt alta dizilen bilgiler yerine, kağıdın sağ tarafını ve sol tarafını kullanarak sade bir özgeçmiş oluşturursunuz.

CV tasarımları

Cv’nizde isminizi bu şekilde büyük bir halde yazmanız daha güvenli ve profesyonel bir izlenim oluşturur. Yine yukarıdaki örnekle benzer olarak eğitim bilgileri sağ tarafta özet halinde yazılmış ve ayrıca uzmanlık alanları da sağ tarafın üstüne yazılarak, inceleyen kişinin direk dikkatini çekmesi amaçlanmıştır. Diğer alanda ise iş tecrübeleri detaylı bir şekilde anlatmak için yeterli yer sağlanmıştır. Bu tarz iki alanında kullanıldığı CV’lerde yerden kazanç sağlayarak çok uzun cv’lerden kaçınmış olursunuz. Bu tarz sade özgeçmişleri daha çok avukatlık, mühendislik, mimarlık gibi meslekler için kullanabilirsiniz.

cv tasarımları

Tek sayfalık bir CV olsun, fazla karmaşık ve uzun olmasın istiyorsanız, bu şekilde sayfanızı verimli bir şekilde kullanarak kısa bir cv ortaya çıkartabilirsiniz. Cv tasarımında sağ tarafa eğitim bilgilerini, beceriler ve ödüllerinizi yazıp, sol taraftaki geniş alana da iş bilgilerinizi yazabilirsiniz. En üste isim, iletişim ve adres bilgilerinizi yazın. En alta da referanslarınızı yazıp CV’nizi tamamlayın.

cv tasarımları

Bu örnekte sade cv’lerin biraz daha renk katılmış halini görebilirsiniz. Yine sayfanın sağ ve sol alanları kullanılmış ve yerden bol miktarda kazanç sağlanmış. Sol taraf pastel, göz yormayacak bir renkle renklendirilmiş ve biraz farklılık kazandırılmış. Ayrıca kişisel becerileri anlatmak için farklı ve daha kısa bir yol izlenmiş. Başka bir farklılık olarak da kişisel bir logo yaratılarak cv tasarımının üst kısmına yerleştirilmiş. Profesyonel bir imaj çizmek istiyorsanız bunun gibi yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Grafiklerle Dinamik CV Tasarımları

farklı cv tasarımları

Buradaki örnekte özgeçmiş sayfası küçük tasarım ögeleriyle buluşarak, biraz daha tasarımsal bir havaya bürünmüş. Dil bilgileri, ilgi alanları ve kişisel beceriler bölümlerinde resimler ve grafikler kullanılarak görsel anlamda farklı bir tarz oluşturulmuş ve farklı bir şekilde ifade edilmiş. Bu tarz küçük farklılıklar yapmak istediğinizde anlaşılabilir olmasına dikkat edin. Dil bilgisi bölümünde kullanılan dairesel grafikler oldukça hoş görünüyor ve özet bir şekilde de anlatılmak isteneni okuyucuya veriyor. İnsanlar olarak görsel hafızamız okuma hafızamızdan daha güçlü olduğu için bu tarz küçük görsel şekiller lie daha akılda kalıcı olabilirsiniz. Grafik tasarım, fotoğrafçılık, ahçılık gibi yaratıcı mesleklere bu cv örnekleri daha uygun olsa da, diğer alanlarda da kullanılabilir. Çok aykırı tasarımlar yapmadığınız sürece bu tarz minik grafikler yaratıcı olarak algılanabilir.

cv tasarımları

Üstteki örnekte adeta bir tasarım oluşturur gibi cv tasarımı yapılmış. Üst tarafta geometrik şekiller ile oluşturulan görsel şekiller, alt tarafta ise sayfayı ikiye, üçe bölerek yaratılan kullanma alanları özgeçmişe bir tasarım ögesi imajı vermiş. Adeta tasarlanmış bir poster ya da broşür gibi görünen cv tasarımı oldukça dikkat çekici görünüyor. Eğitim bilgileri, kişisel beceriler ve yeterlilikler üst tarafta üçe ayrılarak özet olarak verilmiş. Onun aşağısında yer alan iş bilgileri ise sayfayı ikiye bölerek verilmiş ve açıklama yazmak için de yeterli alan sağlanmış. CV’nizin çok uzun olmasını istemiyorsanız ve bir, iki sayfada özet bilgilerle her şeyi vermek istiyorsanız bu tarz bir cv tasarımı kullanabilirsiniz.

Artık cv tasarımlarında bir trend haline gelen minimal ve sade CV’ler oluşturma akımı gittikçe popüler olmaya devam ediyor. Bu akıma ayak uydurmanın en büyük yöntemi cv sayfasını iki alanlı olarak kullanmak. Bir bölümde özet şeklinde verilebilecek bilgileri verip, diğer alanda da açıklamalı bölümleri yazmak son zamanların cv trendlerinden. Özellikle grafikler ve şekiller ile bilgi vermek hem görsel açıdan hem de yer kazanımı açısından avantaj sağlıyor. Bu yüzden minik grafikler çok tercih ediliyor. Bu örnekte de sağ tarafta kişisel beceriler ve dil bilgileri için çizgisel grafikler kullanılmış ve sayfa alanından büyük ölçüde kazanım sağlanmıştır.

cv tasarımları örnekleri

Çizgisel veya dairesel grafikler derken üst görseldeki gibi grafik ve şekillerden bahsediyoruz ve bunları biraz inceleyelim. En üstteki noktalı şekil, en çok dil bilgisi ve kişisel becerileri açıklamak için kullanılıyor. Bildiğiniz bilgileri bu şekilde karşılaştırmalı olarak gösterebiliyorsunuz. Alttaki dairesel grafik de yine dil bilgileri için kullanılıyor. Bilginizi yüzde olarak ifade ediyorsunuz. Ayrıca bu gösterim biçimi bilgisayar becerilerini anlatmak için de kullanılabiliyor. En alttaki şekilleri ise ilgi alanlarınızı anlatmak için kullanabilirsiniz. Bu şekilleri ve grafikleri kullanmaktan çekinmeyin. Çok karışık olmadığı sürece ilgi çekmek için güzel bir araç olabilirler. CV’nizde kullandığınız bu tarz şekiller ve grafikler ile diğer adayların önüne geçebilirsiniz.

İllustrasyonlarla Renkli CV Tasarım Örnekleri

ilginç cv tasarımları

Örnekteki cv tasarımı renkli geometrik desenlerle süslenerek biraz daha ilgi çekici bir hale getirilmiş. Cv tasarımında da tecrübe yılları ve hobiler anlatılırken farklı yollara başvurulmuş ve daha hareketli, renkli bir cv tasarımı oluşturulmuş. Grafik tasarım, fotoğrafçılık gibi yaratıcı meslekler için çok uygun olan ve dikkat çeken bir cv tasarımı olabilir.

değişik cv tasarımları

Grafik tasarımcılar için oldukça dikkat çekici, kendilerini anlatabilecekleri ve aynı zamanda tasarımlarını da gösterebilecekleri bir özgeçmiş çalışması. Hem üzerinde bulunan illüstrasyon görseli ile yapılan çalışmalar yansıtılırken, hem de yetkinlik, eğitim ve iş bilgileri farklı bir şekilde verilerek yaratıcılığın ortaya koyulduğu bir cv tasarımı oluşturulmuş. Bu tarz yaratıcı cv tasarımları ile ilgi çekmemenizin mümkün olmadığını söyleyelim.

Paylaştığımız yenilikçi ve modern cv tasarımları arasından kendinize ve mesleğinize en uygun olanını, en beğendiğiniz bir tanesini seçerek kendinize yeni bir cv hazırlayıp, iş görüşmesi şansınızı ikiye katlayın.

Şunlar da hoşunuza gidebilir