Home Ofis Nedir? Home Ofis Hakkında Merak Edilen Her Şey

Total
0
Shares
Evde home ofis çalışan saçları toplu kadın

Home ofis trendi son dönemlerde yükselişe geçmişken ve dijitalleşmenin hız kazanmasıyla mekandan bağımsız çalışma stili ön plana çıkmışken bu konuyu masaya yatırmamak olmazdı. Artık pek çok şirket ve elbette çok sayıda çalışan, alternatif çalışma yöntemlerine ilgi duyuyor. Bunda freelance çalışma yöntemi ile çalışan kişi sayısının artmasının da etkisi büyük diyebiliriz.

Home ofis ile aynı olmasa da benzerlik taşıyan freelance sistemi, bir nevi serbest çalışma tarzı olarak da nitelendirilebilir. Bir işletme ile doğrudan bağ olmadan, genellikle proje bazlı çalışılan freelance sisteminde de çalışan kişi, mekandan bağımsız bir şekilde istediği yerde işlerini sürdürebiliyor.

Peki home ofis nedir, freelance ile ayrılan noktaları nelerdir, avantajlı mıdır, dezavantajlı mıdır? İşte tüm bu sorularınızı online matbaa ihtiyaçlarınız için daima en uygun çözümler sunan Matbuu ailesi olarak içeriğimizin devamında yanıtlıyoruz.

Home Ofis Nedir?

Adından da anlaşılabileceği üzere evden çalışma sistemi olarak tanımlayabileceğimiz home ofis, freelance’te olduğu gibi proje bazlı yürütülebiliyor. Fakat eğer bir işletmeye bağlı bir çalışansanız, yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak da home ofis yöntemiyle çalışabiliyorsunuz. Hatta dilerseniz kendi işletmenizi kurup evden ayrılmadan çalışmalarınızı home ofis biçimde yönetebiliyorsunuz.

Koltukta oturarak çalışan ve defterine not alan kadına üstten bakış

Yani aslında iş yeri ortamında sürdürebileceğiniz her işi evden de yapabileceğiniz anlamına gelen home office sistemi, temel olarak evi bir ofis gibi kullanma temeli üzerine kurulu. Bu noktada home office çalışmanın yasal bir zemini olup olmadığını merak ettiğinize eminiz. Dilerseniz bu konuya da bir sonraki başlığımızda değinelim.

Home Ofis Çalışmak Yasaya Uygun Mudur?

Evinizin bir bölümünü ofise dönüştürerek ev konforunda çalışmayı mümkün kılan home ofis sistemi, yasal olarak da güvence altında olan bir çalışma yöntemidir. Buna göre, ticari faaliyetlerinizi home ofis yürüteceğiniz için ev adresinizi resmi iş yeriniz olarak belirtebilir, vergi levhanızı alabilir, hatta müşterilerinize fatura keserek vergi mükellefi olarak ticari faaliyetlerinizi sürdürebilirsiniz.

Buradan da rahatlıkla anlaşılabileceği gibi home ofis stili, amacına uygun kullanıldığı takdirde hiçbir yasal açık olmaksızın sürdürülebilen bir iş modelidir. Günümüzde özellikle freelancer’ların ve girişimcilerin başvurduğu bu çalışma yöntemi kendi içinde de pek çok avantajla birlikte dezavantaj barındırmaktadır.

Home Ofis Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Ev konforunda bilgisayarından çalışan mutlu kadın

 • Yaşadığınız evi aynı zamanda çalışma ortamı olarak kullandığınızda sabah mesai trafiğine girmek durumunda kalmazsınız. Bu da zamanı çok daha verimli yönetmenizi sağlayacaktır.
 • Sabahları makyaj/tıraş ve “İşe giderken ne giymeli?” derdiniz de olmayacağından yine zamanınız size kalır, ayrıca gün boyu ev kıyafetleri ile rahat bir şekilde çalışma imkanı bulabilirsiniz.
 • Yol, kuaför, alışveriş gibi harcamalarınız önemli ölçüde düşeceğinden zaman geçtikçe maddi açıdan da büyük bir tasarruf içinde olduğunuza rahatlıkla şahit olabilirsiniz.
 • Evden çalışacağınız için bir de iş yerine kira ödeme zorunluluğunu olmayacak. Böylece kira ödemelerinden de tasarruf edebileceksiniz.
 • Müşterilerle ve çalışma arkadaşlarınızla yapılması gereken görüşme ve toplantıları online platformlar yoluyla gerçekleştirebilirsiniz. Yine ev konforunda yapacağınız bu görüşmelerde eskiden olduğu gibi trafikte zaman kaybı yaşama durumu da söz konusu olmayacaktır.
 • Evinizi ofisiniz olarak belirttiğiniz için elektrik, su, doğalgaz gibi harcamalarınızı yasal olarak ispatlayarak yine vergi indiriminden yararlanabilmeniz mümkün.
 • Ofis ortamları, kalabalık mekanlar olduğu için istemeden de olsa sürekli toplulukla temasta bulunulan yerlerdir. Üstelik yetersiz havalandırma koşullarından dolayı çalışanların sağlıkları da olumsuz etkilenebilmektedir. Fakat ev ortamında çalışma söz konusu olduğunda bu gibi durumlar yaşanmayacağından hasta geçirilen gün sayısı da düşecektir.
 • Bir önceki maddede de belirttiğimiz üzere ofisler kalabalık ortamlar olduğundan herkesin kesintisiz çalışması pek mümkün olmamaktadır. Ayrıca etrafta çok sayıda uyaran varken dikkat dağınıklığı yaşamak gayet normaldir. Fakat home office’te bunları minimuma indirmek tamamen sizin elinizdedir.

Home Ofis Çalışmanın Dezavantajları Nelerdir?

Home office ortamında çocukları olduğu için verimli çalışamadığından rahatsız olan kadın

Evden çalışmak, çağımızın en büyük kolaylıklarından biri gibi görünse de elbette birtakım dezavantajları da söz konusudur. Evde geçirilen süre günden güne arttıkça ne yazık ki hemen herkesin bu dezavantajları yaşamak durumunda kalacağını belirtmeden geçmeyelim.

 • İnsan, doğası gereği sosyal bir varlıktır. Fakat evden çalışırken bir süre sonra sosyalleşme imkanı bulamayan çalışan, depresif bir ruh haline sürüklenebilir. Ofis ortamı, sosyalleşmek için uygun bir alan sunarken evde yeni insanlarla tanışmak, sektördeki diğer çalışanlarla temasta bulunarak kendini geliştirme fırsatı bulmak pek mümkün olmamaktadır.
 • Evet, ofislerde dikkat dağınıklığına yol açan birçok unsur vardır. Aynı unsurlar söz konusu olmasa da evde de yine konsantrasyonu bozabilecek durumlar yaşanabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Aile bireyleri, çocuklar, gürültücü komşular, tamiratlar ve sokak sesleri evde de rahatsızlık yaratabilen şartlar oluşturabilir.
 • Ofis çalışma saatleri çoğu zaman belirli olduğundan uzayan işleri ertesi güne bırakmak mümkün olabilmekteyken evde çalışma saatleri büyük oranda size bağlıdır. Üstelik evden çalıştığınız bilindiği için bu durumu suistimal etmek isteyen ve mütemadiyen sizden iş bekleyen insanlar da olabilir.
 • Ev ortamı, güvenli alanınız olduğundan aşırı konfor halinde çalışmak için kendinizi motive etmek ve çalışmaları tamamlamak ekstra özen gerektirmektedir. Bu noktada home ofis sisteminde oto-kontrolün son derece kritik bir öneme sahip olduğunu söylememiz gerekiyor. Sorumluluklarınızın bilincinde olmanız ve evin rahatlığına kapılmamanız yararınıza olacaktır.

Verimli Bir Home Ofis Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Sade bir şekilde dekore edilmiş çalışma odası

Yukarıda sıraladığımız dezavantajları minimum ölçüde yaşamak ve hatta hiç yaşamamak için önem vermeniz gereken birkaç nokta olduğunu belirtmeden içeriğimizi bitirmeyelim. Buna göre, öncelikle işlerinizi verimli bir şekilde sürdürebilmek için evinizde kendi ofis ortamınızı yaratabilmeniz önemli. Evin diğer tüm alanlarından kendinizi soyutlayarak konsantrasyonunuzu işinize odaklayabileceğiniz bir çalışma odasına sahip olmak, sizin için en ideal seçenek olacaktır.

Ancak elbette herkesin evinde çalışma odasına dönüştürebileceği fazladan bir oda olmayabilir. Bu durumda herhangi bir masa da ofis ortamına dönüştürülebilir. Çalışma masanızı televizyon ve balkon gibi şiddetli uyaranlardan en uzak noktada konumlandırmanız yararınıza olacaktır.

Masanızda çalışmalarınızı sürdürürken vücudunuzun anatomisine de önem vermeniz gerektiğiniz söylemeliyiz. Bunun için oturduğunuz koltuk veya sandalyenin ergonomik olduğundan emin olmanızda fayda var.

Diğer yandan, çalışırken ihtiyaç duyabileceğiniz tüm objelerin masanızın üzerinde veya yakınınızda olduğundan da emin olmalısınız. Bu sayede işinizin ortasında bölünmek zorunda kalmazsınız. Çalışırken en çok ihtiyaç duyacağınız eşyalardan ajanda ile çalışma masalarının vazgeçilmezi küp bloknot için Matbuu’nun internet sitesinden kolaylıkla sipariş oluşturabilirsiniz.

Eğer masanız ve çalışma ortamınız, evrak ve dosyalarla dolup taşmaya başlıyorsa bu durumda bol çekmeceli dolaplardan almanızı tavsiye ederiz. Düzenli bir ortamda çalışmak, motivasyonunuzu önemli ölçüde etkileyecektir.

Çalışma ortamınızın aydınlatması yeterli seviyede olmalıdır. Göz sağlığınız için dikkat etmeniz gereken bu konuda gündüzleri olabildiğince gün ışığından yararlanmak, akşamları ise sarı ışık altında çalışmayı tercih etmek uygun olacaktır. Ek olarak, sağlığınız için çalışma ortamınızı sık sık havalandırmanız gerektiğini de atlamayalım.

Ayrıca Evde Verimli Çalışmak İçin 6 İpucu başlıklı içeriğimizi de inceleyerek ideal çalışma ortamı için önem verilmesi gereken diğer ayrıntıları da öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir