Ajanda Kullanmanın Önemini Ortaya Koyan 7 Şey!

Total
1
Shares
kurumsal kimlik

Başlığı okur okumaz “Ajanda mı? Bu devirde hala ajanda kullanan mı kaldı Allah aşkına?” dediğinizi duyar gibiyiz. Ama bu sorunuzun cevabı kesinlikle “Evet.” Günümüz teknoloji çağında bile hatırı sayılır oranda insan gerek günlük hayatında gerekse iş hayatında ajanda kullanmaya devam ediyor. Çünkü pek çok insan aslında zaman yönetimini çok iyi yaptığını düşünse de aslında iş, okul, sosyal hayat, hobiler ve sorumluluklar arasında kaybolabiliyor.

Yerine getirmemiz gereken pek çok iş ve sorumluluk varken bunların tamamını, zamanında hatırlayabilmemiz neredeyse olanaksız. İster bir ev kadını olun ister iş adamı, ister öğrenci, ister de serbest çalışan; meşgul gündeminizde size yardımcı olacak bir asistan, işlerinizi son derece kolaylaştıracaktır. Peki, bu asistan kim mi? Tabi ki ajanda! 😊

İşte günlük hayatınızda ajandaya mutlaka yer vermeniz gerektiğini gösteren 7 önemli neden:

1. Ajanda, Zaman Yönetimi Becerilerinizi Geliştirir

Zaman yönetimi, faaliyetleriniz üzerinde harcanan zaman miktarını planlamak ve kontrol etmekle ilgilidir ve sahip olacağınız bir ajanda, bunun için en iyi araçlardan biri olacaktır. Ajandalar, günlük veya haftalık ya da aylık bölümlerden oluşur ve programınızdaki tüm etkinlikleri sırasıyla ve planlı bir şekilde organize etmenizi sağlar. Ayrıca, not etmeniz gereken diğer önemli fikir ve bilgileri de güvenle saklayacaktır. 😊

Ajandanız sayesinde, belirli bir günün olaylarını zamana göre (saat, sabah, öğleden sonra, akşam vb.) düzenleyebilirsiniz. Sonuçta, günlük programınıza ait “büyük resmi” daha net görebilmenize, daha iyi kontrol ve planlama yapmanıza yardımcı olur. Ajanda kullanarak, yapmanız gerekenleri bir sıraya dizer ve böylece daha etkin bir zaman planlaması yapmış olursunuz.

Ayrıca, zamanınızı yönetme becerinizi geliştirdikten sonra bir dizi başka avantajdan da faydalanmaya başlayacaksınız. Hayatınızı daha iyi kontrol altına alırsınız ve gittikçe daha üretken olursunuz.

2. Ajanda ile Daha Çok Hatırlayın ve Daha Az Unutun

Basitçe ifade etmek gerekirse, ajandanız sayesinde, önemli bir şeyi asla unutmayacağınız garanti altında olur. Yazma eylemi, belirli bir tarih ve saat belirleme ve düzenli olarak bu yazıları kontrol etme sayesinde; dişçi randevuları, son ödeme tarihleri veya arkadaşlarınızın doğum günlerini unutmak veya kaçırmak gibi bir olasılığınız yok. Tıpkı zaman yönetiminin faydaları gibi, bu tür bir günlük planlama yapmak da hayatınızı daha fazla kontrol altına almak anlamına gelecektir.

3. Üretkenlik Düzeyinizi Artıran Yardımcınız: Ajanda

Daha organize olacak ve önemli görevlerinize öncelik vermeye başlayacağınız için, daha fazla başarı elde edebileceksiniz. Temel olarak ajandanız sizi sistemli olmaya zorlayacak, odaklanmanızı ve çeşitli hedeflerinize doğru daha etkili bir şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır.

Bu tür bir “sistem” var olmadan, programınızdaki her göreve daha az öncelik verme ve yapacaklarınızı daha çok erteleme eğiliminde olursunuz.

4. Stres Seviyenizi Düşürün

Ajanda kullanarak yukarıdaki saymış olduğumuz üç avantajı kullanıp hayatınızı kontrol etme hissi kazanmanızın ardından, başka bir önemli fayda daha elde etmiş olursunuz: Hayatınızdaki stres seviyenizi, etkin bir zaman planlaması yaparak hatırı sayılır ölçüde düşürebilirsiniz.

Programınızı ana hatlarıyla çizdikten ve yapılacaklar listesinde günlük planlamaya öncelik verdikten sonra, kontrolden çıktığınız veya görevlerle boğuştuğunuz hissinden kurtulacaksınız. Buna önemli olayları unutmadığınızı ve verimliliğinizin arttığını da eklerseniz, en aza indirgenmiş stres düzeyi ile yaşam kalitenizi geliştirme gibi bir avantajdan da yararlanacaksınız.

5. Ajandanız, Sizin Yerinize Kayıt Tutar

Ajanda sahibi olmanın nihai avantajı, tüm görevleriniz, randevularınız ve notlarınızdan oluşan ve kolay erişilebilir bir kaydınız olmasıdır. Arkadaşınızla en son ne zaman buluştuğunuzu veya doktora en son ne zaman gittiğinizi hatırlamıyor musunuz? Ya da göndermeniz gereken o belgeleri aslında göndermediniz mi? Sadece ajandanızın sayfalarını biraz karıştırıp birkaç ay geri dönün ve öğrenin.

Bu madde, muhtemelen bu listede en belirgin ve en önemli avantajdır. Randevularınızı, yapacağınız işleri, ödemeniz gereken faturaları, buluşmanız gereken kişileri ve diğer önemli bilgileri tek bir yerde düzenli bir şekilde bulundurmak, günlük rutinin en etkili biçimde tamamlanmasını sağlayacak en doğru yoldur.

6. Ajanda Sayesinde Daha Bilinçli Kararlar Alırsınız

Tecrübelerimize dayanarak, günlük tüm rutinin yazılıp görülebildiğini bir ajanda tutmanın, almış olduğunuz tüm kararları bir anda görebilmenize ve gerektiği yerde “Hayır” diyebilmenize olanak sağladığını söyleyebiliriz.

Planlama, size zamanınızın günlük, haftalık ve aylık olarak zaman harcama biçimine ilişkin bütünsel bir bakış açısı sunduğundan, muhtemelen çok fazla zaman harcadığınız alanları fark edecek ve daha fazla dikkat gerektirebilecek diğer alanlara odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

7. Bilgisayar ya da Telefon Başında Daha Az Vakit Geçirebilirsiniz

Telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar şüphesiz hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır – tabi ki! Ama zamanla ekran karşısında ne kadar uzun zaman harcadığınızı, bunun hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınızı ne kadar kötü etkilediğini hiç fark etmiyoruz.

Bu tür teknolojik cihazlar yerine geleneksel yöntemler olan kâğıt ve kalem kullanırsanız, hem ekran karşısında daha az zaman geçirmiş olursunuz hem de bir nebze de olsa teknoloji bağımlığından uzak kalmış olursunuz. Bir taşla iki kuş vurmak bu olsa gerek! 😊

Adım Adım Ajanda Kullanma Rehberi

Adım 1 – Kendinize uygun bir ajanda seçin. İş hayatınızda kullanacaksanız daha sağlam, daha ciddi tasarım ve kapağa sahip, gri, siyah ya da buna benzer renklerde bir ajanda tercih edin. Sizi daha profesyonel gösterecektir. Günlük hayatınızda kullanacağınız ajandanız için herhangi bir kısıtlama yok.

Adım 2 – Aklınızda olan tüm özel günleri ve hatırlanması gereken etkinlikleri ilk başta not alın. Aile bireylerinin doğum günleri, resmî tatiller (yıllık izinleri planlama konusunda bir hatırlatıcı görevi görecektir) ve tarihi çok önceden belli olmuş bir toplantıyı ajandanıza erkenden not almalısınız. Unutmayın: Ajandayı, hiçbir şeyi ertelememek için kullanacaksınız!

Adım 3 – Yeni yıl hedeflerinizi gözden geçirin. Geçen yıl kendiniz için belirlediğiniz hedefleri düşünün. Geçen seneye ait hedeflerinizi bir yere not aldıysanız, onları çıkarıp tekrar okuyabilirsiniz. Hedefleriniz ister büyük ister küçük olsun hiç fark etmez; sizin için hangi faaliyetlerin, alışkanlıkların, ilişkilerin vb. daha önemli olduğunu ve hangilerinin artık hayatınızda yeri olmadığını düşünün. Ve hedef belirlerken en önemlisi: Gerçekçi olun!

Adım 4 – Önceliklerinizi belirleyin. Hedeflerinizi belirlemenin yanı sıra önceliklerinizi de belirlemeniz gerekecektir. Yaşam tarzınıza bağlı olarak aile ya da iş yaşamı gibi şeyler her zaman öncelik listenizin en başında olabilir. Yeni projeler, görevler ve fırsatlarla karşılaştığınızda, kendi kişisel öncelikler listenizi düşünün ve bunların listenin neresinde yer alması gerektiğine karar verin.

Adım 5 – Her şeyi not almanıza gerek yok. Ajandanıza günlük muamelesi yapmanıza gerek yok. 😊 Ufak ve özet niteliğinde not almanız yeterli olacaktır. Üstelik, kendinize boş zaman da bırakmalısınız.

Adım 6 – Ajandanızı yanınızda ayırmayın. Biricik asistanınızı her daim çantanızda ya da yanınızda bulundurun. Bu sayede bitirmiş olduğunuz işlerin üzerini anında çizebilir ve o an aklınıza gelen önemli bir konuyu derhal not alabilirsiniz.

Yeni yıla yepyeni bir başlangıç yapın ve kendinize hemen bir ajanda edinin! Sayısız ajanda şablonuna ve farklı baskı seçeneklerine Kendin Tasarla – Ajanda sayfamızdan ulaşabilirsiniz. 2018 senesinde daha planlı ve daha kararlı olacağınıza inanıyoruz.

Mutlu seneler! 😊

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir