Slogan Nedir? Etkili Bir Slogan Nasıl Bulunur?

Total
9
Shares
slogan nedir

Markanın tanınmasını sağlayan en önemli ögeler arasında ilk sıralarda slogan bulunur. Kolay şekilde hatırlanan, markanın kuruluş hikayesi ile uyumlu ve hedef tüketici kitlesine en iyi şekilde ulaşan slogan başarılıdır. Slogan nedir sorusuna yanıt vereceğimiz yazımızda başarılı bir sloganın kurumsal kimlik çalışması için önemine değineceğiz.

Slogan markanın ürünleri, hizmetleri ve çalışmaları hakkında potansiyel müşteriler için ön bilgi vermelidir. Sloganın marka için önemli olan misyon, vizyon ve hizmetler gibi kurumsal sözel kimlik ögelerini anlaşılır şekilde özetlemesi gerekir. Sloganı okuyan, gören ya da duyan insanların zihninde marka hakkında oluşan çağrışımlar kurumsal kimlik çalışmasının doğru şekilde yapıldığını gösterir.

Slogan Nedir?

Markayı en iyi şekilde tanıtan yaratıcı kelime grupları ya da cümleler slogan olarak adlandırılır. Sloganın insanlar tarafından kolay şekilde hatırlanması ve söylenmesi çok önemlidir. Sloganın kapsayıcı nitelikte olması markanın hedef tüketici kitlesinin zihninde doğru şekilde anlaşılmasına yardım eder.

Etkili Slogan Oluşturma Teknikleri

slogan nedir

Slogan nedir konulu yazımıza etkili slogan tekniklerini paylaşarak devam edeceğiz. Soru cümlesi yazma, duygu ifadeleri paylaşma tekrar eden kelimeler seçme ve zıt kavramları birlikte kullanma gibi teknikler vardır. Metin yazarları slogan oluşturmak için farklı tekniklerden yararlanarak etkili sonuçlar elde edebilir.

Soru Cümlesi Kalıbı

Markanın pazarlama diline ve kurumsal imajına uygun etkili slogan soru kalıpları ile oluşturulabilir. Markalar için slogan çalışması yaparken soru kelimeleri ve cümleleri gibi kalıpların kullanılması tüketicinin dikkatini çekecektir.

Tekrar Eden Kelime Grubu

Söylemesi kolay ve unutulmayan kelimelerin tekrar edilerek kullanılması hedef tüketici kitlesi ya da potansiyel müşteriler için pekiştirme görevi yapar. Tekrar eden kelimeler insanların zihninde markanın doğru şekilde tanımlanmasına ve anlaşılmasına büyük oranda katkı sağlayacaktır.

Zıt Kelime Grubu

Potansiyel müşterilerin algısının doğru konumlanmasını sağlayacak zıt kavramlar birlikte kullanılabilir. Markanın kurumsal imajında fark yaratan etkiye sahip zıt kelimeler ile orijinal slogan çalışmaları ortaya çıkacaktır.

Slogan Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

soru işaretlerinin olduğu kara tahta

Slogan nedir sorusunu cevapladığımız yazımızda slogan seçerken dikkat edilmesi gereken kriterleri anlatacağız. Sloganın özgün, yaratıcı, etkili, pozitif enerjiye sahip olması kurumsal kimlik ve imaj çalışmasının hedef kitleye ulaşmasına katkıda bulunur. Açıklayıcı bilgiler paylaşan, kolay okunan ve güven hissi veren sloganlar tüketicinin markaya karşı olumlu bakış açısına sahip olmasını sağlar.

Özgün ve Farklı Olmalı

Markanın rakipleri arasında dikkat çekmesi ve pazarlamada fark yaratması için sloganın orjinal olması gerekir. Geleneksel ve dijital ortamlarda yapılan özgün slogan çalışmaları markanın tüketici zihninde bilinirliğinin artmasına katkıda bulunur.

Yaratıcı ve Etkileyici Olmalı

Kreatif konsept çalışmaları ile oluşturulan sloganlar potansiyel müşterilerde algıda seçicilik etkisi yaratır. Markanın ürünlerini farklı bakış açıları ile pazarlayan reklam sloganları tüketicilerin dikkatini çeker.

Güven Vermeli

Marka hakkında gerçeği yansıtmayan ve abartılmış ifadeler insanlarda güven problemi oluşmasına neden olabilir. Markayı tanıtma görevine sahip sloganın ürünler ile ilgili doğru bilgileri sade şekilde açıklaması tüketicilere güven vereceği için çok önemlidir.

Marka Adına Uygun Olmalı

Sloganın içinde markanın adına çağrışım yapan kelimelerin olması uyum ve ahenk yaratıp verimli bir sonuç ortaya çıkmasını sağlar. Genel olarak benzer ve ilişkili kelimelerin birlikte kullanıldığı sloganda marka adı olduğu gibi yazılabilir.

Pozitif Olmalı

Tüketici ile pozitif ilişki kurmayı sağlayan etkili bir slogan oluşturmak marka için çok önemlidir. Pazarlamada kullanılan en etkili unsur olan slogan seçiminde tüketicide olumlu duygular yaratan tercihler yapılmalıdır.

Türkiye’den En Etkili Slogan Örnekleri

1. Şok Market

şok market logo

“Şoook Ucuz”

Meyve, sebze, içecek, gıda, kişisel bakım ve temizlik malzemeleri gibi temel ürünler satan Şok markasının sloganı bütçeye uygunluk teması ile ön plana çıkmaktadır.

2. Ikea

ikea logo

“Evinizin Her Şeyi”

Ikea, ev ihtiyaçları için geniş bir yelpazede ürün seçeneği sunduğunu, çarpıcı ve akılda kalıcı sloganı ile başarılı bir şekilde ifade etmektedir.

3. Omo

omo logosu ve sloganı

“Kirlenmek Güzeldir”

Toz ve sıvı deterjan çeşitleri üreten Omo markasının sloganı, direkt hedef kitlesi olan anneleri etkileyen duygusal bir dile sahip olduğu için oldukça başarılı olmuştur.

4. Turkcell

Turkcell logosu

“Turkcell’le Bağlan Hayata”

İletişim servisleri sunan mobil operatör markası Turkcell, akılda kalıcı sloganı ile çekim gücüne vurgu yapmaktadır. Reklam jingle’ı ile desteklenen slogan, Türkiye’nin en başarılı slogan çalışmalarından biri olarak hafızalara kazınmıştır.

Başarılı Bir Slogana Sahip Olmanın Sağlayacağı Avantajlar

Kreatif slogan çalışması markanın kurumsal pazarlama dilini, imajını ve kimliğini hedef tüketiciye en iyi şekilde tanıtır.

Piyasada aynı kategoride bulunan markalar arasındaki rekabetin artmasını sağladığı için sektörün gelişimine doğrudan katkıda bulunur.

Etkili slogan çalışması ile rakipleri arasında ön plana çıkan markanın alanında fark yaratmasına destek olur.

Tüketicinin ve potansiyel müşterinin zihninde doğru şekilde konumlanan slogan çalışması markanın satışlarını olumlu şekilde etkiler.

Pozitif hissettiren ve güven veren sloganlar tüketicinin markaya karşı sorumluluk sahibi olmasını sağlayarak bağlılık duygusunu güçlendirir.

Biz de online matbaa denince ilk akla gelen markalardan Matbuu ailesi olarak “Herkesin Bir Matbaası Oldu” sloganımız ile 7 gün-24 saat ve dileriğiniz yerden işletmeniz için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm baskı ürünlerine ulaşabileceğinizi vurguluyoruz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir