Grafik Tasarım Nedir? En Popüler 6 Grafik Tasarım Programı

Total
3
Shares
grafik tasarım çizimi

Grafik tasarım nedir? İş ilanlarına göz atarken sıkça denk geldiğimiz, oldukça popüler bir pozisyon olan grafik tasarımcı ne yapar?

Her sektörde kendine yer edinen, marka ve şirketlerin web siteleri, reklamları ve sosyal medya görünülürlüğü için anahtar role sahip grafik tasarım nedir merak ediyorsanız, tüm dizaynlarınız için en kaliteli baskı hizmeti sunan, Türkiye’nin online matbaası Matbuu olarak hazırladığımız bu yazı kafanızdaki soru işaretlerini silecek.

Grafik tasarım nedir diye sorulduğunda aklınıza neler geliyor? Web sitelerindeki göz alıcı görseller? Dergilerde yaratıcı şekilde düzenlenmiş sayfalar? Bunlar kesinlikle tasarım ürünleri olsa da, grafik tasarım aslında çok daha fazla şeyi kapsıyor: Posterler, infografikler, kitap kapakları, ürün etiketleri, logolar, kartvizitler, tabelalar, web sitesi temaları, mobil uygulamalar, yazılım arayüzleri ve daha fazlası.

Grafik Tasarım Nedir?

Bilgisayarda çizim yapan tasarımcının eli

Grafik tasarım, tasarımcıların çeşitli mesajlar iletmek için görsel içerik oluşturdukları bir sanattır. Tasarımcılar, görsel hiyerarşi ve sayfa düzeni tekniklerini gibi adımları uygulayarak, belirli amaçlar için tipografi ve resimler kullanır.

Grafik tasarım, şirketler tarafından reklam yoluyla ürünleri tanıtmak ve satmak için, web siteleri tarafından karmaşık bilgileri infografikler yoluyla sindirilebilir bir şekilde iletmek için veya işletmeler tarafından ise markalaşma yoluyla bir kimlik geliştirmek için kullanılabilir.

Ancak birçok grafik tasarım ürününün reklam ve kampanya gibi ticari amaçları olmasına rağmen, grafik tasarım çalışmalarının aslında sanatsal ifade araçları olarak kullanıldığını hatırlamak önemlidir.

Grafik Tasarımda Duygular

Dijital çağda çalışmak, etkileşimli yazılımlarla tasarım yapmak gerektiği anlamına gelse de grafik tasarım hala çok eski ilkelere dayanıyor. Hedef kitleyle doğru frekansı tutturmak çok önemlidir; bu nedenle grafik tasarımın duygusal bir dışavurum olduğu unutulmamalıdır.

Bir grafik tasarımcı, renk teorisi ve doğru renk düzeni seçimi gibi konuların ne kadar önemli olduğu konusunda sağlam bir anlayışa sahip olmalıdır. Örneğin pazarlama amacıyla yapılan bir tasarımda kullanılan renkler ve anlamları sadece kurumu değil aynı zamanda tasarımı inceleyecek olan tüketicilerin beklentilerini de yansıtmalıdır.

grafik tasarım nedir

Öğeler, tonla veya yazı tipiyle nasıl eşleştiği göz önünde bulundurularak tasarlanmalıdır. Ayrıca genel etkiye odaklanılmalıdır. Örneğin tasarımdaki en dikkat çekici elementten ince bir renk geçişine işaret edilerek bireylerin duygu akışları şekillendirilebilir.

Tasarımların duygusal çağrışımları, akıcı ve etkileyici bir görsel deneyim yaratabilir. İnsan psikolojisi göz önünde bulundurularak bu konulara dikkat etmek önemlidir:

 • Simetri
 • Denge
 • Akış
 • Tekrarlama
 • Desen
 • Altın Oran
 • Üçte Bir Kuralı
 • Tipografi
 • Hedef Kitle Kültürü
 • Grafik Tasarımda Estetik

Görsel tasarım, doğuşu en az 17.000 yıllık mağara resimlerinden Mısır hiyerogliflerine kadar uzanan antik bir sanattır. 1920’lerde baskı endüstrisinde ortaya çıkan bir terim olan grafik tasarım, logo oluşturma dahil bir dizi faaliyeti kapsamaya devam ediyor.

Bu anlamda grafik tasarım, mesaj verme, estetik çekicilik ve pazarlamayla yakından ilgilidir. Grafik tasarımcılar görselleri, renkleri ve tipografiyi kullanarak izleyicileri cezbeder. Bunun için grafik tasarımcılar üsluplarını, insan merkezli bir yaklaşımla, empati kurarak oluşturmalıdır. Göze hoş gelen tasarımlar yaratmak, hem ticari hem de estetik ihtiyaçları tatmin edecektir.

Grafik Tasarımın Temelleri

grafik tasarım

Grafik tasarım nedir sorusunun yanıtını daha iyi anlamak için tasarımı oluşturan unsurların ve ilkelerin farkında olmak önemlidir. Öğeler, görsel olarak çarpıcı ve etkileyici tasarımlar oluşturmak için birbirleriyle bağlantılı veya karşıt olarak kullanılır.

Bir grafik tasarım öğesi şunları içerir:

 • Renk
 • Form
 • Hat
 • Şekil
 • Boyut
 • Boşluk
 • Doku

Grafik tasarımcılar ayrıca, bir tasarımın etkili bir kompozisyon elde etmesine yardımcı olan bir dizi kılavuz ilkelere de bağlı kalırlar. Bu temel ilkeler, dizayn için denge ve istikrar oluşturmaya yardımcı olur.

Bu grafik tasarım ilkeleri şunları içerir:

 • Kontrast
 • Vurgu
 • Hareket
 • Ritim

Grafik Tasarım Türleri

Grafik tasarım, baskı ve web tasarımından animasyon ve hareketli grafiklere kadar birçok alan ve uzmanlıktan oluşur. 30 yıl önce birinden grafik tasarımı tanımlamasını isteseydiniz, cevabı muhtemelen dergiler, film afişleri ve reklamlar gibi baskı ile ilgili örneklere odaklanmış olurdu.

Şimdi ise yeni birçok grafik tasarım türünü doğuran dijital bir çağda yaşıyoruz. Günümüzün en dikkate değer grafik tasarım örneklerinden bazıları, teknolojideki gelişmelerden yararlanır.

grafik tasarımcılar

Grafik tasarım türlerinden bazılarına bir göz atalım:

Web sitesi tasarımı: Kullanıcılar için ilgi çekici ve sezgisel web sayfaları tasarlamayı içerir. Bu, simgeleri, grafikleri, genel temayı ve renk şemasını oluşturmayı da kapsar.

Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı: Bir web sitesinin veya uygulamanın kullanımının kolay ve tatmin edici olmasını sağlamaya odaklanır. UX tasarımcıları, trafiğe, kullanılabilirliğe, benimsenebilirliğe ve çekiciliğe odaklanır.

Hareketli grafik veya animasyon tasarımı: Tasarımcılar görsel ögelere hareket ekleyerek dinamik efektler oluşturur. Bu tasarımlar TV şovları, video oyunları ve filmlerde kullanılır.

En Popüler Grafik Tasarım Programları

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop, fotoğraf düzenleme programıdır. Mükemmel grafik tasarım özellikleri sunan sağlam bir içerikle piyasadaki en popüler fotoğraf düzenleme araçlarından biridir.

Adobe InDesign

Adobe InDesign, yayıncılık yapanlar için sahip olunması gereken bir grafik tasarım aracıdır. Çarpıcı dergiler, bilgi sayfaları ve broşürler tasarlamak için mükemmel özellikler sunar ve bunları kolayca PDF veya HTML’ye aktarır.

CorelDraw Graphics Suite

CorelDraw Graphics Suite, profesyonel düzeyde özellikler içerir ve kullanımı kolay, erişilebilir bir arabirime sahiptir. İşe yarar görsel düzenleme özellikleri sunan, birden çok uygulamadan oluşan bir program paketidir.

Adobe Illustrator

Adobe Illustrator, açıklayıcı resimler, sayfa düzenleri, kurumsal logolar, web sitesi modelleri ve ihtiyaca göre hemen hemen her şeyi tasarlamak için mükemmel bir grafik tasarım programıdır. Özellikle vektör çizimleri için kullanılacak en iyi araçtır.

Affinity Designer

Affinity Designer, Adobe Illustrator’a sade, kaliteli ve daha ucuz bir alternatiftir. Kullanımı Illustrator’dan daha kolay ve daha hızlı olan bu program oldukça da ucuzdur.

GIMP

GIMP, ücretsiz olarak birçok inanılmaz photoshop özelliği sunan bir fotoğraf düzenleyicisidir. Görsellerde ince ayarlar yapmak veya sıfırdan tasarımlar oluşturmak için çok sayıda profesyonel kalitede özellik bulundurur.

Şunlar da hoşunuza gidebilir