Renkler ve Anlamları Nelerdir? Tasarımlarda Nasıl Kullanılır?

Total
1
Shares

Renkler ve anlamları oldukça derin bir konudur. Bunların tasarımlarda kullanımı ise karakteristik ve tüketici üzerinde etkili unsurlardır. Örneğin bir kişiye huzur veren bir renk, kültür, çağrışım ve hatta sadece bireysel tercihler nedeniyle bir başkasına hüzün verebilir.

Renkler ve anlamları teorisi ise, kurumsal kimliklerin üzerine kurulabildiği ve tasarımcıların tüm kariyerlerini adayabileceği enginlikte, başlı başına bir araştırma alanı diyebiliriz. Renkler ve anlamlarının tüketiciler üzerindeki etkilerini bilmek, tasarımcıların ustalaşabileceği ve markalara sunabileceği, inanılmaz derecede değerli bir uzmanlık olarak görülüyor.

siyah sarı ve turuncu matbuu kartvizit tasarımı

Türkiye’nin lider dijital matbaası Matbuu olarak hazırladığımız bu yazımızda, kartvizit, broşür veya katalog gibi ürün tasarımlarınızı baştan aşağı değiştirebilecek etkileriyle renklerin anlamlarına ve bunları tasarımlarınızda nasıl kullanabileceğinize bir göz atıyoruz.

Renkler ve Anlamları

Sarının enerjinizi yükseltip odaklanmanızı kolaylaştırdığını, mavinin ise sakinleştirip dinlenmenize yardım ettiğini biliyor muydunuz? Renkler, hem duygusal hem de psikolojik tepkilerle bağlantılı olduğu için kullanırken etki ve anlamlarını bilmek çok önemli hale geliyor.

Güçlü ve dönüştürücü bir dokunuşa sahip renkleri tasarımlarınızda kullanmadan önce renkleri ve anlamlarını keşfetmenizde fayda var.

Nötr Renkler

bej gri beyaz nötr renk paleti

Nötr renkler, renk çarkında yer almaz ve genellikle renksiz olarak bilinirler. Rahatlamayı, tarafsızlığı ve huzuru sembolize ederler. Ana renklerle yan yana kullanılmak yerine onları tamamlamak veya öne çıkarmak için tercih edilir.

Siyah

Siyah, nötr renklerin en güçlüsüdür ve genellikle güç, zarafet ve formalite ile ilişkilendirilir. Kombine edildiği renklere bağlı olarak retro veya modern, geleneksel veya alışılmadık anlamlara gelebilir. Tasarımlarda ise siyahı, hakim olan renk paletini tamamlamak ve dikkat çekmesini istediğiniz yazı veya sembolleri öne çıkarmak için kullanabilirsiniz.

Beyaz

Hemen hemen her renkle uyumlu olan beyaz genellikle saflık, temizlik ve erdemle ilişkilendirilir. Tasarımda beyaz daha çok diğer renklerin öne çıkmasını sağlayan nötr bir zemin olarak kullanılır. Temizliği ve yalınlığı vurgulayan beyaz dizaynlarında özellikle minimalizmi tercih edenler için mükemmel bir seçenek olarak karşımıza çıkar.

Bej ve Fildişi

Bej, güvenilir, ölçülü ve uyumludur. Nötr, sakin ve rahatlatıcı olan bu renk ile ilgili nitelikler ve anlamlar, eşlik ettiği renklere göre değişir. Bej rengi, biraz kahverenginin sıcaklığını ve biraz da beyazın canlılığını ve serinliğini taşır. Rahatlatıcı bir renk olsa da genellikle bej, donuk ve sıkıcı bir renk olarak görülür.

Beje benzer başka bir nötr, rahatlatıcı ve sakinleştirici renk ise fildişidir. Beyaz rengin saflığına ve yumuşaklığına sahiptir ancak daha sıcak bir tondadır. Fildişi, huzuru ve memmuniyeti temsil eder. Tasarımlarda ise sade bir zarifliği vurgular ve göze hoş gelir.

Gri

Gri, soğuk, nötr ve dengeli bir renktir. Resmi, ölçülü ve sofistike olmayla ilişkilendirilir. Zamansız bir renk olan gri, tamamlayıcı bir dokunuş yapmak ve zemin rengi olarak kullanmak için idealdir.

Soğuk Renkler

Yeşil, mavi ve mordan oluşan soğuk renkler karanlığı, suyu ve doğayı temsil eder. Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkileriyle bilinirler. Tasarımlarınızda huzur veya uyum hissi vermek için soğuk renkleri tercih edebilirsiniz.

Yeşil

Yaşamın, yenilenmenin, doğanın ve enerjinin rengi olan yeşil, büyüme, uyum, tazelik, güvenlik, doğurganlık ve çevreyle ilişkilendirilir. Yeşil ayrıca geleneksel olarak para, finans, bankacılık ve hırsı temsil eder.

Yeşilin iyileştirici bir gücü olduğu düşünülür ve insan gözü için en dinlendirici ve rahatlatıcı renk olduğu söylenir. Doğadaki en baskın renk olan yeşil, tasarımlar için ideal bir arka plan seçimidir. Çünkü insanlar yeşili her yerde görmeye alışkındır.

Yeşil genellikle ilaç ve tıbbi ürünlerin tasarım ve reklamlarında güvenliği belirtmek için kullanılır. Ayrıca doğayı temsil ettiği için çevre dostu ve organik ürünleri temsil etmek ve tanıtmak için de tercih edilir.

Mavi

Mavi, tasarımda denge ve sorumluluk duysunu temsil etmek için oldukça yoğun bir şekilde kullanılır. Açık maviler canlandırıcı ve arkadaşça olup koyu maviler ise gücü ve güvenilirliği yansıtır. Bu rengin anlamı, tonuna bağlı olarak değişir.

Tasarımlarınızda kullandığınız mavinin tonu, genel dizaynın yayacağı enerjinin üzerinde büyük bir etkisi olacaktır. Açık maviler genellikle rahat ve sakinleştiricidir. Parlak maviler enerji verici ve ferahlatıcı olabilir.

Lacivert gibi koyu maviler, güç ve güvenilirliğin önemli olduğu şirketler için yapılan tasarımlar için mükemmeldir.

Mor

Eski zamanlarda, mor ve tonlarını oluşturmak için kullanılan pigmentler salyangozlardan elde edilirdi ve çok pahalıydı. Bu nedenle yalnızca kraliyet aileleri, asiller ve çok zenginler bu masrafı karşılayabilirdi. Sonuç olarak mor, zenginlik ve asaletin sembolü haline gelmiştir.

Yaratıcılık ve hayal gücü ile de ilişkilendirilen rengin daha açık tonları samimiyeti yansıtır. Tasarımlarda koyu morlar görsele lüks bir hava katmak için tercih edilir. Yatıştırıcı, dinlendirici ve romantik etkisiyle moru katalog tasarımlarında bolca kullanabilirsiniz.

renk paleti ve mimari tasarım taslağı

Sıcak Renkler

Sıcak renkler arasında kırmızı, turuncu ve sarı ile bu üç rengin varyasyonları bulunur. Genellikle enerji verici, tutkulu ve olumlu hisler uyandıran sıcak renkler, mutluluk, coşku ve enerjiyi yansıtmak için de kullanılır.

Kırmızı

En sıcak renk olan kırmızı o kadar güçlüdür ki insanlar üzerinde fiziksel bir etkisi bile olabiliyor. Kırmızı rengin kan basıncını ve solunum ritmini yükselttiği, metabolizmayı da hızlandırdığı çeşitli deneylerde görülmüştür.

Bu dikkat çekici renk önemle ilişkilendirilir; iddialı, cüretkar, kararlı, enerjik, güçlü, coşkulu, dürtüsel ve heyecan vericidir. Eylemi, güveni ve cesareti sembolize eden kırmızı tasarımlarda yer aldığında, tüketicilerin dikkatini hızlı bir şekilde çeker ve onların hızlı kararlar almasını sağlar.

Özellikle önemli, resmi kurum ve kişileri temsil eden dizaynlarda kullanılan kırmızı, enerji verici ve iştah arttırıcı özellikleriyle de yiyecek sektöründe oldukça tercih edilir.

Turuncu

Turuncu ise canlı ve enerjik bir renk olup toprakla ve sonbaharla ilişkilendirilir. Değişen mevsimlerle olan ilişkisi nedeniyle genel olarak dinamizmi ve süreçleri yansıtır. Ayrıca yaratıcılıkla güçlü bir şekilde ilişkilidir. Bu nedenle tasarımlarda turuncu kullanımı üretkenliği ve motivasyonu temsil eder.

Sarı

Sarı, sıcak renklerin en parlak ve en enerji verici olanı olarak kabul edilir. Mutluluk ve güneş ışığı ile ilişkilendirilen bu renk tasarımlarda mutluluk ve neşe duygusu vermek için tercih edilebilir. Pastel sarılar genellikle bebek ve çocuk ürünlerinin tasarımında, cinsiyetten bağımsız bir renk olarak, mavi veya pembe yerine kullanılır. Sakin bir mutluluk enerjisi yaymak için dizaynlarda sarının yumuşak tonları tercih edilebilir.

bilgisayarda grafik tasarım yapan kadın

Tasarımda Renk Kullanımı

Tasarımcılar, yapacakları her dizayn için bir renk paleti oluşturmalı. Ton, saflık, doygunluk ve kontrast gibi kavramlar, yaratıcı ve başarılı tasarımlara imza atmak için bilinmesi gereken ögelerdir. Bazı kavramların detaylı açıklamalarını şöyle yapabiliriz:

 • Ton: renk terimlerinin en temelidir ve bir nesnenin rengini belirtir. “Mavi”, “yeşil” veya “kırmızı” dediğimizde tondan bahsediyoruz. Tasarımlarınızda kullandığınız tonlar, markanızın müşterilerine veya basılı ürünlerin tüketicilerine iletilen mesajları değiştirebilecek etkidedir.
 • Saflık (chroma): Yüksek chroma’ya sahip bir renkte siyah, beyaz veya gri eklemesi yoktur. Tersine, beyaz, siyah veya gri eklemek chroma’yı azaltır. Bu kavram doygunluğa benzer, ancak aynı değildir. Chroma’yı, beyaza kıyasla bir rengin parlaklığı olarak düşünebilirsiniz.

Tasarımlarınızda benzer ancak saflığı aynı oranda olmayan renkler kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, tamamen aynı veya birbirine oldukça benzer saflığa sahip renkleri tercih edin.

 • Doygunluk: Belirli açıklık seviyelerinde bir rengin nasıl göründüğünü ifade eder. Doygunluğu zayıf, güçlü veya soluk olarak ifade edebilirsiniz.

Tasarımda benzer doygunluk seviyelerine sahip renkler daha uyumlu görünen tasarımlar yaratır

 • Gölge: Bir tona siyah eklendiğinde, rengi koyulaştıran bir gölge oluşturulur. Teknik olarak gölge, yalnızca siyahın eklenmesiyle koyulaştırılan renkleri ifade eder.

renkler ve anlamlarını temsil eden canlı ve sıcak renk paleti

Özetlemek gerekirse:

 • Ton (hue) mavi, yeşil, kırmızı gibi renklerdir.
 • Saflık (chroma), bir rengin saflığıdır yani yüksek saflık elde etmek için renge siyah, beyaz veya gri eklenmez.
 • Doygunluk (saturation), bir rengin ne kadar güçlü veya sönük olduğunu ifade eder; yüksek doygunluk güçlü renk demektir.
 • Değer (value), bir rengin ne kadar açık veya koyu olduğunu belirtir. Örneğin, yüksek değer daha açık bir rengi ifade eder.
 • Yumuşaklık (tone), bir renge gri eklenerek oluşturulur; bu da onu orijinalinden daha soluk hale getirir.
 • Gölge (shade), bir renge siyah eklenerek orijinalinden daha koyu hale getirilerek oluşturulur.
 • Açıklık (tint), bir renge beyaz eklenerek orijinalden daha açık hale getirilerek oluşturulur.

Tasarım yaparken renkler ve anlamlarını bilmek yaratıcı ve etkileyici dizaynlar elde etmenizi sağlayacaktır.

İlginç ve bilgilendirici içeriklerimiz için bizi takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir