Afiş Çalışmaları İçin Bu İpuçlarına Dikkat Edin

Total
2
Shares
afiş çalışmaları

Afiş bir duyuru ya da tanıtım yapmak için özel olarak hazırlanan ve çok sayıda insanın görebileceği yerlerde asılan duvar ilanlarının genel adıdır. Sergi, gösteri, ürün ya da hizmet gibi şeylerin duyurulmasında kullanılan afişler aslında güzel sanatların bir dalıdır. Manet, Cheret, William Bradley gibi isimler Avrupa ve Amerika’da afiş tasarımları ile ilgili temelleri geliştirirken Sovyetler Birliği zamanında Ekim Devrimi’nin ardında gelişen soyut afiş kavramı gibi kavramlar bu tasarımların güzel sanatlarla doğrudan ilgisinin kurulmasına neden oldu.

afiş çalışmaları, retro afiş

Kısa ve dikkat çekici metinlerle birlikte görsel tasarım ögelerinin afiş çalışmaları için kullanılması en temel afiş kavramını ortaya çıkarır. Türkiye’de görülen ilk örnekler temel afiş çalışmaları için iyi birer örnek olurken 1925 yılında ilk afiş atölyesinin açılması ile her şey değişti. İhap Hulusi Görey yurt dışında gördüğü eğitimini tamamladıktan sonra ülkeye dönüp afiş çalışmaları ile ilgili genel yargıları değiştirecek fikirlerini yansıtma şansı elde etmiştir.

Afiş çalışmaları tarihsel olarak gelişimlerini sürekli olarak devam ettirdikleri için günümüzdeki temel dinamiklerin neler olduğunu bilmek gerekir. İyi bir afiş tasarımı marka bilinirliği ve prestiji açısından çok etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Bu nedenle afiş çalışmaları yapılırken hem verilmek istenen mesaj hem de kitlenin beklentileri iyi analiz edilmelidir. Afiş tasarımı ile ilgili en temel noktaları doğru yapma konusunda ısrarcı olduğunuz zaman başarılı afiş çalışmaları sunabilirsiniz.

Mesajınız Anlık İletilmeli

afiş çalışmaları, tasarım afiş

Başarılı afiş çalışmaları en kısa sürede algılanan çalışmalardır. İnsanlar bir afişe ilk baktıkları anda ya mesajınızı almalıdır ya da dikkatlerini vermelidir. Bu iki seçeneği gerçekleştiremeyen afiş çalışmaları başarısız sayılır. Günlük hayatı ele aldığımız zaman bir insan için çok sayıda çevresel uyaran olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Televizyon, radyo ve internet reklamları, hayatın kendi sesleri, insanın iç dünyası, dağıtılan ilanlar, her yerde dikkat çeken afişler günlük rutinde bir insanın dikkatini dağıtan şeylerden sadece bazılarıdır. Tüm bu karmaşanın içerisinde dikkat çeken afiş çalışmaları ilk etapta algılanabilen ya da dikkat çeken çalışmalardır. Mesajın etkileyici ve hızlı bir şekilde iletildiği afişler insanların dikkatini daha kolay çekerler. İnsanlarla duygusal bağ kurabilen ya da bu duyguları uyaran afiş çalışmaları da başarılılar listesinde yer alırlar.

Kalabalık Yaratmayın

afiş çalışmaları, kırmızı afiş

Başarılı afiş çalışmaları genellikle az ama öz ifade dilini tercih eden çalışmalardır. Kısa cümleler ve sözcükler insanların günlük rutininde dikkatini çekebilirken aynı zamanda daha kolay algılanırlar. Afişlerde mesaj kaygısı olmalı ancak bu kaygı kendini çok fazla göstermemelidir. Afiş çalışmaları için seçilen cümleler insanların ilgi odağı olabilecek kelimelerden oluşmalı ve kolay anlaşılmalıdır. Uzun uzun dert anlatan afiş tasarımları ancak duraklarda otobüs bekleyen kişiler tarafından okunacağından dolayı tercih edilmeyebilir.

İtici Güç Oluşturan Afiş Çalışmaları

afiş çalışmaları, ilustrasyon afiş

Başarılı bir çalışmanın insanlarda yaratacağı farklı etkiler olur. Afiş çalışmaları insanın içinde eyleme yönelecek bir güç oluşturduğu zaman başarılı kabul ediliyor. Satın almak, bilgilenmeyi istemek, ilgi duymak ya da merak etmek gibi duygular uyandıran afiş çalışmaları başarılı olduğundan dolayı mesajın içeriği ve şekli çok önemlidir. Kullanılan sözcüklerin imgelerle eşleştirilmesi ve insanlar için dikkat çekici bir uyaran etkisine sahip olması başarılı afiş çalışmaları için vazgeçilmezdir. Kelimelerin sayısını azaltırken etkisinin artacağı bir denklem kurmaya özen göstermeniz afiş çalışmasının başarı oranını yükseltir.

Özgün Tasarım Odağı

afiş çalışmaları, yaratıcı afiş

Afiş tasarımları mutlaka özgün tasarımlar olmalı ve orijinal fikirler içermelidir. Bunun aksi şeklinde yapacağınız her şey çalışmanın başarısızlığını garantiler. Özgün olmayan afiş çalışmaları mutlaka ana fikre sahip çalışmalarla ilgili çağrışımların ortaya çıkmasına neden olur. İnsan zihninin belirli uyaranlara karşı verdiği tepki zaman zaman geçmişe dönük hatıraların canlanması ile sonuçlanır. Orijinal olmayan bir fikir de bu canlanmaya neden olduğunda çalışmanın başarısızlığından rahatlıkla bahsetmek mümkündür. Benzer markaları ya da firmaları çağrıştıracak içeriklerden ne kadar uzak durulursa tasarım o kadar dikkat çekici ve akılda kalıcı olur.

Tipografi Deyip Geçmeyin

afiş çalışmaları, tipografi afiş

Afiş çalışmaları için içerik ve görsel kadar tipografi de çok önemlidir. Tipografik düzeni sağlayan yazı tipi ve font seçimi tasarımın bir parçası olması lazım. Afiş çalışmalarının tipografisinde dikkat edilmesi gereken iki nokta yazıların 10 metre uzaktan okunabilecek kadar büyük ve sade olmasıdır. Çünkü yazı tipinin tasarımın içine karışması ya da kendi içerisinde bir karmaşa yaratması verilmek istenen mesajın etkisini azaltır.

Detaylardan Uzak Durun

afiş çalışmaları, basit afiş

Birden fazla görsel kullanılan ya da görsel karmaşasına sebebiyet verecek tasarımlar ve fontlar kullanılan afiş çalışmaları başarısız olur. Gereksiz her detay insanlar için ek bir uyaran ya da dikkat dağıtan olduğu için hazırladığınız afiş bile insanları fikrinizden uzaklaştırabilir. Bu durumda mesajınızı öne çıkarmak için diğer her unsuru biraz daha geri plana çekmeniz gerekir. Bu sayede dikkat çekici bir mesaj verirken kişilerin odağından uzaklaşma şansınızı azaltabilirsiniz. Detayları azaltmanın bir diğer faydası da insanların bu tür görsellere daha çok ilgi göstermesidir. Bembeyaz bir afiş üzerinde yazan 3 kelime insanlarda merak uyandırır. Bu afişin ne olduğu daha çok ilgi çeker ve afiş çalışması başarı elde etmiş olur.

İmge Seçimi

afiş çalışmaları, yaratıcı afiş

Afiş çalışmaları imgesel anlatımlar ve çarpıcı mesajlar üzerine şekillenir. Bu nedenle kullanılan imgenin bir tane olması ve doğru bir şekilde öne çıkarılması gerekir. Birden fazla imge kafa karıştıracağından dolayı başarılı afiş çalışmaları genellikle tek imge üzerinden kurgulanır. Bazen sadece yazılı mesaj ve renkler üzerinden şekillenen tasarımların da başarılı olduğunu görebilirsiniz. İnsanların dikkatini en az dağıtan ve dikkati daha çok eyleme doğru çeken tasarımlar başarı elde eder.

Renklerin Gücü

afiş çalışmaları, renkli afiş

Tasarımda renklerin gücü her zaman çok önemlidir. Tasarım ne için yapılırsa yapılsın insanların alışkanlıklarının ve bilinçaltlarının odağında renklere tepki verirler. Her rengin insanlarda yarattığı etki çok daha farklı olduğundan renk seçimi verilmek istenen mesajla uyumlu olmalıdır. İmge ile kontrast yaratacak bir zemin rengi imgenin ön plana çıkmasını sağlayabilir. Renklerin sembolik anlamları ve insanlara hissettirdikleri afiş çalışmasının temel fikri ile uyum içerisinde olmalıdır.

Birlikte Kuvvet Doğar

afiş çalışmaları, karma afiş

Afiş çalışmaları genellikle yan yana asılır. Birden fazla afiş yan yana asıldığında nasıl bir görüntü elde edileceğine mutlaka tasarım aşamasında bakmak gerekir. Tek başına dikkat çekici olan bir tasarım yan yana geldiğinde beklenen etkinin çok uzağında bir his yaratabilir. Bu nedenle gücün nasıl ortaya çıkacağına dikkat etmek ve planlamayı buna göre yapmak önemlidir.

Birlikte olma noktasında dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur afiş çalışmaları ile geri kalan her şeyin yakaladığı uyumdur. Kurumsal kimlik ya da diğer reklam ve tanıtım çalışmaları afiş çalışmaları ile uyumlu olduğu anda bütünlük elde edilir. Her reklam ve tanıtımın insan zihninde belirli bir yerde konumlanması markanın, ürünün ya da hizmetin güçlenmesini sağlar. Afiş çalışmasının diğer reklam çalışmaları ile bir bütünlük oluşturması aynı zamanda hedef kitlenin aklında net bir fikrin oluşmasını sağlar ve bu sayede verilmek istenen mesaj daha uzun süre akılda kalıcı olur.

Afişler ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak için ”Dikkat Çeken Bir Afiş Tasarımı Yapmak İçin 8 İpucu” yazımıza göz atmayı unutmayın!

Şunlar da hoşunuza gidebilir