Freelance Nedir? Freelance Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

Total
1
Shares
Freelance nedir sorusuna yanıt niteliğinde deniz kıyısında güneşlenirken bilgisayarı ile çalışan kadın

Teknoloji ve değişen ihtiyaçlar doğrultusunda iş yapış biçimleri de giderek farklılaşıyor. Her ne kadar yepyeni bir kavram olmasa da özellikle dijital dönüşüm ile birlikte son yıllarda adını daha sık duyuran freelance modeli; freelance nedir, kimler freelance çalışma yöntemi ile çalışabilir gibi soruları da gündeme getirmiş oldu.

Daha rahat, daha serbest bir çalışma sistemi gibi algılansa da aslında diğer iş yapış şekilleri gibi sorumluluk bilinci gerektiren freelance yöntemi, birçok iş kolu için uygun olsa da kimi iş kolları için hala sürdürülebilir değildir.

Buna karşın mesleğini freelance sürdüren kişi sayısının her geçen gün katlanarak arttığı göz önünde bulundurulduğuna freelance çalışmanın geleceğin çalışma sistemlerinden biri olduğu rahatlıkla savunulabilir.

Eğer siz de freelance’in ne demek olduğunu ayrıntılı bir şekilde öğrenmek ve sizin için uygun olup olmadığını anlamak istiyorsanız, bu konuda başvurabileceğiniz en doğru yerlerden birine geldiğinizi söyleyebiliriz.

O halde dilerseniz, online matbaa ihtiyaçlarınıza en uygun çözümleri üreten dijital matbaanız Matbuu olarak sizin için hazırladığımız ve freelance dünyasına dair bilmek isteyeceğiniz pek çok detayı barındıran içeriğimizi incelemeye başlayabiliriz.

Freelance Nedir?

Kahvesini içerken bilgisayarı ile freelance çalışan mutlu adam

Home ofis kavramı ile sıklıkla birbirine karıştırılan freelance nedir, ne değildir? Türkçe karşılığının “serbest çalışmak” veya “uzaktan çalışmak” olduğunu söyleyebileceğimiz freelance kavramı, home office sisteminden bağımsız ele alınmalıdır.

Çünkü freelance çalışan kişiler, çalışma ortamlarını kendileri seçebilmektedir. Buna göre freelancer olarak da adlandırılan freelance çalışanlar, home ofis sistemi ile evden çalışabileceği gibi dilerse bir ofiste, bir kafede, hatta plajda bile işlerini sürdürebilirler.

Oysa ki home ofis çalışanlar, freelance olmayabilirler. Bu nedenle iki kavramın farklarını ve benzer noktalarını irdelemek en mantıklı adım olacaktır. Bu içerikte önceliğimiz freelance olduğu için bu konuya odaklanacağız, ancak home ofis sistemine dair her şeyi Home Ofis Nedir? Home Ofis Hakkında Merak Edilen Her Şey başlıklı içeriğimizde bulabilirsiniz.

Freelance İş Modelleri Hangileridir?

Freelance çalışmak; temel olarak sorumluluk bilinci, emek ve zaman gerektirdiği için bu açıdan geleneksel çalışma düzenlerinden çok da farklı bir çalışma yöntemi değildir. Buna karşın herhangi bir mekan ve zaman sınırlaması olmaksızın dilediğiniz yerde ve dilediğiniz zaman diliminde çalışmanızın mümkün olduğu freelance çalışma prensibinin alışılageldik sistemlerden önemli ölçüde ayrıştığını da mutlaka belirtmek gerekiyor.

Bu açıklamaya göre freelance çalışanların, bir iş yerine bağlı çalışanlardan daha az çalıştığı sonucuna ulaşmak kesinlikle yanlış olacaktır. Çünkü başta da belirttiğimiz gibi freelance çalışarak hayatınızı sürdürebilmek için sorumluluk sahibi olmanız gerekmektedir. Bu da herhangi bir iş yerindekine benzer şekilde mesai bilinci oluşturulması gerektiği anlamına gelmektedir.

Kahvesini içerken not alan freelancer kadın

Peki freelance biçimde çalışılan iş modelleri nelerdir?

Ek İş Olarak Freelance: Kamu kurumuna veya özel sektöre bağlı bir şekilde tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak çalışırken bir yandan da becerileriniz ve deneyimleriniz doğrultusunda freelance biçimde ek bir gelir elde edebilirsiniz. Bağlı olduğunuz kurumun mesai saatlerinden kalan zamanlarda proje bazlı işler yürütmek, bu başlığa iyi bir örnek olarak gösterilebilir.

Tam Zamanlı Freelance: Bir veya birçok müşteri için tam zamanlı freelance çalışabilmeniz mümkün. Proje ücreti veya saatlik ücret karşılığında çalışabileceğiniz bu freelance iş modelini ister evinizde, ister paylaşımlı ofislerde, isterseniz de bir kafede sürdürebilirsiniz.

Sözleşmeli Freelance: Yalnızca bir müşteri ile yapacağınız ve belirli bir zaman dilimini kapsayan sözleşme dahilinde freelance çalışabilirsiniz. Yine dilediğiniz yerde ve zamanda çalışabildiğiniz bu iş modelinde sözleşme kuralları geçerli olacaktır.

Freelance Girişimcilik: Kendi girişiminizi freelance olarak yönetebildiğiniz ve işinizi büyütürken herhangi bir mekana veya zamana bağlı kalmaksızın çalıştığınız bu model için kimi e-ticaret siteleri iyi birer örnek oluşturacaktır. Örneğin kendi tasarımlarınızı bir e-ticaret platformu üzerinden satışa sunduğunuz bir girişimin freelance girişimcilik kapsamına gireceğini söyleyebiliriz.

Freelance Çalışmaya Nasıl Başlanır?

Kahvecide otururken freelance çalışan kadın

Freelance nedir ve freelance çalışma sistemi nasıl olabilir sorularına yanıt bulduğumuza göre artık freelance çalışmak için nasıl harekete geçileceğini irdeleyebiliriz. Bu anlamda ilk önce hangi iş alanında ilerlemek istediğinizi belirlemeniz gerekiyor.

Gelir elde etmek ve kendinizi geliştirmek istediğiniz alanın freelance çalışmaya uygun olup olmadığını da değerlendirmenizde yarar var. Daha sonra ise bu alanda çalışmakta olan rakiplerinizi inceleyerek kendinizi nasıl konumlandırmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Gelelim müşteri edinmeye… Freelance çalışmaya karar verip alanınızı da belirledikten sonra elbette aktif olarak bu işi yapmaya başlamak için müşteri kitlenizi de kendinizden haberdar etmeniz gerekiyor.

Bunun için kendi adınıza kartvizit bastırıp network’lerinize ulaştırabilir, web sitenizi yayına alabilir, yapabildiğiniz işlerinizi ortaya koyan broşürler hazırlayıp ulaşmak istediğiniz kitlelere dağıtabilir, daha önceki iş deneyimlerinden edindiğiniz bağlantılarınızla iletişim kurabilirsiniz.

Kartvizitlerle ilgili bilmenizde fayda olan noktaları, Kartvizit Nasıl Yapılır: En Önemli İpuçları ve Kurallar başlıklı içeriğimizde bulabilirsiniz.

Çalışmaya başlamak için eğer tüm hazırlıklarınız tamamsa, çalışma ortamınızı oluşturarak işinizi yürütmeye başlayabilirsiniz. Gelir elde etmeye başladıkça fatura kesmeli, vergilerinizin takibini yapmalı ve elbette tüm muhasebe süreçlerinizin kaydını da kurumsal bir şirket gibi tutmayı sürdürmelisiniz.

Freelance Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Denize karşı bilgisayarı ile freelance çalışan kadın

 • Freelance çalışmanın belki de en güzel yanı, herhangi bir mekana bağımlı olmadan dilediğiniz yerde çalışabilmeniz olabilir. Bu da tabii ki monoton bir iş hayatına sahip olmanın önüne geçecek ve belki de çalışma motivasyonunu artıracaktır.
 • Ofis ortamında dikkat dağınıklığı yaratan unsurlardan kaçınmak, freelance çalışanlar için son derece kolaydır. Böyle bir sorun yaşadığınız anda bulunduğunuz mekanı değiştirmek yeterli olacaktır.
 • İş yerine giderken giyilecek kıyafetlere özen göstermek gerekirken freelance çalışma hayatında yalnızca ev dışında çalışacağınız zaman veya müşteri görüşmelerinde kıyafetinize dikkat etmeniz gerekecektir.
 • Kendiniz için en verimli çalışma saatlerini yine kendiniz belirleyeceğiniz için 09:00 – 17:00 çalışma mantığına uymanız gerekmeyecektir.
 • Mesai saatleriniz genel mesai saatleri ile çakışmayacağı için işe gidiş ve geliş saati trafiğinden dolayı mağduriyet yaşamazsınız.
  Projelerinizde birlikte çalıştığınız iş arkadaşlarınız da freelance çalıştığı zaman bir ofis kiralama
 • ihtiyacı duymayacağınız için ofis giderleri ve kira tutarlarından tasarruf etme şansı bulabilirsiniz.
  Freelance çalışırken bulunduğunuz şehirdeki firmalarla çalışma zorunluluğunuz da ortadan kalkacağından isterseniz uluslararası ölçüde dahi çalışma fırsatı bulabilirsiniz.

Freelance Çalışmanın Dezavantajları Nelerdir?

Gece saatlerine kadar bilgisayar karşısında çalıştığı için boynu ağrıyan ve boynunu tutan kadın

Her çalışma prensibinde olduğu gibi freelance çalışmanın da kendi içinde birtakım dezavantajlı durumlara sahip olduğunu söylemeden geçmeyelim.

 • Hala freelance çalışma imkanı bulunmayan iş kolları olduğu için yeni bir projeye başlarken müşteri görüşmelerinde freelance çalışma disiplini kolay bir şekilde anlaşılmayabilir. Bu da kimi zaman bir işi alırken zorluk yaşamanıza neden olabilir.
 • Bir ofise bağlı çalışmanız gerekmediği için ofis arkadaşlarınız da olmayacaktır. Dolayısıyla işlerinizi sürdürürken sosyalleşme konusunda kendinizi eksik hissettiğiniz durumlar yaşamanız söz konusu olacaktır.
 • Eğer farklı mekanlarda çalışmayı tercih ediyorsanız, her seferinde başka bir yerde çalışmak için yeniden işinize konsantre olmanız kimi zaman kolay olmayabilir. Bu da verimliliğinizi bazı zamanlar düşürebilir.
 • Freelance çalışırken kendiniz için mesai saatleri belirlemiş olsanız dahi bunlar genel mesai kavramından farklı zaman dilimleri olacağından müşterileriniz veya iş arkadaşlarınız sizin çalıştığınız saatleri bilemeyecektir. Bu da günün hemen her saati işlerinizle ilgili rahatsız edilmeniz için açık kapı bırakacaktır.
 • Dikkat dağıtan unsurları minimuma indirebildiğiniz zaman işinize daha fazla zaman ayırabilmeniz mümkün hale gelecektir. Fakat bu sefer de zihin yorgunluğu, göz bozukluğu, postür bozukluğu gibi sağlık sorunları yaşama riskiniz de artacaktır.
Şunlar da hoşunuza gidebilir