İnsert Ne Demek? İnsert Baskı Her Şey

Total
1
Shares
Broşüre benzeyen insert baskı tutan adam eli

Genellikle perakende satış yapanların sıklıkla duyduğu bir kavram olan insert ne demek sorusuna bugünkü içeriğimizde detaylı bir yanıt arayacağız. Mağazaların yaptıkları kampanyaları, ürün ya da hizmetlerinin fiyat duyurularını ve tanıtımları yapmak için kullandıkları insert baskı günümüzde oldukça sık kullanılmaktadır.

İndirim, kampanya ve tanıtım broşürü olarak da adlandırılabilen insert baskı özellikle marketler tarafından haftalık ya da dönemlik olacak şekilde yayınlanır. Müşterilere kolay ulaşmak ve sürekli akılda kalmak için kullanılan bu yöntem oldukça etkilidir. Bu baskıların sunduğu en büyük avantaj dönemlik kampanya tanıtımları olduğunda kısa süreli etki etmeleridir. Bu özelliği ile öne çıkan insert baskılar yoğun olarak kullanılmaktadır.

Bu doğrultuda pazarlama yöntemleri arasında yer alan insert baskının kaliteli, kurumsal ve amaca yönelik tasarlanması gerektiğini vurgulamakta fayda var. Öte yandan insert adlı pazarlama materyallerinin etkisini artırmada dağıtım yönteminin de etkisi büyüktür. Örneğin dergi, gazete gibi basılı yayınların arasında dağıtılabilecek özellikte olan insert baskılar mağazada alışveriş yapan ya da mağazayı gezen müşterilere doğrudan sunulabilir.

Sokakta hedef kitlenin bulunduğu lokasyonlarda dağıtım yapmak, posta kutularına insert atmak, her evin kapısına insert bırakmak da kullanılan dağıtım yöntemleri arasında yer alır. Çok seçenekli bir dağıtım ağının olması bu baskıların pazarlama açısından önemini ortaya çıkarır.

İnsert Ne Demek?

İnsert aslında firma sahibi olsun ya da olmasın, hemen herkesin hayatında mutlaka rastladığı bir pazarlama ve promosyon materyalidir. Perakendecilerin belki de en çok yararlandığı araçlardan biri olan insert, diğer tüm pazarlama çalışmalarını da destekleyici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle kurumsal kimlik ögelerini taşıması, bir insert’ün etkinliği daha da artırmayı mümkün kılmaktadır.

insert ne demek sorusuna yanıt niteliğinde katlamalı insert inceleyen kadın

Tek veya birden fazla sayfalı bir baskı ürünü olan insert’ler, genellikle ince, parlak ve renkli kağıtlara basılır. Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi genellikle yeni ürünler, indirimler, kampanyalar ve müşterilerin haberdar edilmesi gereken yenilikleri içeren insert baskılar, düşük maliyetli olmalarından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir.

Tüm bu bilgilerin ışığında, insert baskıların bir firma için olmazsa olmaz ögelerden biri olduğunu düşünmek yanlış olmayacaktır. Ancak hiç şüphesiz ki bir insert’ün etkili olabilmesi için mutlaka profesyonel bir şekilde hazırlanması, özenli bir içeriğe sahip olması ve müşteriye maksimum düzeyde fayda sağlaması gerekmektedir.

Firmanın bilinirliğini ve ciroyu artırmaya önemli bir etkisi bulunan insert ne demek, artık daha iyi biliyor olmalısınız. O halde gelin, insert kullanmanın diğer önemli faydalarını da birlikte inceleyelim.

Firmalar Neden İnsert Kullanmalı?

İnsert ne demek sorusuna çok daha geniş kapsamlı bir yanıt bulabilmek için bu materyalin firmalara sunduğu avantajlara da göz atmak gerekiyor. Bu anlamda öncelikle insert kullanmanın temel amacının mevcut ve potansiyel müşterilere ulaşmak olduğunu belirtmek hiç de yanlış olmayacaktır. Peki müşterilere ulaşmak ne anlama geliyor? Elbette satışları artırmaya!

İnsert’ler zaten kampanya, indirim gibi müşterilerin ilgisini çekecek türden bir içeriğe sahip olduğundan firmalara gayet kısa vadede geri dönüşler sağlamaktadır. Eline bir firmanın insert’ü geçen herhangi biri, eğer firmayı daha önceden duyduysa insert üzerinde yazan bilgilerden yola çıkarak firmanın kısa süreli bir kampanya başlattığını veya yeni ürünler çıkarttığını öğrenecektir. Bu da tabii ki dikkatini çekeceğinden söz konusu kişinin satın alma davranışı göstermesine zemin hazırlayacaktır.

Posta kutularından görünen insert broşürler

Diğer yandan eline geçen insert’ün sahibi olan firmayı daha önceden hiç duymayan birisi dahi bu firmadan alışveriş yapma eğilimi gösterebilir. Çünkü insert sayesinde bu kişinin zihninde artık firmaya dair bir algı oluşacaktır. Dolayısıyla potansiyel müşteri olarak da adlandırabileceğimiz bu kişi, insert içeriğinde belirtilen kampanya veya indirimden yararlanarak firmanın sunduğu hizmeti tecrübe etmeyi isteyecektir.

Özetle, mevcut müşterilerin yeni bir satın alma davranışı göstermesini tetikleyen insert baskının potansiyel müşterilere de ulaşarak onların da firmayla ilgilenmesine önayak olacağını söyleyebiliriz. Buradan yola çıkıldığında insert dağıtımı yapan bir firmanın rakiplerinden kolaylıkla sıyrılabileceği de rahatlıkla öngörülebilir.

İnsert Baskıda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle kampanya ve indirim dönemlerinde yoğun ilgi gören insert baskılar oldukça etkileyici bir pazarlama yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Hedef kitleye hızlı bir şekilde ulaşmak için kullanılan bu baskılarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise tasarımdır. Tasarımın renkli ve dikkat çekici olması önemlidir. Doğru ve birbiriyle uyumlu renklerin birlikte kullanımı insert baskı ile daha etkili sonuçlar alınmasına zemin hazırlar.

Hızlı bir yöntem olduğu için sıkışık dönemlerde bile tercih edilen bu ürünlerde baskının kalitesi de oldukça önemlidir. Firmanın verdiği hizmetle ilgili bakış açısını ortaya koyan baskı kalitesi ne kadar yüksek olursa, müşterilerinde yaratacağı profesyonellik algısı da o kadar yüksek olacaktır. Bu da elbette firmanın kurumsallığı ile doğru orantılı bir etki yaratacaktır.

Tasarımda öne çıkan bir diğer nokta ise kurumsallıktır. Eğer markanın başarılı ve etkileyici bir kurumsal kimliği varsa bu doğrudan baskılara yansımalıdır. Bu sayede insert baskı dağıtımı ile pazarlama dışında marka bilinirliği oluşturma sonuçları da almak mümkün olur. Hedef kitlenin tercihleri arasında yer almak için mutlaka kaliteli pazarlama dokümanları sunmak gerekir. Büyük miktarlarda dağıtılacak bu baskıların markanın tanıtımını yapacağını unutmadan kalitesine karar verilmelidir.

Tasarım ve baskı kalitesinde belirli bir standart yakalandıktan sonra ise içerik düzenlenmesine dikkat edilmesi gerekiyor. İnsert baskılar düzenli pazarlama araçları olsalar da yeni müşteri elde etmek amacıyla kullanılan materyaller olduklarından büyük indirim veya kampanya detaylarının insert üzerinde dikkat çekici noktada yer alması önem taşıyor. Tüm indirim ve kampanyaların birlikte gözükmesi de hedef kitle açısından oldukça ilgi çekici olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar çok kampanyayı bir arada sunmanızı tavsiye ederiz. Büyük marketler ve perakende mağazalar bu yöntemi sıkça kullandığından onların baskılarını incelemek yol gösterici olacaktır.

İnsert Baskı Üretim ve Sipariş Süreci

İnsert ne demek, firmalar için faydaları nelerdir, insert konusunda nelere dikkat edilmelidir sorularını yanıtladığımıza göre artık sırada insert baskıların nasıl olması gerektiği konusu ve sipariş etme süreci var. Oldukça uygun maliyetlere sahip olabileceğiniz insert’ler kullanım alanlarından dolayı genellikle ince parlak kuşe kağıda basılmaktadır. İlgi çekici, kaliteli ve dayanıklı bir baskı elde etmek için genellikle 90 gram ve üzerinde kuşe kağıt kullanılır. Bu kağıt sayesinde insert içeriği göze hitap eden ayrıntılara sahip olacaktır. İnsert baskılar tek sayfa olabileceği gibi katlamalı olarak da basılabilir.

Sayfa sayısı içeriğin miktarına göre değişkenlik gösterebilir. Baskılar çok sayıda dağıtılacağından kaliteli ve ekonomik bir baskı tekniği olan ofset baskı tekniği tercih edilir. Bu sayede kısa sürede yüksek adetli baskılar elde etmeniz mümkün hale gelecektir. Ancak elbette istediğiniz insert’lere ulaşabilmeniz için tercih edeceğiniz matbaa/baskı merkezinin sizin ihtiyaçlarınızı anlıyor olması son derece kritik bir önem taşıyor.

Online matbaa hizmeti veren Matbuu.com, tüm baskı ihtiyaçlarınızda olduğu gibi insert konusunda da desteğinize koşuyor. Eğer siz de uygun fiyata kaliteli insert baskı siparişi vermek istiyorsanız, Matbuu’yu tercih edebilirsiniz. Böylece kampanya dönemlerinizde etkili bir pazarlama aracı olacak insert’leriniz yalnızca birkaç gün içinde adresinize ulaşacağından zahmetsiz bir şekilde satışlarınızın hızla arttığına şahit olabilmeniz de mümkün.

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir