E-ticaret Nasıl Yapılır? Adım Adım E-ticarete Giriş

Total
0
Shares
e-ticaret nasıl yapılır konsepti ifade eden masa görseli

E-ticaret nasıl yapılır sorusu sık sık karşılaştığımız bir soru. Günümüzde gelişen teknoloji ve internet kullanımının gün geçtikçe artmasıyla birlikte, ticaretin dijital dönüşümünün kaçınılmaz hale geldiğini görmekteyiz. Geleneksel perakendecilik ile kıyasladığımızda e-ticaretin oldukça avantajı olduğunu da söylemek mümkün.

Bu nedenle fazlasıyla kullanışlı bir alternatif olarak karşımıza çıkan e-ticaret, özellikle fiziksel mağazalarda mevcut olan giderler bakımından da farklılaşarak harcamalarınızı minimuma indirgemenizi sağlıyor.

Bu yazımızda, e-ticaret sektörüne yeni adım atacak olanlar için e-ticaret nasıl yapılır sorusunun yanıtından, aynı zamanda bir e-ticaret sitesinin nasıl kurulacağından, aşamalarından, internet üzerindeki satışlarınızı nasıl arttırabileceğinizden, iş yönetiminden ve e-ticaretin göze çarpan avantajlarından bahsedeceğiz.

Öyleyse hemen başlayalım.

E-ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticaretin gün geçtikçe daha fazla yaygınlaşmasıyla beraber, çeşitli sektörlerde birçok marka meydana gelmeye başlamıştır. Dolayısıyla, e-ticarete yeni giriş yapmayı planlayan bir marka olarak, başarılı olmanız ve bu başarıyı sürdürmeniz için rakipleriniz arasından sıyrılmayı hedeflemelisiniz.

Ancak rakiplerinizden sıyrılma konusu kesinlikle sizi korkutmasın. Doğru bilgi birikimiyle ve markanıza uyumlu stratejilerle, kısa sürelerde dahi başarı elde etmeniz mümkün.

Peki, e-ticaret nasıl yapılır? Kısa bir ön bilgilendirmenin ardından şimdi bu soruya yanıt vermeye başlayabiliriz. İlk adım olarak karar vermeniz gereken konu, e-ticareti hangi platform üzerinden yapacağınız konusudur.

e-ticaret nasıl yapılır konsepti ifade eden online alışveriş yapan kadın eli görseli

İnternet üzerinden alışveriş oranları arttıkça, internet üzerinden satış yapmayı hedefleyen ve markalara online bir pazar yeri sağlayan platformların sayısı da son derece artmıştır.
Online pazar yerlerine ülkemiz üzerinden örnek verecek olursak, Trendyol, HepsiBurada, N11 gibi pazar yerlerini örnek verebiliriz.

Yurt dışındaki online pazar yerlerine örnek verecek olursak ise, oldukça fazla kullanıcı sayısıyla ve başarı oranıyla başta Amazon gelmek üzere, eBay ve Etsy gibi platformları örnek verebiliriz.

Siz de e-ticaret planınıza, hazır online pazar yerleri üzerinden satış yapmak planıyla başlayabilir veya kendi e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz. Bu, bütçeyle paralel olarak karar verilmesi gereken bir karar.

Örneğin, online pazar yerleri üzerinde bir mağaza açmak istediğinizi varsayalım. Bu noktada, en baştan bir e-ticaret sitesi kurmanız gerekmeyecek ve böylece online mağaza açma maliyetiniz düşmüş olacak. Yalnızca seçtiğiniz online pazar yerinde açtığınız mağaza için aylık bir mağaza bedeli ödemeniz gerekiyor.

E-ticarete online pazar yerleri üzerinden başlamanın en önemli avantajlarından biri de size sektördeki benzer ürünlerin satışını yapan diğer mağazaları yakından gözlemleyebilme olanağı sunmasıdır. Böylece rakiplerinizden haberdar olup, satış stratejilerinizi güncelleyebilir ve değiştirebilirsiniz.

e-ticaret nasıl yapılır konsepti ifade eden kutu koliler

E-ticarette başarılı olmak için hedeflerinizi doğru belirlemenin yanında, satış stratejilerini de doğru belirlemelisiniz. Bu anlamda, sizinle benzer ürünlerin satışını yapan rakip markaları ve faaliyetlerini yakından takip etmenizi şiddetle öneririz.  

Ancak eğer kendi e-ticaret sitenizi kurmak istiyorsanız ve kafanızda soru işaretleri varsa, e-ticaret nasıl yapılır sorusuna yanıt bulacağınız ve bu bağlamda dikkat edilmesi gereken en önemli konuları sıralayacağız.  

 Başarılı bir e-ticaret planı oluşturmak için yerine getirmeniz gereken 6 önemli maddeyi şöyle sıralamak isteriz: 

1. Şirket Kurmak 

E-ticarete giriş yaptığınız takdirde vergi mükellefi olmuş oluyorsunuz. Bu bağlamda, online mağazanız üzerinden yaptığınız satışlarınızı faturalandırmanız gerekir. Bu faturalandırmayı yapmak için de şirket kurmanız gerekmektedir.  

Eğer hali hazırda bir firmanız yoksa ve kalabalık bir ekip ile değil de tek başınıza başlamak istiyorsanız, şahıs şirketi kurmakla başlayabilirsiniz. Ardından E-Ticaret Bilgi Platformu’na kayıt yaptırmayı unutmamalısınız. 

Kurumsal kimlik de şirket kurmanın bir parçasıdır. Bu bağlamda ilk adım akılda kalıcı bir logoya sahip olmak. Peki, logo kolay bir şekilde nasıl tasarlanır? Öğrenmek için Özellikleri ile Öne Çıkan 10 Logo Tasarım Programı başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Altyapı Oluşturmak 

E-ticaret nasıl yapılır?” konusunda ilk adım olan şirket kurmak maddesini tamamladınız. Ardından online mağazanız için bir web siteye ihtiyacınız var. Web sitenizi kurmak konusunda günümüzde birçok olanak mevcut.  

Öncelikle belli bir bütçe ayırarak kendi yazılımınızı yaptırabilir veya paket e-ticaret yazılımlarından faydalanabilirsiniz. Bu noktada size ve ürünlerinize uygun bir yazılım belirlemeniz için kapsamlı bir araştırma yapmanızı öneriyoruz. 

Altyapı kadar önemli bir diğer husus ise e-ticarette işinizi kolaylaştıracak yazılım ve araçlardır. Bu konuda, İşletme Verimliliğini Artıran Google Ürünleri başlıklı içeriğimizden faydalanabilirsiniz.

3. Ödeme Yöntemleri Belirlemek 

Online mağazanızı açtıktan sonra müşterilerinize sunacağınız ödeme yöntemlerini belirlemelisiniz. Bu noktada, müşterilere farklı ödeme seçenekleri sunmanız önemlidir. Bu, müşteri yelpazesini genişletmenizi sağlar. Bu ödeme çeşitliliğini şu şekilde sıralayabiliriz: Kredi kartı, banka kartı, EFT ve kapıda ödeme gibi. 

4. Güvenlik Önlemleri Almak 

Mağazanız fiziksel olarak mevcut bir mağaza olmayıp online bir mağaza olduğu için, güvenlik önlemleri, e-ticaret faaliyetleri için son derece dikkat edilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor. 

Bu anlamda, SSL Sertifikası ve 3D Secure e-ticaret satışlarında birçok mağazanın tercih ediyor olduğu güvenlik önlemleri uygulamaları kullanılmalıdır. Bu sayede müşteri memnuniyetini arttırırken, aynı zamanda müşterinizin uzun vadede markaya bağlılığını güçlendirebilirsiniz.  

5. İade Politikası 

Bir online mağazada mevcut olması gereken en önemli seçeneklerden biri de iade seçeneğidir. Örneğin bir giysi almak için online bir alışveriş yapmak isteyen bir müşteri düşünelim. Müşteri almak istediği ürünü deneme şansı olmadığından, iade seçeneği olup olmadığından emin olmak istiyor. 

İade seçeneğinizde müşteri deneyimini ne kadar göz önünde bulundurursanız, aynı oranda verim alma ihtimalinizin oldukça yüksek olduğunu söylemek mümkün.  

6. Mobil Cihazlarla Uyumu 

Araştırmalara göre internet kullanıcılarının son derece büyük bir çoğunluğu internet alışverişlerini mobil cihazlar üzerinden yapıyor. Dolayısıyla, bu bilgi de bize bir e-ticaret mağazasının mobil cihazlarla uyumunun ne kadar önemli, hatta zaruri olduğunu gösteriyor. 

Eğer online mağazanız sadece web sitesine sahip ancak mobil cihazlarla bir entegrasyona sahip değilse, bir an önce online mağazanızın mobil uyumluluğunu sağlamanızı öneririz. Mobil entegrasyon ile beraber satışlarınızın hızla artacağının garantisini verebiliriz.  

E-ticaretin Öne Çıkan Avantajları 

e-ticaret nasıl yapılır konsepti ifade eden paket yapan e-ticaret satıcısı

Peki günümüzde bu kadar talep gören e-ticaretin en belirgin avantajları nelerdir? Şöyle bir göz atalım: 

  • Öncelikle, online platformlarda bir mağazaya sahip olmanız, size 7/24 satış yapma imkanı sunar. Bildiğiniz üzere, fiziksel mağazalar yalnızca belirli vakit aralığında hizmet vermektedir. E-ticaretin avantajı burada devreye girerek size önemli bir fırsat tanıyor.
  • Fiziksel bir mağazanın kurulum ve işletme giderleriyle online bir mağazayı kıyasladığımızda, e-ticarette bu maliyetlerin çok daha düşük olduğunu görmekteyiz. Örneğin fiziksel bir mağazada; mağaza kirası, personel ödemeleri, mağaza içi dekorasyonu vb. birçok gider bulunurken, e-ticarette bu maliyetler çok daha düşüktür.
  • E-ticaret sitenizi, satışlarınızı, kampanya ve reklamlarınızı kolayca gözlemleyebilirsiniz. Örneğin, incelediğiniz kampanya verilerine göre, mevcut kampanyanızda değişiklikler yaparak veriminizi arttırabilirsiniz. Böylece satış oranlarını artırabilir, dönüşümü hızlandırabilirsiniz.
  • Online bir mağazada dilediğiniz kadar ürünü sayfanızda sunabilirsiniz. Gerekli olan tek şey; ürünlerinizi kategorilere ayırmak. Fiziksel bir mağazada ise tahmin edersiniz ki belli miktarda ürünlerinizi sergileyebilirsiniz. Online alışverişin çok fazla tercih edilme sebeplerinden biri de, müşterinin aradığı ürünü rahatlıkla bulabilmesi.
  • Birçoğumuzun aşina olduğu üzere, yılın belli zamanlarında gerçekleşen indirim günleri vardır. Black Friday indirimleri buna en iyi örnek. E-ticarette, bu özel günlere yönelik kampanyaları duyurmanız çok daha kolay olacaktır. Özellikle mobil uygulamalar üzerinden kullanıcılar anında haberdar olabiliyor.  

Ticarette öne çıkan ihtiyaçlardan birisi matbaadır. Kurumsal kimliğinizi oluşturmak için gereken broşür, kartvizit ve birçok matbaa gereksinimleriniz için Türkiye’nin online matbaası Matbuu’yu tercih edebilirsiniz.

Bu yazımızda,  “e-ticaret nasıl yapılır” diye düşündüğünüzde aklınıza takılabilecek önemli sorulara cevaplar vermek istedik. E-ticaretin nasıl yapıldığını, bir online mağaza oluşturmadan önce dikkat etmeniz gereken noktaları ve e-ticaretin geleneksel perakendecilikle ayrıldığı noktaları da belirterek derledik. Umarız faydalı olmuştur! 

Biz de online matbaanız Matbuu olarak, online matbaa hizmetimizle 7/24 ulaşabileceğiniz bir diğer e-ticaret sitesiyiz. Özellikle yeni bir şirket kurmayı düşünüyorsanız, ihtiyacınız olabilecek tüm baskı ürünlerine sitemizden ulaşabilirsiniz! 

E-ticarete başlayacak olanlar adına, şimdiden başarılar dilemek isteriz. 

Şunlar da hoşunuza gidebilir