İşletme Verimliliğini Artıran Google Ürünleri

Total
2
Shares
Google ürünleri ile verimliliğini artıran işletmeleri betimleyen laptop ekranından fırlatılan roket görseli

İnternet tabanlı ürün ve hizmetler geliştiren Google şirketinin bireysel kullanıcılar ve işletmelerin kullanımına sunduğu 100’ün üzerinde aracı olduğunu söyleyebiliriz. Her biri, kendi alanında hayatı daha da kolaylaştırmaya odaklanan Google ürünleri arasında mutlaka sizin de çok iyi bildikleriniz vardır.

Ancak adlarını bildiğiniz halde belki de işlevlerini bilmediğiniz veya daha önce hiç kullanmadığınız onlarca Google ürünü olduğunu tahmin ediyoruz. Eğer bir işletmeniz varsa, hem rekabette öne geçmek, hem markanızı geniş kitlelere duyurmak, hem de cironuzu katlamak için işinize yarayabilecek Google’a ait araçlar hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmanızda fayda var.

İşletmeler İçin Faydalı Olabilecek 10 Google Aracı

Google şirketinin logosu

Google araçları, kimi zaman kullanıma sunulduktan sonra büyük bir popülarite kazanmış kimi zaman da rekabete yenik düşüp tarihin tozlu raflarında yerini almayı beklemeye başlamıştır. Fakat sizin için listemize aldığımız bu 10 farklı Google hizmeti, işletmenizi büyütmenize ve operasyonel süreçlerinizi daha pratik hale getirmenize büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Nereden mi biliyoruz? Çünkü dünyanın hemen her noktasında işletmeler, listemizdeki ürünleri kullanarak iş süreçlerini daha verimli hale getiriyor ve bu sayede başarılarına başarı katmayı sürdürüyor.

Eğer siz de işletme verimliliğini artırmak için kullanabileceğiniz araçlar hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, tüm baskı ihtiyaçlarınıza her zaman en kaliteli çözümü sunan online matbaanız Matbuu tarafından listelenen başlıca Google ürünleri listesini inceleyebilirsiniz.

1. Google Meet

Google Meet ürününün logosu

Google’ın görüntülü konuşma uygulaması Hangouts Meet adlı ürünün yeni versiyonu olarak da tanımlayabileceğimiz Google Meet, üst kalitede görüntülü görüşme hizmeti sunuyor. Özellikle işletmelerin faydalandığı Google Meet adlı Google ürünü, hem mobil hem de bir web uygulaması olarak kullanılabiliyor.

Ekip içi ve müşterilerle görüşmek için son derece ideal bir çözüm olarak karşımıza çıkan bu ürünü Google Takvim ile senkronize edebilmek de mümkün. Bu sayede anlık görüşmeler ve önceden planlanan görüntülü konferanslar da pratik bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

2. Google Takvim

Google Takvim uygulaması logosu

Öncelikli görevi, toplantılarınızı takip etmenizi sağlamak olsa da başka kullanıcılar ile kolaylıkla randevulaşmanızı da mümkün kılan Google Takvim ile etkinliklerinizi tüm platformlardan yönetebilirsiniz.

3. Google Drive

Google Drive logosu

Google’ın bulut depolama çözümü Google Drive, dosyalarınızı bulutta muhafaza eden ve ihtiyaç duyduğunuz anda dilediğiniz cihazdan dosyalarınıza ulaşmasını sağlayan oldukça popüler bir uygulamadır. Ayrıca Google Drive üzerinden e-tablolar oluşturabilir, slaytlar hazırlayabilir, belgeler açabilir ve hatta tüm bu dokümanları başka kullanıcılar ile de kolaylıkla paylaşabilirsiniz.

4. Google Cloud Print

Google Cloud Print çözümü

Eğer sık sık çıktı almaya ihtiyaç duyuyorsanız, Google Cloud Print’in sizi çok sevindirecek bir ürün olduğunu düşünüyoruz. Tüm yazıcılarınızı web’e bağlayan ve dilediğiniz yerden kablo kullanmaya gerek duymayan çıktı almanızı sağlayan bu Google ürününe isterseniz telefonunuzdan, tabletinizden ve başka web bağlantılı cihazlarınızdan da erişebiliyorsunuz.

Üstelik yazıcılarınızı seçtiğiniz kişilere de erişilebilir hale getirebildiğiniz Google Cloud Print sayesinde ekibinizdeki herkes, son derece pratik bir şekilde çıktılarını alabiliyor. Size de birbiri ile karışan kablolar, bağlantı sorunları gibi problemler yaşamadan süreçlerinizi yönetmek kalıyor.

5. Google My Business

Google My Business ürününün logosu

Günümüzde dijitalin ve tabii ki arama motorlarının kullanıcı kararları üzerindeki etkisi inkar edilemeyecek kadar fazla. Eğer siz de bizimle aynı düşüncedeyseniz, ancak şimdiye kadar Google My Business’taki yerinizi almadıysanız, çok fazla şey kaçırmakta olduğunuzu belirtmemiz gerekiyor.

Google’da arama yapan kullanıcıların işletmenizin adresi, iletişim bilgileri, yol tarifi, çalışma saatleri gibi bilgilerine kolaylıkla ulaşmasını sağlayan Google My Business ürününü bir çeşit sarı sayfalar olarak da tanımlayabilmek mümkün.

İşletmenizin Google’da online kullanıcılar tarafından keşfedilmesini istiyorsanız, hiç zaman kaybetmeden Google My Business’ta web varlığınızı oluşturmaya başlamanızı tavsiye ederiz.

6. Google Analytics

Google Analytics logosu

İşletme hedeflerinize ulaşmak için nasıl bir web performansı sergilemeniz gerektiğini anlamaya yardımcı olan Google Analytics ürünü ile ücretsiz bir şekilde web sitenizi analiz edebilirsiniz. Bu çözüm ile hedef kitlenizi yakından tanıyabilir, web sitenizde neler yaptıklarını görebilir, en fazla tıklanan sayfalarınızı inceleyebilir ve daha pek çok veriyi rapor haline getirebilirsiniz.

Temel olarak kullanıcı kitlenizin davranışlarını ölçümlemenize olanak tanıyan bu Google ürünü, dönüşümleri izlemenizi de mümkün kılıyor. Böylece web sitenizde iyileştirmeniz gereken alanları keşfedebilir, iyi hedeflenmiş dijital reklamlar oluşturabilir, kısacası web performansınızı geliştirme fırsatı bulabilirsiniz.

Google ürünleri arasında bulunan Google Trends logosu

Müşterilerinizin değişen ilgi alanlarını keşfetmek ve dijital trendleri takip etmek için en önemli platformlardan biri olan Google Trends, arama motorları ve sosyal medya kanalları ile diğer çevrimiçi platformlarda dikkat çeken anahtar kelimeleri anlık olarak görebilmenize olanak tanıyor.

Hatta Google Trends ile anahtar kelimeleri varyasyonları ile karşılaştırabilir, popülerlik seviyelerinin nasıl değiştiğini görebilir, yeni anahtar kelime önerileri de bulabilirsiniz. Peki tüm bunlar sizin ne işinize yarayacak?

Pazarlama dilinizi, ürün ve hizmet geliştirmelerinizi, tanıtım materyallerinizi şekillendirirken kullanıcılarınızın beklentilerine de önem veriyorsanız, mutlaka dijital trendleri de takip etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

8. Blogger

Blogger platformunun logosu

İşletmelerin faydalanabileceği Google ürünleri listesinde Blogger adlı platforma yer vermemek olmazdı. Blogger sayesinde ücretsiz bir şekilde işletmeniz için blog oluşturabilir, yüzlerce blog şablonu arasında seçiminizi yapıp kendi tasarım dilinizle özelleştirebilir, hem web sitenize trafik almak hem de daha geniş kitlelere ulaşmak için çevrimiçi içeriklerinizi yayınlamaya başlayabilirsiniz.

9. Google Search Console

Google Search Console logosu

Web sitenize ait sayfaların Google aramalarındaki görünürlüğü hakkında size ayrıntılı raporlar sunma görevi yürüten Google Search Console da işletmeniz için yararlı Google ürünleri arasında değerlendirilebilir.

Search Console; web sayfalarınızı Google dizinine eklemenize, dizine eklenirken karşılaşılan sorunlara erişmenize, sitenize trafik çeken arama sorgularını görüntülemenize ve hem mobil hem de masaüstü görünüm ile ilgili sorunlara ulaşmanıza imkan tanır.

Bunun için tek yapmanız gereken web sitenizi Search Console’a eklemek ve doğrulamak. Hepsi bu kadar!

10. Google Translate

Google Translate logosu

Belki de en popüler Google ürünleri arasında sayabileceğimiz Google Translate, çoğu kişinin bildiği üzere ücretsiz bir çeviri uygulaması. Peki Google Translate işletmeniz için ne gibi bir fayda sağlayabilir?

Google Translate’in ücretsiz website eklentisini kullanarak küresel erişim sağlama imkanı bulabileceğinizi söylersek, ne yanıt verirsiniz? Evet, yanlış okumadınız. Bu ücretsiz ürünün web eklentisi sayesinde web sitenizi anında onlarca dile çevirebilir ve dünyanın birçok noktasındaki kullanıcılara erişme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Google çözümlerinin yanı sıra işletmeler için verimliliği arttırmayı garantileyecek diğer önerilerimize ise İş Yerinde Verimlilik İçin Gereken Ofis Malzemeleri başlıklı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir