Yılbaşı Hediyesi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler ve Pratik Hediye Önerileri

Total
0
Shares
hediyeler

Yılın yavaş yavaş sonlarına doğru yaklaşırken, çoğumuzun aklında aynı soru var: “Yılbaşı hediyesi olarak ne almalıyım?” Hediye seçimi konusuna gelindiğinde işler biraz karmaşık bir hal alabiliyor. Kimileri yılbaşı hediyesi seçiminde hiç zorlanmazken kimileri kendini “samanlıkta iğne arıyor” gibi hissediyor. Doğru hediye seçimi; cinsiyet, yaş, hobiler, ilgi alanları, müzik zevki ve daha pek çok kritere göre değişse de söz konusu yılbaşı hediyesi olunca tercih alanlarını biraz daraltabilir ve yılbaşı hediyesi seçim sürecini biraz daha kolaylaştırabilirsiniz.

Yeni bir yıla girerken sevdikleriniz ve dostlarınız için en farklı ve en yaratıcı yılbaşı hediyesi bulma çabalarınızın farkındayız. Matbuu blog olarak bu blog yazımızda sevdikleriniz için en doğru yılbaşı hediyesi bulma rehberi ile yardımınıza koşuyoruz. 🙂 Yazımızı okuduktan sonra hediye seçme işi sizin için kesinlikle bir çocuk oyuncağı olacak. Keyifli okumalar.

Yılbaşı Hediyesi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hediye vereceğiniz kişinin ihtiyaçlarını / isteklerini göz önünde bulundurun.

Yılbaşı hediyesi seçiminde en zor olan maddeyi en başta hatırlatmak fayda var. Bu en zor ancak en önemli madde ile en doğru yılbaşı hediyesini bulacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Karşınızdaki kişiye ihtiyacı olan ya da uzun zamandır almayı planladığı bir şeyi hediye ederseniz, onun kalbinde taht kurmuş olursunuz. Eğer aile bireylerinden birine hediye alacaksanız, işiniz bir nebze daha kolay. Anne, baba ya da kardeşinizin nelerden hoşlandığını ya da neye ihtiyacı olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Yine de kafanızda net bir şey belirmediyse, karşınızdaki kişiye sohbet esnasında fark ettirmeden neye ihtiyacı olduğunu sorabilirsiniz.

Bütçenizi belirleyin ve belirlediğiniz rakamı aşmayın.

Bu da yine çok önemli bir konu. Yılbaşı hediyesi seçerken (sadece yılbaşı hediyesi için değil tüm özel günlerde alınacak hediyeler için) kendinize mutlaka bir bütçe belirleyin ve bütçeyi aşmamaya çalışın. Bir hediyenin anlamlı olması için pahalı olmasına hiçbir zaman gerek yoktur. Çoğu zaman el yapımı ve ince düşünülmüş bir hediye, pahalı bir hediyeden çok çok daha anlamlıdır. Karşınızdakini mutlu etmek isterken bütçenizi sarsmayın.

Kendi yılbaşı hediyenizi kendiniz yapabilirsiniz.

Aile bireyleri ve yakın arkadaşlar, bu fikrinize bayılacaktır. El emeği ile hazırlanmış bir yılbaşı hediyesi, karşınızdakine ne kadar değer verdiğinizi gösterecektir. İşte size birkaç öneri:

 • Evde bulabileceğiniz malzemelerle hazırlayabileceğiniz bir yılbaşı kartı (detaylı bilgi için şu yazımıza tıklayabilirsiniz)
 • Birlikte bir fotoğrafınızın içerisinde yer aldığı şık bir çerçeve
 • Birlikte yapmayı düşündüğünüz etkinlikleri yazdığınız bir ajanda
 • Karşınızdaki kişiyi neden sevdiğinizi anlattığınız cici bir el yazısı
 • Birlikte geçirdiğiniz zamanları ve ortak anılarınızı anlattığınız bir defter

 

İnternet’ten destek alın.

Hemen bilgisayar karşısına geçin ya da akıllı telefonunuzdan destek alın. Sizin gibi hediye seçimi konusunda zorlanan insanların sayıca çokluğunu görünce oldukça şaşıracaksınız. İlginç hediye siteleri, çevirim içi ortamda yapılan indirimler ve mevcut fırsatlar size yılbaşı hediyesi seçiminde yol gösterici olacaktır. Düşünsenize; babanızın yakın zamanda kaybettiği harci bellek, online bir alışveriş sitesinde indirime girmiş olabilir. 🙂 Bundan güzel fırsat mı olur?

Biraz ajanlık yapın.

Ama sadece biraz. Karşınızdaki kişiye ne hediye alacağınızdan emin değilseniz, minik bir araştırma yapmakta fayda var. Sevdiği kitap listesine, en son baktığı filmlere ya da kozmetik ürünlerine ulaşmak için sevdiğinizin bilgisayarında ufak bir gezinti yapın. İhtiyacı olan ya da çok istediği bir ürünü uzun uzun incelemiş olabilir. 🙂

Fiyat etiketini hediyenin üzerinde unutmayın.

Çok bilinen ancak sıklıkla atlanan bir görgü kuralıdır bu. Hediyeyi vereceğiniz kişi ne kadar yakınınız olursa olsun, nezaketen hediyenin fiyat etiketini sökmeniz gerekir.

Yılbaşı hediyesi seçerken dikkat etmeniz gereken noktaları sıraladık. Hepsi bu kadar mı? Tabi ki hayır! J Kafanızda en ufak bir soru işareti bile kalsın istemeyiz. Bu yüzden güzel bir liste hazırladık sizler için. Şimdi de gelelim, birbirinden eğlenceli yılbaşı hediyesi önerilerine:

Biribirinden Güzel Yılbaşı Hediyesi Önerileri

 1. Kendin Yap Kahve Bardağı

İşte size hem pratik hem de kullanışlı bir hediye önerisi. Kahve bardağı, kahve ya da çay içmeyi çok seven biri için son derece faydalı bir hediye olacaktır. Özellikle de kahve bardağı koleksiyonu yapan biriyse karşınızdaki, bundan daha doğru bir hediye olamaz. Bu fikir hoşunuza gittiyse sizi şu yazımıza alalım: https://www.matbuu.com/blog/4-adimda-kendi-kahve-bardagini-kendin-tasarla.html . Bu linkte tıklayarak sadece 4 adımda kendi kahve bardağınızı nasıl tasarlayacağınızı öğrenebilirsiniz. “Bu fikir hoşuma gitti ama el becerime çok da güvenmiyorum.” diyorsanız, sayısız hazır şablon içerisinden dilediğinizi seçip yine kendi bardağınızı tasarlayabilmeniz için Matbuu.com yanınızda. Hemen tıklayın.

 1. Akordiyon Fotoğraf Albümü

Kimileri için de fotoğraf denildi mi akan sular duruyor. Fotoğraf albümü de, bu tür kişiler için en doğru yılbaşı hediyesi olacaktır. İçerisinde sadece sevdiğiniz kişinin ya da birlikte olduğunuz fotoğraf karelerinden oluşan ve son derece şık bir akordiyon fotoğraf albümü ile hem anılarınızı ölümsüzleştirmiş hem de kalplere dokunan bir hediye seçimi yapmış olacaksınız.

 1. Kanvas Tablo

Sıradaki hediye önerimiz, dekorasyon meraklıları için geliyor. Tablolar, odaların havasını değiştiren en önemli dekorasyon öğelerinden bir tanesi. Etkileyici bir tablo ile evin havasını değiştirmek çok kolay. Sevdiklerinize sürpriz yapıp adreslerine son derece şık bir tablo gönderebilir ve tabloya her baktıklarında sizi hatırlamalarını sağlayabilirsiniz.

 1. Masa Saati

Zaman tabi ki herkes için önemli, ama en çok da zamanla yarışan, toplantıdan toplantıya koşan ya da teslim süreleri ile yarışan masa başı çalışanları için. Genellikle ofis çalışanları tarafından kullanılan masa saatleri de son derece faydalı ve kullanışlı bir yılbaşı hediyesi olacaktır. Sevdiklerinizin yanı başında bulunduracağı bu masa saatleri aynı zamanda şık birer dekoratif öğe.

Ufak bir not: Doğa temalı tablolar dekorasyona ferahlık katar.

 1. Özel Tasarım Anahtarlık

Listemizde yer alan bu hediye önerisinin koleksiyonunu yapanlar da mevcut, anahtarlıkları büfelerinde sergileyenleri de. Özel tasarım bir anahtarlık hediye ederek sevdiğinizin çantasına ya da cebine her elini attığında sizi hatırlamasını sağlayabilirsiniz. Mesela, kardeşinizin en sevdiği film karakterini bir anahtarlık üzerine bastırabilir ve onu şaşırtabilirsiniz.

 1. Kitap Ayracı

Kitap kurtları, orada mısınız? Kitaplığınızda sayısını bile hatırlamadığınız kadar çok kitap ayracınız var, biliyoruz. 🙂 Siz bir kitap kurduysanız yakınlarınızın ya da sevdiklerinizin de kitap kurdu olduğuna hiç şüphe yok. Kitap ayracı da bu kişiler için son derece doğru bir yılbaşı hediyesi olacaktır. Kitaplarını hiç ellerinden düşürmeyen sevdikleriniz, onlara hediye edeceğiniz kitap ayraçlarına bayılacak. Kendi kitap ayracınızı kendiniz de yapabilirsiniz! Nasıl mı? Okumak için hemen tıklayın: https://www.matbuu.com/blog/en-sevimli-kendin-yap-projesi-kedili-kitap-ayraci-tasarimi.html

Bu yazımızda sunduğumuz ipuçları ve pratik hediye önerileri, yılbaşı hediyesi seçiminde umarız size bir nebze de olsa yol göstermiştir. Sevdiklerinizi sevindirirken kendinizi de unutmayın. 🙂

Mutlu seneler.

 

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir