Şirket Nasıl Kurulur? Şirket Kurma Rehberi

Total
11
Shares
koşu parkurunda koşmaya hazırlanan iş insanı

Bir iş fikriniz var ve şirket kurarak fikrinizi hayata geçirmek istiyorsunuz. Bu durumda zihninizden geçen tek şey, hiç şüphesiz ki bir şirket nasıl kurulur sorusu olacaktır.

Bir işletme kurmak, elbette birkaç evrak hazırlamak ve şirket logosu oluşturmaktan ibaret değildir. Kendi işletmenizi kurarken önem vermeniz gereken çok daha fazla detay vardır.

Ancak eğer hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız; şirket kurmanın kolay veya zor olması ile değil, tekerleri döndürmek için işe nereden başlayıp hangi sıra ile yola devam etmeniz gerektiği ile ilgilenmenizi öneririz. Sonuçta çaba sarf etmeden herhangi bir iş fikrinin meyvesini yemek, pek de mümkün olmayacaktır.

Peki şirket nasıl kurulur, şirket kurmak için sizi nasıl bir iş yükü beklemektedir, başarılı bir şirket kurmak için hangi adımları atmanız yararınıza olacaktır? İşte tüm bu soruların yanıtını ve daha fazlasını içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

6 Adımda Şirket Nasıl Kurulur?

şirket kurmak için iş planı hazırlayan iş insanı

İster küçük bir işletme sahibi olmak için isterseniz de küresel ölçekli bir şirket yaratmak için harekete geçiyor olun, her durumda süreci adım adım sürdürmeniz gerektiğini söylememiz gerekiyor. Aksi halde bir adımı bitirmeden diğerine geçmeye çalışmak, omuzlarınızdaki yükün artmasından başka bir şeye yaramayacaktır.

Üstelik her şeyi sıraya koyduğunuz zaman şirket kurmanın düşündüğünüz kadar uzun ve zorlu bir süreç olmadığını da görebileceğinizden eminiz. Eğer daha önce bir şirket deneyiminiz varsa, tam olarak neyden bahsettiğimizi daha iyi anlıyor olmalısınız.

Ancak şirket kurma konusunda herhangi bir deneyiminiz yoksa, kaygılanmanıza hiç gerek olmadığını da belirtmeden geçmeyelim. Çünkü sizin için hazırladığımız şirket kurma rehberi sayesinde yalnızca 6 adımda kendi şirketinizi kurabilmeniz mümkün!

1. İş Planı Hazırlayın

şirket nasıl kurulur

İş fikrinizden emin olduğunuzu düşündüğünüz anda kendinize birkaç soru sormanız gerekmekte: İşinizin amacı ne, ürün ya da hizmetinizi kime satmayı hedefliyorsunuz, iş hedefleriniz neler, başlangıç maliyetlerinizi nasıl finanse edeceksiniz, pazarda size ihtiyaç var mı, rakipler ne durumda?

İşte tüm bu sorulara vereceğiniz yanıtlar, sizin iş planınızı oluşturacak ve şirketinizi kurarken yolunuzu aydınlatacak birer fener haline gelecektir. Peki iş planı oluşturmadan şirket kuramaz mısınız?

Tabii ki kurabilirsiniz, fakat birçok sorunla karşılaşır ve sorunlar karşısında ne yapacağınızı kestiremediğiniz zaman da kritik hatalar yapabilirsiniz. Bu nedenle başta belirttiğimiz soruları göz önünde bulundurup işin her yönünü düşünmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

2. Şirket Türüne Karar Verin

şirket nasıl kurulur

Şirket türüne göre atılacak adımlar, sorumluluklar ve avantajlar farklılık göstereceği için resmi süreçler için adım atmadan önce hangi şirket türünün sizin için uygun olduğuna karar vermeniz büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda şahıs şirketi, anonim şirketi ve limited şirketi olmak üzere 3 farklı şirket türü arasından seçiminizi yapıp daha sonra sıradaki adımlara geçmenizde fayda var.

Minimum sermaye ile işe başlamak için limited şirket avantajlı olabilir. Ancak limited şirket ortaklarının sınırsız sorumluluklara sahip olacağını unutmamak gerekiyor. Anonim şirkette ise durum bundan daha farklıdır. Buna göre anonim şirket ortaklarının sorumlulukları, kendi sermayeleri ile sınırlı kalacaktır.

Öte yandan birey olarak bir şirket kurmak istiyorsanız, şahıs şirketi sizin için daha uygun bir seçenek olabilir. Ancak şahıs şirketinde birden fazla kurucu olabileceğini de söylemiş olalım. Bu şirket türü, özellikle küçük veya orta ölçekte faaliyet gösterecek firmalara hitap etmektedir.

3. Şirket Başvurusu Yapın

şirket kurmak için gereken başvuru evrakları

Şirket türü üzerine düşünüp kararınızı verdikten sonra ise artık resmi başvurulara başlayabilirsiniz. Ancak tahmin edeceğiniz üzere her bir şirket türüne göre gereken başvuru evrakları ve süreç de farklılık göstermektedir.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi kurmak için gereken evraklar ve süreci aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

– Noterden alınacak imza beyannamesi, imza sirküleri, nüfus cüzdanı fotokopisi, kira kontratı veya iş yeri tapusu, iki adet fotoğraf ve ikametgah bilgileri alınır.
– Şirket tescili yapılır.
– Vergi hesap numarası için başvuru gerçekleştirilir.
– Vergi levhası alınır.
– Fatura irsaliye ve gider pusulası belgeleri basılır.
– İlgili odaya kayıt yaptırılır.
– İş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı alınır.

Anonim Şirket Nasıl Kurulur?

Anonim şirket açmak için ise aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

– Dilekçe hazırlanır.
– Her bir şirket ortağı için imza beyannamesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi alınır.
– Ana sözleşme onayı hazırlanır.
– Şirket müdürü için imza sirküleri alınır.
– İlgili odaya kayıt yaptırılır.
– Sermayenin yatırıldığına dair dekont alınır.
– Kuruluş bildirim formu imzalanır.
– Şirket tescil ettirilir ve şirket tescil ilan edilir.

Limited Şirket Nasıl Kurulur?

Limited şirket açmak için kabaca aşağıdaki evrakları hazırlamak gerekmektedir:

– Dilekçe ve sözleşme hazırlanır.
– Kira kontratı veya iş yeri tapusu alınır.
– Sermayenin yatırıldığına dair dekont alınır.
– Oda kayıt beyannamesi alınır.
– Kuruluş bildirim formu imzalanır.

4. Kurum Kimliğinizi İnşa Edin

şirket logosu için yapılan çizimler

Şirket nasıl kurulur sorusuna yanıt vermek üzere gereken resmi sürecin tamamlanmasının ardından sıra şirketin kimliğini oluşturma adımına geliyor. Bu adım, hem müşterilerinizin zihninde yaratacağınız marka algısını şekillendirmek, hem rakiplerinizden farklılaşmak, hem de çalışanlarınızın şirkete dair bir aidiyet hissetmesi için son derece önemlidir.

Şirket kimliği için öncelikle kurumsal imajınızı oluşturmanız gerekmektedir. Kurumsal imajınız; çalışanların ve elbette sizin iletişim bilgilerinizi taşıyacak kartvizitleri, şirketinizi konumlandırmanızı sağlayacak promosyon ürünlerini ve profesyonelliğinizi ortaya koyacak cepli dosya, antetli kağıt ve diğer basılı/basılı olmayan araçları süslemelidir.

Kurum kimliğinizi kurgularken ihtiyaç duyacağınız tüm baskı ürünlerini, online matbaanız Matbuu üzerinden kolaylıkla sipariş edebilirsiniz.

Kurum kimliği konusunda daha fazla fikir sahibi olmak için buraya tıklayarak başarılı kurumsal kimlik örneklerini inceleyebilirsiniz.

5. Takımınızı Oluşturun

şirket çalışanları

İş fikrinizi hayata geçirmeye artık çok yakınsınız. Artık tek ihtiyacınız olan, şirketinizi hedeflerine taşıyacak rüya takımı oluşturmak. Bu doğrultuda kurucu ekibi oluşturmak üzere ilgili platformlarda iş ilanı açabilir ve çalışan adayları ile mülakatlar gerçekleştirebilirsiniz.

Bu noktada, tüm ekip üyelerinin birbiri ile uyumlu çalışabilecek donanıma sahip olması kadar birey olarak da kendilerini geliştirmeye ne kadar yatkın olduklarına da önem vermenizi tavsiye ederiz.

6. Tanıtım ve Pazarlama Çalışmalarına Başlayın

pazarlama konseptini ifade eden dart oyunu

Şirket nasıl kurulur, artık gayet iyi biliyorsunuz. Ancak sürecin tamamlanması için son bir adım daha kaldı: Şirketinizi, ürün ya da hizmetlerinizi, adınızı müşterilerinize duyurmak. İşte tam da bu noktada tanıtım ve pazarlama faaliyetleri devreye giriyor.

Şirketinizin faaliyet gösterdiği alana ve müşteri kitlenize göre kurgulayacağınız bir pazarlama stratejisini hayata geçirerek şirket kurma sürecini sonlandırıp artık hedeflerinize ulaşmak için start verebilirsiniz. Bu noktada pazarlama çalışmalarınızı güçlendirmek için broşür, afiş gibi en çok ihtiyaç duyacağınız matbaa ürünlerini ise yine en hızlı ve kaliteli şekilde elde etmek için Matbuu’yu tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir