Tasarım Yaparken Verimli Çalışmanıza Yardımcı Olacak 5 Kolay Yöntem

Total
0
Shares

Verimli bir çalışma, tasarım yaparken gerek duyduğunuz belki de en önemli etken. Tabi ki tasarım yapabilmeniz için bu işin eğitimini almış ve belirli bir bilgi birikimine sahip olmalısınız. Ama birbirinden farklı ve etkileyici çalışmalar yapabilmeniz için verimli çalışabilmeniz ve üretken olmanız gerekiyor.

Gelişen teknolojiler ve İnternet sayesinde tasarımcıların işi, eskiye oranla bir nebze daha kolay. İnternet üzerinden erişebilecekleri pek çok program ve sayısız görsel kaynak var. Ama elinizin altında dilediğiniz kadar kaynak olsun, verimli çalışamadıktan sonra bunların hiçbir faydası olmuyor.

productivity

İlham periniz kapınızı çaldı ve harıl harıl çalışmaya başlayacağınızı düşünüyorsunuz. Biz de size tam bu noktada ilham perinizin kaçmaması ve yaratıcılığınızın üretkenliğe dönüşebilmesi için faydalı olabileceğini düşündüğümüz bazı ipuçları sunuyoruz.

1. Planlı ve programlı olun.

Nasıl ki bir doktor, hastasının semptomlarını öğrenmeden önce herhangi bir teşhis koymuyorsa, siz de bir tasarımcı olarak öncelikle yapacağınız işin planını çıkarmalısınız. Oluşturacağınız planı, giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşan bir makale gibi düşünün. Giriş kısmında tasarımın amacına ve vermek istediği mesaja, gelişme kısmında tasarım yaparken hangi kaynaklardan faydalanacağınıza, sonuç kısmında da nasıl bir sonuca ulaşmak istediğinize yer verin. Ve mümkünse bu planı bir kağıda ay da deftere not alarak hazırlayın.

Finished

Bir de planın altına, işle ilgili bir zaman çizelgesi hazırlayın. Pek çok tasarımcı, zaman planlaması kavramının üzerinde durmuyor. Bu yüzden de işe başladıktan bir süre sonra çoktan tamamlamış olmayı düşündüğü ve tamamlayamadığı işi fark edince verimsiz bir şekilde çalışmayı sürdürüyor.

2. Araştırma yapın.

İster bir sunum hazırlıyor olun ister sosyal medya görseli tasarlayın, yapacağınız en ufak araştırma bile ufkunuzu hiç beklemediğiniz kadar açacaktır. Yapacağınız araştırmayı bir tür ‘beyin fırtınası’ gibi düşünün.

ideas

Tasarım yaparken en önemli aşamanın hazırlık aşaması olduğunu unutmayın, yani ilk maddede bahsettiğimiz ‘gelişme’ aşaması. Ne kadar iyi hazırlanırsanız, o kadar başarılı bir iş çıkarırsınız. Ayrıca, İnternet üzerinden araştırma yaparak sizin kadar yaratıcı diğer tasarımcılardan da hem fikir hem de ilham alabilirsiniz.

3. Dinlenmeyi ihmal etmeyin.

Yaratıcılığın en büyük düşmanı, yorgun bir kafadır. Bu, sadece tasarımcılar için değil diğer her meslek grubunda faaliyet gösterenler için de geçerlidir. Bilgisayar başında hiç ara vermeden on saat geçirmenin ne size ne de yapacağınız işe fayda sağlamayacaktır. Beyniniz yorgunsa, yaratıcı olabilmenizin imkanı yok.

Tasarım: Mola

Bu yüzden aynı iş üzerinde çalışıyor olsanız da, zamanınız kısıtlı olup başka bir işe başlayacak olsanız da, belirli aralıklarla mola vermeyi ihmal etmeyin. Mola vermek derken elbette günün ortasında işi bırakıp öğle uykusuna yatmayı kast etmiyoruz. Her saatte bir 15 dakikalık ara vermek ve bu arada işle ilgili olmayan bir şeyle uğraşmak kafanızı toparlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu aralarda kahve ya da yeşil çay gibi konsantre olmanıza doğal yollardan yardımcı olacak içecekleri tüketmeyi deneyebilirsiniz. Kahvenin her zaman tasarımcının imdadına yetişen bir içecek olduğunu hepimiz biliyoruz 🙂

Cropped image of woman typing on wireless keyboard

4. Yaklaşımlarınızı sadelik ile bütünleştirin.

Sadelikle basitliğin birbirinden tamamen farklı kavramlar olduğunu belirterek başlayalım bu maddeye. Bildiğiniz ya da tanıdığınız profesyonel tasarımcıların fikrini aldığınızda size şunu söyleyeceklerdir: “En sade yaklaşımlar ya da bakış açıları, en profesyonel tasarımlara kapı açar.

Tasarım: Sadelik

Mesela, iOS’un kullandığı ara yüze ya da Google arama motorunun ara yüzüne bakın. Ne kadar sade ve kullanışlılar, değil mi? Kullanıcıyı yormayan bir sadelik ile işlevselliği bir araya getiren tasarımların çığır açtığını rahatlıkla söyleyebiliriz sanırım. Başarılı bir tasarım yapmanız için ille karmaşık öğelerden yardım almanıza gerek yok. Sade tasarımlar, her zaman daha şık ve daha profesyonel görünecektir.

5. Sadece yaptığınız işe odaklanın.

Odak noktasını kaybetmek, en başarılı insanların bile başına gelen bir durum. Hangimiz saatlerce bilgisayar ekranına dakikalarca boş boş bakmadık ki? Bir de bakmışsınız, saatler geçmiş ve bir adım bile ilerleyememişsiniz. Yaratıcılıktan, verimlilikten eser kalmamış.

organized-desk

Bu durumu aşabilmek için etrafınızdaki dikkat dağıtan her türlü nesneden ve gürültüden kurtulmanız gerek. Eğer iki saat kadar odaklanmanız gereken bir iş varsa, e-mail bildirimlerinizi kapatın. Cep telefonu gibi dikkat dağıtıcı cihazları gözünüzün önünden uzaklaştırın ve mutlaka sessize alın. Sosyal medya hesaplarınız açık durmasın. Sadece işinize odaklanın.

 

Bu ipuçlarının, verimli çalışabilmeniz konusunda yardımcı olacağını umuyor ve iyi çalışmalar diliyoruz.

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir