Mutlaka Bilmeniz Gereken Tasarım Programları

Total
0
Shares
Tasarım

Her tasarımcının kendine göre kullandığı ve alışkın olduğu yardımcı programları vardır. Tasarıma merak salıp da başladığınız günden beri araştırdıkça yeni yeni yazılımlar ve programlar keşfedersiniz. Bunlardan birkaçı vazgeçilmez programlarınız olur, o programları kullanarak, işlerinizi daha hızlı daha pratik bir şekilde çıkartabilirsiniz. İşte biz de bu yazımızda sizlere belki de vazgeçilmezleriniz arasına girebilecek bazı tasarım programları tanıtacağız.

Adobe Tasarım Programları

Adobe tasarım programları

Indesign, Photoshop, Dreamweaver ve Illustrator’den oluşan Adobe’nin tasarım programları, bir tasarımcının bütün ihtiyaçlarını karşılayabileceği ve tüm işlerini yapabileceği programlardır. Tasarımcılar, Indesign’ı ile her türlü görsel materyali yaratmak ve düzenlemek için kullanıyorlar.

InDesign ile küçük bir kartpostal’dan davetiye veya afişlere, broşürlere, dergilere ve kitaplara kadar her şeyi tasarlayabilirsiniz. Photoshop, tasarımla ilgili olmayanların bile duymuş olabileceği bir program. Fotoğrafları düzenlemek için kırpma, düzenleme, renk düzeltme ve yeniden boyutlandırma gibi birçok araca sahiptir.

Ayrıca, tasarımcılar Photoshop’ta grafikler oluşturabilir ve düzenleyebilirler. Dreamweaver, Adobe’nin web geliştirme ve tasarım yazılımlarından biridir. Bu yazılım ile tasarımcılar yeni web içeriği tasarlayabilir, mevcut siteleri yönetebilir, kod yazabilir ve düzenleyebilir. Yani, yeni bir kod yazarken kullanıcıya web sitesinin görselini gösteren özelliklere sahiptir.

Adobe’nin diğer bir programı da tasarımcıların sık sık kullandığı Illustrator. Bu program Photoshop’a benzer bir programdır. Tasarımcılar Illustrator ile kaliteyi kaybetmeden büyütülebilen veya azaltılabilen yüksek kalitede görseller ve vektör görüntüleri oluşturmak için kullanırlar.

Blender

3d tasarım programları

Eğer 3D hakkında ciddi iseniz ve 3D çizime bir yerden başlamak istiyorsanız, şanslısınız. Blender, tüm büyük işletim sistemleri için ücretsiz, açık kaynak kodlu bir 3D içerik oluşturma paketidir. Blender’ın kurucusu Ton Roosendaal tarafından 2002 yılında başlatılan Blender programı, şimdi 3D oluşturma için en büyük açık kaynaklı araçtır.

Sürekli olarak geliştirilmesi üzerine çalışılan programda, texture oluşturma, animasyon oluşturma, videoları işeleme ve birleştirme dahil olmak üzere bu yazılımla 3D olarak herşeyi yapabiliyorsunuz.

Behance

tasarım programları behance

Behance, özellikle freelance olarak çalışan tasarımcılar için büyük bir avantaj. Tasarımcıların portföylerini online olarak paylaşmaları için bir Adobe’ye ait bir web sitesi ve uygulamasıdır. Tasarımcılar burada oluşturdukları tasarımları insanlarla paylaşıp kendilerine bir portföy oluşturuyorlar.

Behance üzerinde kendinize ait bir profil oluşturarak daha önceki yaptığınız çalışmaları burada yayınlayabiliyorsunuz. Profilinizde işlerinizi takip eden takipçileriniz olabiliyor. Ayrıca, yaptığınız projelerin görüntülenme sayıları, kaç teşekkür aldığınız gibi bilgilerde yer alarak işleriniz hakkında fikir veriyor. Portföyünüzü soranlar için Behance profilinizin linkini vererek kolayca herkesle portföy paylaşabilirsiniz. Freelance olarak çalışan her tasarımcının bir Behance hesabı olmalı.

Visually

tasarım programları

 

Visually ile daha çok etkileşim alacağınız ve dikkat çekeceğiniz tasarımlar yapabilirsiniz. Oldukça hızlı, basit ve ekonomik olan bu program ile infografik görseller hazırlayabildiğiniz bir tasarım programıdır.

Visually, 2011’de kurulmuş, verileri görselleştirmek ve bilgi grafikleri oluşturmak için yaratılmış bir platformdur. size hem infografikler oluşturmak için hem de onları sosyal medya üzerinde paylaşmak için olanak sağlıyor. Hızlı bir infografik yapmak istediğinizde çok işinize yarayacak bir uygulama. Visually tarayıcılar üzerinden çalışan bir program.

Prezi

Sunum tasarım programları

Prezi, yine tarayıcı üzerinden kullanabileceğiniz bir program olmakla birlikte hızlı bir şekilde sunumlar hazırlamanıza yardımcı olan bir uygulama. Resimleri, videoları, nesneleri ve basit metinleri kullanmanızı ve bunları, sunduğu geniş efekt yelpazesi yardımıyla canlandırmanızı sağlayan şık bir çevrimiçi sunum oluşturmak için kullanılan bir tasarım programıdır. Bitirdiğiniz sunumlarınızı doğrudan sosyal medya araçlarında paylaşabilirsiniz. Hem ücretli hem de ücretsiz sürümleri ile hizmet veriyor

Mindnode

Mindmap tasarım programları

 

Mindmapping teorisinden ilham alınarak geliştirilmiş Mindnode ile kolayca beyin fırtınaları yapabilirsiniz. Mindmap denilen ve bilimde kullanılan, zihin haritaları oluşturmaya yarayan yöntemden yola çıkılarak geliştirilmiş bir uygulamadır Mindnode.

Mindmappin ile bir konuyla yada fikir üzerine birbiriyle alakalı  Bir konuyla ilgili beyin fırtınası oluşturmak ve konu ile alakalı zihin haritaları oluşturarak projenizde fikir üretirken bu programı kolayca kullanabilirsiniz. Zihin haritaları oluşturmak için kullanacağınız bu tasarım programı ile yeni fikirleri çok daha kolay bir şekilde üretebilirsiniz.

Tasarımcıların hem işleriyle ilgili kullanabilecekleri hem de günlük işlerini daha hızlı yapmalarına yardımcı olabilecek bazı uygulamalar paylaştık. Bu tasarım programları ile birçok işinizi yapmak daha kolay olacaktır.

Şunlar da hoşunuza gidebilir